یکشنبه 7 خرداد 1396
بازدید امروز : 3753 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : روابط بین الملل مقایسه دو کشور ایران و روسیه از نظر فرهنگی
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
روابط بین الملل مقایسه دو کشور ایران و روسیه از نظر فرهنگی.docx
تعداد صفحه :
16
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

فعالیت ها و تبادلات فرهنگی ایران در روسیه در قالب تئوریک
کشور روسیه از یک سو به لحاظ گستردگی جغرافیایی ، منطقه ای ، تنوع قومیت ها و ادیان و از سوی دیگر به لحاظ تنوع مسائل فرهنگی اعم از سنتی و مدرن و گستردگی مراکز مطالعات ایرانشناسی و اسلام شناسی و پیشرفت های علمی بدون شک برای جمهوری اسلامی ایران به اندازه یک قاره اهمیت دارد. البته نقش این کشور قدرتمند در معادلات بین المللی بویژه به لحاظ اشتراک مرزهای آبی دریای خزر در معادلات منطقه ای و تاثیر مهم این کشور در شکل گیری تاریخ کشورمان مضاف بر این امر است. همچنین شناخت بسیار ناچیز دو ملت از یکدیگر خصوصا بعد از جریان انقلاب اسلامی در ایران و فروپاشی نظام شوروی و ایجاد روسیه جدید و شناسایی و شناساندن فرهنگ دو کشور از جمله عواملی است که ضرورت نگارش این مطلب را گوشزد می کند ولی با توجه به گستردگی موضوع باید اعتراف کرد در یک چنین مطلب کوتاهی تنها شاید بتوان به مبانی یکی از موضوعات روابط فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی و... بین دو کشور اشاره کرد.
پیشینه روابط فرهنگی ایران و روسیه
روابط ایران و روسیه از قدمتی چهارصد ساله برخوردار است. با وجود خاطرات ناخوشایندی که از برخی دوره های روابط دو کشور در برخی ذهن ها باقی مانده است٬ گسترش روابط دوره اخیر بین دو کشور به آغاز دهه هشتاد میلادی برمی گردد که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و اصل " نه شرقی و نه غربی" به عنوان یکی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد. در این دوران نیز روابط ایران و روسیه تا پایان دهه هشتاد و آغاز دهه نود با تنش فراوان و رکود همراه بوده است. با فروپاشی شوروی سابق به این معنا که از سویی شبح یک ابرقدرت خوفناک از مرزهای شمالی ایران رخت بربست و از سویی دیگر معلوم شد که درمورد خطر انقلاب اسلامی و ترویج نهضت های اسلامی و بنیادگرایی در جمهوری های سابق شوروی بیش از اندازه مبالغه شده است.گرمی در روابط دو کشور طی سال های اخیر در نتیجه فروپاشی شوروی و پدید آمدن تغییرات عظیم در صحنه بین المللی و زوال بلوک شرق به عنوان یک صحنه مبارزات ایدئولوژیک بوجود آمده است.موافقتنامه فرهنگی میان ایران و روسیه که در سال 1345 به امضا رسید ، هم اکنون نیز پایه قانونی مناسبی برای فعالیت های فرهنگی دو کشور می باشد٬ تا پیش از فروپاشی این قرارداد بیشتر مبنای فعالیت های نسبتا گسترده سفارت و مرکز فرهنگی روسیه در ایران بود ولی با فروپاشی شوروی و فروریختن دیوارهای آهنین ، زمینه ظهور مبادلات فرهنگی دو جانبه و انجام فعالیت های فرهنگی از سوی جمهوری اسلامی ایران پدید آمد. با گشایش رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در فدراتیو روسیه دردوران اخیر و با بهره گیری از بستر و فضای بوجود آمده ، فعالیت های متنوعی از سوی این مرکز صورت گرفته است.رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. در مسکو با هدف تعمیق، توسعه و ارتقای سطح روابط فرهنگی میان دو کشور ، دور فعالیت جدید خود را آذرماه 1378 در ساختمان مستقل و جدید آغاز کرد.

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017