دوشنبه 2 بهمن 1397
بازدید امروز : 4718 نفر

موضوع : تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان
تعداد صفحه :
17
قیمت :
2500 تومان

فهرست مطالب
صفحه عنوان
3 چکیده
3 مقدمه
4 ظهور انسان و نخستين تكنولوژي
5 انسان ابزارساز و انسان تصويرساز
6 سه انقلاب، سه نوع تكنولوژي
8 تكنولوژي فكري
12 نيروهاي محركه‌ي تحول:
13 دگرگوني جهان اجتماعي
13 اینترنت
16 نتیجه گیری
17 منابع
چکیده
تكنولوژي يكي از حوزه‌هاي كاوش نشده در علوم اجتماعي است. اين خلاء با توجه به اهميت بنيادين تكنولوژي براي زندگي انسان شگفت‌آور است؛ با اين حال، اين نكته حقيقت دارد. انتظار مي‌رود كه در اقتصاد، كه با توليد و توزيع كالا سروكار دارد، نظريه‌هاي فراگير درباره‌ي تكنولوژي وجود داشته باشد، اما اين گونه نيست. از نظر اقتصاددانان، تكنولوژي براي اين رشته ـ اگر بخواهيم از اصطلاحي فني استفاده كنيم ـ امري «بيروني» است. يعني در بيرون از چارچوب نظريه‌ي اقتصادي قرار مي‌گيرد. چنين به ذهن مي‌رسد كه جامعه‌شناسي بايد پيشاپيش به طور تمام و كمال به مسأله‌ي تغييرات در ساختارهاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي حاصل از تكنولوژي‌هاي جديد و توانايي فزاينده‌ي آن براي دستكاري در طبيعت پرداخته باشد؛ اما تاكنون چنين اتفاقي رخ نداده است.
مقدمه
(تکنولوژی) شیوه و شگرد ساخت و کاربرد ابزار، دستگاه‌ها، ماده‌ها و فرایندهایی است که گره گشای دشواری‌های انسان است. فناوری یک فعالیت انسانی است و از همین رو، هم از دانش و هم از مهندسی دیرینه تر است.بر این پایه واژه فناوری اغلب به نوآوری‌ها و نوابزارهایی اشاره دارد که از اصول و فرایندهای تازه یافتهٔ دانشی بهره می‌گیرند. از این رو مقولهٔ فناوری ممکن است در بدو مواجهه عجیب و محیر العقول جلوه کند. لیکن چنین نیست. حتی نوآوری‌های بسیار کهن مانند چرخ هم نمونه‌هایی از فناوری بوده و به شمار می‌روند. از مصداقهای فناوری نزد قدما فوت کوزه‌گری بوده‌است.فناوری همان تسلط و تبحر انجام کار است، فناوری توانایی انجام کار در تمامی سطوح و زمینه‌ها است. یعنی طراحی، ساخت، استفاده، تعمیر و نگهداری و تحقیق و توسعه و غیره می‌باشد.
امروزه بسیاری از فناوری‌ها در نتیجه پژوهش به دست می‌آیند و پژوهشگاه‌های فناوری زیادی در سراسر جهان بر پا شده‌است. تکنولوژی به معنای اصلی حداکثر استفاده از کمترین امکانات موجود می‌باشد.( مبانی و مدیریت فناوری اطلاعات، محمد فتحیان، حاتم مهدوی نور)
ظهور انسان و نخستين تكنولوژي
هسيود، شاعر يوناني، در حدود سال 800 پيش از ميلاد رساله‌ي مشهوري نوشت به نام كارها و روزها كه داستان پيدايش انسان را روي زمين حكايت مي‌كند. بر طبق گفته‌ي هسيود خدايان كه جهان را آفريدند به هر جانوري توانايي‌هاي خاص دادند؛ برخي از جانوران را بسيار چابك آفريده بودند به نحوي كه مي‌توانستند از خطر بگريزند، به برخي مانند ماهيان توانايي تكثير بي‌وقفه داده بودند، به نحوي كه هميشه از آنان، آن تعداد باقي‌ بماند كه بقاي گونه‌ي ماهيان را تضمين كند. به برخي از حيوانات استقامت و عضلات نيرومند داده بودند، اما وقتي نوبت به آفرينش انسان رسيد خدايي كه همه‌ي توانايي‌ها را تقسيم مي‌كرد، ديگر چيزي در بساطش نمانده بود. به اين ترتيب انسان بدون هيچ توانايي معطل مانده بود؛ تا اينكه خدايي به نام پرومته به زمين فرود آمد و آتش را اختراع كرد با آتش، انسان در برابر جانوران شكارچي ايمني مي‌يافت، مي‌توانست گرما داشته باشد، غذايش را بپزد، مواد طبيعي را استخراج كند و آنها را تغيير شكل دهد.پس نخستين تكنولوژي آتش بود. آتش اولين وسيله‌اي بود كه انسان به كمك آن مي‌توانست نه تنها با جهان سازگار شود بلكه جهان را تغيير نيز دهد. استفاده از همين اولين تكنولوژي بود كه انسان‌ها را از حيوانات متمايز كرد. اكنون انسان مي‌توانست آلياژهايي همچون مفرغ از فلزات پايه‌ي مس و قلع بسازد، مي‌توانست انواع ظرف، اسلحه، انواع و اقسام ابزارها را بسازد. نكته‌ي اصلي تكنولوژي در واقع همين است: ساختن چيزها براي به كاربردنشان. ماهيت فايده‌‌طلبانه و ابزاري تكنولوژي براي فهم مقدماتي تكنولوژي بسيار مهم است. تعريفي كه مي‌توانيم از تكنولوژي به معناي بسيار مقدماتي‌اش بدهيم اين است: ساختن مواد و ابزارها براي سازگاري با طبيعت و تغيير آن.انسان پس از آن كه به قدرت تكنولوژي پي برد، از امكان برآورده ساختن نيازهاي گوناگون خود نيز آگاه گشت. براي مثال يكي از ابتدايي‌ترين اين نيازها حمل و نقل بود. در آغاز انسان‌ها فقط مي‌توانستند راه بروند و اشيا را با دست حمل كنند، اما بعد نابغه‌اي ناشناخته چرخ را اختراع كرد. با اين پيشرفت جديد تكنولوژيك، يعني چرخ، مردم اكنون راه بسيار مؤثرتري براي جابه‌جايي اشيا و نيز خودشان يافته بودند. به اين ترتيب يك نياز به اختراع يك تكنولوژي جديد انجاميد و ويژگي‌هاي بديع اين تكنولوژي جديد نيز باعث تداول آن در بيشتر نقاط جهان گرديد. با اين همه، شماري از تمدن‌ها هرگز چرخ را اختراع نكردند. ماياها كه در جايي مي‌زيستند كه امروزه آمريكاي مركزي ناميده مي‌شود، هرگز با چرخ آشنا نبودند. مي‌توانيد تفاوت چشمگير توسعه‌ي تمدن‌هاي بهره‌مند و تمدن‌هاي بي‌بهره از چرخ را مطالعه كنيد. اين را كه چرا ماياها به طور جداگانه چرخ را اختراع نكردند نمي‌دانيم، اما انزواي ماياها از ساير نقاط جهان به اين معنا بود كه آنان هرگز به اين تكنولوژي انقلابي دسترسي نداشته بودند. در ديگر تمدن‌هاي بزرگ، مانند مصر و بين‌النهرين، استفاده از چرخ رواج يافت و به اين ترتيب تأثيري عميق بر توسعه و تكامل جامعه گذاشت.در اينجا تمايز ديگري نمايان مي‌شود كه براي درك درست ماهيت تكنولوژي بسيار مهم است. لازم است بين اختراع تكنولوژي جديد و انتشار يا رواج آن در ميان مردمان ديگر و ساير نقاط جهان تمايز قائل شويم. بنابراين رواج فرهنگ به امري كانوني براي توسعه‌ي تكنولوژي كاربران تبديل مي‌شود. اين شايد نكته‌اي بديهي بنمايد ولي همان گونه كه بعداً خواهيم ديد رواج، اساس مفهوم تكنولوژي است. تمايز ميان اختراع و رواج، امروزه درست به اندازه‌ي هزاران سال پيش معنادار است.
..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007