سه شنبه 27 آذر 1397
بازدید امروز : 5147 نفر

موضوع : نقش شناورهای نفتی در آلودگی خلیج فارس و دریای عمان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
نقش شناورهای نفتی در آلودگی خلیج فارس و دریای عمان
تعداد صفحه :
45
قیمت :
3000 تومان

فهرست مطالب
عنوان
صفحه
چکیده
مقدمه
فصل اول :کلیات
1-آلودگی خلیج فارس
1-1- آلودگی اقیانوس
1-1-1- نفت
1-1-2- منشا
1-2- تئوري پيدايش نفت
1-2-1- پيدايش نفت معدني
1-2-2 - پيدايش نفت به طريق آلي
1-3- منابع ورودی نفت به دریا
1-4- مخزن زير زميني نفت
1-4-1- اکتشاف
1-4-2- پالایش
1-4-3- اندازه‌گیری
1-5- سرنوشت نفت در دریا
1-5-1- روند پخش نفت
1-5-2- روند شناور شدن
1-5-3- روند تبخیر نفت
1-5-4- حل شدن نفت در لایه های سطحی
1-5-5-روند پراکندن
1-5-6-رسوب کردن درکف دریا
1-5-7- تجزیه میکر بیولوژیک نفت
1-5-8- اکسید کننده های شیمیایی
1-6- اثراکولوژیک نفت
فصل دوم: وسایل و روشها
2- روش مطالعه
2-1- روش اسنادی یا کتابخانه ای یا آرشیوی
2-2- روش جستجو در سایتهای اینترنت
2-3- روش آماری جهت توصیف و تحلیل اطلاعات
2-3-1-آمار توصیفی
2-3-2-آمار استنباطی
2-2-4- تجربه شخصي
2-2-5- جزوات استاد
فصل سوم: بحث و نتایج آماری
3-آلودگی نفتی خلیج فارس
3-1-خليج فارس از آلوده ترين مناطق دريايي جهان
3-2- تاسيسات عظيم نفتي نقش بسزايي در آلودگي خليج فارس دارند
3-3- صيادان تهديد کنندگان سلامت خليج فارس
3-4- آلودگی آبهای خلیج‌فارس بعد از جنگ نیروهای چند ملیتی با عراق
3-5-چگونگی انواع آلودگیها
3-5-1- آلودگی روانی و جسمانی
3-5-2- بیماریهای عصبی
3-5-3- بیماریهای تنفسی و مسمومیتهای مزمن
3-5-4- بیماریهای واگیر در عراق
3-5-5- بیماریهای عفونی و مسئله آوارگان در غرب ایران
3-6- اکوسيستم دريايي خليج فارس در خطر است
فصل چهارم نتیجه گیری و پیشنهادات
4-1- نتیجه گیری
4-2- پیشنهادات
منابع
فهرست اشکال
عنوان
صفحه
3-4- تصویر از آلودگی نفتی
چکیده
چندی است که خطرات زیست محیطی بسیاری خلیج فارس را در بر گرفته و اهم آن آلودگی نفتی دریایی می باشدکه از این نظر اکوسیستم غنی آبی این دریای بسته را مورد تهدید جدی قرار داده است خلیج فارس با تنوع گونه های بیشمار ذکر شده از مهمترین بوم سازگان های آبی جهانی محسوب می گردد وجود جنگل حرا و صخره های مرجانی و پوشش جانوری متنوع آبزیان معید این امر است لذا برآن شدیم تا درتحقیق حاضر با توجه به منشا نفت که دانشمندان آن را از گیاهان و موجودات آلی موجود در اقیانوس های اولیه دانسته اند که تحت تاثیر شرایط اقلیمی ، شیمیایی و فیزیکی که رها شدن نفت در دریا باعث آلودگی در یا می شود و اثر اکولوژیک آن روی مار های آبی ، لاک پشت ، نر م تنان و سخت پوستان که در محاصره آلودگی نفتی قرارگر فته می باشد.یکی از اسفبار ترین آلودگی ها می توان به وقوع جنگ در خلیج فارس اشاره نمود که نشانگر آلودگی شدید بنتوزهای اکوسیستم ساحلی می باشد که از نشت نفت در طی جنگ آسیب جدی دیده اند دیگر عواملی چون پسابهای صنعتی ،تخلیه آب ، شستشوی کشتی هابه داخل دریا ، نشت مواد نفتی به در یاها و عوامل طبیعی مانند توفانها و گردو غبار مواد زائد در آلودگی خلیج فارس نقش بسزایی داشته اند . همچنین صنعت در یا نوردی تولید ناخالص داخلی کشورروز به روز آلودگیهای زیست محیطی درآب های خلیج فارس بیفزاید .
کلمات کلیدی :
نفت ، آلودگی دریایی ،جنگ،نفت کش .
مقدمه
درياهاي جهان متاسفانه در دهه هاي اخير به عنوان مدفن آلاينده ها، مخصوصا آلاينده هاي نفتي از سوي انسان استفاده مي شود. مساله آلودگي محيط زيست درياها از زمان تاسيس سازمان تخصصي سازمان ملل متحد، يعني سازمان جهاني دريانوردي (IMO) مورد توجه ويژه آن بود; اما با رشد سريع آلودگي دريا به دليل نشت نفت از کشتي ها و سراريز شدن ضايعات صنعتي و فاضلاب هاي شهري به دريا، متدها و رويکردهاي جديدي به وجود آمد.با وجود 60 درصد ذخاير نفتي دنيا در خليج فارس و به همين نسبت صادرات نفت از خليج هميشه فارس ، در حال حاضر حدود 90 درصد صادرات نفت و فرآورده هاي نفتي توسط نفت کش هاي دنيا از تنگه هرمز انجام مي شود که براساس آمار سازمان بنادر و دريانوردي ساليانه 40 هزار شناور از اين تنگه عبور مي کنند.
حجم عمده آلودگي هايي که در خليج فارس و تنگه هرمز ايجاد شده، ناشي از چاه هاي نفت و سکوهاي نفتي فراوان است به شکلي که از 160 سکوي نفتي حدود 70 سکوي نفتي در خليج فارس فعال است و آمارها نشان مي دهد که خليج فارس يکي از آلوده ترين خليج هاي دنيا است که بزرگترين آلودگي ايجاد شده در خليج فارس به زمان جنگ ايران و عراق باز مي گردد که 8/5 ميليون بشکه نفت در آن رها شد و بعد از آن آتش سوزي چاه هاي نفتي که باعث ورود حجم زيادي از نفت خام به دريا شد و علاوه بر آن آلودگي هوا در اثر سوختگي نفت که دامنه پراکندگي آن تا هيماليا رصد شد و تحقيقاتي که در ايران براي طرح دعوي به دادگاه لاحه انجام شد نشان داد که حدود 28 ميليارد دلار خسارت به اکوسيستم خليج فارس وارد شده است ولي با اين وجود باز هم تاثيرات اين آلودگي ها را هنوز شاهديم.
1-آلودگی خلیج فارس
خلیج فارس نام دریایی که همواره با تاریخ، تمدن و فرهنگ کشورمان عجین شده از این قاعده مستثنی نبوده است. اگر بخواهیم اهمیت حیاتی خلیج فارس را در زندگی روزمره ما انسان ها به رشته تحلیل در آوریم نقش آن را می توان در دو بعد عمده که یکی بعد جهانی و دیگری منطقه ای تقسیم کرد. در بعد جهانی همین بس که از قدیم الایام ابرقدرتهای سلطه گر دنیا به این آبراه مهم و استراتژیک چشم دوخته اند و اهمیت و نقش اساسی و زیر بنایی آن را در اقتصاد خرد و کلان کاملا درک و لمس می کنند. دقیقاً در راستای همین اهداف است که در زمانهای مختلف به این منطقه لشکر کشی کرده اند و منافع نامشروع خود را در آن جستجو کرده و می کنند، از طرفی اگر بخواهیم از این موضوع بگذریم و آن را نادیده بگیریم و به طور معمول و عادی به این قضیه نگاه کنیم در یک جمله می توان گفت که آبراه خلیج فارس یکی از آبراه های استراتژیک جهانی است که نقش اساسی و زیر بنایی در اقتصاد دنیا به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین میهن اسلامی ما ایفا می کند.
اما خلیج فارس علاوه بر اینکه یک آبراه تجاری و بازرگانی به شمار می رود دارای منابع غنی معادن نفت و گاز و مواد غذایی و پروتئینی دریایی شامل انواع آبزیان نیز هست که در اعماق آبهای گرم و حیات بخش آن زندگی می کنند و ارتباط مستقیم با ارتزاق روزمره مردم منطقه و ساحل نشینان دارند.
متاسفانه طی سالیان اخیر به ویژه در دو دهه گذشته این آبراه استراتژیک جهان به جهت آلودگیهای فراوان با خطری جدی روبرو شده است، هرچند ممکن است در یکاه نگاه ساده و گذرا در کنار ساحل خلیج فارس آثاری از آلودگی دیده نشود اما به واقع آب این خلیج به لحاظ دسترسی کم با آبهای آزاد از کیفیت بسیار پایینی برخوردار شده است. خلیج فارس از آلوده ترین مناطق دریایی جهان! کارشناس ارشد شیلات استان بوشهر در گفتگو با مهر می گوید: خلیج فارس متاسفانه طی سال های اخیر به عنوان مدفن آلاینده ها، مخصوصا آلاینده های نفتی از سوی کشورهای حاشیه آن از جمله ایران مورد استفاده قرار گرفته است. منطقه خلیج فارس و دریای عمان بر اساس آخرین آمار ارائه شده در گزارشهای جهانی بر اثر ورود آلاینده ها از کشتی های نفتی و تجاری، آلاینده های جنگی و فاضلابها یکی از آلوده ترین مناطق دریایی جهان است. با بیان اینکه حجم عمده آلودگیهایی که در خلیج فارس و تنگه هرمز ایجاد شده، ناشی از چاه های نفت و سکوهای نفتی فراوان است، در حال حاضر تقریباً ۷۰ سکوی نفتی در خلیج فارس فعال هستند که آمارها نشان می دهد سهم قابل توجهی در آلودگی این خلیج فارس دارند.
در حال حاضر حدود ۹۰ درصد صادرات نفت و فرآورده های نفتی توسط نفتکشهای دنیا از خلیج فارس و تنگه هرمز انجام می شود که بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانوردی سالیانه ۴۰ هزار شناور از خلیج فارس و تنگه هرمز عبور می کنند و همین امر سالانه باعث نشت بیش از ۵/۱ میلیون تن نفت به این پهنه آبی می شود و همین امر منجر شده است سازمان بین المللی دریانوردی این منطقه را در سال ۲۰۰۷ به عنوان منطقه ویژه دریایی اعلام کند. این استاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر معتقد است بزرگترین آلودگی ایجاد شده در خلیج فارس به زمان جنگ ایران و عراق باز می گردد که آتش سوزی چاه های نفتی باعث شد حجم زیادی از نفت خام به دریا وارد شود و چیزی حدودد ۸/۵ میلیون بشکه نفت نیز در همان زمان در خلیج فارس به دلیل تلفات جنگی رها شد.
وی اضافه کرد: در آن زمان با سوختن فرآورده های نفتی علاوه بر آلودگی هوا، میلیاردها دلار خسارت به اکوسیستم خلیج فارس وارد شده است.
صرف نظر از اعلام آمار و جنگهای صورت گرفته در خلیج فارس لازم است بدانید ، پیامدهای جنگهای خلیج فارس یا جنگ های نفت در ابعاد وسیع و گوناگون آلودگی و خساراتی بسیار حاد در بخش وسیعی از منطقه برجای نهاده است که برخی از آنها غیرقابل جبران و بسیاری تا درازمدت گریبانگیر مردم کشورهای این منطقه خواهد بود. تاسیسات عظیم نفتی کشورمان و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش بسزایی در آلودگیهای خلیج فارس ایفاء می کنند. در این بین از بخش سهم ایران، استانهای بوشهر و هرمزگان البته نه مردم این استانها بلکه صنایع و عواملی که در این دو استان وجود دارد نقش و سهم بسزایی در آلودگی خلیج فارس دارند. کارشناس ارشد شیلات استان بوشهر اظهار داشت:
اگر بحث آلودگیهای تاسیسات عظیم نفتی استان بوشهر را کنار بگذاریم این استان با داشتن ۶۲۵ کیلومتر مرز آبی نقش زیادی در آلودگی خلیج فارس دارد. رودخانه های حله " متشکل از دو رودخانه دالکی و شاپور " و مند در استان بوشهر که منتهی به خلیج فارس می شوند توانایی انتقال آلودگی به آب دریا را دارند. وی یادآور شد: از جمله منابع آلوده کننده رودخانه های استان بوشهر می توان به زمینهای کشاورزی اطراف رودخانه ها، پساب صنعتی کارخانجات، پالایشگاهها و پتروشیمی های موجود در استان اشاره کرد. دهقانی اضافه کرد: حوضه های بزرگ نفتی جنوب کشورمان به واسطه اینکه خطوط نفتی این سکوها تا خشکی انتقال پیدا می کند، بعضاً دچار نشتی می شوند که علیرغم پیاده سازی تکنیک هایی جهت مهارسازی این نشتی ها متاسفانه موثر واقع نمی شود. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007