بررسی وضعیت روستاها در منطقه گیلان بررسی وضعیت روستاها در منطقه گیلان
شنبه 2 شهریور 1398
بازدید امروز : 3172 نفر
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : بررسی وضعیت روستاها در منطقه گیلان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
بررسی وضعیت روستاها در منطقه گیلان
تعداد صفحه :
39
قیمت :
5000 تومان

مسکن در روستا های گیلان
در گستره ی جغرافیایی گیلان که رطوبت هوا و بارش باران بسیار دارد ، مسکن روستاییان نه تنها باید جوابگوی نیاز انسان به سرپناه باشد ، بلکه باید آسایش اقلیمی را به طور نسبی نیز در برگیرد . بدین لحاظ بنای مسکونی باید حتی المقدور رطوبت بیش از تحمل انسان را از اطراف محیط زیست کاهش دهد تا شرایط دما و رطوبت ، در حد آسایش قرار گیرد . لازم به ذکر است در این منطقه ، کاهش رطوبت هوا ، آسایش را میسر می کند ، بنابراین امکان حرکت باد به منظور دفع رطوبت اطراف بدن و محیط انسان مطرح می شود . این نیاز موجب شده تا بنا های مسکونی روستایی دارای لایه های شفاف مسقف و یا با باز شو های بسیار زیاد در جداره های خارجی همراه باشد ؛ به گونه ای که گاه دور تا دور بنا را یک لایه فضای زیستی ترانسپرنت ( ایوان های چهار طرفه ) احاطه کرده است .
این فضا برای انواع رفتار های سکونتی در اوقات زیادی از سال مورد استفاده قرار می گیرد ، لذا مهم ترین و پر استفاده ترین فضا ها در بنا های مسکونی ، این گونه فضا ها هستند . رفتار هایی مانند استراحت ، غذا خوردن ، پرداختن به کار های روزانه و حتی خوابیدن در شب ، در بهار و تابستان در این ایوان ها صورت می پذیرد . اما این میزان شفافیت فضا در جلگه ی مرکزی که دارای رطوبت نسبی بالا تری است باز هم جوابگو نبوده و پاسخ نهایی در انفصال از زمین یافت شده است . به گونه ای که مسکن در سطح و در ارتفاع ، دارای لایه های نیمه محصور با امکان حرکت سهل الحصول باد می باشد .
البته آسایش در زمستان و امکان ایجاد گرما با حداقل انرژی مصرفی ، نیاز به فضای محصور ، محدود و با حداقل سطوح باز شو را توجیه می کند . بنابراین در قلب لایه های شفاف بنا ، قسمت زمستان نشین یعنی اتاق های مسکن را می بینیم ، این فضا ها که عموما روزنه هایی محدود در جبهه جنوبی دارند ، با حداقل سطح و گنجایش جوابگوی فضا های مورد نیاز در اوقات سرد سال است .
از دیگر عواملی که بر مسکن روستایی گیلان تأثیری عمیق گذاشته است ، مصالح موجود در منطقه و امکانات ساخت بنا است . در گیلان نیز مانند بیشتر نقاط ایران ، مسکن روستایی با تکیه بر امکانات موجود منطقه ای احداث می شود . در پهنه جغرافیایی گیلان که ویژگی شاخص آن انبوه گیاهان است ، بنا ها از چوب بهره وافر برده و قسمت های مختلف ساختمان از پی تا سقف از چوب ساخته می شود . در این میان انواع پی های شکیلی ، سکتی ، پاکونه و دیوار های زگالی ، زگمه ای ( دارورجین یا اورجین ) و . . . یافت می شود
هر جا که امکان استفاده از سنگ نیز میسر باشد ، قسمت های زیرین بنا از سنگ ساخته می شود . البته گاه در کوهپایه و ارتفاعات که استحصال سنگ راحت تر است ، این عنصر خود را در دیوار ها نیز نمایان می سازد . سنگ علاوه بر مقاومت زیاد در مقابل رطوبت هوا و نم زمین ، ظرفیت حرارتی زیاد تری نسبت به چوب دارد که موجب استفاده مطلوب از حرارت ناشی از تابش روزانه آفتاب در شب های سرد سال می شود . از آن جا که رطوبت نسبی هوا در این منطقه بالا است ، اختلاف درجه حرارت هوا در شب و روز ، زیاد نبوده و این امر موجب شده تا شب های تابستان نیز در گیلان بسیار گرم باشد . بنابراین به کارگیری مصالحی که ظرفیت حرارتی پایین دارند ، بسیار سودمند است . بدین لحاظ استفاده از چوب در قسمت هایی از مسکن که در بهار و تابستان استفاده می شود ، خیلی مناسب است.
اما فضا های زمستان نشین در کوهپایه باید از مصالح سنگین تر با ظرفیت حرارتی زیاد تر ساخته شود ؛ به علاوه مصالح این قسمت باید مقاومت باید مقاومت حرارتی بالاتری داشته باشند . الیاف گیاهی ، هر چند با طول عمر اندک خود ، در بناهای روستایی به وفور یافت می شود ؛ این الیاف به علت سبک بودن و نیاز به ترمیم های دوره ای ، بیشتر در سقف بنا ها مشاهده می شوند ، به گونه ای که انتظار رویت بنا های گالی پوش و کولوش سرخانه در گیلان برای هر فرد آشنا به این منطقه ، امری طبیعی است . این نکته قابل تامل است که نگهداری بنا هایی که الیاف گیاهی در آن ها زیاد استفاده شده ، بسیار مشکل بوده و آسیب پذیری بنا زیاد است . بنابراین حتی المقدور سعی شده تا فقط در قسمت های خدماتی و بنا های جانبی مسکن روستا از الیاف و نسوج گیاهی کم دوام استفاده شود و مصالح مقاوم تر و یا پایدار تر در شرایط طبیعی منطقه ، برای فضا هایی با اهمیت بیشتر استفاده شود . شایان ذکر است که در ملات های سنتی این منطقه نیز از ضایعات گیاهی ( بیشتر پوسته برنج ) برای جلوگیری از ترک گل رس استفاده می شود .
عامل دیگری که در شکل گیری مسکن در جامعه روستایی گیلان تأثیر گذار است نوع رفتار و فعالیت های معیشتی – اقتصادی مردم است . روستائیان گیلانی بنا به وفور آب و وجود زمین های حاصلخیز عموما کشاورزی ، به خصوص کشت برنج را پیشه اصلی خود قرار داده اند . در کنار برنجکاری وجود یک یا چند دام ( گاو و گاومیش ) برای هر خانواده جهت رفع احتیاجات خانواده مشاهده می گردد . در جلگه به دلیل رطوبت زیاد و بارش های طولانی گوسفند و بر مشاهده نمی شود و نوغانداری نیز به عنوان فعالیت جنبی برای بسیاری از روستا ها صرفه اقتصادی زیادی به همراه دارد . در کوهپایه های گیلان که زمین مناسب شالیکاری کم تر یافت می شود ، با باغداری علی الخصوص باغ چای ، فعالیت اقتصادی عمده روستاییان است . البته دیگر محصولات زراعی و باغی به ندرت در فعالیت اصلی افراد یک روستا قرار می گیرد .
........

تحقیقهای مشابه
بررسی وضعیت روستاها در منطقه گیلان
39 صفحه - 5000 تومان
پروژه مدیریت صنعتی - بازرگانی بررسی وضعیت زعفران و صادرات آن
84 صفحه - 16000 تومان
پروژه کارشناسی علوم تربیتی بررسی عوامل بوجود آورنده دو گانگی ارزشی در نوجوانان دختر 12 تا 18 ساله منطقه سنگر
80 صفحه - 30000 تومان
پروژه مالی رشته حسابداری بررسی سیستم حقوق شرکت آب منطقه ای
84 صفحه - 15000 تومان
پروژه مالی رشته حسابداری بررسی سیستم حقوق شرکت آب منطقه ای
82 صفحه - 15000 تومان
پروژه رشته زمین شناسی بررسی زمین شناسی صحرایی منطقه جیرنده
75 صفحه - 18000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - نوسازی زمین بلا استفاده برای فُرم شهری پایدار: بررسی موردی منطقه ی شهری باندونگ، اندونزی
9 صفحه - 9000 تومان
پروژه رشته آموزش ابتدایی بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی در استان گیلان در سالهای 70 تا 72
94 صفحه - 15000 تومان
پروژه با عنوان تحلیل و بررسی ادبیات نمایشی در گیلان
96 صفحه - 14000 تومان
تقسیم بندی استان گیلان و بررسی مشارکت سیاسی مردم گیلان بعد از انقلاب
15 صفحه - 2500 تومان
ارزیابی کیفی آبهای زیرزمینی محدوده آستانه- کوچصفهان در استان گیلان و بررسی تاثیر کیفیت آب رودخانه
10 صفحه - 2000 تومان
آمار و مدلسازی بررسی میزان بارش استان گیلان از سال 86 تا 89
9 صفحه - 6000 تومان
پروژه رشته گردشگری وجهانگردی بررسی جاذبه های گردشگری گیلان در ساخت لوکیشن فیلم
62 صفحه - 16000 تومان
پروژه مدیریت بررسی ابعاد مدیریت ارتباط با مشتری بر رضایت مشتریان بانک ملی استان گیلان همراه با جامعه آماری و پرسشنامه
91 صفحه - 20000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - یک برآورد وضعیت چند منطقه ای توزیع شده 36
12 صفحه - 12000 تومان
پروژه علل و عوامل توسعه نیافتگی منطقه لشت نشاء گیلان از دیدگاه مردم و مسئولین - رشت
75 صفحه - 12000 تومان
گزارش کار آموزی رشته برق در شرکت برق منطقه گیلان - رشت
89 صفحه - 15000 تومان
معماری بومی منطقه گیلان - معماری اقلیم گیلان
43 صفحه - 6000 تومان
معماری بومی منطقه گیلان - معماری اقلیم گیلان
46 صفحه - 8000 تومان
معماری بومی منطقه گیلان - معماری اقلیم گیلان
46 صفحه - 5000 تومان
گزارش کارآموزی شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان امور تدارکات و قراردادها
29 صفحه - 7000 تومان
کارآموزی شرکت برق منطقه ای گیلان - معاونت مالی و پشتیبانی- امور قرار دادها و تدارکات
27 صفحه - 6000 تومان
تخصص گرایی در منطقه استان گیلان درس سمینار
57 صفحه - 12000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007