یکشنبه 3 تیر 1397
بازدید امروز : 1791 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پروژه کارآموزی در کارخانه نوشابه سازی زمزم
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه کاراموزی در کارخانه نوشابه سازی زمزم
تعداد صفحه :
51
قیمت :
8000 تومان

« فهرست مطالب »
عنوان
فصل اول : آشنایی با مکان کار آموزی
 مقدمه
 تاریخچه کارخانه ومصرف واحد تولیدی
 طرح کارخانه نوشابه سازی زمزم
 خط مشی و اهداف کیفی واحد تولیدی
 سازمان دهی امور کیفیت و نمودار سازمانی بخش کیفیت
فصل دوم : کنترل کیفیت
 تعاریف واصطلاحات نوشابه
 اهمیت مصرف نوشابه
 آزمایشگاه
 آزمون های میکروبی نوشابه
 آزمون های شمیایی نوشابه
فصل سوم : فن آوری تولید نوشابه های گازدار
 مواد اولیه مصرفی در نوشابه سازی
 فرایند تولید نوشابه
 واحدهای اصلی خط تولید نوشابه
 تصفیه آب به روش اسمز معکوس ( R-O )
 بخش تولید گاز co
 تبدیل گاز co به co
 مایع کردن گاز co
 طریقه ضد عفونی شربت ، مخازن ، مسیرها ، دستگاه میکس و سالن
شربت خانه
 طریقه ضد عفونی نمودن کف سالن
مقدمه :
تاریخچه نوشابه سازی اساساً به زمانی بر می گردد که بشر علاوه بر مصرف آب آشامیدنی می توانست از افزودن موادی چون طعم دهنده ها و شیرین کننده ها به آب ، شربت های متعددی را تهیه کند . گرچه تاریخ پیدایش نوشابه به درستی روشن نیست ولی تصور می رود ابتدا در خاورمیانه بویژه نواحی جنوبی ایران روش هایی برای تهیه آن موجود بوده است .
تهیه و تولید نوشابه ها ی غیر الکلی گازداز بصورت بهداشتی و در بسته بندی مطمئن نخستین با توسط جان پمبرتون در شهر آتلانیا در سال 1886 جامه عمل پوشیده نام محصول کولا کولا وفروش آن 6 بطری در روز بود و اکنون پس از گذشت بیش از صد سال نوشابه ها درانواع مختلف و روزانه چند میلیون بطری در سراسر جهان عرضه می شود . بتدریج فروش بین المللی پپسی کولا همچون کولا کولا افزایش یافت .
سابقه نوشابه سازی در ایران به معنای جدید آن به سال 1331 برمی گردد . در این سال شرکت زمزم محصول تولیدی خود را به نام پپسی کولا به بازار عرضه کرد .
قبل از این تاریخ نوشابه های گازدار سنتی نظیر لیموناد وغیره بصورت غیر بهداشتی تهیه و به بازار عرضه می شد . و در سال 1333 کارخانه کولا کولا و در سال 1334 شرکت ساسان تأسیس شد که محصولات تولیدی را بنام کانادادرای و سوپرکولا به بازار عرضه کردند .
نوشابه های دیگر مانند اسو ، شوئپس ، آلپالین و فانتا به بازار عرضه شدند که پس از مدتی یا تعطیل شدند و یا در دو کارخانه زمزم و ساسان ادغام گردیدند .
همان طور که ذکر گردید حدود 50 سال پیش اولین کارخانه نوشابه سازی در ایران آغاز به کار کرد درابتدا عدم تطبیق نوشابه با ذائقه مردم و ماهیت و وابستگی تولید کنندگان این کارخانه ها و حکم تحریف مصرف نوشابه از گسترش بازار مصرف این کالا جلوگیری کرد .
جا افتادن نوشابه به عنوان الگوی مصرف سال ها طول کشید اما امروزه نوشابه یک کالای پر مصرف می باشد . مصرف نوشابه ها ی گازدار بعد از انقلاب در داخل کشور به سرعت بالا رفت ونزدیک به دو برابر شد .
در سال 1365 تولید نوشابه درسطح کشور حدود 7/1 میلیارد بود این رقم در سال 1362 به 6/2 میلیارد بطری رسید واین روند افزایش مصرف تا به امروز ادامه داشته است .
تاریخچه کارخانه ومعرفی واحد تولیدی :
شرکت زمزم رشتدر تاریخ5 شهریور ماه 1337 تحت شماره 273 در اداره ثبت شرکتهای شهرستان رشت به ثبت رسیده است . مالکیت 100% سهام شرکت زمزم رشت طی حکم شماره 883 مورخ 16 اردیبهشت ماه 1358دادگاه انقلاب اسلامی به بنیاد مستضعفانو جانبازان انتقال یافته و از تاریخ فوق شرکت تحت نظر مدیران منتخب بنیاد اداره می گردد .
شرکت زمزم رشت بصورت سهامی خاص بوده و دارای هیئت مدیره و مدیر عامل می باشد .تعداد کارکنان تشکیل داده وبقیه افراد را مهندسان وکارمندان تشکیل می دهند . کارخانه زمزم رشت در کیلومتر 5جاده رشت - تهران می باشد که دارای 14 شعبه در شهرهای مختلف استانها از جمله مشهد ، کرمان ، رشت ، اصفهان و غیره می باشد .
ماشین آلات و دستگاههای خط تولید زمزم رشت عموماً دارای 400- 35 سال قدمت می باشند . تولیدات کارخانه مشتمل بر سه نوع کولای زمزم ، پرتقالی ولمون می باشد . ساعات کاری در کارخانه زمزم در تابستان 22 ساعت ( در دو شیفت 11ساعته ) و در زمستان 8 ساعت می باشد که در هر ساعت کار در حدود 1200 – 1100 صندوق نوشابه تولید می شود .
طرح کارخانه نوشابه سازی زمزم :
قسمت های مختلف کارخانه نوشابه سازی زمزم عبارتند از آزمایشگاه شمیایی و میکروبی ، سالن تولید ( بطری و pet ) ، انبار ، قسمت تصفیه آب ، سالن عصاره سازی ، کارخانه تولید تولید گاز co ، دفاتر اداری ،سکوهای تخلیه و بارگیری ......
آزمونهای شمیایی نوشابه :
1- آزمایش سختی آب :
دقیقاً ml 5 از نمونه آب خروجی از RO را در ظرف مخصوص نمونه ( تاخط شاخص ) می ریزیم یک قطره از محلول معرف آبی رنگ روی نمونه ریخته ظرف را به آرامی تکان می دهیم . درصورت عدم وجود سختی در آب رنگ محلول آبی رنگ باقی می ماند ولی در صورت وجود سختی رنگ آن قرمز می شود . درصورت قرمز بودن برای تعیین میزان سختی از محلول سفید رنگ ( محلول تیتراسیون ) قطره قطره به نمونه اضافه می کنیم تا محلول دوباره آبی رنگ شود ، مقدار قطرات مصرفی را در عدد 8/17 ضرب می کنیم تا میزان سختی بر حسب ppm بدست آید شرایط ایده آل سختی برای خروج از سختی گیر صفر ppm است .
ولی تا حدود سه قطره از محلول تیتراسیون یعنی سختی ppm 8/17 × 3 اشکالی بوجود نمی آورد ....
مواد اولیه مصرفی در نوشابه سازی :
1- آب
آب ماده ای بی رنگ ، بی بو ، و بی طعم بوده که حیات انسان و سایر موجودات ضروری می باشد آب حامل خوبی برای ترکیبات مختلف نظیر قند ها ،طعم ها ،گازها ، اسید ها ، رنگ ها ، مواد معدنی ، ویتامینها و غیره می باشد . ناخالصی هایی که به روی طعم آب اثر می گذارند ،عبارت از جلبک ،پرتوزوا ، مخمر ،کپک ها ، آهن ، منگنز ، قلیائیت ، کرورت ،سولفور و غیره می باشد.
آب 86 تا 92 درصد ترکیب نوشابه را تشکیل می دهد و از این لحاظ بالاترین مقدار می باشد در نتیجه هر گونه تغییر در خواص فیزیکی و شمیایی و میکروبی آب مانند :
رنگ ، بو ،طعم ، کدورت pH ، میزان سختی ،قلیا ئیت ، وجود برخی فلزات مانند مس ، منگنز و آهن وغیره بر روی کیفیت نوشابه اثر مستقیم دارد . ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007