شنبه 6 خرداد 1396
بازدید امروز : 4351 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

راههاي جلوگيري از هدررفتن گازها جهت صرفه جويي درهزينه هاي اقتصادي و كاهش آلودگي - روش تحقیق

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
راههاي جلوگيري از هدررفتن گازها جهت صرفه جويي درهزينه هاي اقتصادي و كاهش آلودگي - روش تحقیق
تعداد صفحه :
39
قیمت :
5000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید
 • فهرست مطالب
 • چکیده
 • مقدمه
 • بیان مسئله
 • اهمیت و ضرورت تحقیق
 • اهداف تحقیق
 • پیشینه تحقیق
 • جمع آوری اطلاعات
 • تجزیه و تفسیر موضوع
 • سهم مصرف گاز در بخش هاي مختلف در بخش خانگي در فصول تابستان و زمستان

  سهم نوع مصارف خانگي در گاز مصرفي

  مقايسه راندمان مصرف لوازم گازسوز اصلي

  راهكارهاي اصلاح الگوي مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي

 • نتايج مجزاسازي مصرف گاز طبيعي در صنايع بزرگ
 • رکوردهای جدید مصرف گاز در ایران/ ایرانی‌ها 152میلیارد مترمکعب گاز سوزاندند
 • چالش‌هاي توسعه صنعت گاز

  فقدان استراتژي توسعه صنعت گاز

  نامشخص بودن متولي تدوين و اجراي استراتژي توسعه صنعت گاز

 • تاثير منفي فقدان استراتژي صنعت گاز در انتقال تكنولوژي
 • مشكلات نيروي انساني متخصص در صنعت گاز
 • روش هاي صرفه جويي در مصرف گاز
 • نتیجه گیری
 • منابع
 • مقدمه
 • گاز طبیعی که معمولاً گاز گفته می‌شود نوعی سوخت فسیلی گازی شکل است. گازی طبیعی سوختی است که معمولاً اثرات زیان‌آور کمتری نسبت به سوخت‌های فسیلی دارد و جزء منابع تجدید ناپذیر می‌باشد.گاز طبیعی سهم زیادي در تامین انرژي بخش هاي مختلف مصرف را به خود اختصاص داده است. آنچه سبب مصرف بیشتر گاز در بخش هاي مختلف همچون مصارف خانگی--جاري می شود، حجم ذخایر عظیم گاز طبیعی، قیمت پایین و مزایاي زیست محیطی آن است. ازجمله نگرانی هاي موجود در این حوزه عدم توازن بین تقاضا و عرضه گاز است که تقاضاي گاز خود شامل مصرف، صادرات وتزریق به چاه هاي نفتی است. هدف از تزریق گاز به چاه هاي نفتی جلوگیري از افت فشار، تثبیت و یا تقویت فشار مخزن براي دریافت درصد بیشتري از نفت خام موجود می باشد. عرضه گاز نیز خود شامل تولید و واردات گاز است.

 • بیان مسئله
 • گاز از منابع مهم انرژي به شمار مي آيند. منابع انرژي محدودند و نيازهاي ما نامحدود، اگر ما بخواهيم بي رويه از اين منابع استفاده کنيم روزي به پايان خواهند رسيد و آيندگان با کمبود انرژي مواجه خواهند شد. درست مصرف کردن ما از اين منابع باعث ذخيره اين انرژي ها مي شود و از هدر رفتن بيهوده آن ها جلوگيري مي شود. مصرف اندازه و بهينه با هدفمند کردن يارانه ها قوت بيشتري گرفته و داشتن اطلاعات درباره راهکارهاي صرفه جويي ضروري هستند. اغلب افراد معني صرفه جويي را به درستي متوجه نمي شوند، آن ها صرفه جويي را در کم مصرف کردن فهميده اند که اين طرز فکر بسيار اشتباه است چون خدا اين نعمت ها را خلق کرده تا نياز بنده هاي خود را برطرف کند. با اين اوصاف انسان بايد براي رفع نياز از اين منابع استفاده کند نه کمتر و نه بيشترو اين که نيازهاي خود را به اساسي و غير اساسي تقسيم کنيم و بر اساس اهميتي که دارند به آن ها بها دهيم. صرفه جويي به مفهوم مصرف چيزي به شکل درست و مناسب آن است. اين مسئله براي ايجاد تعادل ميان درآمد و هزينه بسيار مهم و اساسي است چرا که وقتي ما بيش از حد استفاده نکنيم نه انرژي بيهوده مصرف شده و نه هزينه بيخودي پرداخت شده است

 • اهمیت و ضرورت تحقیق
 • جایگاه ایران در حوزه انرژي در خاورمیانه و جهان و همچنین اهمیت استراتژیک منابع هیدروکربروي، مدیریت صحیح این منابع در فرآیند تولید تا مصرف در کشور را امري ضروري ساخته است. افزایش قابل ملاحظه سهم گاز در سبد انرژي که به علت پراکندگی منابع و باقی بودن ذخایر متناهی از این حامل در دنیا و روند کاهش ذخایر نفتی جهان می باشد و روند صعودي آن در بخش هاي مختلف مصرف همچون بخش تجاري-خانگی و پایان پذیر بودن آن ضرورت مصرف بهینه گاز را در بخش هاي مصرف کننده پررنگ تر میکند. بررسی اتلاف روزانه گاز در فرآیند پالایش، فرآورش، انتقال و چرخه عملیات بر نگرانی هاي ما افزوده، ما را بر آن داشته تا به مطالعه الگوي بهینه مصرف گاز در بخش خانگی-تجاري پرداخته، راه کار هاي احتمالی را براي کاهش اتلاف آن پیشنهاد کنیم.

 • اهداف تحقیق
 • در حال حاضر گاز طبيعي نزديك 25 درصد انرژي جهان را تامين مي‌كند. با توجه به مسائل زيست‌محيطي و كاهش ذخاير نفتي جهان سهم اين سوخت در سبد مصرف انرژي در حال افزايش است، به نحوي كه طبق گزارش انجمن جهاني انرژي حداقل تا سال 2020 گاز طبيعي بهترين گزينه بعنوان سوخت جايگزين نفت خواهد بود. اين مسئله در كنار پتانسيل كشور در حوزه گاز طبيعي، ما را با اين پرسش روبرو مي‌كند كه راه استفاده درست از منابع گازي كشور چيست و چگونه مي‌توان در عمل گاز را به ابزاري جهت توسعه كشور مبدل ساخت؟ در حال حاضر گاز طبيعي نزديك 25 درصد انرژي جهان را تامين مي‌كند. با توجه به مسائل زيست‌محيطي و كاهش ذخاير نفتي جهان سهم اين سوخت در سبد مصرف انرژي در حال افزايش است، به نحوي كه طبق گزارش انجمن جهاني انرژي حداقل تا سال 2020 گاز طبيعي بهترين گزينه بعنوان سوخت جايگزين نفت خواهد بود.اين مسئله در كنار پتانسيل كشور در حوزه گاز طبيعي، ما را با اين پرسش روبرو مي‌كند كه راه استفاده درست از منابع گازي كشور چيست و چگونه مي‌توان در عمل گاز را به ابزاري جهت توسعه كشور مبدل ساخت؟تجربه صد سال توليد و فروش نفت و مقايسه آن با عملكرد كشورهاي موفق در اين عرصه نظير نروژ نشان‌دهنده اين مسئله است كه برخورداري صرف از منابع اوليه ارزان عامل ترقي و توسعه نبوده و مي‌توان گران‌قيمت‌ترين منابع معدني جهان را در اختيار داشت و همچنان توسعه نيافته ماند.توسعه صنعت گاز و استفاده بهينه از اين نعمت الهي، نيازمند تغيير نگرش‌هاي مديريتي و سياستهاي توليد و مصرف است. اگر سياستگذاري در خصوص توسعه صنعت گاز بر طبق معيارها و روشهاي توسعه صنعت نفت صورت پذيرد، دور از ذهن نيست كه در آينده¬اي نه چندان دور وزير نفت كشور، صنعت گاز را نيز فاقد توان تكنولوژيكي و توسعه متوازن بخواند.

 • پیشینه تحقیق
 • با توجه به اهمیت گاز به عنوان یکی از منابع اصلی مورد استفاده و همچنین محدود بودن منلبع آن تحقیقاتی در این زمینه انجام گرفته است. از جمله مقاله ای نقش صرفه جویی انرژی در اقتصاد خانواده ، نوشته زهرا آذین است که بیان می دارد که :بهينه سازي مصرف انرژي در واحدهاي توليدي (خدماتي ) مسكوني يكي از راه هاي جلوگيري از اتلاف انرژي ميباشد عايق كاري حرارتي و هوابندي يكي از سريعترين و سود اورترين نتايج استفاده از طرح هاي جامع انرژي هاي خانگي ،بررسي چگونگي عايق كاري به منظور كاستن اتلاف انرژي است . اين كار باعث استفاده مناسب تر از هزينه هاي پرداختي انرژي مي شود .تشويق به صرفه جويي و اصلاح ساختار فناوري واحد هاي توليدي جهت افزايش بهره وري انرژي ، گاز ، بسيار موثر است و مي تواند از هدر رفتن انرژي در سطوح زياد جلوگيري نمايد .و به مطالعه آقاي رضا گودرزي راد در سال 1388 می توان اشاره کرد که از روش تجزیه به بررسی و تحلیل کمی علل تغییر در مصرف انرژي در بخش صنعت، پرداخته است و به اهمیت اثر تولیدي در تغییر مصرف انرژي در بخش صنعت طی دوره 84-

  1380 اشاره نمودند. همچنین تحلیل دکتر جواد نفرستی درباره اصلاح الگوي مصرف گاز در بخش مسکن با پیشنهادات تکمیلی براي مباحث 19 مقررات ملی ساختمان را میتوان از جمله تحلیل هاي صورت پذیرفته داخلی دانست.

 • جمع آوری اطلاعات
 • از روش مطالعه کتابخانهای و استفاده از جزوات و سایر پایان نامه ها انجام گرفته است.

 • تجزیه و تفسیر موضوع
 • افزايش چشمگير سهم گاز در سبد انرژي و روند صعودي آن در بخش هاي مختلف مصرف از جمله بخش صنعتي، تجاري، خانگي و نيروگاهي از يكسو و پايان پذير بودن ذخاير گازي از سوي ديگر، ضرورت مصرف بهينه گاز را در تمام بخش هاي مصرف كننده بيش از پيش محسوس مي نمايد. بخش خانگي با داشتن سهمي بالغ بر 36 درصد از كل مصرف گاز به عنوان بزرگ ترين مصرف كننده به شمار مي آيد. بنابراين تلاش براي رعايت الگوي مصرف گاز در بخش خانگي از اولويت بالاتري برخوردار است. با عنايت به اينكه عمده مصرف در اين بخش صرف ايجاد گرمايش در ماه هاي سرد سال مي شود، لذا ارائه راهكارهاي عملي و متناسب با شرايط فعلي جهت بهينه نمودن مصرف گاز در بخش خانگي مي تواند گام موثري در جلوگيري از هدر رفتن اين نعمت خدادادي و ثروت عمومي باشد. علاوه بر ايجاد گرمايش، از گاز طبيعي به منظور تامين آب گرم و پخت وپز نيز در بخش خانگي استفاده مي گردد. پس استفاده بهينه از گاز در ماه هاي غيرسرد سال نيز از اهميت بالايي برخوردار است. در شرايط فعلي و درحالي که مصرف انرژي در ايران 8 برابر اروپا و 18 برابر ژاپن است مي بايست با بهبود در تکنولوژي هاي اين صنعت و انتخاب صحيح در نوع مديريت و انتخاب دانش درجهت کاهش مصرف و افزايش فرصت هاي صادراتي و فراوري همت گمارده و با مديريت مصرف داخلي خود توان افزايش سهم 1 درصدي خود از بازار جهاني گاز و فرآورده هاي آن را به بيش از 10 درصد کنوني رسانيده و شرايط را براي استفاده و بهره برداري هر چه بيشتر از تبعات توسعه صنايع جانبي آن فراهم آوريم. با ادامه روند فعلي مصرف در کشور در ساليان نزديک نه تنها موجبات کسب سهم بيشتر کشور در بازار جهاني گاز فراهم نخواهد شد، بلکه امکان تامين مصارف داخلي نيز به سرعت کاهش يافته و به سمت واردات از کشورهاي همسايه گام خواهيم نهاد.

  بايد توجه داشت که حوزه هاي مهم مصرف گاز عبارتند از: 1- بخش خانگي 2- نيروگاهي 3- صنايع (به خصوص پتروشيمي) 4- حوزه پراهميت تزريق به مخازن نفتي. طبق پيش بيني هاي صورت گرفته، مصارف بخش خانگي شتاب روزافزوني گرفته است، در نيروگاه ها نيز تا سال 1390 معادل 80 درصد سوخت مورد نياز از گاز تامين خواهد شد که اين رقم در سال 1395 بالغ بر 95 درصد خواهد بود. در مورد تزريق حداقلي گاز و براي جلوگيري از افت فشار و حفظ شرايط موجود نيز روزانه حداقل 170 ميليون مترمکعب و ساليانه بالغ بر 60 ميليارد مترمکعب گاز مورد نياز است و در صورتي که با همين سرعت مصرف حرکت کنيم در افق 1400، عدد روزانه مصرف گاز در داخل بالغ بر يک ميليارد مترمکعب خواهد شد. حال از آنجايي که در خوشبينانه ترين حالت و در سال 2007 توليد گاز ايران تقريبا 450 ميليون مترمکعب بوده است و در صورتي که پالا يشگاه هاي ديگري نيز در اين ساليان و با تمام ظرفيت راه اندازي شوند خواهيم ديد که باز با افق 1400 فاصله اي بس بعيد وجود خواهد داشت و اين امر مصائب فراواني را در بخش انرژي بر کشور تحميل خواهد نمود. در ساليان اخير، تراز هميشه منفي گاز در ماه هاي سرد سال و عدم توجه به زيرساخت هاي توليد و عدم سنخيت منطقي بين توسعه شبکه مصرف و توليد و افت فشارهاي مقطعي خطوط انتقال گاز که در بهترين توان انتقال روزانه 400 ميليون متر مکعب گاز را دارا هستند و عدم توجه مناسب به بحث راهبردي تزريق به مخازن نفتي به علت مصرف غير صحيح و نابهينه گاز در کشور، کشور را در مورد استفاده از ذخاير اين ثروت و انرژي پاک با چالش مواجه ساخته و شرايطي سخت را بر آن حاکم نموده است.شرايطي که در صورت توجه نکردن و تداوم در روند فعلي آن موجبات خسران هايي بس عظيم بر ثروت هاي ملي را فراهم خواهد ساخت.از سوي ديگر لا زم بر ذکر است که ميزان توليد گاز طبيعي ايران در سال 2007 با افزايش 3 درصد نسبت به سال قبل از آن به 111/9 ميليارد مترمکعب رسيد که بيانگر سهم 3/8 درصدي ايران در توليد جهاني گاز در اين سال است، از سوي ديگر ميزان مصرف گاز طبيعي نيز در سال 2007 به گونه اي بوده است که تنها به ميزان 100 ميليون متر مکعب کمتر از توليد اين محصول بوده و رشد 2/9 درصدي مصرف در اين سال را نسبت به سال قبل از آن بيان مي دارد و اين امر بيانگر آن است که در صورت متوقف نشدن مصرف کنوني داخلي کشورمان، بازارهاي متقاضي گاز کشورهايي همچون بازار ترکيه - اروپا، بازار پاکستان، هندوستان - چين، بازار کشورهاي جنوب خليج فارس و ... را بايد به فراموشي سپرده و تزريق به مخازن نفتي و حرکت در جهت توسعه و افزايش رفاه را از ذهن خارج کنيم.

  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  www.tahghigh.net 2007 - 2017