موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : جنبش ها اسلامی حماس و فتح در فلسطین
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
جنبش ها اسلامی حماس و فتح در فلسطین
تعداد صفحه :
15
قیمت :
6000 تومان

چکیده:
ضرورت‌‏شناسایی احزاب فلسطینی از آنجا ناشی می‌‏شود که ما قدس را جزء پیکره جغرافیای جهان اسلام، و صهیونیسم را دشمن مشترک و فلسطینیان را برادران مسلمان خویش می‌‏دانیم، به پیروی از علی (ع) «کونوا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً» عمل می‌‏کنیم. در این مقاله کوشیده‌‏ایم زمینه‌‏های پیدایش احزاب فلسطینی، تأسیس و مؤسسان،اهداف و مواضع، و تشکیلات اداری آنها را بررسی کرده و در آخر به وضعیت فعلی پرداخته و نقد و نظر خویش را با استخراج از منابع بیان کرده‌‏ایم.
مقدمه:
نگاهی به تاریخچه شاخه نظامی جنبش حماس
حماس مخفف نام «حرکت مقاومت اسلامی» حرکة المقاومة الاسلامیة یک سازمان اسلام‌گرای سیاسی نظامی فلسطینی است که برای نابودی کشور اسرائیل و جایگزینی آن با کشوری اسلامی به نام فلسطین تأسیس شده‌است. این سازمان هم‌اکنون اکثریت کرسی‌های مجلس قانون‌گذاری حکومت خودگردان فلسطین را در اختیار دارد. حماس به عنوان دولت منتخب فلسطینی است ولی حماس در کرانه باختری رود اردن با حکم محمود عباس (ابومازن) رئیس حکومت خودگردان اعضای حماس از تمام پست‌های اجرایی اخراج و فعالیت‌های نظامیان آن غیرقانونی اعلام شده است اما اداره نوار غزه کماکان به عهده دولت اسماعیل هنیه است که متقابلا حکم محمود عباس و دولت سلام فیاض را به جهت عدم پشتوانه مردمی غیرقانونی می‌دانند.
تاریخچه
حماس در سال ۱۹۸۷ توسط شیخ احمد یاسین، عبدالعزیز رنتیسی و محمد طه در جریان انتفاضه اول به عنوان شاخه فلسطینی اخوان‌المسلمین بنیان‌گذاری شد. حماس تاکنون عملیات‌های انتحاری، حملات راکتی و تهاجمات نظامی پرشماری را علیه نظامیان و شهروندان اسرائیلی انجام داده است. آن‌ها دامنه فعالیت‌های خود را به عملیات‌های نظامی محدود نکرده‌اند و با اجرای برنامه‌های اجتماعی متعدد حضور پررنگی در زندگی مردم نوار غزه و کرانه باختری داشته‌اند. ساخت بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و کتابخانه‌ها به محبوبیت آنان نزد بخش مهمی از فلسطینیان منجر شده‌است.
اتهام ارتباط با تروریسم
اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل،[۷] و کانادا[۸]، حماس را گروهی تروریستی می‌دانند. استرالیا و بریتانیا فقط شاخه نظامی حماس یعنی گردان‌های عزالدین قسام را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده‌اند. فعالیت آن‌ها در اردن هم غیرقانونی است.
فعالیت سیاسی
حماس همچنین یک حزب سیاسی فلسطینی به شمار می‌آید. آن‌ها اگرچه پیمان‌های اسلو را قبول ندارند، با حکومت خودگردان فلسطین همکاری کرده، وارد مهمترین نهادهای وابسته به آن شدند و حتی با پیروزی غیرمنتظره خود در انتخابات شورای قانونگذاری فلسطین به حزب حاکم مجلس قانون‌گذاری فلسطین تبدیل شده‌اند. حماس پس از پیروزی در این انتخابات دولت خود به ریاست اسماعیل هنیه را تشکیل داد.
در انتخابات مجلس فلسطین ۲۰۰۶ که در ژانویه سال ۲۰۰۶ برگزار شد، حماس با بدست آوردن بیشترین کرسی، حزب حاکم پارلمان شد و اسماعیل هنیه به عنوان نخست وزیر حکومت خودگردان فلسطین معرفی شد. ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007