تلگرام سایت تحقیق
پنج شنبه 29 دی 1396
بازدید امروز : 9901 نفر

موضوع : گنبد سلطانیه.docx
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
گنبد سلطانیه
تعداد صفحه :
18
قیمت :
4000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

مقدمه
گنبد سلطانيه در جنوب غربي كهندژ (ارگ سلطنتي سلطانيه) جاي گرفته و يكي از بناهاي تاريخي به يادگار مانده از دوران مغول است. شهر سلطانيه در سالهاي نخستين سده هشتم هجري و در زمان حكومت اولجايتو و ابوسعيد بهادر به اوج رونق خود رسيد. ساخت ارگ سلطنتي در پهنه¬اي به وسعت 20 هكتار با 16 برج و دروازه ورودي و نيز گنبد سلطانيه در اين سالها انجام شده است ولي پس از مرگ حاكمان مغول و فروپاشي حكومت آنها ، شهر سلطانيه از رونق افتاد و از هم پاشيد.
گنبد سلطانيه در زمان حكومت سلطان محمد خدابنده (اولجايتو) در مدت 9 سال (از سال 704 تا 712 هجري قمري) ساخته شده است. اين گنبد در زمان ساخت ، بزرگترين گنبد جهان و الهام¬بخش معماري سبك گوتيك بوده و گفته مي¬شود در معماري كليساي جامع مريم مقدس در فلورانس ايتاليا (سانتاماريا دل فيوره) كه يك قرن پس از گنبد سلطانيه ساخته شده و اكنون بزرگترين گنبد جهان است ، از اين بنا الهام گرفته شده است. گنبد سلطانيه پس از كليساي جامه فلورانس و مسجد اياصوفيه تركيه ، سومين گنبد بزرگ جهان است.
ظاهراً هنگامي كه اولجايتو (سلطان محمد خدابنده) ، امر به احداث آرامگاه كرد هنوز يكي از مذاهب اسلام را به عنوان مذهب رسمي انتخاب ننموده بود. در حدود سال 709 هجري زماني كه كار ساختمان گنبد رو به اتمام بود سفري به عراق نمود و تربت پاك حضرت علي (ع) و امام حسين (ع) را در نجف و كربلا زيارت كرد. بنا به قولي بر اثر تشويق و ترغيب علما و روحانيان بزرگ شيعه كه در آن زمان در دستگاه حكومتي صاحب منزلتي بودند ، اولجايتو مذهب شيعه را به عنوان مذهب رسمي پذيرفت. به دنبال قبول مذهب تشيع ، اولجايتو تصميم گرفت كه آرامگاه خود را به ائمة اطهار اختصاص دهد. به اين منظور قصد انتقال اجساد مطهر آنان را به سلطانيه داشت تا به رونق تجاري و اهميت مذهب و پايتخت جديد التأسيس خود بيافزايد. لذا دستور داد تا تزئينات داخلي بنا را كه تا آن روز انجام نگرفته بود ، طوري بپردازند كه در آن شعاير مذهب تشيع به خوبي مورد استفاده قرار گيرد. به همين جهت بود كه كلمة «علي» به طور مكرر با كاشي در متن آجر نوشته شد ، اما انتقال اجساد ائمه با مخالفت شديد روحانيان شيعه در نجف و كربلا مواجه شد.
گويند ، وقتي مردم نجف و كربلا از تسليم جسد امامان خودداري كردند ، ساختمان سلطانيه دوباره به هدف پيشين خود يعني آرامگاه اولجايتو اختصاص يافت. اولجايتو به معني خوش¬بخت است. دليل اين نامگذاري اين بوده كه حين تولد وي ، موقع كوچ قوم وي از صحراي خشگ قره¬قروم كه بي¬آبي آن خيلي از افراد را هلاك مي¬كرده ، آمدن باران باعث زنده ماندن¬اش شده و به همين خاطر نام اولجايتو را بر او گذاشتند.
پروفسور آرتور پوپ كه عمري را به شيفته¬گي تمام صرف كندوكاو در معماري ايران زمين سپري كرد. در مورد بناهاي آرامگاهي در ايران تحقيقات گسترده¬اي را انجام داده است كه قسمتي از آن را كه از كتاب معماري ايران وي گرفته شده است در سرآغاز توصيف اين گنبد مي¬نويسد : ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
xسفارش ترجمه
xمشاوره پایان نامه
xسفارش تایپ سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2018