جمعه 30 فروردین 1398
بازدید امروز : 4808 نفر

موضوع : عصر آهن گیلان از دیدگاه باستانشانسی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
عصر آهن گیلان از دیدگاه باستان شناسی
تعداد صفحه :
13
قیمت :
2000 تومان

چکیده :
عصر آهن در نیمه اول هزاره سوم قبل از میلاد پس از عصر مفرغ در ایران آغاز شد . این عصر در گیلان از نیمه دوم هزاره دوم قبل از میلاد ( 1250 - 1300 ق.م ) آغاز گردیده است . تکنیک فرم و شکل متنوع بوده و برخلاف ظروف منقوش قرمز رنگ عموماً ساده و بدون نقش هستند .
گیلان در دوره آهن فاقد مسکن با سازه های معماری خاصی است . اقوام آن زمان بدلیل اعتقاد به حیات پس از مرگ سعی می کردند آئین تدفین با شکوهی برای مردگان ترتیب دهند و گورها را با ساختار محکمتری بسازند به همین خاطر گورهای سنگی و چهارچینه برای طبقه اعیان و گورهای حفره ای و پشته سنگی برای افراد متوسط و فقیر جامعه آنزمان شکل گرفت .
نقش تزئینی بر روی آثار بدست آمده از عصر آهن غالباً شامل خطوط هندسی و حیوانی است . نقش دایره بعنوان خورشید و پرتو آن به اطراف از دیگر خصوصیات ظروف این دوره است .
کلمات کلیدی :
سفال داغدار ، ریتون ، مارلیک ، پیله قلعه ، پیه سوز
مقدمه :
آهن به زبان قطبی سنگ آسمان و در فرهنگ هیروگلیفی فلز ستارگان خوانده شده است . کلمه آهن ریشه در زبان سانسکریت داشته و در زبان اوستایی آسن و در زبان پهلوی آسین نامیده می شود .
عصر آهن سومین دوره زندگی صنعتی انسان از لخاظ تقسیمات دیرینه شناسی است . این عصر به دوره ای اطلاق می شود که انسانها برای انـجام مـقاصد خـود از آهـن اســتفاده می نمودند .
عصر آهن و تحولات فرهنگی آن پس از عصر مفرغ آغاز شد و مردمان سواحل شرقی دریای مدیترانه نخستین کسانی بودند که آهن را کشف کردند .
این فلز در حدود 2300 ق.م در آسیای صغیر مورد استفاده قرار می گرفت و در سال 500 ق.م توسط چینی ها به سرزمین بریتانیا آورده شد .
آهن در دوران باستانی بعنوان یک فرآورده چینی در فرآیندهای تولید مس و سرب بدست آمده است . ابزارهای آهنی مکشوفه از هرم نئوس متعلق به سال 2700 ق.م ، قدمت استفاده از این فلز را در مصر باستان اعلام می دارد .
نگاهی کوتاه به هنر و معماری عصر آهن در ایران
استفاده از آهن توسط اقوام باستانی در نیمه اول هزاره سوم ق.م آغاز شد که از آن بعنوان عصر آهن یاد شده است . ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007