موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : تاثیر بررسی مسائل اقتصادی و اجتماعی بر میزان باروری زنان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تأثیر بررسی مسائل اقتصادی و اجتماعی بر میزان باروری زنان
تعداد صفحه :
34
قیمت :
12000 تومان

چكيده
باروري يكي از مهمترين مؤلفه هاي علم جمعيت و از جمله موضوعاتي است كه درحوزه مسائل اجتماعي ، توجه زيادي را به خويش معطوف داشته است . بدليل تأثير پذيري باروري از عوامل اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي، سياسي و جمعيتي ، تاكنون در اين عرصه تحقيقات متعددي صورت گرفته كه هر كدام از منظر خاص خود به موضوع پرداخته‌اند.به دليل اهميت تحولات جمعيتي ايران در چهار دهة اخير و تأثير باروري ، بخصوص كاهش آن از نيمه دوم دهة 60 بر اين تحولات، بررسي علل و عوامل موثر بر اين مولفه در كشور ما بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. با اين حال، علي رغم تحقيقات و پژوهش هاي صورت گرفته، هنوز نمي توان به سئوالات مربوط به تحولات باروري پاسخي قانع كننده ارائه نمود همچنين درك نسبي اهميت هريك از عوامل موثر بر تحول باروري به مطالعات بيشتري نياز دارد
بررسي ادبيات تحقيق و مقايسه نتايج به دست آمده در ايران و ساير نقاط جهان مشخص كرد كه شباهتهاي زيادي بين عوامل موثر بر باروري در سراسر جهان و بخصوص كشورهاي در حال توسعه وجود دارد و به نظر مي رسد كه شاخصهاي مزبور شمول جهاني دارند .
در مباني نظري تحقيق پس از شرح و بسط نظرية‌كلان انتقال جمعيتي از چهار نظريه با برد متوسط تئوري گزينش عقلاني ، تئوري اجتناب از ريسك ، تئوري ارزشهاي فرامادي و تئوري برابري جنسيتي به منظور تبيين باروري استفاده شده و مدل نظري و فرضيات تحقيق بر اين اساس شكل گرفته است.
بر اساس نتايج اين تحقيق ، افزايش تحصيلات، اشتغال و سن ازدواج ، شيوع استفاده از وسايل تنظيم خانواده ، توافق و نگرش مثبت زوجين نسبت به وسايل تنظيم خانواده و افزايش مشاركت مردان در تنظيم خانواده همچنين كاهش مرگ و مير كودكان از عوامل موثر بر كاهش باروري زنان بوده است .همچنين تغييرات اساسي در ارزشها و نگرشهاي زنان در سالهاي اخير، استقلال اقتصادي و اجتماعي آنها، افزايش برابري جنسيتي اهميت يافتن اوقات فراغت و ارزشهاي خود تحقق بخشي و زيبا شناختي كه معمولاً با داشتن فرزندان زياد سازگاري ندارد موجب كاهش باروري زنان گرديده است .
امروزه به دلایل مختلف سن ازدواج بیش از پیش افزایش یافته و جوانان دیرتر از گذشته به فكر تشكیل زندگی مشترك می‌افتند. سن ازدواج نه تنها در ایران بلكه در بسیاری از جوامع و كشورها افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهد، از سال ۱۹۸۰، تعداد زنانی كه در ۳۰ سالگی اقدام به بچه‌دار شدن می‌كنند، بیش از گذشته افزایش یافته است، در حالی كه تعداد زنانی كه پیش از ۳۰ سالگی بچه‌دار می‌شوند، بسیار كم شده است.
عوامل زیادی در زندگی زوجین موجب شده است كه تمایل به بچه‌دار شدن برای آنها اهمیت كمتری داشته باشد. ادامه تحصیل، ارتقای وضعیت اقتصادی و جایگاه اجتماعی و تلاش برای داشتن شغل مناسب،هم چنین افزایش آگاهی زوجین و در دسترس بودن وسایل پیشگیری از بارداری از عواملی است كه موجب شده زوجین، بچه‌دار شدن را جزو اولویت‌های اول خود قرار ندهند.
● افزایش سن ازدواج
سن ازدواج در بین كشورهای مختلف معمولا بین ۱۳ تا ۲۷ سال متغیر است. دكتر بهنام در كتاب جامعه‌شناسی خانواده درخصوص سن ازدواج در ایران می‌نویسد: <یكی از ویژگی‌های ازدواج در ایران از زاویه سن زوجین، پراكندگی آن است، آن چنان كه بازیابی هنجاری مشخص به دشواری امكان پذیر است. به عبارت دیگر ازدواج‌های زودرس در ۱۲ یا ۱۳ سالگی در كنار ازدواج‌هایی در سنین ۲۷یا ۲۸ سالگی به چشم می‌خورد و تعیین میانگین به تنهایی قادر به نشان دادن این پراكندگی نیست.>
آمارها نشان می‌دهد كه بین سن ازدواج افراد با سواد و بی‌سواد به طور متوسط ۲ تا ۳ سال اختلاف وجود دارد. همچنین شهرنشینی یكی از عوامل موثر در افزایش سن ازدواج است و افراد شهرنشین به دلیل عدم حمایت‌های خانوادگی، اشتغال بیشتر به تحصیلات و تمایل به كسب شغل بهتر و بالاتر، دیرتر ازدواج می‌كنند.
قابلیت باروری زنان در سن ۱۶ سالگی به طور متوسط ۱۵درصد است و در ۲۰ سالگی كه حداكثر قابلیت باروری زنان است به ۲۰درصد می‌رسد و با بالارفتن سن به كندی كاهش می‌یابد.‌سازمان جهانی بهداشت سن ۱۵ تا ۱۹ سالگی را سنین اولیه باروری اعلام می‌كند و فاصله سنی ۳۵ تا ۴۹ سال را دوره انتهایی باروری می‌خواند و بارداری در این دو گروه سنی را برای مادران خطرناك عنوان می‌كند.
علاوه بر خطراتی كه زایمان در سنین بالای مادران دارد، نوزادان نیز زمانی كه از مادران مسن متولد می‌شوند در معرض خطراتی قرار می‌گیرند. هنگامی كه مادر پا به سن ۳۰ سالگی می‌گذارد مرگ و میر‌های جنینی رو به افزایش می‌گذارد و به تدریج با ارتقای سن مادر بالا می‌رود به ویژه برای مادرانی كه به بیماری‌های قلبی - عروقی و قند مبتلا هستند.
در مادران مسن‌تر علاوه بر افزایش مرگ و میر شیر‌خواران، احتمال این كه كودك با نقایص مادرزادی به دنیا آید نسبتا بیشتر است. یكی از مهم‌ترین نا‌هنجاری‌های مادرزادی <سندرم‌داون> است كه <منگولیسم> نیز نامیده می‌شود. این سندرم در رابطه با سن مادر بروز می‌كند و ربطی به تعداد زایمان‌های او ندارد، درضمن میزان مرگ و میر نوزادان در سنین اولیه باروری و سنین بالای ۴۰ سال به حداكثر می‌رسد.
با توجه به مطالب عنوان شده می‌توان گفت كه باروری در سنین اولیه بلوغ و در سنین بالای ۳۵ سال هم برای مادر و هم برای فرزند خطر‌ساز است و عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.‌در كشورما به دلیل توسعه شهر‌نشینی، علاقه تعداد زیادی از دختران به ادامه تحصیلات و افزایش نسبی دختران هرگز ازدواج نكرده نسبت به پسران، سن ازدواج دختران به تدریج در حال افزایش است، كه به غیر از آثار و نتایج اقتصادی و اجتماعی عواقب سوء بهداشتی را نیز به دنبال دارد‌.
● سن و بارداری‌
به تاخیر انداختن بارداری، تا زمانی كه خانواده به بهترین شرایط از نظر اجتماعی و اقتصادی برسد، می‌تواند روی باروری زن و مرد تاثیر بگذارد و باروری را با مشكل مواجه كند.‌افزایش سن، قابلیت باروری را در زنان بیش از مردان تحت تاثیر قرار می‌دهد. به طوری كه زنان سریع‌تر از مردان قدرت بچه‌دار شدن را از دست می‌دهند. زنان در بین سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی، بالاترین قابلیت باروری را دارند و با افزایش سن، احتمال بچه‌دار شدن آنها كاهش می‌یابد و احتمال ناباروری بیشتر می‌شود. قدرت باروری در مردان، دیرتر از زنان از بین می‌رود.
محققان به شواهد بسیاری دست یافته‌اند كه نشان می‌دهد مردان هم مانند زنان دارای ساعت بیولوژیكی هستند كه از نیمه دهه سوم زندگی شروع به فعالیت می‌كند.
محققان فرانسوی پس از مطالعه بیشتر از ۱۲ هزار زوج به این نتیجه رسیده‌اند كه توان باروری مردان پس از ۳۵ سالگی كاهش می‌یابد. به گفته آنان قدرت تولید مثل مردان پس از ۴۰ سالگی به میزان بیشتری كاهش می‌یابد. مطالعات قبلی هم نشان داده بود پس از این سن باروری طبیعی و مصنوعی به وسیله مردان سخت‌تر می‌شود.
● خطر سقط‌
..................

تحقیقهای مشابه
تأثیر بررسی مسائل اقتصادی و اجتماعی بر میزان باروری زنان
34 صفحه - 12000 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی نگرش والدین در مورد تأثیر وسایل ارتباط جمعی رادیو، تلویزیون، سینما و کتب غیردرسی بر کودکان دختر و پسر
115 صفحه - 54000 تومان
پروژه رشته روانشناسی مقایسه تأثیر میزان استرس در بیماران سرطانی و غیر سرطانی بین دو قشر تحصیل کرده و تحصیل نکرده
78 صفحه - 54000 تومان
نقش رسانه ها در مسائل اقتصادی کشورها و جوامع
32 صفحه - 9000 تومان
زمینه های اجتماعی گرایش به اعتیاد و اثرات آن در مسائل فرهنگی
24 صفحه - 9000 تومان
بررسی ویژگیهای اجتماعی و اقتصادی نیروی کار عرضه شده در میادین کار غیر رسمی شهر کرمانشاه
90 صفحه - 18000 تومان
پروژه بررسی رابطه سرمایه اجتماعی وبه طور اخص وجود اعتماد اجتماعی در اصلاحات ، توسعه و رشد اقتصادی رشته مدیریت صنعتی
191 صفحه - 75000 تومان
مدل اجتماعی و اقتصادی ایران در عصر رضا خان
30 صفحه - 10500 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی پایگاه اقتصادی و اجتماعی خانواده در استفاده دانشجویان از کالاهای فرهنگی
80 صفحه - 54000 تومان
پرسشنامه بررسی پیامدهای اقتصادی ـ اجتماعی گردشگری
4 صفحه - 9000 تومان
نقش آموزش و پرورش در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ایران روش تحقیق
14 صفحه - 7500 تومان
نقش های اقتصادی و اجتماعی حسابرسی پاورپوینت
31 صفحه - 12000 تومان
نقش های اقتصادی و اجتماعی حسابرسی پاورپوینت
34 صفحه - 12000 تومان
پروژه رشته اجتماعی بررسی میزان فساد سازمانی در دیدگاه دانشجویان
100 صفحه - 54000 تومان
پروژه رشته علوم تربیتی بررسی میزان اعتماد اجتماعی در بین دانشجویان دانشگاه
115 صفحه - 75000 تومان
پرسشنامه مربوط به بررسی میزان آسیب های اجتماعی و عوامل مؤثر بر آن
4 صفحه - 3000 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی، بررسی عوامل اجتماعی موثر بر میزان علاقمندی به دین و دینداری
76 صفحه - 48000 تومان
پروژه علوم اجتماعی بررسی میزان احساس امنیت اجتماعی در بین زنان
89 صفحه - 60000 تومان
تاثیر استقلال اجتماعی زنان بر روی باروری روش تحقیق
18 صفحه - 7500 تومان
پروژه علوم اجتماعی بررسی علل گرایش کارفرمایان به استفاده از نیروی کار زنان جوان مجرد در مشاغل مختلف در شهرستان رودبار
100 صفحه - 45000 تومان
آسیب شناسی اجتماعی زنان فرار از خانه
18 صفحه - 6000 تومان
آسیب شناسی اجتماعی زنان - خشونت علیه زنان
31 صفحه - 9000 تومان
پروژه رشته امور اجتماعی بررسی تاثیر اشتغال زنان بر روی خانواده
78 صفحه - 54000 تومان
وضعیت اجتماعی زنان در ایران
34 صفحه - 10500 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی نگرش زنان در خصوص انواع زایمان - طبیعی و سزارین
118 صفحه - 48000 تومان
حقوق زنان - حقوق اجتماعی سیاسی در اسلام
17 صفحه - 15000 تومان
علل اجتماعی تبعیض علیه زنان پروژه علوم اجتماعی و روانشناسی همراه با کار آماری و پرسشنامه
131 صفحه - 45000 تومان
خشونت علیه زنان آسیب های فردی و اجتماعی روش تحقیق و سمینار
70 صفحه - 21000 تومان
پروژه بررسی رابطه بین ویژگیهای شخصیتی و باورهای غیرمنطقی و تیپهای شخصیتی زنان شاغل با میزان ترس از موفقیت آنان
27 صفحه - 21000 تومان
عزت نفس و حفظ حرمت زنان و دختران تا چه میزان به وضع پوشش انان بستگی دارد
3 صفحه - 6000 تومان
عزت نفس و حفظ حرمت زنان و دختران تا چه میزان به وضع پوشش انان بستگی دارد
3 صفحه - 4500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007