شنبه 6 خرداد 1396
بازدید امروز : 4344 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : تحقیق حقوقی تشدید دیه در ماههای حرام
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
تحقیق حقوقی تشدید دیه در ماههای حرام
تعداد صفحه :
15
قیمت :
3000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
تعريف تغليظ
نوع قتل
موجبات تغليظ
قتل در ماه‌هاي حرام
قتل درحرم
مقدار ونوع تغليظ
تغليظ ديه كافر
تغليظ درساير مذاهب
تغليظ درمواردي كه ديه ازبيت‌المال پرداخت مي‌شود
نتیجه گیری
پاورقی و منابع
  مقدمه
دیه قتل در صورتیکه صدمه وفوت هر دو در یکی از ماههای رجب ، ذی قعده ، ذی حجه و محرم و یا در حرم مکه معظمه اتفاق بیافتد علاوه بر دیه کامل بعنوان تشدید مجازات باید یک سوم دیه اضافه تر بپردازد . ( ماده 299 قانون مجازات های اسلامی )
تعريف تغليظ
تغليظ درلغت به معني غليظ كردن و چيزي را بركسي سخت و درشت‌كردن1 ودر اصطلاح به معني افزودن يك سوم ديه به دية انتخابي و موجبات تغليظ نيز قتل در ‌ماه‌هاي حرام و مسجدالحرام است كه هريك به تفكيك مورد بررسي قرار خواهد گرفت. آنچه كه موچب صدور حكم به تغليظ ديه مي‌شود آياتي از قرآن كريم است كه از وحدت ملاك آن آيات مي‌توان به تغليط ديه پي‌ برد. آياتي كه فوقا به آن اشاره شد، برلزوم احترام ‌ماه‌هاي حرام متفق‌القولند وقتل نيز هتك حرمتي است كه مستوجب تشديدمجازات است2.
نوع قتل
همانطوري كه در ابتداي ماده 299 قانون مجازات اسلامي بدان اشاره شده است تغليط ديه فقط به قتل تعلق مي‌گيرد ودرجراحات تغليظ جاري نمي‌شود. برابر ماده 204 قانون مذکور قتل به سه نوع عمد،‌ شبه‌عمد و خطاء تقسيم شده است و از طرفي ماده 299 قانون از لفظ قتل به‌ صورت عام نام برده و اشاره‌اي به نوع آن نكرده است. سئوالي كه دراينحا مطرح است، اين است كه آيا تغليظ ديه در تمامي قتل‌ها اعم از عمد، شبه‌عمد و خطاي محض جاري است يا اختصاص به نوعي خاص از آن دارد. ظاهر ماده 299 بصورت مطلق بيان شده است

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017