جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 1768 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : مفهوم رند در شعر حافظ
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
مفهوم رند در شعر حافظ
تعداد صفحه :
10
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

رندی:
واژه ی « رند » از واژگان کلیدی دیوان حافظ و مفهوم رندی , یکی از بنیادی ترین مفاهیم سروده های حافظ است .
واژه ی رند , پیش از حافظ نیز در نوشته ها و سروده های دیگران آمده است , اما رفتاری که حافظ با مفهوم این واژه کرد , رفتاری دیگرگونه بود . پیش از حافظ در دوره هایی , از فرهنگ ایرانی , به مردم بی سر و پا , بی فرهنگ و غوغایی , رند می گفتند. این رندان مردمانی اوباش , لاابالی و بی بند و بار بودند که با هنجارهای زمان , هماهنگی نداشتند . برخی از این ویژگی ها , همچون : بی باکی , لاابالی گری و هنجارگریزی , باعث شد که کم کم این واژه , در دیدگاه برخی شاعران ایرانی , از جایگاه پایین خود فرا روی کند و به پایگاهی بلند برسد .
سنایی, عطار و سعدی از جمله سخن سرایانی هستند که پیش از حافظ , واژه ی رند را در مفهومی ستودنی به کار گرفته اند . نمونه هایی از کاربرد های گوناگون – نکوهیده و ستوده – را می توان در متون پیش از حافظ نشان داد , که برای پرهیز از درازی سخن , از آن می گذریم , تا به حافظ برسیم .
رند در كلام حافظ كيست؟
رند از ساخته هاي اساطيري حافظ است، چون پير مغان ، دير مغان و جام جم. رند از يك سو «انسان كامل» را از عرفان مي گيرد و از سوي ديگر رند به معناي قديمي اش كه شخص لاابالي يك لا قباي آسمان جل و در عين حال آزاده و گردنكش است و در برابر ارزش‌هاي تحميلي و دروغين طغيان مي كند. انگيزه ديگرش ميل به آفريدن شخصيتي است در برابر زاهد كه نقطه مقابل زاهد باشد و در تحليل آخر به صورت خويش يعني حافظ مي پردازد و همه آرزوهاي خود را كه مي خواهد آزاده و بي قيد و وارسته و ملامتي باشد، در شخصيت ملامتي و قلندروار او باز مي آفريند. حافظ از آنجا كه مي خواهد اهل تساهل و توكل، اهل ظرافت و زيبايي‌هاي زندگي، اهل نياز و شكسته دلي در برابر خداوند و از همه مهمتر اهل عشق باشد رند را هم با همين صفات مي سازد.
رند او همچون خود او نظر باز و نكته گو و بيزار از زهد و ريا و منكر خودنمايي هاي دروغين نام و ننگ و صلاح و تقواي مصلحتي و جاه و مقام بي اعتبار دنيوي است و در جامه رند و رندي شخصيتي مي سازد ضد تكلف و تقشف، ضد ريو و ريا و سراپا اميدوار و پاكباز و عشق انديش و جسورانديش نه زبون انديش، رند كلمه پربار و شگرفي است كه در ساير فرهنگ‌ها و زبان‌هاي قديم و جديد جهان معادل ندارد و تا پيش از حافظ و بلكه در زمان او هم معناي نامطلوب و منفي داشته و متأسفانه با سعي حافظ امروزه نيز در معناي اوليه خود يعني برابر با سفله و اراذل و اوباش به كار مي رود.
رند و رندي در حدود هشتاد بار در ديوان حافظ به كار رفته است. ..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017