جمعه 30 فروردین 1398
بازدید امروز : 5140 نفر

موضوع : پروژه بررسی و مطالعه بر معماری و ساخت مکانهای مذهبی و بقای متبرکه گیلان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه بررسی و مطالعه بر معماری و ساخت مکانهای مذهبی و بقای متبرکه گیلان
تعداد صفحه :
60
قیمت :
12000 تومان

فهرست مطالب
عنوان
مقدمه
فصل اول
ویژگی های جغرافیایی گیلان زمین
ویژگی های تاریخی گیلان
گونه معماری و بقاع در خط گیلان
جایگاه بقاع در باور مردم
بقاع بهتر هنر های عامیانه
نگاهی به پیشینه این دیوار نگاری در گیلان
بقعه چهار پادشاه ( لاهیجان )
بقعه آقا سید محمد ( روستای گیلده بالا ، اطراف لاهیجان )
بقعه آقا سید ابراهیم ( بابا جان دره ، ارتفاعات کجید ، رودسر )
بقعه آقا سید علی ( روستای متعلق محله ، اطراف لاهیجان )
بقعه آقا سید حسین بر ( محله دموچال ، اطراف لاهیجان )
بقعه آقا سید احمد معروف به میر شهید ( لاهیجان )
بقعه سید داور کیا معروف به دوزخ بهشت ( اطراف لاهیجان )
بقعه آقا سید حسین ( فشکالی محله ، لنگرود )
بقعه ملاپیر شمس الدین ( لاشیدان حکومتی ، اطراف لاهیجان )
اشارات برخی سفرنامه ها به دیوارنگاری
علل رایج شدن چنین سنتی در گیلان
انگیزه های تاریخی و مذهبی
انگیزه های جغرافیایی و فرهنگی
تأثیرات صفویه ودیدگاه های زیدیه
مضمون دیوارنگاره ها
بررسی از لحاظ رنگ و تکنیک
پی نوشت
نتیجه
فهرست منابع
مقدمه
زبان تصویر را شاید اولین زبان ارتباطی گویای بشر می توان بر شمرد که توانسته بر حیات پر دامنه خود تا قرن حاضر ادامه دهد .
در طول تاریخ هنر نقاشی آثار یادگاری های تصویری بسیاری از خود به جای گذارد که نشان از تحویل اندیشه اجتماعی انسان اعصار و دوره های مختلف دارد .
در واقع هنر نقاشی بیان احساسات به غلیان در آمده هنرمند می باشد که با مواد و ابزار های در دسترس ، اثر هنری را به وجود می آورد .
در این پروژه جلوه ای از هنر عوام را بررسی می کنیم . عوام به عنوان مردم عادی ، مردم زحمتکش ، روستاییان بی ریا و ساده دل و آنانی که از ثروت و امتیازات اجتماعی بی بهره بودند مورد نظر می باشد .
در واقع کنکاش ما بر روی آثاری است عامیانه ( البته به مفهوم مردمی ) .
سخنی از شاخه ای ناشناخته از هنر مردمی است که تار و پود جان و تشان را در کار و صبر و ایثار تنیده اند . مردمانی که بیش از هر چیز تحمل و بردباری داشته اند . اگر چه هیچ گاه نیز خاموش نبوده اند . هر دم که دست جباران همیشه تاریخ از گلویشان و زنجیر استثمار و استبداد از بازویشان کار رفته ، فریاد اعترافی همیشگی مظلومیت خویش را بلند کرده اند . مردمی که صبور بوده اند ولی خاموش و قانع نبوده اند . سرزمین مردم گیل و دیلم ، سرزمین قیام های دهقانی ، سرزمین علویان مبارز و پارسا ، سرزمین حسن اطروش که (( دنیا همچون او در دادگری و حسن سیرت و به پاداشتن حق ندیده است ( احمد کتابی – بی تا – ص 207 ) .
سرزمین زید (( مردمی که نتایج شهدا و سرگذشت انقلاب های آزادی بخش بزرگ عالم کم تر کسی را هم چون او به خاطر می آورد )) . ( دکتر علی شریعتی – 1378 – ص 154 ) .
هنرمندی که از میان این مردم بر می خیزد نه نامی دارد و نه نشانی ، نه اسمی از او در کتاب ها آورده اند و نه آثار حیرت آوری به تصویر کشیده شده است . چرا که آثار هنرمند برخاسته از میان این مردم جز نقش کردن زندگی خویش و ثبت رنج ها و آنان و آرزو ها و پندار های هن قطارانش چیز دیگری نیست . هنرمند برخاسته از میان این مردم زندگی خویش را و شهادت و باور های مردم خویش را بر در و دیوار مکانی که خانه دوم اوست ، مزار شهیدی مقدس ، نقاشی می کند .
سخن از نقاشی های عامیانه بقاع متبرکه سرزمین گیلان است . نقاشی هایی که از آن همه است ، پاک ، مقدس و آثار از خودشان است .
این نقاشی ها با موضوعاتشان ، باور و حرف دل مردم را بیان می کنند و در واقع در رابطه ای تنگاتنگ با اعتقاد مردم بوده است ؛ ولی اکنون به دست فراموشی سپرده شده اند و تا چندی بعد این دیوار نگاه ره ها نیز از بین خواهد رفت .

فصل اول ویژگی های جغرافیایی گیلان زمین :
(( مشخصات جغرافیایی گیلان به قرار زیر است :
36 درجه و 28 دقیقه تا 38 درجه و 11 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 44 دقیقه تا 50 درجه و 32 دقیقه طول شرقی )) ( جهانگیر سرتیپ پور . 1356 – ص 2 ) .
(( گیلان سرزمینی است که از دور منطقه کوهستانی و جلگه ای تشکیل یافته است . منطقه کوهستانی گیلان شامل کوهستان های تالش و بخشی از البرز غربی است .
نواحی کوهپایه ای گیلان در تالش با جهت شمالی جنوبی است که در امتداد ناحیه جلگه ای کشیده شده است . این کوه ها تا ارتفاع 250 متر دارای پوششی از جنگل و مرتع می باشد . رود هایی که از قسمت های کوهستانی جاری می شوند بهتر خود را از میان رشته کوه ها باز می کنند و بدین ترتیب دره هایی به وجود می آورند که راه ارتباطی کوهستانی و جلگه ها از مسیر آن ها می گذرد )) . ( ابراهیم اصلاح عربانی – سال 1374 – ص 473 . )
ویژگی های تاریخی گیلان
(( گیلان از قدیمی ترین سرزمین های محل زیست انسان و منشور نمای تمدن بشری بوده است . ( ابراهیم عربانی – سال 1368 – ص 16 ) .
کاوش های باستان شناسان نشان می دهد آثار به دست آمده از سرزمین های جنوب خزر متعلق به دوره قبل از آخرین یخبندان است ( که حتی از آثار به دست آمده از جلگه ی بین النهرین هم متأخر تر است ) و زمان آن را بین پنجاه هزار تا یکصد هزار سال پیش تخمین زده اند . تعدادی از آثار به دست آمده از این کاوش ها شباهت زیادی به اشیاء به دست آمده در کاوش های سومر دارد . این امر به فرضیه انتقال تمدن آغازین بشر از شمال و کرانه های خزر به غرب و جنوب ارزش و اهمیت بیشتری بخشیده است .
(( سورخان یونانی نوشته اند که در زمان زرتشت یعنی حدود دو هزار و ششصد سال پیش شهرت و اعتبار گیلان و مازندران زبان زد عامه بوده است و از آت به ورن ( گیلان ) و مازن ( مازندران ) یاد می کردند )) ( ابراهیم اصلاح عربانی – سال 1374 – ص 19 ) .
(( گیلان رکب از دو کلمه است .گیل و پسوند (( ان )) به معنی سرزمین گیل ها )) ( همان ص 23 ) .
(( گیلان در دوره های مختلف پادشاهی های قبل از اسلام ؛ یعنی زمان ماد و هخامنشی و سلوکی و اشکانی و سامانی کم و بیش استقلال خود را حفظ کرده بود ( همان ص 26 ) .
........


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007