یکشنبه 29 دی 1398
بازدید امروز : 6658 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : پروژه مطالعه فلسفه یونان در مورد نفس و روح
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه مطالعه فلسفه یونان در مورد نفس و روح
تعداد صفحه :
225
قیمت :
25000 تومان

« مقدمه »
اهمیت موضوع
تاریخ بشر نشان می دهد که علاقه به دانستن معنا و ماهیت پسوخه همیشه با انسان همراه بوده است . شاید دغدغۀ یافتن معنای پسوخه ، قدمتی به اندازۀ زندگی و مرگ داشته باشد ؛ چرا که حتّی در دورۀ تفکّر اسطوره ای هم بشر ، پسوخه را به نوعی با زندگی و مرگ مربوط می دانست و از انجا که چیزی مهم تر از مرگ و زندگی وجود ندارد ، سؤال از پسوخه نیز ، همواره جزء اساسی ترین سؤالات بشر به شمار رفته است و پاسخ این سؤال نیز تأثیر عمیقی بر نحوۀ زندگی اش داشته است . چه بسا با تعریفی که از پسوخه ارائه می شود ، بتوان زندگی ملّتی را متحول کرد و به مفاهیم اخلاقی ، سعادت و خوشبختی و یا شقاوت و بدبختی معنایی دیگر بخشید . هدف این پژوهش بررسی سیر معنایی پسوخه ( نفس ، روح ) از آغاز تا نگارش اولین کتاب مستقل در این مورد - یعنی درباره نفس ارسطو- می باشد . گفتنی است که ارسطو در کتاب خویش توضیحاتی در مورد معنای « پسوخه » نزد اسلاف خویش ، مطرح کرده است . امّا این توضیحات در عین حال که منبع بسیار با ارزشی برای آگاهی از آراء فلاسفۀ پیش از وی محسوب می گردد ، مارا از بررسی و تفحص بیشتر این معنا نزد آنان بی نیاز نمی کند . باید افزود از پروفسور « برنت » نیز مقاله ای با عنوان « نظریۀ سقراطی روح » منتشر شده که گویا در آن نیز به معنای روح نزد پیش سقراطیان ، اشاره هایی شده است . امّا متأسفانه تلاش برای یافتن نسخه ای از آن بی ثمر ماند و جز بواسطۀ آنچه در « پایدیای یگر » و « تاریخ فلسفۀ گاتری » آمده بود . استفادۀ دیگری از آن میسّر نگشت . جز این دو اثر که بطور مستقیم به موضوع رساله مربوطند ، منبع دیگری که به این موضوع پرداخته باشد شناسایی نشد . با این اوصاف ، لزوم انجام چنین پژوهشی آشکار می گردد . در این پژوهش ، سعی شده تا مطالب پراکندۀ مربوط به موضوع مورد بحث از میان منابع مورد بررسی استخراج شده ، به شیوه ای منطقی و منسجم ، به سامان آید تا خواننده بدون سردرگمی بتواند مسیر تطور معنای پسوخه را در این دوره از تاریخ دنبال کند . تأکید عمده در این رساله توصیف و توضیح دیدگاه های مورد بررسی است نه تحلیل و به چالش کشاندن آنها . گرچه که در بعضی جاها ، به فراخور بحث از تحلیل مطالب هم غفلت نشده است . از طرفی چون نوع نگاه هر متفکّر به پسوخه و تعریفی که از معنای آن ارائه می دهد ، می تواند تأثیر عمیقی بر نحوۀ زندگی و شخصیت وی داشته باشد ، سعی شده ، هرچند به اجمال ، نگاهی به شخصیت و زندگی اندیشمندان مورد بحث افکنده شود .
- روش تحقیق
پسوخه را معمولاً به « روح » ترجمه می کنند . مسألۀ عمدۀ این رساله – که به شیوۀ کتابخانه ای – مورد بررسی رقرار گرفته است ، این است که معلوم شود پسوخه برای رسیدن به این معنا چه فراز و نشیبی را طی کرده است . آیا از ابتدا منظور از پسوخه همین روح مجرد از ماده ای بود که افلاطون معرفی کرد ، یا اینکه وقتی متفکران پیش از او ، از پسوخه سخن می گفتند ، معنای دیگری در ذهن داشتند . ضمن این بررسی معلوم خواهد شد که آیا افلاطون یک دفعه به چنان مفهومی از پسوخه – روح مجرد از ماده – دست یافته است ، یا اینکه نحوۀ تفکّر فلاسفه پیشین در رسیدن به چنین نتیجه ای مؤثر بوده است . از آنجا که تفکر در خلأ صورت نمی گیرد ، پژوهش با این فرض آغاز شد که معانی ارائه شده توسط فلاسفه پیش از افلاطون ، در رسیدن به معنایی که وی از آن یاد کرده ، مؤثر بوده است .
پیشینه مسأله
معناشناسی : کلمه پسوخه در انگلیسی به Soul و در فارسی به « روح » یا « نفس » ترجه شده است . ترجمه انگلیسی Soul را غالباً معقول و کافی می دانند . امّا باید افزود که این ترجمه می تواند گمراه کننده باشد ، اگر آنچه از Soul ( نفس ، روح ) به ذهنمان متبادر می شود ، جوهری غیر مادی باشد که با کارکردهای عالیتر انسان یعنی تفکّر و تأمل مربوط است نه کارکردهای معمولی مثل حرکات بدنی ، تغذیه و . . . ، و نیز اگر اعتقاد به وجود روح ( نفس ) با اعتقاد به حیات اخروی پیوند زده شود . زیرا پسوخه دارای هیچ یک از این دلالتهای التزامی نیست . در زبان یونانی به موجود زنده ، امپسوخون ، یعنی دارای پسوخه می گویند ؛ و وقتی کسی به وجود « پسوخه » معتقد باشد ، در واقع فقط به این اعتقاد دارد که موجود جاندار از بیجان متفاوت است ؛ و تحقیق در باب « پسوخه » را تحقیق درباره ماهیت آن تفاوت می داند . به عبارت دیگر واژه یونانی « پسوخه » لفظی است عام که بر هر چیزی که موجود زنده بواسطۀ آن زنده است ، دلالت می کند. به این ترتیب ، آراء اولین متفکّران یونانی در مورد « پسوخه » ربط چندانی به آنچه که ما امروزه از معنای روح ( نفس ) می فهمیم نخواهد داشت ؛ به نظر می رسد آنچه امروز با عنوان « اختلاف بین معتقدان و منکران روح ( نفس ) » مطرح است ، در سنّت فکری یونان با عنوان « منازعه بر سر بهترین تبیین دربارۀ پسوخه » مطرح بوده است . ( نوس باوم ، 1374 ، ص 77- 76 ) در دایره المعارف فارسی نیز « روح » چنین تعریف شده است : « نزد حکما آنچه منشأ حیات یا منشأ عقل و حیات است و آن را با نفس غالباً مترادف به کار می برند » . ( ج1 ، 1345 ، ص 1110 ) و ذیل واژه ی « نفس » می خوانیم : « آنچه به وسیله ی قوا و آلات ، جسم طبیعی را حیات می بخشد و از آن نبات و حیوان و انسان می سازد » . (ج 2 ،1374 ، ص3043 )
در دایره المعارف راتلج نیز پسوخه واژه ای است که با زندگی حیوان و مخصوصاً با زندگی انسان مربوط است که در نخستین کاربردش ( در هومر ) چیزی شبیه نفس است که بعد از مرگ همچون یک شبح صرف باقی می ماند و سپس تحت تأثیر فلاسفه با اندیشه و احساس و عواطف مربوط می گردد ، تا اینکه از آغاز قرن چهارم قبل از میلاد ، در تقابل با بدن ( سوما ) مطرح می شود . ( Vol 7 , 1998 , p 809 ) و توسط افلاطون روح بعنوان جوهری مجرد و متمایز از بدن معرفی می شود .
..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007