یکشنبه 9 فروردین 1399
بازدید امروز : 1648 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : انگیزه در حقوق جزا
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
انگیزه در حقوق جزا
تعداد صفحه :
35
قیمت :
3000 تومان

« فهرست مطالب »
عنوان صفحه
انگیزه در حقوق جزا
انگيزه و تأثير آن در مسئوليت كيفري
جایگاه انگیزه در میان عوامل تشکیل دهنده جرم
انگیــزه چیست ؟
رفتــار مجرمانه
مـوضـوع جــرم
عــمد در رفتــار
قــصد نتــیجـه
حصـــول نتـــیجه
انگـــیزه
بررسی حقوقی - روان شناختی انگیزه
عوامل پديد آورنده پديده جنائي
اراده ارتكاب فعل
قصد مجرمانه
پی نوشت ها
منابع
انگیزه در حقوق جزا
يکي از مفاهيمي که در حقوق جزا مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد، انگيزه است، البته انگيزه در علوم روان شناسي و جرم شناسي هم مورد مطالعه قرار گرفته است، و به عبارت است از ؛تمايل و شوق براي ارتکاب جرم در مجرم؛ بنحوي که مجرم براي رسيدن به آن تصميم به ارتکاب جرم مي گيرد. در حقوق جزا اصل بر اين است که انگيزه در تحقق جرم و تعيين نوع ميزان مجازات هيج تاثيري ندارد و اين بجهت دلايلي چون حفظ مصلحت اجتماع و تقدم آن بر منافع فردي است. اما بر اين اصل استثنائاتي وارد است، کثرت انديشه هاي فردگرايانه اخير خواه ناخواه مقننين را به سوي تشريع و تفقنين قوانين و مقرراتي که منطبق با تفکرات نو و جديد و خواسته اجتماع هدايت نموده و سياست جنائي را در طريقي که متضمن عنايت کامل به شخصيت مجرمين و البته بيشتر ميل به هدف ذهني مجازات، يعني اجراي عدالت باشد سوق داد. در نتيجه اين انديشه هاي جديد در رابطه با سو نيت و انگيزه دو طرز تفکر ارائه شده است:
1- دانشمندان مکتب کلاسيک، معتقدند که انگيزه نبايد تاثيري در زوال مسئوليت داشته باشد و آنان عقيده دارند آنچه در تحقق جرم واحد اهميت است همان عمد و اراده مجرمانه است.و در واقع در تعيين مسئوليت بيشتر به عمل ارتکابي توجه دارند تا به مرتکب.
2- بر عکس طرفداران مکتب تحققي معتقدند آنچه براي جامعه و نظم آن خطر دارد همان شخصيت مجرم است نه عمل ارتکابي، و چون انگيزه يکي از عوامل تعيين کننده شخصيت است، لذا منطقا نبايد در تحقق جرم از آن چشم پوشيد. طبق اصل کلي هر چند انگيزه در تحقق جرم تاثيري ندارد، اما در مواردي با وصف آنکه ارکان سه گانه جرم محقق است ولي انگيزه باعث مي گردد که وصف مجرمانه از عمل گرفته شود و يا به عملي وصف مجرمانه داده شود. در شرع انور و قانون موضوعه در باب علل موجهه جرم، موارد عديده اي ديده مي شود.
تطبيق مجازات با شخصيت واقعي و حقيقي مجرمين، يکي از هدفهاي پيشرفته حقوق جزا مي باشد، که با تشکيل پرونده شخصيت که از پيشنهادات مکتب دفاع اجتماعي نوين است عملي مي گردد. بنابراين تاثير انگيزه در اعمال مجازات غير قابل انکار است، نقش انگيزه با توجه به شرافتمندانه يا نامشروع بودن در ارتکاب جرم در اعمال مجازات، تخفيف و يا تعليق مجازات در قوانين موضوعه از جياگاه خاصي برخوردار است، و قوانين موضوعه صريحا به آن اشاره نموده اند، از جنبه عملي نيز رويه محاکم با توجه به حداکثر و حداقل مجازات، عملا انگيزه مجرم در ارتکاب جرم را، در تعيين مجازات مد نظر قرار مي دهند و نيز در زمينه استرداد مجرمين، انگيزه باعث شده که بعضي از جرايم مجرمين آنها قابل استرداد يا غير قابل استرداد باشند. مقنن ايران نيز با بهره گيري از دو نظام فکري اسلام و انديشه هاي کيفري غرب انگيزه را در مواردي در تحقق جرم و ميزان مجازات موثر تلقي نموده است.
انگيزه و تأثير آن در مسئوليت كيفري
عنصر معنوي هر جرمي معمولاً با انگيزه يا داعي شروع مي‌شود و انگيزه كه مجرم را وادار به ارتكاب جرم مي‌كند اساساً تأثيري در مسئوليت كيفري ندارد و به‌رغم مخالفت‌هايي كه با اين ادعا وجود دارد مشهور حقوق‌دانان آن را از مسلمات حقوق جزا مي‌دانند؛ اما شناسايي خود انگيزه اهميت فراواني دارد؛ زيرا ابهامات و برداشتهاي متفاوتي كه در مورد آن وجود دارد گاهي موجب به اشتباه افتادن نويسندگان حقوقي و به‌ويژه متصديان امر قضا مي‌شود؛ بنابراين، انجام تحقيقي در اين خصوص بدون فايده نخواهد بود و برهمين اساس مقاله حاضر در نظر دارد پيرامون چند مطلب در مورد انگيزه به بحث بپردازد، از جمله اينكه ماهيت انگيزه چيست؟ رابطه آن با سوء نيت خاص كدام است و چه شباهتها و تفاوتهايي با يگديگر دارند؟ مكاتب كيفري چه ديدگاهي در مورد تأثير انگيزه در مسئوليت كيفري دارند؟ انگيزه در حقوق كيفري ايران و قوانين موضوعه چه جايگاهي دارد؟ و ….. چكيده سخن آن است كه انگيزه با سوء نيت عام تفاوت دارد، اما با سوء نيت خاص رابطه عموم و خصوص مطلق دارد؛ يعني سوء نيت خاص هم از مصاديق انگيزه است كه قانونگذار آن را جزء اركان جرم قرار داده‌است، اما انگيزه تا زماني كه چهره سوء نيت به خود نگرفته است در مسئوليت كيفري تأثيري ندارد. ..................

تحقیقهای مشابه

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007