موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : اقتصاد و جهانی شدن و رابطه آن با فرهنگ
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
اقتصاد و جهانی شدن و رابطه آن با فرهنگ
تعداد صفحه :
17
قیمت :
7500 تومان

مقدمه:
جهانی شدن ،امروزه یکی از مهمترین مباحث حوزه علمی انسانی ،خصوصا علوم سیاسی و جامعه شناسی به شمار می رود جهانی شدن بعنوان یک پدیده روبه رشد و فراگیر تمامی جنبه های مختلف زندگی عرصه های اقتصادی ،سیاسی ،اجتماعی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می دهد .
اولين و شايد مهم‌ترين ويژگي‌ جهاني شدن اقتصادي عبارت است از گسترش روزافزون تجارت ميان جوامع مختلف در سطح كره خاكي. تجارت موتور محرك فعاليت‌هاي اقتصادي است و بدون توسعه تجارت سخن گفتن از توسعه اقتصادي بي‌معنا است. توليد و اشتغال را مستقل از تجارت نمي‌توان در نظر گرفت چون هدف نهايي از توليد مصرف است و نيل به اين هدف در جوامعي با تقسيم كار گسترده و ميليون‌ها ذي‌نفع جز از طريق مبادله پولي يا تجارت امكان‌پذير نيست. بنيانگذاران علم اقتصاد از همان ابتدا بر اين نكته تاكيد داشتند كه ميزان توليد ثروت در هر جامعه‌اي تابعي از گستره بازارهاي آن است. آدام اسميت در كتاب معروف «تحقيق در ماهيت و علل ثروت ملل» توضيح مي‌دهد كه افزايش ثروت در هر جامعه (رشد اقتصادي) تابعي از پيشرفت تقسيم كار و بالا رفتن بازدهي نيروي كار و توليد است و ابعاد تقسيم كار خود به ميزان قدرت مبادله يا تجارت بستگي دارد. (اسميت، 121) او انسان‌ها را موجوداتي مبادله‌گر تصور مي‌كرد و مي‌گفت اگر مانعي براي مبادله طبيعي ميان انسان‌ها ايجاد نشود و مبادلات تجاري گسترش يابد در نتيجه آن تقسيم كار و نهايتا توليد ثروت و بالاخره رفاه انسان‌ها افزايش مي‌يابد. اين انديشه آدام اسميت كه آزادي تجارت منشا اصلي افزايش توليد ثروت يا به قول امروزي‌ها رشد اقتصادي است چارچوب نظري اوليه علم اقتصاد را تشكيل مي‌دهد. در پي آدام اسميت، يكي ديگر از بزرگان اقتصاد كلاسيك يعني ديويد ريكاردو با طرح نظريه هزينه‌هاي نسبي يا مزيت‌هاي نسبي در مبادلات بين‌المللي دستاورد تجارت آزاد را براي همه طرف‌هاي ذي‌نفع نشان داد.
طبق نظر ريكاردو حتي زماني كه يك كشور در توليد همه كالاها نسبت به كشور ديگر مزيت مطلق دارد مي‌تواند با وارد شدن به تجارت با آن كشور از مزيت نسبي آن در توليد برخي كالاها منتفع گردد. البته او تاكيد مي‌ورزد كه براي اين منظور لازم است كه آزادي كامل مبادله و حركت سرمايه رعايت گردد. (ريكاردو، 116) تئوري ريكاردو ناظر بر اين واقعيت است كه آزادي مبادلات در سطح بين‌المللي موجب مي‌شود كه توليدات با كمترين هزينه فرصت ممكن صورت گيرد و يا به عبارت ديگر تخصيص منابع به وضعيت بهينه نزديك‌تر گردد.
تجربه آزادي‌نسبي مبادلات در اروپا به‌ويژه در دهه‌هاي پاياني قرن نوزدهم بر درستي نظريه ريكاردو مهر تاييد زد. اما در همان سال‌ها نويسندگان سوسياليست به ويژه برجسته‌ترين نماينده آنها يعني كارل ماركس، تحولات اروپا و دنياي جديد را از زاويه ديگري مورد تحليل قرار مي‌دادند. ماركس نظام اقتصادي جديد و در حال گسترش سرمايه‌داري را شكل جديدي از استثمار طبقاتي مي‌‌دانست كه به‌رغم پيشرفته‌تر بودن آن نسبت به نظام‌هاي اقتصادي – سياسي پيشين يعني فئوداليسم و برده‌برداري، به دليل تضادهاي دروني خود و به فقر كشاندن اكثريت عظيم توده‌ها، محكوم به فنا است. ماركس بر اين راي بود كه با گسترش روابط سرمايه‌داري اكثريت توليدكنندگان كوچك و متوسط در جريان رقابت ورشكست شده و به خيل عظيم توده‌‌هاي فاقد ابزار توليد خواهند پيوست و اقليت سرمايه‌داران استثمارگر با تمركز بيشتر سرمايه در دستان خود رفته رفته به انحصارگران قدرتمند تبديل خواهند شد. طبق نظر وي شدت گرفتن اسثتمار و فقر توده‌ها و گسترش شكاف طبقاتي درنهايت به انقلاب و سرنگوني نظام سرمايه‌داري خواهد انجاميد. پيش‌بيني‌هاي ماركس درخصوص انقلاب قريب‌الوقوع در كشورهاي پيشرفته اروپا به خصوص انگلستان درست از آب در نيامد.
سال‌هاي پاياني قرن نوزدهم و آغاز قرن بيستم شاهد اوج گرفتن بي‌سابقه تجارت جهاني و در عين‌حال موج وسيع تمركز صنعتي و ادغام بنگاه‌هاي بزرگ است. در همين سال‌ها است كه برخي از ماركسيست‌ها خبر از شكل‌گيري سرمايه‌داري جهاني يا امپرياليسم مي‌دهند. هابسون در كتاب امپرياليسم (1902) اعلام مي‌كند كه سرمايه‌داري رقابتي و ملي جاي خود را به سرمايه‌داري انحصاري در سطح جهاني مي‌دهد. (لابيكا، 574) در ميان ماركسيست‌ها به تدريج اين انديشه مطرح مي‌شود كه علت تحقق نيافتن پيش‌بيني‌هاي «علمي» ماركس اين بوده كه محل نزاع طبقاتي از سطح ملي جوامع پيشرفته به سطح جهاني انتقال يافته است. خصلت جهاني امپرياليسم (سرمايه‌داري) مبارزه انقلابي را به سطح بين‌المللي ميان ملت‌هاي تحت استعمار و استعمارگران (امپرياليست‌ها) كشانده است.
هيلفردنيگ در كتاب «سرمايه مالي» (1910)، امپرياليسم‌ها را به عنوان مرحله نهايي سرمايه‌داري مطرح مي‌سازد و مي‌گويد با درهم آميختن سرمايه صنعتي و بانكي، بنگاه‌هاي بزرگ بين‌المللي به صورت انحصارات عظيم مالي شكل مي‌گيرند. او مدعي مي‌شود كه در دوران امپرياليسم، صدور سرمايه براي استثمار توده‌هاي مستعمرات، صدور كالاها را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد. (لابيكا، 577) لنين در سال 1916، براساس مطالعات هابسون، هيلفردنيگ و بوخارين، كتاب «امپرياليسم، واپسين مرحله سرمايه‌داري» را مي‌نويسد و در آن خاطرنشان مي‌سازد كه امپرياليسم مرحله توسعه‌يافته‌تر و نهايي سرمايه‌داري است كه به‌صورت سلطه انحصارها و سرمايه‌ مالي جلوه‌گر مي‌شود. جوهر امپرياليسم از ديدگاه لنين تقسيم ملت‌ها به ملل ستمگر و ملل ستم‌ديده است. (لابيكا، 578) از نظر ماركسيست‌هايي مانند لنين، بخشي از طبقه كارگر در كشورهاي پيشرفته با مشاركت در استثمار توده‌هاي ملل تحت استعمار به «اشرافيت كارگري» تبديل شده و ماهيت انقلابي خود را از دست داده‌ است، ..................

تحقیقهای مشابه
بررسی تحولات جهانی شدن در اقتصاد و بازار کار رسمی و غیر رسمی
30 صفحه - 10500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - جهانی شدن ، دانش و اقتصاد از مارتین آلبرو جامعه شناس sociology basics
14 صفحه - 42000 تومان
اقتصاد و جهانی شدن و رابطه آن با فرهنگ
17 صفحه - 7500 تومان
رسانه های ارتباط جمعی در جهانی شدن فرهنگ چگونه نقشی را ایفا می نماید
7 صفحه - 6000 تومان
رابطه بی حجابی و جهانی شدن فرهنگ - روش تحقیق
37 صفحه - 24000 تومان
رسانه های ارتباط جمعی در جهانی شدن فرهنگ چگونه نقشی را ایفا می نماید
11 صفحه - 9000 تومان
رسانه های ارتباط جمعی در جهانی شدن فرهنگ چگونه نقش آفرینی می کنند
6 صفحه - 6000 تومان
پرسشنامه جهانی شدن و فرهنگ زنان
4 صفحه - 9000 تومان
نقش سازمان ASEAN در اقتصاد جهانی اس آن
22 صفحه - 9000 تومان
حسابداری سازمان تجارت جهانی در اقتصاد ایران
16 صفحه - 4500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - رابطه بین شهر ها و اقتصاد cities and economies
7 صفحه - 21000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - رابطه مشاركت بين اقتصاد دانشگاهي و محيط تجاري ، اجزاء جهت گيري بازاريابي دانشگاهي مدرن 13
6 صفحه - 18000 تومان
پروژه پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی در رشته پژوهشگری علوم اجتماعی با موضوع جهانی شدن و فرهنگ
100 صفحه - 54000 تومان
رسانه های ارتباط جمعی و جهانی شدن فرهنگ
5 صفحه - 4500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - جهانی شدن و مدیریت منابع انسانی 23
16 صفحه - 48000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - جهانی شدن و تجارت 19
16 صفحه - 48000 تومان
تاثیر جهانی شدن بر میراث معنوی فرهنگی
8 صفحه - 4500 تومان
نژاد و قومیت در جهانی شدن سیاست و قدرت روش تحقیق حقوق
31 صفحه - 15000 تومان
کار آماری رابطه سلامت عمومی و درگیر شدن در کار
20 صفحه - 105000 تومان
پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش - مرحله تسهیم و مبادله دانش: انتقال و رد و بدل شدن دانش اعضای سازمان بین یکدیگر تا فرهنگ "تسهیم دانش قدرت است" جایگزین "دانش قدرت است" شود (Bukowitz W & William R) (بوکوتیز و ویلیامز)
2 صفحه - 4500 تومان
پرسشنامه بررسی رابطه فرهنگ سازمانی بر وفاداری مشتریان
4 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007