موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

کار عملی ساخت نوشابه در کارخانه زمزم

عنوان سفارش :
کار عملی ساخت نوشابه در کارخانه زمزم
تعداد صفحه :
15
قیمت :
9000 تومان

فهرست مطالب کار عملی ساخت نوشابه در کارخانه زمزم

مواد اولیه مصرفی در نوشابه سازی

1- آب

آب ماده ای بی رنگ ، بی بو ، و بی طعم بوده که حیات انسان و سایر موجودات ضروری می باشد آب حامل خوبی برای ترکیبات مختلف نظیر قند ها ،طعم ها ،گازها ، اسید ها ، رنگ ها ، مواد معدنی ، ویتامینها و غیره می باشد . ناخالصی هایی که به روی طعم آب اثر می گذارند ،عبارت از جلبک ،پرتوزوا ، مخمر ،کپک ها ، آهن ، منگنز ، قلیائیت ، کرورت ،سولفور و غیره می باشد.

آب 86 تا 92 درصد ترکیب نوشابه را تشکیل می دهد و از این لحاظ بالاترین مقدار می باشد در نتیجه هر گونه تغییر در خواص فیزیکی و شمیایی و میکروبی آب مانند : رنگ ، بو ،طعم ، کدورت pH ، میزان سختی ،قلیا ئیت ، وجود برخی فلزات مانند مس ، منگنز و آهن وغیره بر روی کیفیت نوشابه اثر مستقیم دارد . بالا بودن قلیائیت آب موجب خنثی شدن اسید نوشابه و از بین رفتن طعم می گردد . همچنین بالا رفتن pH ، محیط را برای رشد میکرو ارگانیسم ها مساعد نموده و باعث فساد ناشی از مخمر می گردد .

2- شیرین کننده ها : ( Sweeteners )

شیرین کننده ها نقش بسیار مهمی در خواص نوشابه های گوارا دارند شیرین کننده ها به طور کلی به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند شیرین کننده های طبیعی عموماً جزءکربوهیدراتها می باشند . و از کربن هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده اند و عبارتند از مواد مونوساکاریزها مانند گلوکز ، فروکتوز و گالاکتوز ، دی ساکارید ها مانند ساکارز ، لاکتوز و مالتوز .

دسته دوم که شیرین کننده های مصنوعی می باشند جزء گروه شیرین کننده های قوی محسوب می شود . این شیرین کننده ها چندین برابر ساکارز شیرین اند و بنابراین در غلظت های بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد . برخی از شیرین کننده های قوی عبارتند از اس سولفام پتاسیم ،اسپارتام ، ساخارین و نمک های سدیم و کلسیم وترماتین10 ین شیرین کننده ها در غذاهای کنسرو شده ، شیرین کننده های روی میز و دسرها قرص های شیرین کننده و فراورده های کم کالری و برون قند کاربرد دارند .

3- رنگ ها :

رنگ ما ده غذایی صرفاً فراهم آورنده ظاهری زیباوخوش رویت برای ماده غذایی محسوب نمی شود بلکه اساساً نمایانگر کیفیت بسیاری از اقلام غذایی از نقطه نظر سلامتی و بهداشتی می باشد . رنگ همراه با طعم و بافت نقش مهمی را درمقبولیت غذا بازی می کند .

رنگ های مورد مصرف در مواد غذایی را می توان به دو گروه تقسیم کرد . گروه اول : رنگ های طبیعی هستند که ممکن است از منابع طبیعی بدست آیند مثلاً رنگ های سبز و قهوه ای که گروه رنگدانة آن ها کلروفیل ها می باشند منشاء گیاهی دارند یا رنگ ها ی قرمز و قهوه ای که ازگروه رنگدانه های دارای هم هستند منشاء حیوانی دارند .

گروه دوم : شامل آن دسته از مواد رنگی است که در طبیعت وجود ندارند و از طریق سنیتز ساخته می شوند مثل رنگ قرمز آلورادو زردکینولین .

4- کاربرد امولسیفایرها و تثبیت کننده ها در تولید نوشابه های گازدار

برای تولید تولید نوشابه های غیرالکلی حاوی اسانس های روغنی مانند پرتقال ، لیمو و غیره لازم است اینگونه اسانس های نامحلول در آب ،در فاز آلی بصورت یکنواخت پخش وپراکنده شوند .

برای امولسیون نمودن اینگونه اسانس ها در فاز آبی نوشابه های غیر الکلی از 2 طریق می توان عمل نمود :

 • 1- خارج نمودن بخش محلول در آب اسانس های روغنی بوسیلة استخراج با حلال ها و تقطیر .
 • 2- تبدیل اسانس روغنی به یک امولسیون قابل حل در آب .
 • برای تولید این گونه نوشابه های غیر الکلی در ابتدا باید یک امولسیو غلیظ از آب و اسانس های روغنی تهیه گردد . سپس امولسیون رقیق شدهو سایر افزودنی ها مانند شکر و رنگ ها در آن حل می گردند . پس از آن محلول امولسیون تهیه شده می توان بصورت گازدار ( استفاده از گاز co ) یا بدون گاز آمده گردد . امولسیون غلیظ تهیه شده معمولاً تاچند صد برابر رقیق گردیده و بعداً بصورت نوشابه آماده در می آید .

  از عوامل تنظیم کنندة دانسیته که در تولید نوشابه های غیر الکلی استفاده می شوند عبارتند از :

  سوکروز اکتا ایزو بوتیرات ، سوکروز کتااستات ،سوکروز هپتا ایزو بوتیرات ، پرو پیلن گلیکول دی بنزوات ، گلیسرول تری بنزوات ، استرهای گلیسرول روزین هیدروژنه شده .

  5- اسیدهای خوراکی :

  اسید عموماً به خاطر ویژگی های طعمی ، خواص بافری و نیز اثر میکروبی شان ، مورد استفاده قرار می گیرند . بطور کلی اسیدها با پایین آوردن pH کم و بیش و نقش ضد میکروبی از خودنشان می دهند ، بخصوص هنگامی که با نگهدارنده های نظیر اسید بنزو ئیک مورد استفاده قرار گیرند . درواقع کاهش PH ،محیط را برای فعالیثت ضد میکروبی آنها مساعد می کند از اسیدهای خوراکی می توان اسیدهای سیتریک ، مالیک ، تارتاریک ، فسفریک و غیره را نام برد .

  6- کاربرد طعم دهنده ها در نوشابه های گازدار :

  طعم دهنده های غذایی در نوشابه ها ی غیر الکلی و سایر فرآورده ها ی غذایی مورد استفاده قرار می گیرند . مقادیر ترکیبات طعم دهنده مورد استفاده در مواد غذایی معمولاً کم بوده و بیش از ppm 300 نمی باشد . باید گفت یک طعم دهنده برای استفاده در نوشابه های گازدار باید دارای مشخصات زیرباشد : از طعم دهنده های مجاز باشد ، تنت به شرایط اسیدی ودر معرض نور قراز گرفتن مقاومت داشته باشد . طعم و مزه خوبی داشته باشد .به آسانی مخلوط شده و قابل حمل و نگهداری باشد . در برابر اکسیژن وسایر تغییرات شمیایی مقاومت داشته باشد . مواد طعم دهنده در مقابل حرارت های بیش از c38 مقاوم نیستند به همین دلیل نوشابه ها گازدار را پاستوریزه یا استریلیزه نمی کنند .

  7- نگهدارنده ها

  در نوشابه ها ی گواری کربناته طیف محدودی از میکروارگانیسم ها رشد می نمایند . اما علی رغم این موضوع برای جلوگیری از فساد در طی انبار مالی در درجه حرارت محیط ، نیاز به ماده نگهدارنده می باشد . این ماده می تواند یک ترکیب خاص نگهدارنده مانند بنزوات ها یا اسیدهای خوراکی یا اسید سیتریک باشد که با توجه به ماهیت اسید خوراکی مصرفی وpH محصول ، مقدار مصرفی ماده نگهدارنده تعیین می گردد .

  چهار نوع نگهدارنده که در نوشابه های گوارا کاربرد دارند عبارتند از اسید بنزوئیک وپارابن ها ، دی اکسید گوگرد وسولفیت ها اسید سوربیک و نمک های آن .

  8- مواد کف کننده :

  این ترکیبا ت به طور مطلوب در نوشابه های گوارایی از قبیل شاندی آبجو ، جینجر و کولا استفاده می گردند . از مهمترین مواد کف کننده ساپونین ها ، عصاره کو ئیلایا ویوکا را نام برد.

  9- بامز ها :

  کنترلPH نوشابه ها اهمیت زیادی دارد در صنعت نوشابه ها ی غیر الکلی گازدار برای کنترلPH معمولاً یکی ازمواد تامپون مانندسیترات های سدیم ، کلسیم وآمونیوم را مصرف می کنند .

  10- دی اکسید کربن :

  کف و مزه خالص این گونه از آشامیدنی ها نتیجه وجود گاز CO2 موجود در آنهاست گاز کربونیک را از کربونات ، سنگ آهک، سوختهای آلی و فرایند های تخمیر تولید می کنند . CO2 باعث تشدید طعم ، افزایش زمان نگهداری نوشابه از طریق اسیدی کردن آن ، سوزش زبان وکف کردن می شود.

  فرایند تولید نوشابه

  مراحل ساخت وتهیه ی نوشابه غیر الکلی گازدار در چند مر حله انجام می شود :
 • 1- تهیه یمواد اولیه و آب مورد نیاز
 • 2- ساخت شربت نوشابه
 • 3- اختلاط شربت ، آب وگاز CO2
 • 4- پر کردن شربت آماده در بطری ها و بسته بندی .
 • 1- تهیه ی مواد اولیه و آب مورد نیاز

  موادی در تهیه ی نوشابه دخیل می باشند . مانند شکر که از کارخانه های مختـلف استـان ها تهـیه مـی شود. مثل قند اصفهان ،کرج ، هفت تپه و عنیره که در ابتدای ورود به کارخانه آزمایش میزان رطوبت و آزمایش های میکروبی روی آن انجام می شود . علاوه بر شکر ، عصاره (از واحد عصاره سازی زمزم در تهران ) ، گاز CO2 ، اسید سیتریک،اسید فسفریک، بنزوات سدیم و همچنین کلرو متابی سولفیت سدیم به عنوان مواد کمکی جهت تهیه ی آب مصرف می شوند.

  2- ساخت شربت نوشابه(عصاره سازی):

  شکر از کارخانجات مختلف به کارخانه نوشابه سازی وارد مـی شـود . بر روی ایـن شـکـر آزمـایـش هایی میکروبی و رطوبت انجام شده پس از تایید توسط مسئول آزمایشگاه وارد قسمت تولید شربت و عصاره می شود . آب هم پس از عبور از مراحل تصویه به این سالن هدایت می شود . شکر توسط قیف های بزرگی در بالای تانک های شربط وارد آن می شود . سه تانک شربت درفرایند تولید نوشابه وجود دارد یکی از آنها 4 واحدی و دو تای دیگر 2 واحدی می باشند . هر واحد از این تانک ها 450 گالن آمریکایی است که بر حسب پپسی است هر گالن 3785 میلی لیتری می باشد . آب و شکر در این تانک ها مخلوط شده تولید شربت می کنند . این شربط باید تصویه شود برای تصویه شود برای تصویه ، ابتدا شربت وارد دست گاهی به نام فیلتر شمعی می شود .داخل این فیلتر لوله های مشبک وجود دارد خاک این فیلتر سوپر سل نام دارد که داخل این لوله ها را پر می کند . شربت با عبور از این فیلتر صاف و یکنواخت می گردد . بعد از فیلتر شربت وارد پاستوریزاتور می شود و طی 23 ثانیه تحت دمای C 76 قرار می گیرد . دمای لازم برای پاستوریزاتور توسط دیگ بخار تامین می گردد.

  تحقیقهای مشابه
  کار عملی ساخت نوشابه در کارخانه زمزم
  15 صفحه - 9000 تومان
  مدیریت کار عملی در سازمان - مدیریت در آموزش و پرورش
  76 صفحه - 21000 تومان
  مدیریت کار عملی در سازمان - رشته علوم تربیتی - در اداره آموزش و پرورش
  66 صفحه - 30000 تومان
  مدیریت کار عملی در سازمانها رشته علوم تربیتی آموزش و پرورش
  116 صفحه - 45000 تومان
  پروژه کارآموزی رشته علوم تربیتی کار عملی در سازمان
  78 صفحه - 42000 تومان
  پروژه کاراموزی در کارخانه نوشابه سازی زمزم
  51 صفحه - 24000 تومان
  پروژه علوم اجتماعی بررسی علل گرایش کارفرمایان به استفاده از نیروی کار زنان جوان مجرد در مشاغل مختلف در شهرستان رودبار
  100 صفحه - 45000 تومان
  بررسی ویژگیهای اجتماعی و اقتصادی نیروی کار عرضه شده در میادین کار غیر رسمی شهر کرمانشاه
  90 صفحه - 18000 تومان
  گزارش کار آموزی مواد معدنی که در کارهای عمرانی و ساختمانی استفاده می شود
  58 صفحه - 30000 تومان
  گزارش کار آموزی رشته حسابداری بودجه و نحوه بودجه ریزی در بیمارستان پورسینا
  20 صفحه - 15000 تومان
  گزارش کار آموزی در پست بانک
  57 صفحه - 21000 تومان
  گزارش کار آموزی رشته برق در شرکت برق منطقه گیلان - رشت
  89 صفحه - 45000 تومان
  سرگذشت یک کار آفرین (ماتسوشیتا) در خشنانترین کارآفرین سده بیستم
  19 صفحه - 9000 تومان
  بررسی تحولات جهانی شدن در اقتصاد و بازار کار رسمی و غیر رسمی
  30 صفحه - 10500 تومان
  کار آموزی رشته کامپیوتر ، گزارش کار در یک شرکت
  8 صفحه - 7500 تومان
  کار آفرینی و کار آفرین موفق در گیلان
  39 صفحه - 10500 تومان
  گزارش کار آموزی در اداره بازرگانی کل استان گیلان
  70 صفحه - 30000 تومان
  گزارش کار آموزی در مدرسه
  27 صفحه - 12000 تومان
  گزارش کار آموزی در اداره بازرگانی کل استان گیلان قسمت حسابداری
  73 صفحه - 27000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - نظارت و پویایی در کار آفرینی استراتژیک 2009 Agency and Governance in Strategic Entrepreneurship
  18 صفحه - 54000 تومان
  ضرورت کار آفزینی در سازمان - پاورپوینت
  25 صفحه - 10500 تومان
  پروژه کار آموزی رشته حسابداری در اداره پست
  43 صفحه - 24000 تومان
  چالش های روابط کار در ایران
  14 صفحه - 7500 تومان
  مدیریت و اصول کار در اروپا
  30 صفحه - 9000 تومان
  گزارش کارآموزی در اداره کار و امور اجتماعی بررسی سیتم حسابداری
  44 صفحه - 21000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - یک معیار شناخت تطبیقی در بررسی کار آفرینی 11
  16 صفحه - 19500 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - کار پاره وقت در اروپا25
  44 صفحه - 75000 تومان
  حسابداری طرح های عمرانی- کار آموری در اداره پست فایل بصورت پاورپوینت
  74 صفحه - 27000 تومان
  نقش کار آفرینی زنان در جامعه
  7 صفحه - 1500 تومان
  کارآموزی رشته کامپیوتر گزارش کار در شرکت
  37 صفحه - 18000 تومان
  گزارش کار آموزی رشته حسابداری در سازمان بیمه تامین اجتماعی
  121 صفحه - 45000 تومان
  گزارش کار آموزی در بیمه خدمات درمانی گیلان
  14 صفحه - 12000 تومان
  گزارش کار آموزی رشته کامپیوتر نرم افزار در پارک علم و فناوری گیلان
  72 صفحه - 36000 تومان
  پروژه کار آموزی در اداره کل امور مالیاتی رشته مدیریت صنعتی
  55 صفحه - 21000 تومان
  جایگاه تعاونیها در موفقیت کار آفرینان
  38 صفحه - 12000 تومان
  پروژه کار آموزی رشته حسابداری در اداره پست
  43 صفحه - 24000 تومان
  گزارش کار آموزی حسابداری در نمایندگی فروش لوازم یدکی سایپا
  17 صفحه - 12000 تومان
  گزارش کار آموزی رشته کامپیوتر در شرکت
  10 صفحه - 9000 تومان
  روابط کار در سازمان
  15 صفحه - 6000 تومان
  پروژه کار ورزی در دفتر خدمات جهانگردی و مسافرتی
  81 صفحه - 45000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - تحلیل شغلی در مورد یک محیط کار در حال تغییر 32
  45 صفحه - 39000 تومان
  تیروئید کم کار در گیلان- روش تحقیق
  14 صفحه - 12000 تومان
  گزارش کار آموزی در اداره پست
  11 صفحه - 7500 تومان
  فرهنگ کار در ایران
  17 صفحه - 7500 تومان
  نقش بیمه کشاورزی در ایجاد فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور
  15 صفحه - 7500 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - استرس در محیط کار - روبرویی با این چالش 13
  19 صفحه - 57000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - شرایط اقتصادی در بازار کار و بازار مالی 57
  26 صفحه - 78000 تومان
  بررسی نقش و تاثیر تعاونی های در ایجاد کارآفرینی و کسب و کار - روش تحقیق
  39 صفحه - 36000 تومان
  گزارش کار در ایران خودرو بخش تعمیرات خودرو
  27 صفحه - 24000 تومان
  ضرورت همت مضاعف و کار مضاعف در آموزش و پرورش
  23 صفحه - 15000 تومان
  گزارش کار رشته کامپیوتر در آزمایشگاه
  28 صفحه - 15000 تومان
  نقش تبلیغات در رونق کار بانک ها
  14 صفحه - 7500 تومان
  پرسشنامه جهت بررسی علل گرایش کارفرمایان در استفاده از نیروی کار زنان مربوط به کارفرما
  6 صفحه - 9000 تومان
  نقش هیات حل اختلاف در احقاق کارگران در قوانین کار ایران
  21 صفحه - 18000 تومان
  کار آماری بررسی بیگانگی از کار در بین کارکنان
  15 صفحه - 135000 تومان
  کار آماری بررسی بیگانگی از کار در بین کارکنان
  2 صفحه - 54000 تومان
  نقش هیات حل اختلاف در احقاق کارگران در قوانین کار ایران
  21 صفحه - 10500 تومان
  پروژه بررسی عوامل مؤثر بر بیگانگی از کار در بین کارکنان همراه با پرسشنامه بدون کار آماری
  63 صفحه - 54000 تومان
  بررسی رابطه بین عدالت سازمانی ، رفتار اخلاقی و رضایت شغلی در بین کارکنان سازمانهای دولتی روش تحقیق همراه با پرسشنامه و کار آماری
  36 صفحه - 36000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - انتقال آموزش در حین کار از دیدگاه اقتصادی 22
  9 صفحه - 27000 تومان
  کاراموزی در شهرداری پروژه پایان کار نقشه برداری و خط پروژه
  20 صفحه - 18000 تومان
  گزارش کار بازدید از کارخانه شیر پاستوریزه پگاه گیلان
  19 صفحه - 9000 تومان
  راهکارهای عملی کاهش استرس در مدیران و کارکنان
  11 صفحه - 1500 تومان
  نقش بسیجی در تحقق عملی اصلاح الگوی مصرف در کشور
  14 صفحه - 6000 تومان
  تحقیق عملی درس اندازه گیری و سنجش در علوم تربیتی حل مساله
  19 صفحه - 7500 تومان
  کلاس های آموزشی عملی در مدارس فنی حرفه ای
  8 صفحه - 1500 تومان
  کلاس های آموزشی عملی در مدارس فنی حرفه ای
  8 صفحه - 1500 تومان
  کلاس های آموزشی عملی در مدارس فنی حرفه ای
  8 صفحه - 1500 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - اثر محدودیتهای عملی بودن بر انتخاب روش پیشنهادی در جلسه بازار الکتریسیته روز قبل 26
  11 صفحه - 33000 تومان
  ارزیابی نیازهای پروژه ساخت در uk
  7 صفحه - 1500 تومان
  خانواده و رویکرد سیستمی و ساخت نگر در مورد خانواده
  29 صفحه - 9000 تومان
  بررسی صنعت ساخت و ساز ساختمان در ایران
  11 صفحه - 6000 تومان
  راهنماي ساخت و ساز در شهرهاي داراي طرح جامع - ضوابط و مقررات اختصاصي شهر
  69 صفحه - 36000 تومان
  پروژه راهنماي ساخت و ساز در شهرهاي داراي طرح جامع
  66 صفحه - 42000 تومان
  بررسی ساخت حکومت در زمان عثمان
  15 صفحه - 6000 تومان
  استفاده از کامپوزیت هایfrp در ساخت و بهسازی سازه ها فایل بصورت پاورپوینت
  33 صفحه - 12000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - استفاده از ارزش به دست آمده از تجزیه و تحلیل (EVA) در هزینه مدیریت پروژه ساخت 16
  11 صفحه - 33000 تومان
  راهنماي ساخت و ساز در شهرهاي داراي طرح جامع
  66 صفحه - 30000 تومان
  پروژه رشته گردشگری وجهانگردی بررسی جاذبه های گردشگری گیلان در ساخت لوکیشن فیلم
  62 صفحه - 48000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - تصورات از تأثیرات فرهنگ سازمانی و فناوری اطلاعات بر تسهیم دانش در شرکت های ساخت و ساز 30
  20 صفحه - 60000 تومان
  پروژه درس طرح ریزی واحدهای صنعتی - مراحل و محاسبات لازم طرح ریزی کارخانه ساخت بخاری گازی
  20 صفحه - 24000 تومان
  گزارش کارآموزی در بخش رنگرزی کارخانه با تشریح بخشهای مختلف رنگ کاری و کوره رنگ
  7 صفحه - 7500 تومان
  پروژه مالی حسابداری بررسی سیستم حقوق و دستمزد در کارخانه پارس قزوین
  93 صفحه - 42000 تومان
  کارآموزی در کارخانه رنگ پارس سیمین حسابداری حقوق و دستمزد
  27 صفحه - 21000 تومان
  گزارش کاراموزی در کارخانه رنگ سازی
  54 صفحه - 24000 تومان
  گزارش کارآموزی در کارخانه آب معدنی طبیعی سیلوانای ارومیه
  52 صفحه - 24000 تومان
  پروژه مدیریت صنعتی و بازرگانی بررسی تاثیر بسته بندی و تنوع مواد غذایی پرفروش مواد غذایی در شرکت زمزم رشت
  100 صفحه - 54000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09385735506 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2024 - 2007