موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : تاثیر مدرنیته بر روی حجاب در زمان پهلوی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تاثیر مدرنیته بر روی حجاب در زمان پهلوی
تعداد صفحه :
21
قیمت :
7500 تومان

چکیده
مدرنیته مجموعه ای است فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فلسفی که از سده ی پانزدهم و بهتر بگویم از زمان پیدایش نجوم جدید ، اختراع چاپ و کشف آمریکا ، تا امروز یا چند دهه پیش ادامه یافته است . مدرنیته تأثیر شگرف و غیر قابل انکاری بر تمامی جنبه های زندگی انسان ها گذاشته است. فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ... از حوزه هایی است که زیر این تأثیر قرار دارند. کشورهای جهان سوم (در حال توسعه) و به ویژه کشورهای اسلامی از این تأثیر بی نصیب نیستند. این تأثیر در حوزه های مختلف، متفاوت است. از مهم ترین دغدغه کشورهای اسلامی، تأثیر جهانی شدن بر فرهنگ مردم مسلمان است. فرهنگی که با فرآیند مدرنیته دستخوش تغییرات قابل توجهی شده و بیم آن می رود این تأثیر بر تمام ابعاد فرهنگی جامعه سایه افکند. يكي از نمادها و جلوه هاي فرهنگي در كشورهاي اسلامي مسأله پوشش افراد و به ويژه پوشش و حجاب زنان است. به نظر مي رسد طي دهه هاي اخير و همزمان با گسترش بحث جهاني شدن اين مسأله در كشورهاي اسلامي قدري رنگ باخته و حساسيت هاي گذشته نسبت به آن وجود ندارد. در اين مقاله كوشش شده است ضمن معرفي حجاب در كشورهاي اسلامي، ارتباط آن را با پديده مدرنیته مورد بررسي قرار دهيم.
مفاهیم کلیدی: مدرنیته ، نظام جهانی، کشورهای اسلامی، فرهنگ حجاب،
مقدمه
يكي از مهم ترين مسايلي كه از ضروريات و شعائر اساسي دين مبين اسلام محسوب مي شود و در روايات مربوط به آخرالزمان چهره بسيار نامطلوبي براي آن ترسيم شده است مساله «حجاب و عفت زنان» در جامعه و در ميان نامحرمان است و عواقب بسيار وخيمي همچون: ضعف روحيه ايمان و تقوا، شهوت سالاري، تسلط ظالمين بر ممالك اسلامي، كاهش بركات آسماني، افزايش مرگ هاي ناگهاني و زودهنگام، نبود امنيت لازم براي زنان حتي از دست محارم و پدران و برادران خود و غيره همگي از پيامدهاي منفي آن در آيات و روايات اسلامي معرفي شده اند.مدرنيته به تعبير بسياري گفتماني فراگير است. اكنون جامعه‌اي را نمي‌توان يافت كه تحت تأثير مدرنيته و گفتمان‌هاي آن نباشد. با اين همه مدرنيته فرايندي يك سويه نبوده است و خود با قرار گرفتن در شرايط زماني، مكاني و فرهنگي مختلف و در تعامل با آنها از اشكال متنوعي برخوردار شده است.که در زمان پهلوی تاثیر مدرنیته بر روی حجاب که برابر است با کشف حجاب، اثری مخرب بر آن داشته است.
وضعیت پوشش زن ایرانی پیش از انقلاب اسلامی:
یکی از پدیده های بسیار مؤثر بر فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایران مسئله کشف حجاب بود؛ که به عنوان مدرنیته مطرح شد مسئله ای که شاید بتوان آن را در نوع خود یک اقدام منحصر به فرد در تاریخ این کشور دانست که توسط رضا شاه بعد از دیدار از ترکیه اجرا شد.
پس از اعلام کشف حجاب و مدزنیته جدید ، علما و عامه ی مردم به مخالفت شدید با آن برخاستند:
در حومه تهران و شهرهای بزرگ مقاومت بسیار زیاد بود. در خراسان تظاهراتی علیه رفع حجاب برپا گردید. مردم در صحن حضرت رضا علیه السلام متحصن شدند و ( قتل عام معروف مسجد گوهرشاد اتفاق افتاد) آیت الله شیخ عبدالکریم حائری، زعیم حوزه علمیه قم، مطلب را با وحشت تلقی کردند و از غصه این موضوع بیمار گردیدند و حدود یک سال پس از کشف حجاب از همان بیماری از دنیا رفتند. (مؤسسه فرهنگی قدر ولایت. 1373، ص125)
بسیاری از زن ها تا آخر سلطنت رضاخان از خانه خارج نشدند. در بسیاری از خانه ها حمام ساخته شد تا زن ها برای استحمام مجبور نباشند از خانه خارج شوند و ... . ( استاد ملک ، 1367، ص 142 و 241)
این نقشه را کسانی طراحی کردند که رضاشاه را به قدرت رسانده بودند و قرار بود وی مجری آن باشد؛ چنان که مستر همفر در خاطرات خود می نویسد: ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007