موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : حافظه و انواع آن در کامپیوتر
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
حافظه و انواع آن در کامپیوتر
تعداد صفحه :
26
قیمت :
9000 تومان

حافظه یا ابزار ذخیره‌سازی رایانه، ابزاری است که می‌توان اطلاعات رادرآن ذخیره و باز یابی نمود. در مفهوم گسترده تر این واژه به وسایل انبارش یا ذخیره‌سازی خارجی چون دیسک‌گردان و یا نوارگردان اطلاق می‌شود. وسیله ذخیره سازی نیمه هادی مستقیما به پردازنده وصل می‌شود. حافظه پنهان یا Cache حافظه سریعی است که برای افزایش سرعت ارتباط سیستم با دستگاه‌های کندتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آن باعث می‌شود که سرعت و قابلیتهای دستگاه سریع هرز نرود. مهمترین حافظه پنهان در پردازنده‌های مرکزی (سی‌پی‌یو‌ها) وجود دارد که به دو نوع اولیه و ثانویه (L۱ و L2) تقسیم می‌شود و امروزه حافظه پنهان که در پردازشگرهای مرکزی ساختن آن هزینه بیشتری دارد تا ۴ مگا بایت هم می‌رسد.
حافظه با هدف ذخیره سازی اطلاعات ( دائم ، موقت ) در كامپیوتر استفاده می گردد. انواع متفاوتی از حافظه دركامپیوتر استفاده می شود:
• RAM
یا حافظه دسترسی تصادفی از تعدادی خانه یا سلول تشکیل شده است و هر خانه، قابلیت نگهداری یک داده را دارد و با آدرسی منحصر به فرد مشخص می‌شود. آدرس اولین خانه حافظه، صفر است و آدرس هر خانه، یک واحد از خانهٔ قبلی اش بیشتر است، هر آدرس حافظه، قابلیت نگهداری یک یا چند بایت را دارا است.حافظه با قابلیت دسترسی تصادفی (در اصطلاح به ان رم می‌گویند) یک نوع محل ذخیره اطلاعات در کاپیوتر می‌باشد از اطلاعات در هر زمانی بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی اطلاعات وترتیب انها وجود دارد امروزه شامل مدارهای مجتمعی می‌باشد که امکان ذخیره سازی اطلاعات را به صورت تصادفی به ما می‌دهد واژه تصادفی به این معنیست که امکان دسترسی به هر مقدار اطلاعات در هر زمانی بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی اطلاعات وترتیب انها وجود دارد داده‌های موجود در RAM قابل پاک شدن و جایگزینی با داده‌های دیگر هستند و هر نوع وقفه‌ای در جریان برق رایانه، موجب از بین رفتن داده‌های موجود در RAM می‌شود. استفاده از این نوع حافظه‌ها، برای نگهداری موقت اطلاعات تا زمان پردازش یا انتقال نتایج به بیرون از رایانه و یا ذخیره در حافظه‌های جانبی است.از آنجا که داده‌ها می‌توانند در هر قسمت از حافظهٔ RAM ذخیره شده و از آن قسمت بازیابی شوند و چون سرعت انجام این کار به محل داده‌ها بستگی ندارد به این نوع حافظه ها، حافظه با دسترسی تصادفی می‌گویند.
داده‌های مورد نیاز پردازنده ابتدا وارد RAM شده و بعد پردازش می‌شوند.
به RAM، حافظه خواندنی و نوشتنی (RWM) هم می‌گویند.
از نظر تکنولوژی ساخت، دو نوع RAM وجود دارد :
1. RAM پویا (DRAM)
2. RAM ایستا (SRAM)
DRAM نسبت به SRAM دارای سرعت دسترسی پایین‌تر و هزینهٔ ساخت کمتر است و در این نوع حافظه اطلاعات باید به طور مرتب تجدید شوند وگرنه از بین خواهند رفت (البته این کار به صورت خودکار توسط رایانه صورت می‌گیرد). تمام حافظه‌های RAM موجود در رایانه از نوع DRAM هستند. از SRAM در ساخت حافظه‌های پنهان استفاده می‌شود.
تمام اطلاعات، برای پردازش ابتدا وارد این قطعه می‌شوند زیرا سرعت دسترسی به اطلاعات در این قطعه توسط سی‌پی‌یو، بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد.
ROM
حافظه ROM يک نوع مدار مجتمع (IC) است که در زمان ساخت داده هائی در آن ذخيره می گردد. اين نوع حافظه ها علاوه بر استفاده در کامپيوترهای شخصی در ساير دستگاههای الکترونيکی نيز به خدمت گرفته می شوند. حافظه های ROM از لحاظ تکنولوژی استفاده شده، دارای انواع متفاوتی است :
• ROM
• PROM
• EPROM
• EEPROM
• Flash Memory
..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007