یکشنبه 8 خرداد 1396
بازدید امروز : 744 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : بررسی نقش تشویق در یادگیری دانش آموزان مطابق با روش تحقیق همراه با پرسشنامه
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
بررسی نقش تشویق در یادگیری دانش آموزان مطابق با روش تحقیق همراه با پرسشنامه
تعداد صفحه :
12
قیمت :
2000 تومان

مقدمه
انسان موجودی است پیچیده و برخوردار از ابعاد و سیستم گوناگون از این رو تربیت انسان نیز پیچیده است . یکی از تمایلات و نیازهای فطری بشر میل به تشویق است که خود عاملی است وادار کننده و راهی موثر در تعلیم و تربیت برای پیمودن راه تعالی و کمال ، تمایل دارد دیگران به شخصیت و ارزش وجودی او پی ببرند و از او قدردشناسی کنند. گاه مختصر تقدیری چنان قدرتی را ایجاد می کند که امر سازندگی و کسب موفقیت تمام تلاش خود را در جهت تحمل هرگونه محرومیت و رنج در راه رسیدن به هدف و جلب رضایت مشوق و مربی بکار می گیرد. بدین لحاظ تشویق خود نوعی تلقین قدرت و تقویت روحی به حساب می آید . ( فرقانی رئیسی ، شناخت مشکلات رفتاری ، ص 4 )
گام برداشتن در انجام امور خارق العاده چنانچه با روش صحیح تشویق و تحریک مواجه شود.
فرد را سریع تر به هدف معطوف می کند تحت ا¬¬ین شرایط هر بیان 2 وظیفه دارند :
اولاً : باید موقعیت محیط را به گونه ای مهیا سازد که امور آن موجب تحریک فرد شود.
دوماً خود مستقیماً در محیط اجتماعی و هدایت و راهنمایی اش مداخله داشته باشند تا بدین وسیله در او بصیرت و قدرت درک ایجاد نمایند ( ماهنامه تربیت ، سال 1367 ص 66 )
اهداف تحقیق :
در تربیت فرزند آدمی توبیخ و تشویق دو داروی مفید و موثر تربیتی است و لازم است از آنها در مواقع ضروری به اندازه متناسب استفاده شود . وقتی رفتارها افزایش می یابند و تداوم انها بیشتر می شود ، کودکان از احساس خود ارزشمندی و اعتماد به نفس بیشتری برخوردار می شوند. همین احساس و اعتماد به نفس خود زمینه ساز بروز رفتارهای مطبوب دیگر است . تشویق به جا ولو به یک نگاه و لبخند اعتماد به نفس را افزایش داده انرژی روانی او را بیشتر می کند و موجب شکوفایی و خلاقیت ذهنی وی می شود.
تقویت های مطلوب قدرت یادگیری ، سازگاری شخصی و مهارت های اجتماعی کودکان را افزایش می دهد. بدین ترتیب بخش قابل توجهی از توفیقات دانش آموزان در امر تحصیل مرهون تشویق های بجا و به موقع والدین و مربیان است .( افروز ، روان شناسی تربیتی کاربردی ، ص 44 )
سوالات تحقیق
1- آیا تشویق در فراگیری کودکان مفید است
2- آیا تشویق موجب پیشرفت تحصیلی کودکان می شود
3- آیا تشویق نقشی در پیشبرد خلاقیت ، حس اعتماد به نفس و رشد شخصیت کودکان دارد.
اهمیت و ضرورت تحقیق :
تشویق اغلب با اصل تقویت در روانشناسی مترادف است . اصل تقویت مثبت بدین معناست که برای آنکه رفتاری در کودک تقویت شود یا دوام یابد ف باید ترتیبی داده شود که پس از اینکه کودک هربار رفتار مورد نظر را انجام داد پاداش به او داده شود. از به کار بردن تشویق 2 هدف عمده حاصل شود.
اول اینکه رفتار های نامطلوب و مورد نظر در کودک نگهداری و تقویت شود و استمرار پیدا می کند و از سوی یگر از بروز رفتارهای نامطلوب پیشگیری به عمل می آید . در جهان امروز تربیت از راه تشویق را بهترین و موثرترین نوع تشویق می دانند. تشویق از مهم ترین ارکان نظام تعلیم و تربیت است . بدون تردید می توان ادعا کرد که در پرتو آن خلاقیت و ابداعات به وجود می آید و شاید بتوان ادعا کرد که اساساً پیدایش هنرهای زیبا و علوم گوناگون مدیون تشویق ها و ترغیب ها بوده است ( رشید پور ، مجله پیوند شماره 84 ص 5 )
« تدوین فرضیه »
فرضیه 1 : بین تشویق و یادگیری دانش اموزان رابطه ی مستقیم و معنی داری وجود دارد ؟
فرضیه 2 : بین تشویق و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ارتباط تنگاتنگی موجود است ؟
واژه ها و اصطلاحات
1- تشویق : عبارت است از ارائه یک محرک خوشایند یا پاداش دهند ( تقویت مثبت ) به دنبال یک رفتار مطلوب برای افزایش دادن احتمال ان ( سیف ، روانشناسی ص 168 )
2- یادگیری : ایجاد تغییر نسبتاً ثابت در رفتار بالقوة یادگیرنده مشروط به اینکه این تغییر بر اثر اخذ تجربه رخ داده باشد ، نه اینکه حاصل عواملی چون : خستگی ، استعمال دارو های مخدر ، تغییرات ناشی از بلوغ باشد ( سیف ، روانشناسی یادگیری و تدریس ، ص 17 )
3- پیشرفت تحصیلی : فرد در راه کسب علم و دانش جهد نماید و ترقی کند و رفتار و مهارتهای جدید را با درک کامل و با کمیت و کیفیت مطلوی دریافت نماید ( رشید پور مجله پیوند شماره 158 ص4)
4- دانش آموز : کسی که دانش می آموزد ، شاگرد دبیرستانی. عمید فرهنگ فارسی ، ص 564
نقش تشویق از نظر دانشمندان :
خواجه نصیر طوسی در مورد اهمیت تشویق چنین بیان می دارد : کودک را باید به هر خلقی نیک کنند و صادر شود و مدح گویند و اکرام کنند . حسین ادیب ، راه و روش تربیت . ص 23 " لژندایک" می گوید : منشأ اهمیت تشویق این است که اگر عمل و کوشش انسان با انگیزه هایی مقرون گردد که در او ایجاد شرح صدر نماید ، از قبیل اعطاء پاداش ، این عمل باعث می شود که ساعی او را برای او در دیدگاهش دلچسب گردد و سعی و کوشش و در مسیر آن عمل ، در ذهن او رسوخ یابد . ( جنتی ، اسلام و تربیت ص 223 )
"اسپنسر" می گوید : پاداش طبیعی بهترین نوع است . زیرا به ندای عواطف و احساس گوش نمی دهد و شفاعت و وساطت نمی پذیرد. هیچ نیرویی مانع حکم او نیست . طبیعت با میزانی صحیح و عادلانه عمل
می کند و با دو نوع بهانه عمل نمی کند و با دو نوع دید نمی نگرد . ( آموزگار ، اخلاق و تربیت اسلامی ، ص 248 )
" تورنس " یکی از روانشناسان می گوید : تفکر خلاق مانند هر فعالیت دیگر باید مورد تقویت و تشویق واقع شود برای تقویت تفکر خلاق کودکان پیشنهاد می کند ، برای یادگیریهای کودکان درس خود انجام می دهند ف فرصت هایی فراهم کنید و این یادگیری ها را مورد تشویق قرار دهید . ( مانند تربیت سال 65 ص 66)

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017