سه شنبه 3 اردیبهشت 1398
بازدید امروز : 1391 نفر

موضوع : بررسی الزامی بودن پیش دبستان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
بررسی الزامی بودن پیش دبستان
تعداد صفحه :
34
قیمت :
4000 تومان

فهرست مطالب
مقدمه
تاریخچه آموزش پیش دبستانی در ایران
اهداف جمهوری اسلامی ایران در مورد آموزش و پرورش پیش دبستانی:
اهداف کلی دوره پیش از دبستان :
ذکر برخی از قوانین و مقررات دوره ی پیش از دبستان :
محتواي آموزشي در دوره پيش دبستاني چيست؟
آموزش پیش دبستانی
برنامه هاي آموزشي
رشد عاطفي – اجتماعي در دوره پیش دبستانی
آيا مي دانيد كه ؟
امكانات و تجهيزات پيش دبستان
الزامی بودن دوره پیش دبستانی
اهميت و ضرورت آموزش پيش از دبستان
دوره پیش دبستانی بودن یا نبودن
نتیجه گیری
منابع
مقدمه
از مسائل عمده و مهم نظام تعلیم و تربیت (آموزش و پرورش) در هر جامعه چگونگی تربیت و پرورش افراد آن جامعه براساس نیازهای مشخص شده آن جامعه می باشد. روشن است که برآورده ساختن این نیازها کاری چندان ساده و آسان نیست و رسیدن به چنین هدفی مستلزم بکارگیری مهارتهایی است که باید مبتنی بر تجربه های علمی باشد. معمولاً خانواده ها یا به دلیل درگیری با مسائل و مشکلات مختلف و یا به دلیل عدم آگاهی از مسئولیت هایی که نسبت به کودک دارند غافل می باشد.این مسئولیت در ارتباط با زندگی کودک و آینده اش می باشد همین امر سبب شده که نسبت به محرکاتی که کودک برای رشد و تحول شخصیت خود به آنها نیاز دارد غافل بماند و زیاد توجهی به آنها ننماید. به همین علت انتظار می رود تا مراکز حرفه ای و پرورشی و جبرانی تربیت، نظیر مهد کودک یا کودکستانها بتوانند به عنوان کار تخصصی و تکمیلی کار خانواده در امر تربیت کودکان گام بردارند. جامعه برای رسیدن به هدفها می باید مسیرهایی را که برای رسیدن به این اهداف لازم هستند مشخص نماید و بر طبق یک برنامه تعلیم و تربیت صحیح که در ارتباط با هدف و تامین کننده ی خواسته های فردی و اجتماعی مردم آن جامعه است افراد را هدایت کند. رسیدن به هدفهای جامعه و پرورانیدن انسان کاری نیست که به سهولت و بدون برنامه ریزی بتوان از آن گذشت بلکه احتیاج به نظام پرورش برنامه ریزی شده ای دارد تا از طریق ایجاد فرصت های مناسب دیگری بتوان در رشد و شکوفایی استعدادهای جامعه و جلوگیری از بروز ناهنجاریهای تحصیلی و رفتار در کودکان اقدام لازم را بعمل آورد.فردریک فرویل (1852- 1782) را به عنوان کسی که به آموزش و پرورش جنبه اجتماعی می دهد باید نگریست. اهمیت آموزش و پیش دبستانی با افکار و نظریات فرویل انسجام و نظم دقیق تر می یابد. او اولین کودکستان را تاسیس نمود و آن را باغ کودکان نامید فرویل می گوید: کودکستان باید نمونه کوچکی باشد از اجتماعی که کودک را در برگرفته و در آنجا باید اجزاء و عناصر روابط زندگی اجتماعی به طوریکه متناسب با توان و هوش و درک باشد و او نشان داده شود. آموزش و پرورش پیش دبستانی از جمله نهادهایی است که قادر است از طریق غنی سازی محیطی، کودکان را به تجارب ادراکی و ذهنی جدیدی که احتمالاً در محیط معمولی خانواده برای آنان امکان پذیر نیست راغب نماید. هم چنین در محیطهای مساعد کودکستان است که می توان مجموعه ای از تجارب اجتماعی را هم از طریق رابه با سایر کودکان و هم از طریق یافتن الگوهای جدید مانند مربیان در اختیار آنان قرار دهد.
تاریخچه آموزش پیش دبستانی در ایران
در ایران آموزش پیش دبستانی به عهده مکتب خانه ها بود. آموزش دختران به عهده زنان بود که در منازل خود و در حد ابتدایی آموزش می دیدند. از سال 1290 اولین قانون معارف برای آموزش ابتدایی تصویب شد و در سال 1310 به طور فعال مدارسی شروع به کار کردند. اولین کودکستان در ایران توسط میسیونرهای مذهبی تاسیس شده است که دو خانم به نامهای «سروژیان»، «خانزاریان» ارمنی اداره کننده این مراکز در تهران و تبریز بودند. از بین ایرانیان نخستین کسی که اسلوب جدیدی در تعلیم و تربیت نوآموزان بکار برد، میرزا حسن رشدیه بود که با تحمل رنج و خسارات فراوان بنیاد این کار خیر را گذارد و از نیم قرن پیش به این طرف به همت والای عده ای از آموزگاران دلسوز با تجربه از جمله جبار عسکریان معروف به باغچه بان در سال 1303 ﻫ. ش در تبریز اقدام به تاسیس کودکستان کرده به نام آن خواندن و نوشتن، بازی و نقاشی بوده است. باغچه بان آموزش و پرورش نو نهالان با اسلوب سهل و آسان را پی ریزی کردند و زجر و تادیب جای خود را به تشویق و دلجویی داد. وضع نامطلوب مدارس تا حدود نیم قرن پیش ادامه می یابد: و از این دوره به بعد به تقلید از اروپاییان مدارس زیادی ایجاد می شود و راه رسم تعلیم و تربیت دگرگون می شود.
البته لازم به یاد آوری است که در سال 1307 در شیراز نیز باغچه بان کودکستان مشابه تبریز تاسیس کرد. اولین امتیاز کودکستان در سال 1301 به نام خانم «بر سایه» در ایران صادر شده است. تاریخ فعال شدن کودکستان در ایران به حدود 1304 برمی گردد. قبل از انقلاب مسئولیت اداره آموزش و پیش دبستانی بین اتاق اصناف شهرداری، سازمان زنان، انجمن ملی حمایت از کودکان مشترک بوده ولی امروزه کودکستانها زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره و مهد کودکها زیر نظر بهزیستی است.
..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007