تلگرام سایت تحقیق
پنج شنبه 29 دی 1396
بازدید امروز : 8890 نفر
تحویل در محیط : word

عنوان : اوضاع اقتصادي اراك در دوران صفويه

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
اوضاع اقتصادي اراك در دوران صفويه
تعداد صفحه :
20
قیمت :
4000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

خلاصه تحقیق
مقدمه
اراك‌ تا تهران‌ 295 كيلومتر فاصله‌ دارد. آب‌ و هواي‌ اراك‌ در زمستان‌ سرد و در تابستان‌ معتدل‌ است‌ و رودخانه‌ مهم‌ (قراچاي‌) از ميان‌ اين‌ شهر مي‌گذرد. شهر اراك‌ در زمان‌ حكومت‌ فتحعلي‌ شاه‌ قاجار ايجاد شده‌ است‌. اين‌ شهر ابتدا به‌ (قلعه‌ سلطان‌ آباد) معروف‌ بود و در سال‌ 1316 هجري قمري به‌ اراك‌ تغيير نام‌ داد. اراك‌ از آغاز پيدايش‌ تاكنون‌ همواره‌ در معرض‌ دگرگوني‌ بوده‌ و تحولات‌ فراواني‌ يافته‌ است‌. شهر اراك‌ تا اوايل‌ سال‌ 1270 هجري قمري نظامي‌ و محل‌ سكونت‌ سپهدار بود. از زمان‌ ميرزا حسن‌ خان ‌، شهر از حالت‌ نظامي‌ خارج‌ و به‌ تدريج ‌كاركردهاي‌ تجاري‌ و صنعتي‌ يافت‌. مقارن‌ شروع‌ جنگ‌ جهاني‌ اول‌ و فروپاشي‌ حكومت‌ قاجار، قواي‌ روسيه‌ شهرهاي‌ ساوه‌ ، سلطان‌ آباد و مناطق‌ اطراف‌ آنها را به‌ اشغال‌ درآورد. پس‌ از خاتمه‌ جنگ‌ جهاني‌ اول‌ و تحولات‌ سياسي‌ كشور، سلطان‌ آباد نيز در معرض‌ دگرگوني‌هاي‌ اين‌ دوره‌ قرار گرفت‌ و سيماي‌ فيزيكي‌ آن‌ در جهت ‌يكپارچگي‌ كالبدي‌ فضايي‌ تغيير كرد. اين‌ روند در دهه‌هاي‌ بعد نيز ادامه‌ يافت ، به‌ طوريكه‌ امروزه‌ شهر اراك‌ به‌ يكي‌ از قطب‌هاي‌ صنعتي‌ ايران‌ تبديل‌ شده‌ است‌.
اراك مركز و مهم‌ترين شهرستان استان مركزي است كه از شمال به شهرستان ساوه، از باختر به شهرستان‌های همدان و ملاير، از خاور به محلات، از شمال خاوری به شهرستان های تفرش، آشتيان و قم و از جنوب به شهرستان های خمين و سربند محدود می‌شود. دشت فراهان در بخش قابل توجهي از تاريخ زنديه مركز سپاهيان و چريك هاي طرفدار زنديه بوده و به همين علت آن‌چه كه بعدها در زمان تاسيس حكومت نوبنياد قاجاري اهميت مي يابد تامين امنيت اين منطقه بوده است لذا در سال 1189 هجري شمسي برحسب تقاضاي سپهدار و موافقت فتح‌علي‌شاه تصميم بر ايجاد يك شهر در محل فعلي شهر اراك گرفته شد و پايه هاي تشكيل شهرستان اراك شكل گرفت. كشاورزی يكی از رشته‌های مهم اقتصادی شهرستان اراك است كه به علت داشتن خاك خوب، آب كافی و دشت های وسيع از رونق زيادی برخوردار بوده و بسياری از فرآورده های آن از قبيل گندم، جو، تره بار، انگور، بادام و سيب جنبه صادرات دارند. شهرستان اراك در دهه های گذشته برای جلوگيری از مهاجرت های بی رويه به تهران، تبديل به يك قطب صنعتی قوی و جاذب نيروی كار شد، به طوری كه اكنون يكی از مراكز مهم صنعتی كشور محسوب مي‌شود. آتشكده برزو، عمارت و منزل حسن‌پور و كاروان سراي شاه عباسي اراك مهم‌ترين و معروف‌ترين مكان‌هاي ديدني اين منطقه را تشكيل مي‌دهند.
....

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
xسفارش ترجمه
xمشاوره پایان نامه
xسفارش تایپ سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2018