موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : پروژه اصول پرورش قارچ خوراکی ( دکمه ای - صدفی) و روش های مبارزه با بیماریهای قارچی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه اصول پرورش قارچهای خوراکی (دکمه ای - صدفی) و روشهای مبارزه با بیماری های قارچی
تعداد صفحه :
64
قیمت :
45000 تومان

مقدمه:
در بیست سال اخیر پرورش قارچ خوراکی گسترش قابل توجهی یافته است. با اینکه قارچ از مواد زائد گیاهی و صنعتی و سایر بقایا ( کمپوست) تغذیه می کند اما سرشار از پروتئین کلسیم فسفر آهن انواع ویتامین و اسیدهای آمینه ضروری است با پرورش قارچ می توان ضمن تهیه غذاهای لذید مقوی و ارزانی کمبود پروتئین بدن و ویتامین های A,B,E,K و املاح معدنی مثل کلسیم، آهن و فسفر مورد نیاز بدن بویژه در کودکان و خانمها را با تغذیه قارچ تازه تأمین کرد.
فواید پرورش قارچ های خوراکی
1- در حال حاضر قارچ در تمام دنیا غذایی مفید و لذید خوش طعم و خوش مزه تا حدودی کامل به حساب می آید. 2- بقایای گیاهی از قبیل کاه و برگ سایر مواد زائد کشاورزی مثل کلش و کاه و یا بقایا محصولات جنگلی ضایعات صنعتی سلولز دار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب با آتش زدن یا روش های دیگر از بین می روند اما با روش های مختلف بقایای گیاهی را به مواد اولیه برای پرورش قارچ های خوراکی تبدیل و کمپوست مصرف شده را به عنوان کود آلی مرغوب در باغ ها و مزارع استفاده می کنند.
2- با توجه به رشد بسیار سریع قارچ های خوراکی پرورش قارچ کاری مفید، سودآور است تخصص + تجربه. 4- امکان پرورش قارچ در اتاق ها با سالن ها در بسته وجود دارد به خصوص در زمانی که صرفه جویی در استفاده از زمین باشد در سالن ها قارچ را ربر روی قفسه های عمودی پرورش داد بیشترین میزان محصول را در واحد سطح را نسبت به سایر سبزیجات و گیاهان گلخانه ای تولید می کند. 5- بعضی از قارچ های خوراکی از قبیل قارچ صدفی pleurotus sp.p در تجزیه کاه مؤثر است می توان از آنها به منظور تبدیل کاه به یک جیره غذایی غنی و پر ارزش برای حیوانات اهلی استفاده کرد.
تاریخچه پرورش قارچ خوراکی
آمریکا + اروپا + آسیا شروع
تاریخ مصرف قارچ های خوراکی به عنوان غذا و دارو به زمان های بسیار دور بر می گردد حتی انسان های نخستین از خواص ویژه قارچ با اطلاع بودند طایفه ای بنام (Aztecs) از قارچ به عنوان مواد توهم زا در فال گیری استفاده می کردند و قارچ را گوشت خدا نامیدند بر اساس تحقیقات یک محقق آمریکایی نوشابه ی مستی آور (Soma) چیزی جز عصاره قارچ آمانیتا نمی باشد و همان طوری که گفته شد این نوع قارچ جزء قارچ های کلاهک دار یا چتری محسوب می شود.
کشت و پرورش قارچ خوراکی دکمه ای در حدود 700 سال قبل از میلاد در اطراف پاریس بوسیله یک باغبان ناشناس فرانسوی در هوای آزاد آغاز شد و در اواخر قرن هفدهم شخص دیگری با ضد عفونی کمپوست موفق به تهیه بذر قارچ یا اسپان شد. پس از آن کشت قارچ در انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی توسعه یافت کاشت قارچ در داخل گلخانه برای اولین بار در سال 1754 در کشور سوئد ابداع شد در اوایل نیمه دوم قرن نوزدهم پرورش قارچ خوراکی از اروپا به ایلات متحده آمریکا انتقال پیدا کرد در آمریکا پرورش قارچ در مکانهای سر پوشیده غیر گلخانه ای آغاز گردید. در سال 1910 سالن های استاندارد برای پرورش قارچ ساخته شدند در این سالن ها درجه حرارت، ‌رطوبت و تهویه و تمام روز و در تمام فصول سال تحت کنترل است. و در اواخر قرن نوزدهم دانشمندان و پرورش دهندگان فرانسوی کشف کردند که سولفات کلسیم هیدراته از لزجی کمپوست جلوگیری می کند و در عین حال سرعت رشد بذر در کمپوست را افزایش می دهد دانشمندی بنام (sinden ) یک انقلاب صنعتی در تهیه کمپوست مصنوعی برای پرورش قارچ خوراکی بوجود آورد و همچنین تهیه بذر قارچ روی غلات را ابداع کرد.

قارچ خوراکی دکمه ای
الف) خصوصیات بیولوژیکی
مرفولوژی قارچ
نام قارچ دکمه ای از شکل ظاهری آن در هنگام جوانی مشتق شده است، هر چند که این مرحله از رشد قارچ ناپایدار بوده و قارچ در مرحله بلوغ به حالت چتری در می آید. این قارچ عطر و طعم بسیار مطبوعی دارد. اندام باردهی که مشروم 1[1] نامیده می شود، دارای یک ساقه است که کلاهک پهن و چتری شکل به نام پیلوس را نگه می دارد. در سطح زیرین کلاهک، تیغه های متعددی وجود دارد. در هنگام جوانی قارچ با پرده غشایی که از انتهای کلاهک به پایه وصل می شود، پوشیده شده است. قسمتی از این غشا که پس از پاره شدن آن اطراف ساقه را فرا می گیرد، حلقه یا آنالوس 2[2] نامیده می شود. سایر خصوصیات قارچ فقط با میکروسکوپ قابل مشاهده خواهد بود. بحث علمی
1- ساقه: ساقه به صورت مرکزی، سفید، حلقوی (استوانه ای) و محکم است که پایه آن ضخیمتر می باشد و به تدریج که بالا می آید باریکتر می شود و ابعاد آن 10 تا 15* 30 تا 120 میلیمتر است. در هنگام جوانی قارچ، پایه تا زیر حلقه آنالوس قابل رویت است.
2- کلاهک: کلاهک به راحتی از پایه، قابل تشخیص است. رنگ آن سفید، کرم یا قهوه ای رنگ، تقریباً صاف و نرم و در بعضی موارد دارای پولکهای کوچک (فلس) است.
دارای سطح محدب بوده و در نهایت ممکن است کاملاً پهن شود. در ابتدا کاملاً سفید است و به تدریج در اثر ساییدن قرمز رنگ می شود. بافت کلاهک گوشتی، تیغه ها آزاد، باریک و پرپشت می باشد، که در ابتدا صورتی رنگ و به تدریج که از سن آنها می گذرد به رنگ قهوه ای در می آیند. بازیدها همیشه دارای دو اسپورند، توده اسپور به رنگ زرد مایل به قهوه ای تا قهوه ای روشن است، اسپورها دارای ابعاد 5/4 تا 5/5 * 5 تا 5/7 میکرومتر عموماً بیضوی، شیلوسیستیدیا 3[ 3] معمولاً گرزی و چنانچه تازه باشد دارای بوی مطبوعی است.
3- مشخصات کلنی در کشت خالص: کلنی در روی محیط غذایی جامد به صورت شعاعی توسعه یافته و میسیلیومها ضمن رشد انتهایی، انشعابات متعددی نیز تولید می کنند. تلاقی (آناستوموزی) در بین میسیلیومها عمل تبادل هسته را امکان پذیر می سازد. از نظر شکل ظاهری کلنی، تفاوتهای زیادی میان سویه های مختلف وجود دارد. عموماً کلنیها به دو گروه عمده تقسیم می شوند.
کلیگمن (1943) مشاهده کرد که گروهی ایزوله های قارچ با کلنی خاکستری مایل به سفید هستند، میسیلیوم هوایی کمتری تولید می کنند وگروهی دیگر که میسیلیوم هوایی زیادی تولید کرده شکل پنبه ای به خود می گیرند. میزان و اختلافات موجود در بین کلنیها و شکل کلنی از نظر تولید بذر قارچ بسیار حایز اهمیت است. ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007