جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 1787 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : آشنایی با چوب - ساختار چوب و انواع چوب و استفاده چوب در ساختمان
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
آشنایی با چوب - ساختار چوب و انواع چوب و استفاده چوب در ساختمان
تعداد صفحه :
45
قیمت :
3000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

چوب 1 . تاریخچه
پیش از بکارگیری مواد معدنی یا مصالح صنعتی چون آهن ، آجر و سرامیک در سازه های معماری یا عمرانی ، چوب یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین مصالح در دسترس بوده است. انسان اولیه طرز شکل دادن به چوب را برای تهیة ابزار گوناگون فرا گرفت. ابزار و وسایل چوبی اولیه و حتی ساختمان ها و تزئینات چوبی ادوار ماقبل تاریخ و اعصار مختلف تاریخ ، نمایانگر اهمیت چنان ماده ای است که قبل از فلز و همزمان با مصرف سنگ در اختیار بشر درآمده و از آن در تهیة ابزار و وسایل زندگی، سلاح ، ساختمان استفاده کرده است.
از ساختمان های روستایی گرفته تا ساختمان های چند طبقة شهری ، پل ها و کوشک ها از چوب ساخته می شدند که بسیاری از آنها در ایران یا کشورهای دیگر به عنوان میراث فرهنگی شناخته شده اند. (تصویر شمارة 1) قدمات ساختمان های چوبی بدون شک باید به عصر نوسنگی برسد. نزدیک 6000 سال پیش ، معماران ایرانی برای گرمی بخشیدن به خانه های مسکونی، کاخ ها و ابنیه ، به طور گسترده از چوب استفاده می کردند. پولی بیوس ، از نخستین تاریخ نگاران جهان ، کاخ باستانی همدان (هگمتانه) که در زمان مادها بنا شده بود را چنین توصیف کرده است : « بیشتر این کاخها از چوب سدر و سرو ساخته شده بود. ستون ها ی چوبی آن را با ورق های نقره و زر پوشانیده بودند.»
در تخت جمشید از چوب های بلوط ، گردو و سرو استفاده شده است. به طور کلی تیر و ستون های چوبی از ویژگی های معماری باستانی ایران است و در مراحل مختلف و سبک های معماری گوناگون ایرانی چوب از ارکان اصلی بوده است. از نشانه های زندة ساختمان های چوبی می توان از چهل ستون ، عالی قاپو ، مسجد بناب در حومة مراغه که مربوط به دورة اسلامی معماری کشورمان است نام برد.(تصویر شمارة 2)
اما پس از مدتی، کاربرد چوب به عنوان یکی از ارکان اصلی ساختمان ها فراموش شده است. با این حال هنوز چوب یکی از مهمترین عناصر کارا و نقش آفرین در مسائل معماری و هنری است. چوب برخلاف سایر مصالح ساختمانی پس از گل به خاطر خاصیت شکل پذیری فراوان و طبیعی بودنش با روحیة انسان سازگار و از مطلوبیت ویژه ای برخوردار است.
فرانک لویدرایت در مورد چوب می گوید :
«چوب صمیمانه ترین و انسانی ترین مصالح است . انسان عاشق پیوند با آن است. دوست دارد آن را لمس کند و دیدن آن را خوش می دارد.»
چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دارای چند خاصیت با ارزش است : نسبی بالا ، مقدار چگالی کم ، رسانایی کم و مناسب برای کارهای ماشینی. در عین حال چوب چندین نقطه ضعف نیز دارد : در مقطع عرضی دارای خواص متفاوت از جهات مختلف است، رطوبت موجود در چوب قابلیت ها و خواص متغیری در چوب ایجاد می کند. همچنین چوب دارای قابلیت پوسیدن و اشتعال است. البته تکنولوژی پیشرفتة روند تهیة چوب مقدار زیادی از این نقایص را برطرف کرده است.
2. ساختار درخت
درخت از تنه ، اجزای بالایی (شاخه ، برگ و ...) و ریشه ها تشکیل شده است. ریشه های درخت با فرو رفتن در خاک ، رطوبت و مواد معدنی موجود درآن را جذب می کنند و به تنه می رساند، تنة درخت هم شاخه ها و قسمت های بالایی را تقویت و تغذیه می کند و آب و شیره را از ریشه به برگ ها و شاخه ها و بالعکس می رساند. ساختار چوب که به وسیلة چشم غیر مسلح یا یک ذره بین کوچک دیده می شود ساختار قابل رؤیت و قسمت هایی که فقط با یک ذره بین قوی و بزرگ واضح و آشکار است ، ساختار ذره بینی می نامند.
2 . 1 . ساختار قابل رؤیت
ساختار قابل رؤیت چوب را می توان با برش تنه از سه جهتی که در (تصاویر شمارة 3 و 4) نشان داده شده است مشاهده کرد
پوست درخت در برابر ضربات و ضایعات مکانیکی از چوب محافظت می کند . این قسمت از یک لایة بیرونی(لبه) و یک لایة داخلی (آبکش) تشکیل شده است.
لیف درختی (آبکش) ، یک لایة نازک داخلی پوست است و کار آن انتقال شیرة درخت به شاخه و ذخیرة آنهاست.
لایة زاینده (کامبیوم) ، یک لایه باریک از بافت زنده است که در کنار لیف درختی قرار دارد. در لایة زاینده (کامبیوم) سلول های چوب رشد می کنند در بهار لایة زاینده از سلول های پهن با غشای نازک تشکیل می شود. در این فصل وجود آب فراوان و خاک سرشار از مواد غذایی موجب می شود که سلولهایی که در بهار و اوائل تابستان به وجود می آیند و چوب بهاره را تشکیل می دهند بافتی متخلخل و پر از خلل و فرج داشته باشند؛ به همین دلیل است که این قسمت درخت دارای رنگ روشنی است. در طول تابستان درخت با گسترش ریشه ها و برگ هایش، سلول های زاینده را افزایش می دهد. چوبی که در اواخر تابستان و پاییز رشد می کند و شکل می گیرد چوب پاییزه نام دارد. چوب پاییزه سخت تر ، مقاوم تر است و وزن حجمی بیشتری از چوب بهاره دارد. هر چه میزان رشد چوب در پاییز بیشتر باشد تاب آن نیز افزایش می یابد. لایه هایی که در فصل های رشد شکل می گیرند ، حلقه های سالیانه نام دارند. در بعضی گونه ها مانند بلوط فاصلة بین حلقه های سالیانه در محل برش مقطعی (عرضی)تنه قابل مشاهده است. پهنای حلقه های سالیانه که به شرایط رشد بستگی دارد در خواص چوب مؤثر است ؛ هر چه حلقه سالیانه ضخیم تر باشد چوب محکم تر است.
........

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017