شنبه 2 شهریور 1398
بازدید امروز : 2851 نفر
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : چه موانعی بر سر راه تولید چای در شهرستان لاهیجان وجود دارد؟
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
چه موانعی بر سر راه تولید چای در شهرستان لاهیجان وجود دارد؟
تعداد صفحه :
35
قیمت :
4500 تومان

مقدمه:
روزي که کاشف السلطنه در سفر به شرق، بذر چاي را در عصاي خود مخفي کرد و به ايران آورد تا بلندي هاي شهر لاهيجان در استان گيلا ن، يکپارچه به مزارع چاي تبديل شود، حدود يک قرن سپري مي شود. اکنون آرامگاه کاشف السلطنه به بناي يادبودي در بلندترين نقشه شهر لا هيجان تبديل شده است; گويي هنوز پس از يک قرن، کاشف السلطنه همچنان از آن بلندي به مزارع چاي لاهيجان که يادگاري از اوست نگاه مي کند.
کشت و صنعت چای در ایران قدمتی صد ساله دارد ؛ اگرچه مصرف چای در ایران بر حسب روایتهای مستشرقین و جهانگردان ( مثل پیتر دولاواله و دوک هلشتاین ) به قرن هفدهم یعنی عصر صفویه بر می گردد ، پس از ورود اسلام ابتدا قهوه به عنوان نوشیدنی متداول رایج گردید و پس از آن چای جایگزین آن شد . محمد میرزای چایکار « کاشف السلطنه » ( 1244-1308 ) نخستین کسی است که در سال( 1278 1900م ) سه هزار نهال چای را که از دره « کانگرای » در« هیماچال پراوش » هندوستان به ایران آورد و به طور موفق در زمینی واقع در لاهیجان غرس نمود .
پس از آن مظفر الدین شاه امتیاز کشت چای در تمام نقاط ایران را به او واگذارد . وی با توجه به شرایط آب و هوایی مشابه شمال ایران و هندوستان ، کوشش کرد در منطقه لاهیجان و اطراف ، کشت چای را توسعه بخشد . کاشف السطنه روشنفکر و نوآور میهن دوستی بود که در سال 1285ش به فرمان رسمی مجلس شورای ملی ، نخستین شهرداری به سبک جدید را در تهران بنیان گذاشت و خود نخستین شهردار تهران شد . کاشف السلطنه در زمانی که بستر اجتماعی ایران مقاومت سنتی خود را در مقابل هر حرکت پیشرویی به شدت نشان می داد ، توانست کشت و صنعت چای را در ایران بنیان گذارد و دین خود را به این مرز و بوم ادا کند . نخستین کارخانه چایسازی در سال 1312 احداث گردید .
اکنون چای به نوشیدنی اصلی مردم ایران جهت تمدد اعصاب و تجدید نیرو تبدیل شده است . چای در همۀ خانه ها جای دارد و با سنت و تشریفات متنوع مردم ما تهیه و مصرف می گردد . در مراسم ، اعیاد ، جشنها و سوگواریها ، در شهرها و روستاها و عشایر ، جایگاه خود را دارد . مردم حتی به هنگام مسافرت ، در کنار همۀ ضروریات ، وسایل تهیۀ چای را به همراه دارند . قهوه خانه ها و چایخانه ها در سراسر ایران از دیر باز جایگاه تجمع سنتی به حساب می آیند که خود مرکزی جهت انتقال و بازگویی جنبه های مهمی از فرهنگ و اسطوره ها و قصه های ایرانی شده است .
جمعیت ایران در حدود 1% جمعیت جهان است اما بالغ بر 5% مصرف کل چای جهان اختصاص به ایران دارد . اگر چه ایران نیز با حدود 6/2% تولید چای در جهان یکی از کشورهای تولید کننده چای ( در مقام هشتم ) محسوب می شود اما فقط 6/47% مصرف خود را می تواند از تولید داخلی تأمین نماید . میزان مصرف چای خشک – بنابر آمارهای رسمی – سالیانه در حدود یکصد هزار تن است ، که تقریباً نیمی از این مقدار تولید داخلی است . ( گاه تولید داخلی تا هفتاد هزار تن نیز – در سال های گذشته – گزارش شده است ) این مقدار چای تولیدی کشور ما بر روی حدود 35000 هکتار از اراضی شمال کشور ( عمدتاً در گیلان – به ویژه در منطقۀ لاهیجان – و نوار باریکی از غرب مازندران ) به عمل می آید . باغات چای لاهیجان با 7932 هکتار وسعت ، 25% کل مساحت زیر کشت چای کشور را تشکیل می دهند .
در حدود یکصد و سی کارخانه چایسازی ، برگ های سبز را به چای خشک تبدیل می کنند . برای تأمین نیاز مصرف ، به جز تولید داخلی ، سالانه در حدود پنجاه هزار تن چای خارجی به طور رسمی وارد کشور می شود که تعیین نسبت های اقتصادی واردات با تولید داخلی بسیار حائز اهمیت می باشد . هر یک کیلوگرم چای خشک از 44/4 کیلوگرم برگ سبز به دست می آید ( با ضریب تبدیل 5/22% ) بر اساس آمار « فائو » سطح زیر کشت کل در جهان 2788000 هکتار است که 7/94% درصد آن متعلق به کشورهای در حال توسعه و 3/5% بقیه به کشورهای توسعه یافته اختصاص دارد . مصرف سرانه انواع مختلف چای در جهان از 395 تا 460 گرم در نوسان بوده است که متوسط رشد سالیانه مصرف انواع چای در حدود 6/1% است . بیشترین مقدار مصرف سرانه چای در جهان به انگلستان و ایرلند اختصاص دارد . لیبی ، ترکیه ، آذربایجان ، ایران ، سیلان ، بنگلادش ، هندوستان و ایتالیا نیز جزو کشورهای پرمصرف هستند .
سهم چای مصرفی در سبد هزینه خانوار ایرانی در حدود 2/0% تا 5/0% است . تولید جهانی چای در حدود 5/4 میلیون تن برآورد می شود که از این مقدار سهم کشورهای هندوستان ، سیلان و کنیا به ترتیب برابر 850 هزار تن ، 300 هزار تن و 250 هزار تن است . این کشورها از صادر کنندگان مهم چای در جهان به شمار می روند .
در کشور ما در حدود 58000 خانوار چایکار به امر باغداری چای و حدود 8500 نفر به طور تمام و نیمه وقت در فعالیت های صنعت چای اشتغال دارند .
شمار اشتغال کل مربوط به چای را می توان با برآورد سهم کاری شاغلان بخش تجارت چای ، خرده فروشان چای ، قهوه خانه ها و نظایر آن بدست می آورد . ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007