موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : پروژه رشته زراعت و کشاورزی بررسی مقایسه انواع برنج ایرانی با برنج باسماتی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه رشته زراعت و کشاورزی بررسی مقایسه انواع برنج ایرانی با برنج باسماتی
تعداد صفحه :
57
قیمت :
30000 تومان

فهرست چکیده
مقدمه
تاریخچه
- پیشینه برنج در ایران
-کشت برنج در نقاط مختلف جهان
مشخصات گیاه برنج
-آناتومی برنج
-اکولوژی برنج
-نیاز غذایی برنج
تهیه خزانه برنج
تهیه زمین اصلی برنج
نشاءکاری برنج
علفهای هرز برنج
آفات برنج
بیماریهای برنج
ترکیب و خواص غذایی برنج در رقم ایرانی
گونه های برنج
طبقه بندی واریته های برنج
اطلاعات کلی ایران -موقعیت جغرافیایی
کشت برنج در ایران
سطح زیر کشت برنج در ایران
محدودیت های تولید برنج در ایران
اطلاعات کلی کشور هند -موقعیت جغرافیایی
پیشرفت اخیر هند در بخش برنج
سازگاری با تکنولوژی جدید
تجارت خارجی برنج هند
محیط برنج در هند
محدودیت تولید برنج در هند
برنج باسماتی
پراکندگی جغرافیایی برنج باسماتی
مناطق کشت و میزان محصول برنج های باسماتی
نشان و ویژگی های ریخت شناختی و کیفیتی دانه برنج باسماتی
وراثت نشان ویژگی های کیفیتی برنج
اصلاح برنج های باسماتی
دلایل عدم موفقیت در توسعه ارقام باسماتی قد کوتاه
توسعه برنج های باسماتی پر محصول در مؤسسه بین المللی تحقیقات برنج
عوامل مؤثر در کیفیت برنج معطر
- درجه حرارت
- عوامل خاک
- تغذیه گیاه و به کاربردن کود
- عملیات زراعی
- تخلیص رقم
- انبار کردن و پردازش دانه
خواص برنج قهوه اي
نتیجه گیری
چکیده
موطن اصلي برنج آسياي جنوب شرقي است . برنج بعد از گندم دومین غله ای است که در سطح وسیعی کشت می شود. برنج با 512.7 میلیون تن 27.57 درصد از کل تولید جهانی غلات را به خود اختصاص داده اند.بیش از نصف مردم دنیا عمدتاٌ در آسیا 59-35 درصد انرژی پروتئین خود را توسط برنج تامین می کنند.
کشت برنج در ايران از اوايل قرن اول ميلادي شروع شده است. اگر چه شلتوک در ايران، اوايل قرن اول ميلادي کشت مي شد، ليکن کشت و گسترش آن درسطح وسيع، به احتمال زياد از قرن 6 تا 7 ميلادي آغاز شده است. بيشترين کشت برنج در ايران در سه استان شمالي کشور گيلان، مازندران و گلستان که اطراف درياي خزر قرار دارند با 71 در صد سطح زير کشت از کل کشور انجام مي گيرد، و از مراکز عمده کشت و توليد برنج به حساب مي آيند. علاوه بر استانهاي گيلان، مازندران و گلستان، در سه استان خوزستان، فارس و اصفهان نيز برنج کشت مي شود که کثرت ارقام محلي و اصلاح شده نيز در اين سه استان زياد است. پس از اين شش استان، يازده استان ديگر کشور نيز به کشت برنج اشتغال دارند که جمعاً 7/6 درصد از سطح زير کشت کل کشور را به خود اختصاص داده اند.
برنج در گستره وسیعی از آب و هوا کشت می شود بیشترین عملکرد را در یک آب و هوای مدیترانه ای نسبتاٌ گرم یا معتدل تولید می نماید حداقل بارندگی سالانه مناطق برنج خیز حدود 1000 میلیمتر است و تا ارتفاع 3000 متری در هندوستان کشت می شود تنها عامل محدود کننده کشت برنج سرما می باشد.
برنج گياهی با تنوع ژنتيکی و توان سازگاری زيادی است. O.sativaاز گونه های مهم برنج است که در قاره های آسيا، اروپا، آمريکا کاشته می شود، برنج های زراعی ايران از اين نوع اند. واريته هاي برنج محلي در ايران از لحاظ طول واندازه، دوران رشد و سايرخصوصيات به گروه های صدری، چمپا، گرده تقسیم می شوند.
محيط برنج در هندوستان به شدت متنوع مي‌باشد. هندوستان داراي وسيع‌ترين ناحيه كشت برنج در جهان مي‌باشد. در حدود %28 از 45 ميليون هكتار نواحي كشت برنج، دشت‌هاي كشت ديم، %46 زمين آبياري شده، %12 نواحي مرتفع كشت ديم، و %14 نواحي مستعد سيل مي‌باشند. در برخي از ايالات كشت سنتي گندم، مانند پنجاب، هاريانا، و آتار پرادش، با ورود گونه‌هاي جديد برنج پرمحصول كه كشاورزان را ترغيب مي‌كند تا در كشت تجاري برنج شركت نمايند،توليد برنج از اواخر دهه 1960 رشد چشمگيري داشته است.
محيط برنج در هندوستان به شدت متنوع مي‌باشد. هندوستان داراي وسيع‌ترين ناحيه كشت برنج در جهان مي‌باشد. در حدود %28 از 45 ميليون هكتار نواحي كشت برنج، دشت‌هاي كشت ديم، %46 زمين آبياري شده، %12 نواحي مرتفع كشت ديم، و %14 نواحي مستعد سيل مي‌باشند. در برخي از ايالات كشت سنتي گندم، مانند پنجاب، هاريانا، و آتار پرادش، با ورود گونه‌هاي جديد برنج پرمحصول كه كشاورزان را ترغيب مي‌كند تا در كشت تجاري برنج شركت نمايند،توليد برنج از اواخر دهه 1960 رشد چشمگيري داشته است.
سطح کل زراعت ارقام برنج باسماتی از سالی به سال دیگر متغیر است. بهترین تخمین های سطح زیر کشت عبارتند از: یک میلیون هکتار در هند و 750 هزار هکتار در پاکستان. در طرح های آزمایشی، میزان محصول 3 تا 4 تن برهکتار تولید شده است. متوسط میزان محصول مزارع کشاورزان حدود 2 تن بر هکتار است. بنابراین، کل تولید جهانی برنج باسماتی کم تر از 4 میلیون تن شلتوک می باشد.
همه ارقام محلی برنج باسماتی قد بلند (150 تا 160 سانتی متر)، با ساقه خیلی ضعیف و رنگ سبز کم رنگ و برگ های آویزان هستند. در زمان رسیدگی، ورس کرده و برداشت آن مشکل است. برنج های باسماتی دارای دانه های بلند و باریک با طول(7 تا 8/6 میلی متر) و نسبت طول به قطر 5/3 تا 7/3 می باشند.
برنج قهوه اي که باسماتی نوعی از برنج قهوه ای است منبع خوبي از منگنز، سلنيوم و منيزيم مي باشد. يک فنجان برنج قهوه اي، 80 درصد از نياز روزانه بدن به منگنز را تامين مي کند. منگنز به توليد انرژي از پروتئين و کربوهيدرات کمک مي کند و همچنين در ساخت اسيدهاي چرب نيز وارد عمل مي شود. منگنز براي سلامت سيستم اعصاب و براي توليد هورمون هاي جنسي بسيار مهم است. منگنز جزء مهم آنتي اکسيدان مي باشد که جلوي تخريب سلول را مي گيرد. منگنز جلوي رعشه، ضعف روحي، جوش هاي پوستي و آسيب هاي لوزالمعده را مي گيرد. برنج قهوه اي از آنجا که داراي مقدار زيادي فيبر و سلنيوم مي باشد، براي بيماران مبتلا به سرطان روده بزرگ بسيار مفيد مي باشد. برنج قهوه اي، 3 برابر برنج سفيد داراي فيبر مي باشد. فيبر باعث پايين آمدن کلسترول، کنترل قند خون و ديابت، از بين برنده سرطان روده بزرگ و يبوست مي باشد. برنج قهوه اي را مي توان تا 6 ماه نیز نگهداري کرد.
مقدمه
محل جغرافیایی و مبدا اصلی برنج اهلی هنوز به طور قطعی شناخته نشده است و نظریه عمومی آن است که برنج در چین،هند و اندونزی به طور مستقل اهلی شده است و یافته های باستان شناسی نشان داده است که برنج حدود 2000-1500 سال قبل از میلاد مسیح در منطقه هوموتو در استان چیکیانگ چین کشت می شده است. نام برنج از زبان هندي گرفته شده که به آن Arisi مي گويند و فردوسی آن را به فارسی روان،کونج خوانده است.در زبان انگليسي به برنج،Rice گفته مي شودکه همان نام عمومي برنج است.واژه شلتوک از کلمه هندي چلتو(chalto ) گرفته شده و در زبان انگليسي به شلتوک (دانه برنج همراه با پوست آن ) Rice Paddy گویند . در زبان گیلکی به آن جو گویند.
آمار های ارائه شده در خصوص برنج موید این واقیعت است که این محصول بیش از پیش و همپای گندم اهمیت خود را حفظ نموده است. برنج بعد از گندم دومین غله ای است که در سطح وسیعی کشت می شود. در سال 1990 مقدار کل غلات تولید شده در جهان 187417 میلیون تن بوده که از این مقدار گندم با 542 میلیون تن و برنج با 512.7 میلیون تن به ترتیب 29.15 و 27.57 درصد از کل تولید جهانی غلات را به خود اختصاص داده اند.بیش از نصف مردم دنیا عمدتٌ در آسیا 59-35 درصد انرژی پروتئین خود را توسط برنج تامین می کنند.
دانه برنج که مورد تغذیه انسان قرار می گیرد دارای 7.7 درصد پروتئین و 75.1 درصد کربوهیدرات،0.4 درصد چربی،2.2 درصد سلولوز،0.5 درصد خاکستر می باشد.برنج سریع الهضم و جذب بوده و 95.5 درصد پروتئین و نشاسته آن جذب بدن می شود و به همین دلیل انسان را سریع چاق می کند.برنج حساسیت زا نیست و به همین دلیل بیشتر خوراک بچه از برنج تهیه می شود. از خرده برنج شیرینی،الکل،پودر نشاسته و پودر برنج تهیه می کنند. از کاه آن نیز به عنوان تغذیه دام،پوشش سقف،تولید کاغذ،مقوا،دمپایی،سبد و از سبوس آن در تغذیه دام و طیور و اخیرٌ در چین به منظور تامین برق به کار می رود.
تاریخچه
پيشينه برنج درايران
بر اساس نظر لائوفر، کشت برنج درايران پس از تسلط اعراب به ايران، رونق گرفته است، به نظر وي، در دوره ساسانيان برنجکاري وجود نداشته است. م.و.پيگوليوسکايا با توجه به اسناد مکتوب، کشت برنج درايران را به دوره ساسانيان منتسب مي داند. پروفسور ام - جي - ميسون نيز در بحث از تاريخ گسترش شلتوک درکشورهاي خاورميانه مي نويسد که :کشت برنج در ايران از اوايل قرن اول ميلادي شروع شده است. اگر چه شلتوک در ايران، اوايل قرن اول ميلادي کشت مي شد، ليکن کشت و گسترش آن درسطح وسيع، به احتمال زياد از قرن 6 تا 7 ميلادي آغاز شده است.
کشت برنج در نقاط مختلف دنیا
موطن اصلي برنج آسياي جنوب شرقي است . به عقيده ب- م- ژوکوفسکي، هند و چين و اندونزي موطن اصلي برنج است. شلتوک از هند و برمه ( ميانمار ) به تدريج به ساير نقاط جهان راه يافته است . کشت برنج که امروزه جزء لاينفک حيات ميليونها مردم در سراسر جهان است، درچين و هند سابقه اي هفت هزار ساله دارد و پس از آن کشورهاي تايلند، فيليپين، ژاپن، ويتنام، کره شمالي وجنوبي، مالزي و تايوان نيز در آسياي جنوب شرقي به اين مجموعه اضافه شده اند. در حال حاضر 90 درصد برنج دنيا در چين، هندوستان، ژاپن، کره، جنوب شرقي آسيا و جزاير مجاور اقيانوس آرام ( قاره آسيا ) و 10 در صد بقيه در ديگر قاره ها کشت مي شود.
کشت برنج در آسياي مرکزي در حدود قرن هفتم پيش از ميلاد رواج داشته است . برنج کاري از کشورهاي جنوبي تر آسيا که درآنها زراعت غلات رواج داشته، از حدود هزاره ششم تا پنجم قبل از ميلاد شروع و سپس به آسياي مرکزي آمد. درنيمه دوم هزاره سوم و ابتداي هزاره دوم، سطح زير کشت برنج افزايشي چشمگير يافت. باستان شناسان معتقدند که در اين دوره در اثر ادغام دو فرهنگ، تمدني شهر نشين در جنوب آسياي مرکزي به وجود آمد، اين دو فرهنگ شامل سومر و ايلام (عيلام ) در غرب و تمدنهاي باستاني دشت رود سند در جنوب بودند. بدون شک پيوند با هند به زراعت برنج آبي در آسياي مرکزي کمک کرد. براي تعيين تاريخ دقيق اين دوره هنوز شواهد باستان شناختي کافي به دست نيامده است .
..................

تحقیقهای مشابه
پروژه رشته زراعت و کشاورزی بررسی مقایسه انواع برنج ایرانی با برنج باسماتی
57 صفحه - 30000 تومان
ماشین آلات ساختمانی و راه سازی - پروژه رشته معماری
43 صفحه - 18000 تومان
mmb پروژه رشته کامپیوتر سی دی اتوران آموزش فتوشاپ همراه با سورس کامل و مستند تهیه شده با
15 صفحه - 30000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر سی دی اتوران آموزش فلش همراه با سورس کامل و مستند تهیه شده با mmb
15 صفحه - 45000 تومان
vb access پروژه رشته کامپیوتر مدیریت فروشگاه و خرید و فروش کالا تهیه شده با ویژوال بیسیک و اکسس
28 صفحه - 45000 تومان
پروژه رشته زبان the effect of reading comprehension and vocabulary on Iranian intermediate student
25 صفحه - 30000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت آموزشگاه به همراه مستند با زبان ویژوال بیسیک و بانک اکسس vb access
19 صفحه - 45000 تومان
vb access with document پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت داروخانه بزبان ویژوال بیسیک و بانک اکسس همراه با مستندvb access with document
14 صفحه - 54000 تومان
vb access with document پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت داروخانه بزبان ویژوال بیسیک و بانک اس کیو ال vb sql
14 صفحه - 54000 تومان
vb access with document پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت فروشگاه بزبان ویژوال بیسیک و بانک اکسس همراه با مستندvb access with document
35 صفحه - 84000 تومان
vb.net document پروژه رشته نرم افزار نرم افزار کتابخانه تهیه شده با ویژوال بیسیک دات نت و بانک اطلاعاتی اکسس ب همراه مستند
65 صفحه - 54000 تومان
پکیج تور زمین و هوایی شهر زنجان - پروژه رشته جهانگردی فایل بصورت پاورپوینت
189 صفحه - 66000 تومان
پکیج زمینی رشته جهانگردی و هتلداری - شهر تبریز - پروژه رشته جهانگردی
75 صفحه - 45000 تومان
پروژه رشته علوم تربیتی بررسی رابطه بین بررسی نگرش دانش آموزان دبیرستانی نسبت به حجاب پوشش اسلامی
100 صفحه - 75000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر بررسی شبکه مشبکmesh network
62 صفحه - 30000 تومان
modem پروژه رشته کامپیوتر مطالعه و بررسی مودم
163 صفحه - 54000 تومان
پروژه رشته ریاضی بازی هگز به همراه مقالات اصلی و ترجمه شده hex
90 صفحه - 90000 تومان
بررسی تخلیه جزئی در عایقهای جامد وآشکار سازی آنها پروژه رشته برق الکترونیک
83 صفحه - 42000 تومان
بررسی نقش بقعه امام زاده صالح (ع) کفته رود رشت در توسعه گردشگری و جذب توریسم در شهرستان رشت پروژه رشته جهانگردی و توریسم
57 صفحه - 45000 تومان
بررسی راههای نفوذ ویروس به رایانه و راههای مقابله با آن پروژه رشته کامپیوتر
59 صفحه - 30000 تومان
نظام حقوقی حاکم بر کشتیرانی در دریاها پروژه رشته حقوق
63 صفحه - 27000 تومان
نگاهی اجمالی به نقش زن در دفاع مقدس پروژه رشته حقوق
73 صفحه - 30000 تومان
نیاز زنان بزه دیده در جامعه پروژه رشته حقوق
59 صفحه - 24000 تومان
بررسی سواحل حاجی بکنده در جذب توریست پروژه رشته گردشگری و توریسم
68 صفحه - 30000 تومان
پروژه رشته حسابداری پروژه مالی تاثیر نرخ ارز بر تورم
79 صفحه - 45000 تومان
تاثیر نرخ ارز بر تورم پروژه مالی رشته حسابداری
75 صفحه - 45000 تومان
lifo و fifo پروژه مالی مقایسه روش های ارزیابی موجودی کالا و مواد کارخانه پارس خزر بر اساس روش های
80 صفحه - 45000 تومان
بررسی مقایسه ای عزت نفس بین کودکان پسر پرورشگاه و سایر کودکان پروژه رواشناسی علوم اجتماعی و تربیتی با کار آماری و پرسشنامه
59 صفحه - 54000 تومان
lifo و fifo پروژه مالی مقایسه روش های ارزیابی موجودی کالا و مواد کارخانه پارس خزر بر اساس روش های
50 صفحه - 30000 تومان
کنوانسیون رفع انواع تبعیض علیه زنان در مقایسه با حقوق زن در اسلام پروژه حقوق
54 صفحه - 30000 تومان
هاب و انواع هاب پروژه کامپیوتر شبکه
76 صفحه - 24000 تومان
حسابداری منابع انسانی و انواع کاربردهایش - پروژه مالی
33 صفحه - 12000 تومان
تأثیر واردات برنج خارجی بر بازار برنج داخلی پروژه کشاورزی
126 صفحه - 42000 تومان
پروژه رشته باغبانی کشاورزی گیاه گل گاوزبان
51 صفحه - 27000 تومان
پروژه رشته کشاورزی بررسی نماتد مولد زخم ریشه چای و راه‌ کارهای عملی مدیریت مبارزه با آن
23 صفحه - 18000 تومان
پروژه رشته کشاورزی و علوم باغی بررسی خواص دارویی گیاه مریم گلی و چای
33 صفحه - 18000 تومان
پروژه رشته کشاورزی تأثیر کاربرد فسفر بر رشد و عملکرد گیاه برنج
43 صفحه - 30000 تومان
پروژه رشته کشاورزی مطالعه و بررسی برنج
43 صفحه - 30000 تومان
پروژه رشته کشاورزی و علوم باغی مطالعه و بررسی كرم ساقه خوار نواري برنج
25 صفحه - 18000 تومان
پروژه رشته کشاورزی بررسی اقتصادی تاثیر عناصر کم مصرف در عملکرد برنج
54 صفحه - 36000 تومان
پروژه رشته روانشناسی بررسی مقایسه ای بین شخصیت افراد درونگرا و برونگرا و اعتیاد