سه شنبه 27 آذر 1397
بازدید امروز : 5591 نفر

موضوع : نقش مربی در تیم های ورزشی از نظر روانشناسی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
نقش مربی در تیم های ورزشی از نظر روانشناسی
تعداد صفحه :
39
قیمت :
2500 تومان

تحقیق تربیت بدنی:
موضوع: نقش مربی در تیم های ورزشی (از نظر روانشناسی)
فهرست مطالب
عنوان
صفحه
مقدمه
نقش استثنایی مربیان ورزش
ویژگی های مربیان بزرگ
روانشناسی ورزش و اهداف آن
راه حل
اهداف روانشناسی ورزشی
ضرورت روانشناسی ورزشی
روان‌شناسی ورزش چیست؟
آمادگی روانی چیست؟
روان‌شناس ورزش چه کاری انجام می‌دهد؟
این حرفه برای چه کسانی مناسب است؟
مزایا و معایب این حرفه
اثرات ورزش بر سلامت روان
خشونت
انگيزه واعتماد به نفس
اضطراب و انگيختگي
چرا ورزشکاران با روان شناسی ورزش مخالفند
تکنیک تفکر مثبت در ورزشکاران
تکنیک تفکر مثبت
نتیجه گیری
مقدمه
ورزش بخش مهمی از فرهنگ و جامعه ماست و در برگیرنده ورزشکاران و مردم در تمامی مراحل زندگی می شود.
در فرهنگ ایران ورزشکاران و بویژه پهلوانان همواره توام با خصلت های جوانمردی، صداقت و درستی، انسان دوستی، یاری دادن و دستگیری از ضعفا و سرکشی در مقابل نهادهای قدرت و ظلم بوده اند. نمونههای فراوان از این موضوع در ادبیات کشورمان و بویژه در حماسه عظیم فردوسی موجود است.
فردوسی می سراید:
زنیرو بود مرد را راستی
ز سستی کژی آید و کاستی
در زمان ما تحقیقات بسیار نشان داده است که ورزش علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای سلامت جسمانی است رابطه نزدیکی با سلامتی روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاریهای روانی دارد.
ورزش از اضطراب می کاهد اعتماد به نفس را افزایش می دهد و خودپنداری مثبت را تقویت می کند.
ما به عنوان معلم و مربی و آموزشگار نیز همیشه یک خواست واحد داریم: رسیدن به نتایجی آموزنده و باارزش بوسیله تمرین وظیفه ما بهبود روند یادگیری در شاگردانمان است و بهترین شیوه برای رسیدن به این هدف ایجاد شرایط مطلوب یادگیری یا آسان کردن آن است.
مربیان ورزش معلمان تربیت بدنی نیز هستند آنها به تکامل افراد از طریق فعالیت جسمانی کمک می کنند.
تکنیک ها و روش ها و گفتار و اعمال آنها تاثیر چشمگیری بر افرادی که تحت تعلیم آنها هستند می گذارد.
بنابراین یک مربی یا معلم ورزش باید بداند همان گونه که سرزنش ناحق وجود دارد ستایش نا به جا نیز هست و افرادی که شخصا در جریان مسائل ورزشی نباشند بازی را همانند کسی که یک مسابقه را دیده و به ورزش اعتقاد پیدا کرده جدی نخواهند گرفت.
مربی ای که بیشترین گذشت و بزرگواری را در رابطه با اعمال دیگران در شرایط سخت هیجانی از خود نشان دهد و خودش را خالصانه و بی دریغ وقف تیمش کند مربی ای که می تواند پیروزی و شکست را به طور موثر به خدمت بگیرد و مربی ای که خالصانه و عمیقا خود را در قبال تاثیر تجربیات بر بازیکنان متعهد بداند در تجزیه و تحلیل نهایی موفق ترین مربی و حقیقی ترین معلم خواهد بود.
نقش استثنایی مربیان ورزش
مربیان ورزش در شرایط ویژه ای کار می کنند مشکلات بسیاری دارند اما از یک سری مسائل خاص لذت می برند که در کلاس های تربیت بدنی معمولی وجود ندارد.
آنان متحمل فشارهای فراوانی می شوند ولی تجربیاتی تا اندازه ای غیر عادی آنها را خشنود می کند. مربیان ورزش در شرایطی آموزش می دهند که اغلب مردم عادی از طبقات و جنس های مختلف کنار هم قرار دهند و آنها را طوری تربیت کنند که بتوانند در حضور تماشاچیان یا تیمی از محله دیگر مسابقه دهند. کار مربیان ورزش در خلال هر مسابقه ای به وسیله اذهان عمومی ارزشیابی می گردد.
چیزهای بسیار عجیبی درباره زندگی یک مربی ورزش وجود دارد. زندگی او مملو از روابطی معنادار با ورزشکاران است روابطی که از تجربه ها و ماجراهای مشترک آن نشات گرفته خاطرات شیرینی که تمامی افکار یک مربی ورزش را به خود مشغول می دارد و به سادگی قابل کنار گذاشتن نیست.
لذت آموزش ورزش در یک محیط فعال موجب خشنودی مربیان ورزش می باشد. وفاداری و همدردی موجود در رویدادهای بزرگ ورزشی لذت ناشی در هنگام اختتام مسابقات – جشنواره های ورزشی – همایش ها و دیگر رویدادهای ورزشی به سادگی قابل چشم پوشی نبوده و نخواهد بود.
مهمتر از همه اینها برای یک مربی هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که شاگرد خود را در قالب یک پزشک خوب – یک بازرگان موفق – یک معلم بزرگ یا شخصی ببیند.
اگر مربی احساس کند که مقداری از موفقیت شاگردش مرهون آموزش و مربیگری او بوده این خوشحالی و لذت دو چندان خواهد بود. بالاخره خشنودی و رضایت خاطری که از کار ست روزانه کاری که انسان بدان عشق می ورزد و یک فرد می تواند تمامی وجود خود را در راه آن ایثار کند به دست می آید به سادگی قابل فراموشی نیست.
مربیان ورزش اغلب در زیر نور خیره کننده نورافکن های جامعه عمل می کنند. طرفداران – والدین محصلین – دانشجویان – نمایندگان خبرگزاری ها و مطبوعات گوناگون هر حرکت مربیان را مورد رسیدگی و موشکافی دقیق قرار می دهند.
تابلوهای ثبت امتیازات بازی و صفحات ورزشی – بردها و باخت های تیم را به عنوان پیروزی ها و شکست های مربی منتشر می کنند. هر اشتباهی که از ورزشکار سر بزند به حساب مربی گذاشته می شود.
دوستان یک پیروزی یا شکست را بیش از آن چیزی که هست بزرگ می کنند. استخدام کنندگان و مدیران اغلب تحت تاثیر نگرش های عمومی نسبت به مربی از خود واکنش نشان می دهند. شاید کار یک مربی ورزش بیشتر از هر عضو دیگر یک موسسه آموزشی در معرض دید قرار دارد.
این موضوع در جاهایی که سطح ورزش خیلی بالا است کاملا صدق می کند. از این رو ممکن است میزان توجه عمومی به مربی ورزشی در یک موسسه آموزشی نسبت به موسسه دیگر فرق کند.
برای بعضی از مربیان از جمله بعضی از موفق ترین آنها بردن می تواند به صورت امری آزار دهنده در آید و مربیگری مساله ای غیر قابل تحمل. مربی ممکن است در خلال باختن و از دست دادن یک مسابقه به صورت شخصی در آید که از خودش – بازیکنانش – اعضای خانواده اش – همکارانش و دیگران انتقاد کند چرا که فشارها و مسئولیت های نهفته در حرفه مربیگری بسیار زیاد است.
اکثر مربیان دچار بی خوابی و سوء تغذیه شده و به افرادی زود رنج مبدل می گردند.
مربیان ورزش احساس می کنند که آنها را فقط با معیار برد و باخت مورد ارزیابی قرار می دهند و در نتیجه این طرز تفکر و قضاوت را به خود القاء می نمایند.
به خاطر تنش ها و فشارهای حاصل از مربیگری افراد بسیار کمی هستند که می توانند حرفه مربیگری را برای مدت طولانی در سطوح بالای ورزشی ادامه دهند.
ویژگی های مربیان بزرگ
مربیگری مانند جاذبه است، شما می‌دانید که آنجاست، می‌دانید که وجود دارد، اما چگونه تعریفش می‌کنید؟!
دکتر جمی ویلیامز. مربیان می بایست ویژگی هایی را که می کوشند به تیم شان تزریق کنند در اختیار داشته باشند. برای نمونه اگر شما از اعضای تیم می خواهید که متکی به نفس – خوددار و منظم باشند در وهله نخست می باید همه این ویژگی ها را خود دارا باشند.


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007