موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : پروژه- اگر قدرت تفکر ، تعقل و اندیشه ورزی در یک انسان زنده و شکوفا نشود چطور می تواند علم بیاموزد و آن را در خدمت کمال خود قرار دهد؟
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه- اگر قدرت تفکر ، تعقل و اندیشه ورزی در یک انسان زنده و شکوفا نشود چطور می تواند علم بیاموزد و آن را در خدمت کمال خود قرار دهد؟
تعداد صفحه :
45
قیمت :
6000 تومان

فهرست مطالب
عنوان
چرا به دنبال یک رویکرد تازه در آموزش و پرورش برویم؟
مقدمه
آیا نهاد آموزش و پرورش دچار مشکل است؟
بازبینی روش‌ها از درون
مقایسه با سطح جهانی ؛آزمون‌های بین‌المللی TIMSS و PIRLS
زیر بنای تئوری رویکرد فطری
انگیزه
رفتار و انگیزه
انگیزه‌های درونی در برابر انگیزه‌های بیرونی در یادگیری
طبیعت انسان
ارتباط اين رويكرد با ساير رويكردها
نظریه یادگیری فطری
معرفی رویکرد آموزشی فطری
اصول اساسی رویکرد آموزشی فطری
برنامه درسی
محیط فیزیکی
معلم
سیستم آموزشی
1. چرا به دنبال یک رویکرد تازه در آموزش و پرورش برویم؟
1.1. مقدمه
"رویکرد" چیست؟ "رویکرد" ترجمه کلمه «approach» است. این کلمه دارای چند معنی است. یکی از معانی آن که در فارسی بیشتر به این معنی توجه می‌شود شکل "فعلی" آن است که به معنی شروع به « درگیر شدن با یک مشکل و یا تکلیف به صورتی خاص» است (اکسفورد، نرم افزار ). در معنای اسمی هم به معنی «راهی برای درگیر شدن با چیزی یا کسی و راهی برای انجام دادن یا فکر کردن درباره چیزی مانند یک مشکل» به کار می‌رود. معنی دیگری که ممکن است در فارسی به کار گرفته شود معنی «راه» است؛ راهی که به مکانی منتهی می‌شود (اکسفورد، نرم افزار). با توجه به این توضیح، کاربرد این کلمه در آموزش تنها در معنی استعاره‌ای "راه و روش" مناسب است. رویکرد تنها به جنبه اسمی کلمه approach توجه دارد. لذا تقریباً تنها معنی ممکن از آن «راهی که به مقصدی مشخص رهنمون می‌شود» است.
گاهی در فارسی رویکرد را به معنی هدف به کار می‌برند. این معنی با ریشه آن تناسب ندارد . در این نوشته منظور از «رویکرد» همان معنی مطابق با اصل است. وقتی از «رویکرد تازه در آموزش و پرورش» صحبت می‌شود یعنی روش جدید و راهی نو که ما را به مقصدِ کیفیت بالاتر در آموزش برساند.
1.2. آیا نهاد آموزش و پرورش دچار مشکل است؟
با یک نوع نگاه، می‌توان گفت هر نهاد اجتماعی دارای مشکلاتی است. وقتی که روش جاری و سیاست‌های حاکم در جهت حل مشکلات باشد، آینده امیدوارکننده است. این سوال ناظر به این نوع مشکل نیست، بلکه سوال این است که آیا روش جاری و سیاست‌های حاکم اساساً منتهی به حل مشکلات است و در جهت آن است؟
برای جواب به این سوال دو راه وجود دارد. راه اول، تحلیل روش‌ها و سیاست‌ها از درون است. یعنی باید اجزاء این روش و سیاست‌ها، بازبینی و اصول آن با عقل و منطق و البته با نتایج و یافته‌های علمی مقایسه شود. راه دوم، مقایسه نتایج به بار آمده از روش و سیاست های جاری با آنچه مورد انتظار است، می باشد. این مقایسه‌ی نتایج نیز خود می‌تواند الف) با انتظار تعریف شده به وسیله قانون و مردم باشد و یا ب) با انتظارات تعریف شده به وسیله نهادهای جهانی صورت بگیرد. واضح است که مقایسه نتایج، وقتی معتبرتر است که با سطح آموزش در جهان و همچنین با یافته‌های علمی روز مقایسه شود. در این نوشته تنها به دو موضوع " تحلیل روش‌ها از درون" و " مقایسه نتایج با انتطارات جهانی" اشاره می شود و از بقیه فعلا صرف نظر می شود.
1.2.1.1. بازبینی روش‌ها از درون
این بخش تنها به روش‌ها می‌پردازد و به سیاست‌ها نمی‌پردازد. آنچه در این بخش می آید از منابع موجود در اینترنت استخراج شده و بدون کم و کاست آورده شده و تنها در صورت نیاز ترجمه شده است.
نظام آموزشی ایران بیش از یک قرن است که بدون تغییر بر اساس مدل فرانسه باقی مانده است . در سال 2000 میلادی میزان شرکت در پیش‌دبستان در ایران 4/14% بوده است. در حالی که در همین زمان این میزان در کانادا 2/64% و در مالزی 8/51% بوده است.
در حالی که در اغلب کشورها زبان انگلیسی از پیش دبستان آموزش داده می‌شود، ایران آموزش زبان را از سال هفتم [حالا از سال ششم] آغاز می‌کند. ایران یکی از ضعیف‌ترین کشورهای دنیا در زبان انگلیسی است.
میزان خروج دانش‌آموختگان از ایران رتبه اول را در خروج مغزها در دنیا دارد. در هر سال 000/15 نفر دانش‌آموخته به کشورهایی مانند آمریکا و کانادا عزیمت می‌کنند.
پیش‌نیاز معلم برای تدریس در دبستان داشتن دیپلم و گذراندن 2 سال در مرکز تربیت معلم است در حالی که برای تدریس دبیرستان حداقل لیسانس نیاز است.
در اکثر کشورهای پیشرفته سطح آکادمیک مورد نیاز برای دبستان بالاتر از دبیرستان است .
بر اساس گزارش منتشره توسط ایران برای سازمان EFA (آموزش برای همه) عمده‌ترین مشکلات برای گسترش سوادآموزی در ایران عبارت است از :
1- تنوع نیازهای یادگیرندگان، بخصوص در بزرگسالان. این موضوع نیاز به روش‌های آموزش جدیدی را طلب می‌کند.
2- ایجاد تنوع در محتوی کتاب‌های درسی نیاز به نیروهای ماهر دارد. متأسفانه علیرغم ازدیاد نیروی انسانی، نیروی انسانی ماهر در این زمینه وجود ندارد.
3- کمبود نیروی متخصص و ماهر برای آموزش این دوره‌ها (دوره‌ی آموزش تدوین کتاب درس). کیفیت نیروهای انسانی باید بالاتر رود.
ایران توسط EFA (آموزش برای همه) به عنوان یکی از کشورهای در مرز ریسک برای نرسیدن به اهداف اجلاس داکا معرفی شده است.
سیستم ارزشیابی ایران از دبستان تا دانشگاه بر اساس نمره صفر تا بیست است و این نظام یکی از قدیمی‌ترین متدها است که در اغلب کشورهای پیشرفته و غیرپیشرفته کنار گذاشته شده است.
در حالی که تمایل عمومی در نظام‌های آموزشی به سوی عدم تمرکز است، سیستم آموزشی ایران به شدت تمرکز‌گرا است .
..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007