تلگرام سایت تحقیق
اینساگرام سایت تحقیق
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397
بازدید امروز : 4715 نفر

موضوع : مفهوم رند در شعر حافظ
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
مفهوم رند در شعر حافظ
تعداد صفحه :
10
قیمت :
1500 تومان

رندی:
واژه ی « رند » از واژگان کلیدی دیوان حافظ و مفهوم رندی , یکی از بنیادی ترین مفاهیم سروده های حافظ است .
واژه ی رند , پیش از حافظ نیز در نوشته ها و سروده های دیگران آمده است , اما رفتاری که حافظ با مفهوم این واژه کرد , رفتاری دیگرگونه بود . پیش از حافظ در دوره هایی , از فرهنگ ایرانی , به مردم بی سر و پا , بی فرهنگ و غوغایی , رند می گفتند. این رندان مردمانی اوباش , لاابالی و بی بند و بار بودند که با هنجارهای زمان , هماهنگی نداشتند . برخی از این ویژگی ها , همچون : بی باکی , لاابالی گری و هنجارگریزی , باعث شد که کم کم این واژه , در دیدگاه برخی شاعران ایرانی , از جایگاه پایین خود فرا روی کند و به پایگاهی بلند برسد .
سنایی, عطار و سعدی از جمله سخن سرایانی هستند که پیش از حافظ , واژه ی رند را در مفهومی ستودنی به کار گرفته اند . نمونه هایی از کاربرد های گوناگون – نکوهیده و ستوده – را می توان در متون پیش از حافظ نشان داد , که برای پرهیز از درازی سخن , از آن می گذریم , تا به حافظ برسیم .
رند در كلام حافظ كيست؟
رند از ساخته هاي اساطيري حافظ است، چون پير مغان ، دير مغان و جام جم. رند از يك سو «انسان كامل» را از عرفان مي گيرد و از سوي ديگر رند به معناي قديمي اش كه شخص لاابالي يك لا قباي آسمان جل و در عين حال آزاده و گردنكش است و در برابر ارزش‌هاي تحميلي و دروغين طغيان مي كند. انگيزه ديگرش ميل به آفريدن شخصيتي است در برابر زاهد كه نقطه مقابل زاهد باشد و در تحليل آخر به صورت خويش يعني حافظ مي پردازد و همه آرزوهاي خود را كه مي خواهد آزاده و بي قيد و وارسته و ملامتي باشد، در شخصيت ملامتي و قلندروار او باز مي آفريند. حافظ از آنجا كه مي خواهد اهل تساهل و توكل، اهل ظرافت و زيبايي‌هاي زندگي، اهل نياز و شكسته دلي در برابر خداوند و از همه مهمتر اهل عشق باشد رند را هم با همين صفات مي سازد.
رند او همچون خود او نظر باز و نكته گو و بيزار از زهد و ريا و منكر خودنمايي هاي دروغين نام و ننگ و صلاح و تقواي مصلحتي و جاه و مقام بي اعتبار دنيوي است و در جامه رند و رندي شخصيتي مي سازد ضد تكلف و تقشف، ضد ريو و ريا و سراپا اميدوار و پاكباز و عشق انديش و جسورانديش نه زبون انديش، رند كلمه پربار و شگرفي است كه در ساير فرهنگ‌ها و زبان‌هاي قديم و جديد جهان معادل ندارد و تا پيش از حافظ و بلكه در زمان او هم معناي نامطلوب و منفي داشته و متأسفانه با سعي حافظ امروزه نيز در معناي اوليه خود يعني برابر با سفله و اراذل و اوباش به كار مي رود.
رند و رندي در حدود هشتاد بار در ديوان حافظ به كار رفته است. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007