جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 6379 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پروژه رشته علوم تربیتی بررسی شیوع اختلال نوشتن در مقطع ابتدایی
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
پروژه رشته علوم تربیتی بررسی شیوع اختلال نوشتن در مقطع ابتدایی
تعداد صفحه :
76
قیمت :
8000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

فهرست مطالب
عنوان صفحه
فصل اول : معرفی تحقیق
مقدمه
بیان مسئله
اهميت و ضرورت تحقيق
سوال پژوهش
فرضیات تحقیق
هدف تحقيق
تعريف عملياتي واژه ها
فصل دوم : مبانی نظری و پیشینه تحقیق
زبان
مراحل رشد خواندن
نوشتن
نارساخواني- نادرست نويسي
اختلال در نوشتن
طبقه بندي
سبب شناسي
ملاك هاي تشخيصي و علايم
آزمون توانايي هاي زباني
مداخله هايي براي اختلال هاي نوشتاري
بررسي سوابق تحقيق
فصل سوم : روش تحقیق
روش مطالعه
جامعه آماری
نمونه آماري
روش نمونه گیری
ابزار جمع آوری اطلاعات
روشهای تجزیه و تحلیل اطلاعات
فصل چهارم : یافته های تحقیق
بخش اول : توصیف اطلاعات
بخش دوم: تحلیل اطلاعات
فصل پنجم : خلاصه ، نتیجه گیری و پیشنهادات
خلاصه ، نتیجه گیری
فهرست منابع و مأخذ
ضمايم
مقدمه
اختلال خواندن اغلب با اختلال بیان نوشتاری، اختلال ریاضیّات، یا یکی از اختلالات ارتباطی همراه است. کودکان مبتلا به اختلال خواندن در موقع قرائت اشتباهات متعدد مرتکب می شوند. این اشتباهات با حذف، افزودن و دگرگون ساختن کلمات مشخص است. سرعت خواندن آنها کُند و با حداقل فهم همراه است. تقریباً همه این کودکان در املاء ضعیف هستند. خصوصیت عمده تشخیص اختلال خواندن ، پیشرفت خواندن آشکارا ضعیف با توجه به ظرفیت هوشی فرد است. اختلال بیان نوشتاری اغلب وجود دارد.
اختلال نوشتن بوسیله مهارتهای نوشتنی که به طور قابل توجه پایینتر از سطح مورد انتظار با توجه به سن، ظرفیت هوش و سطح آموزش که بوسیله یک آزمون هنجارگزینی شده تعیین می شود، توصیف شده است. مولفه های اختلال نوشتن شامل املای ضعیف، اشتباهات در دستور زبان و نقطه گذاری ، و دستخط ضعیف است. ناتوانیهای نوشتن اغلب با دیگر اختلالات یادگیری همراه است. مشکلات خواندن و نوشتن ممکن است به طور اولیه ناشی از اختلال کلی در عملکرد هوش باشد که در عقب ماندگی ذهنی دیده می شود. این را می توان با اجرای یک آزمون هنجاریابی شده هوش آن را ارزیابی نمود. نارساخوانی (و پی آمد آن نادرست نویسی)اصطلاحی کلّی است که وجود مشکلاتی را در قلمرو زبان نوشتاری مشخص می کند.
بیان مساله
توجه مولفان به اختلالات زبان نوشتاری (اختلال خواندن ، اختلال نوشتن) به عنوان نتیجه آگاهی فزاینده از این این واقعیت تلقی شده است که بخش بزرگی از دانش آموزان از خدمات تربیتی مورد نیاز خود بهره مند نمی شوند. از آنجا که اغلب این گروه از دانش آموزان در طیف هوشی بهنجار قرار دارند به استعداد بالقوه خود نائل نشده و در نتیجه به عقب ماندگی تحصیلی دچار می شوند (هالاهان ، کافمن 1994) . از نظر استرانگ (1969) به نقل از والاس و مک لافلین (1369) ، مشکلات خواندن مهمترین عامل عدم موفّقیّت در مدرسه دانسته شده است. این مشکلات در واقع ساده ترین نشانه ای است که با کمک آن می توان شکست کودک را در بسیاری از زمینه های تحصیلی دیگر پیش بینی کرد(والاس و مک لافلین 1369). نارساخوانی ( و پی آمد آن نادرست نویسی ) اصطلاحی کلی است که وجود مشکلات را در قلمرو اکتساب زبان نوشتاری مشخص می کند. مشکل پایدار یادگیری خواندن و خودکار شدن را در کودکانی که دچار عقب ماندگی شدید یا نارسائی حسی نیستند و مدرسه را در سن معمول آغاز کرده اند، نارسا خوانی می نامند. آنچه نارسا خوان را از دیگران متمایز می کند نوع اشتباهات نبوده بلکه پا برجا ماندن آنهاست.
با افزایش سن ، نارسا خوان ها توانائی خواندن کم و بیش درست را به دست می آورند، اما مشکلات آنها به قلمرو نوشتن منتقل می شود. تاخیر زبان، اختلالات جانبی شدن ، و اختلالات سازمان یافتگی فضایی- زمانی از عوامل توآم با نارساخوانی- نادرست نویسی می باشد، بدون آنکه بتوان هیچیک از آنها را به منزله تنها علت اختلال دانست. عواملی از قبیل کرتکس مغزی ، زمینه ارثی ، تعادل عاطفی و شیوه های آموزش و پرورش به منزله علت این اختلال اشاره شده است (دادستان 1370). یکی دیگر از مسائل مرتبط با افراد مبتلا به اختلال خواندن و نوشتن ، فقدان ابزاری مناسب برای سنجش سطح خواندن و نوشتن این گروه از کودکان است. فقدان این ابزار تشخیصی لازم ، باعث گردیده است که اگر پژوهشی در رابطه با این گروه از دانش آموزان صورت می گیرد یا پژوهشگر به تهیه آزمونی در این زمینه اقدام کند که مشمول صرف وقت بسیار زیادی است و معمولا این کار صورت نمی گیرد؛ و یا اینکه از یک متن برای سنجش خواندن و نوشتن ، که به طور شانسی از متن کتاب درسی و بدون در نظر گرفتن استانداردها و چارچوب های ویژه آن انتخاب و استفاده می شود، که در تمامی پژوهشها در این رابطه ، کار بدین صورت بوده است. بنابراین فقدان ابزار سنجش مناسب می تواند نتایج این گونه تحقیقات را سوال برانگیز سازد. مهمترین برای سنجش ، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که در طراحی یک برنامه آموزش ترمیمی برای بهتر کردن یادگیری این گروه از دانش آموزان کمک خواهد کرد. سنجشی که بتواند زمینه ساز در طراحی برنامه درسی و آموزش و روشهای تدریس متناسب برای این گروه از دانش آموزان شود، تا این گروه از دانش آموزان بتوانند همانند گروه عقب مانده های ذهنی ، مشمول خدماتی که نظام آموزش و پرورش کشور انشاء ... برای این گروه از دانش آموزان طراحی خواهند کرد، قرار گیرند.
اهميت و ضرورت تحقيق
در میان مهارت های تحصیلی پایه ، نوشتن ملموس ترین مهارت نام گرفته است. چرا که سندی کتبی از خود به جای می گذارد. نوشتن علاوه بر اینکه از مهارت های اساسی و پیش نیاز موفقیت تحصیلی و مدرسه است ، در زندگی روزمره نیز از مهارت های اساسی و مورد نیاز به حساب می آید. چرا که در دنیای با سواد امروز ، فردی که در مهارت های پایه خواندن و نوشتن مشکل داشته باشد، در وضع نامطلوبی قرار می گیرد. شناخت علایم و تشخیص به موقع این اختلال و متعاقب آن مداخله های ترمیمی سبب می شود تا پی آمدهای نامطلوب ثانویه آن به حداقل کاهش یابد.
واژه ی دیس گرافیا به اختلال بیان زبان نوشتاری در کودکی اشاره دارد و با اختلال زبان نوشتاری که در بزرگسالی به وجود می آید متفاوت است. اختلال در نوشتن تأثیر نامطلوبی روی موفقیت تحصیلی در مدرسه و متعاقب آن کار، حرفه و صنعت می گذارد. به تازگی تخمین زده شده که هزینه های اختلال در نوشتن (نوشتار پریشی) ، در صنعت و تجارت آمریکا 30 بیلیون دلار در سال است (کی ، 2006). ..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017