شنبه 26 آبان 1397
بازدید امروز : 1258 نفر

موضوع : عصر آهن گیلان از دیدگاه باستانشانسی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
عصر آهن گیلان از دیدگاه باستان شناسی
تعداد صفحه :
13
قیمت :
2000 تومان

چکیده :
عصر آهن در نیمه اول هزاره سوم قبل از میلاد پس از عصر مفرغ در ایران آغاز شد . این عصر در گیلان از نیمه دوم هزاره دوم قبل از میلاد ( 1250 - 1300 ق.م ) آغاز گردیده است . تکنیک فرم و شکل متنوع بوده و برخلاف ظروف منقوش قرمز رنگ عموماً ساده و بدون نقش هستند .
گیلان در دوره آهن فاقد مسکن با سازه های معماری خاصی است . اقوام آن زمان بدلیل اعتقاد به حیات پس از مرگ سعی می کردند آئین تدفین با شکوهی برای مردگان ترتیب دهند و گورها را با ساختار محکمتری بسازند به همین خاطر گورهای سنگی و چهارچینه برای طبقه اعیان و گورهای حفره ای و پشته سنگی برای افراد متوسط و فقیر جامعه آنزمان شکل گرفت .
نقش تزئینی بر روی آثار بدست آمده از عصر آهن غالباً شامل خطوط هندسی و حیوانی است . نقش دایره بعنوان خورشید و پرتو آن به اطراف از دیگر خصوصیات ظروف این دوره است .
کلمات کلیدی :
سفال داغدار ، ریتون ، مارلیک ، پیله قلعه ، پیه سوز
مقدمه :
آهن به زبان قطبی سنگ آسمان و در فرهنگ هیروگلیفی فلز ستارگان خوانده شده است . کلمه آهن ریشه در زبان سانسکریت داشته و در زبان اوستایی آسن و در زبان پهلوی آسین نامیده می شود .
عصر آهن سومین دوره زندگی صنعتی انسان از لخاظ تقسیمات دیرینه شناسی است . این عصر به دوره ای اطلاق می شود که انسانها برای انـجام مـقاصد خـود از آهـن اســتفاده می نمودند .
عصر آهن و تحولات فرهنگی آن پس از عصر مفرغ آغاز شد و مردمان سواحل شرقی دریای مدیترانه نخستین کسانی بودند که آهن را کشف کردند .
این فلز در حدود 2300 ق.م در آسیای صغیر مورد استفاده قرار می گرفت و در سال 500 ق.م توسط چینی ها به سرزمین بریتانیا آورده شد .
آهن در دوران باستانی بعنوان یک فرآورده چینی در فرآیندهای تولید مس و سرب بدست آمده است . ابزارهای آهنی مکشوفه از هرم نئوس متعلق به سال 2700 ق.م ، قدمت استفاده از این فلز را در مصر باستان اعلام می دارد .
نگاهی کوتاه به هنر و معماری عصر آهن در ایران
استفاده از آهن توسط اقوام باستانی در نیمه اول هزاره سوم ق.م آغاز شد که از آن بعنوان عصر آهن یاد شده است . ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007