تلگرام سایت تحقیق
اینساگرام سایت تحقیق
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
سه شنبه 30 1397
بازدید امروز : 5198 نفر
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

مهاجرت از روستا به شهر

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
مهاجرت از روستا به شهر
تعداد صفحه :
13
قیمت :
3000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید
 • فهرست مطالب
 • مقدمه
 • مهاجرت و جابجايي مكاني انسا نها، به عنوان موضوعي پايدار در رشته هاي گوناگون علوم انساني و اجتماعي، توجه پژوهشگران را به خود معطوف داشته است. پويايي رابطه انسان ها با مكان در قلب پديدة مهاجرت قرار داشته است. به علت گستردگي مهاجرت در دنياي امروز، همه جوامع بشري بنحوي با چالش مهاجرت بخصوص مهاجرت جوانان از روستا به شهرها مواجه هستند.

  مهاجرت يكي از چهار عامل اصلي تغيير و تحول جمعيت بوده ، به دليل ماهيت خود مي تواند علاوه بر تغييرات درازمدت و طولاني، آثاري سريع و كوتاه مدت نيز در تعداد و ساختار جمعيت ايجاد كند.

  تحقيقات در خصوص مهاجرت روستاييان به شهرها عمدتاً بر آن است تا تبيين كند كه چرا روستاييان مهاجرت مي كنند و عوامل مؤثر در تصمي مگيري آنان براي مهاجرت چيست؟ اگرچه عوامل اقتصادي و غيراقتصادي به طور هماهنگ در ايجاد انگيزه هاي مهاجرت روستا شهري مؤثرند، بي ترديد در فرايند تصميم گيري براي مهاجرت، به طور نسبي عوامل تاثيرگذار در اشخاص و از مناطق گوناگون كاملاً متفاوت است ؛ چراكه طيفي گسترده از افراد و قشرها را تشكيل مي دهند كه زمينه ايي متفاوت براي مهاجرت دارند .

 • پديده مهاجرت هم در كشورهاي توسعه يافته و هم در كشورهاي در حال توسعه
 • وجود دارد؛ ليكن نوع و ماهيت اين مهاجرت ها متفاوت است. جز در مورد مهاجر تهاي اجباري كه در اثر مسائل سياسي يا حوادث طبيعي صورت مي گيرد، تمامي شواهد و مدارك حاكي از آن است كه جوانان بيش از ديگر گروه هاي سني ، تن به مهاجرت مي دهند و در طولاني مدت با مهاجرت آنان ممكن است توليد نسل در جامعه كاهش يابد .

  غالباً در كشورهاي در حال توسعه جهان، مهاجرت روستاييان به شهرها، در درجه اول به سوي شهرهاي پايتختي بوده، در جستجوي يك زندگي بهتر و به دست آوردن شغل صورت مي گيرد. بعد از شهرهاي پايتختي، شهرهاي مهم و مراكز استان هاي ديگر مهم ترين نوع مهاجرت درون كشور، مورد توجه مهاجران قرار مي گيرند در واقع مهمترین نوع مهاجرت درون مرزي داوطلبانه، مهاجرت هاي روستاييان به شهرها بوده كه پاسخي به علل و انگيزه هاي اقتصادي مي باشد.

  ضعف ساختاري مناطق روستايي سبب گرديده تا روستاييان براي به دست آوردن فرصت هاي بهتر به مناطق شهري مهاجرت كنند. گريزناپذيري مهاجرت بويژه در ميان اقشار دانش آموخته به عنوان فرار مغزهاي روستايي تعبير شده است؛ لذا مهاجرت براي

  كسب موفقيت نتيجه منطقي اين شعار شد : " شما بازنده خواهيد بود اگر روستا را ترک نكنيد. "

  بدين ترتيب به نظر مي رسد ارزش هاي سنتي اجتماعات كوچك روستايي با منطق سادگي و بي پيرايگي در مقايسه با فرهنگ شهري رنگ مي بازد و مهاجرت به عنوان يكي از پيامدهاي آن تظاهر مي يابد.

  در كشور ايران نيز مهاجرت يكي از عوامل اساسي و مهم در تحولات فضايي كشور محسوب شده و به عنوان اثرگذارترين عوامل تحولات شهري ايران از آن نام برده می شود.

 • مهاجرت چیست؟ و مهاجر کیست؟
 • در لغت نامه جمعیت شناسی آمده است، مهاجرت شکلی از تحرک جغرافیایی یا مکانی جمعیت است که بین دو واحد جغرافیایی برای همیشه یا مدت طولانی انجام می گیرد.

  برای فهم بهتر این پدیده باید دانست مهاجر کیست و چه تفاوتی با مفاهیمی چون پناهنده و... دارد.

  از نظر اداره امور اجتماعی سازمان ملل مهاجر کسی است که :

  1- جهانگرد، بازرگان، دانشجو و یا مسافر عادی نباشد.

  2- جزو ساکنان مراکزی که به طور عادی بین دو کشور رفت و آمد می کنند نباشند.

  3- جز پناهندگان یا افراد یا جمعیتهای جابجا شده یا انتقال یافته نباشند.

  با توجه به مباحث ذکر شده باید گفت: که عوامل – زمانی – مکانی – انگیزشی در بروز پدیده مهاجرت نقش اساسی دارند. بر این اساس می شود گفت که مهاجرت حرکت انسانها از یک نقطه به نقطه دیگر، در فاصله زمانی خاص با قصد و انگیزه بهبود خواهی است و باید دانست که در امر جابجایهای جمعیتی دو نوع گریز از اضطرار و اجبارهای محیطی، خود نوعی بهبودخواهی و رفاه طلبی است. از این رو انگیزه غالب مهاجرت ها بهبود طلبی، آسایش و آرامش است.

 • تقسیم بندی مهاجرت ها :
 • 1- مهاجرت ارادی و خودخواسته

  2- مهاجرت اجباری

  3- مهاجرت توده ای

  4- مهاجرت فردی

  5- مهاجرت قانونی

  6- مهاجرت غیر قانونی

 • عوامل مؤثر در مهاجرتهاي روستا _ شهري
 • در مورد عوامل مؤثر بر پديده مهاجرت روستا شهري نظرياتي گوناگون ارائه شده است، اما به طور كلي علل مهاجرت روستاييان بخصوص جوانان را به دو دسته كلي مي توان تقسيم نمود:

  تحقیقهای مشابه
  مهاجرت از روستا به شهر
  13 صفحه - 3000 تومان
  مهاجرت از روستا به شهر
  13 صفحه - 2000 تومان
  تهیه طرح هادی روستای کوره جان، دهستان شیخ نشین، شهرستان ماسال و شاندرمن
  43 صفحه - 7000 تومان
  روابط شهری و روستایی
  14 صفحه - 2000 تومان
  مواجهه فرهنگ روستایی با فرهنگ شهری
  27 صفحه - 4000 تومان
  مواجهه فرهنگ روستایی با فرهنگ شهری بر اساس روش تحقیق
  34 صفحه - 6000 تومان
  کار آماری بررسی نقش بازی در فرزندان شهر و روستا
  26 صفحه - 20000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  xسفارش ترجمه
  xمشاوره پایان نامه
  xسفارش تایپ سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان
  Tel : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2018 - 2007