موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : رکود اقتصادی در جهان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
رکود اقتصادی در جهان
تعداد صفحه :
26
قیمت :
3500 تومان

بحران اقتصاد آزاد یا اقتصاد دولتی
در 200 سال گذشته، فراز و نشیب‌های اقتصاد آمریکا به طور مرتب تکرار شده‌است. در بعضی مواقع مانند رکود بزرگ دهه‌ی 1930 و تورم شدید دهه‌ی 1970 اثرات این دوره‌ها بسیار شدید و در دوره‌های دیگر تأثیر آن‌ها به سرعت از بین رفته‌‌است. به طور میانگین این دوره‌ها چهار سال به طول انجامیده‌اند. به عبارت دیگر تقریباً هر چهار سال یک بار، اقتصاد، پس از یک دوره‌ی رکود یک دوره‌ی توسعه و شکوفایی را تجربه کرده‌است. در این مقاله قصد داریم نگاهی اجمالی به چگونگی آغاز و فرایند رخ دادن و گسترش رکود اقتصادی جهان بیندازیم. در مقاله‌ی بعدی نیز به بررسی اثرات این رکود بر اقتصاد ایران و راه‌کارهای ممکن برای کاهش اثرات و حتی استفاده از فرصت‌های پیش‌رو خواهیم پرداخت.دوره‌‌های کسادی اغلب منجر به رکود و رشد منفی اقتصادی می‌‌شوند. این دوره‌ها نهایتا با آغاز دوران رشد و توسعه اقتصادی به پایان می‌رسند. در یک دوره طولانی و غیر معمول رشد اقتصادی که رکودی رخ نمی‌دهد (نظیر دوره‌ای که از سال 1982 آغاز و تقریبا تا قبل از بحران اخیر همچنان ادامه یافته بود)، اقتصاد نهایتاً دستخوش کندی رشد می‌‌شود تا بتواند قبل از شروع دوران توسعه‌ی جدید "نفسی تازه کند".
از جهت بنیادین، کندی مذکور و اساسا به طور کلی دوره‌های "طبیعی" رکود اقتصادی به دو دلیل رخ می‌دهند. اول آن که در زمان رشد اقتصادی با توجه به اینکه لزوما تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش واقعی اقتصاد کارا نیستند، ناگزیر با ورشکسته شدن و به ثمر نرسیدن سرمایه‌گذاری‌های مذکور، اقتصاد، علی‌رغم صرف منابع قابل توجهی از توان خود، از منافع سرمایه‌گذاری‌های مذکور محروم می‌شود و این امر منجر به کاهش رشد اقتصادی می‌گردد. به عبارت دیگر این رکود تصحیحی، نتیجه‌ی مکانیزم فیلترینگ اقتصاد آزادی است که در آن قوانین رقابتی حاکم بر بازار به طور اتوماتیک منجر به حذف شرکت‌های ضعیف می‌شود و اقتصاد را از شر شرکت‌های ناکارا خلاص می‌کند. دلیل دوم نیز این است که چون دوران رشد اقتصادی در زمان افزایش نقدینگی و اعمال سیاست‌های انبساطی دولت‌ها ایجاد می‌شوند، و دولت‌ها با اعمال سیاست‌هایی ناشی از منافع سیاسی خود منجر به جذابیت‌های خاصی در برخی بخش‌ها می‌شود، نقدینگی دوره‌ی رونق به مرور و به طور نامتناسب منجر به ایجاد حباب در بخش‌های جذاب شده توسط دولت و در نتیجه محروم شدن بخش‌های دیگر از این موهبت می‌گردد. به این ترتیب هم بخش‌های متورم و هم بخش‌های منقبض شده، اثرات منفی بر رونق اقتصادی می‌گذارند.
به جز رکود اخیر، از سال 1948 تا کنون اقتصاد آمریکا 9 دوره‌ی رکود را تجربه کرده‌است که آخرین آن مربوط به ترکیدن حبات سهام شرکت‌های دات‌کام در سال‌های 2000 و 2001 می‌باشد. تا قبل از سال 1982 که زمان آغاز دوره‌ی رونق اقتصادی آمریکا تا زمان بحران دات کام بود، دوره‌های رشد به طور میانگین 45 ماه و دوره‌های کسادی و رکود به طور میانگین 11 ماه به درازا می‌کشیدند. این در حالی است که قبل از بحران دات کام طول دوره‌ی رونق به بیش از 12 سال و پس از آن نیز طول دوره‌ی رونق بعدی (قبل از بحران اخیر) به 8 سال رسیده‌است. صرف‌نظر از بحران نه چندان عمیق دات کام می‌توان گفت دوره‌ی رونقی این چنین طولانی، با دو دهه قدمت، اقتصاد را به شدت ناکارا می‌کند. در سال‌های اخیر ناکارایی مذکور خود را در ورای رونق ناشی از پایین بودن نرخ بهره، سیاست‌های تشویقی توسعه بخش مسکن (که منجر به ایجاد حباب مسکن گردید) و گسترش نوآوری‌های مالی بدون نظارت، مخفی کرده‌بود.
بد نیست روند شکل گیری بحران اخیر را مرور کنیم. با این که شاید بتوان بحران جاری را نتیجه‌ی مجموع عملکرد سیستم‌ها و سیاست‌های مالی و پولی جهان خصوصا آمریکا به عنوان مهمترین و بزرگترین بازیگر این میدان دانست، اما می‌توان گفت نطفه‌ی اصلی بحران در زمانی بسته شد که حادثه‌ی 11 سپتامبر در پی ترکیدن حباب مسکن آمریکا و شرکت‌های دات کام رخ داد. در این زمان بسیاری از سرمایه‌گذاران با خروج سرمایه‌های خود از بازارهای آمریکا اقتصاد این کشور را با چالشی جدی روبرو کردند. بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) به رهبری آلن گرین‌اسپین برای جلوگیری از گسترش و تعمیق بحران به وجود آمده در زمانی کوتاه و طی دو سال (2003-2001) با 17 بار کاهش نرخ بهره آن را از رقمی در حدود 6 درصد به نزدیک یک درصد رساند. این امر منجر به تسهیل وام دهی و اقتصادی شدن سرمایه‌گذاری‌هایی شد که تا قبل از آن اقتصادی نبود. به این ترتیب کاهش سرمایه‌گذاری‌های ناشی از بحران‌های پیش آمده تا حد زیادی جبران گردید ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007