موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : علل رشد اشتغال زنان - مطالعه و بررسی اشتغال زتان و نظریه دانشمندان مختلف در خصوص آن
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
علل رشد اشتغال زنان - مطالعه و بررسی اشتغال زتان و نظریه دانشمندان مختلف در خصوص آن
تعداد صفحه :
34
قیمت :
15000 تومان

اشتغال زنان
علل رشد اشتغال زنان
1- تا زماني كه اجتماع و خانواده در حالت سنتي و به دور از صنعت و زندگي پر هياهوي ماشيني به زندگي خود ادامه مي داد ، مسأله اشتغال زنان به اين صورت مطرح نبود و اشتغال زنان بيشتر بر پايه كشاورزي ، دامپروري و كارهاي توليدي بود ، در واقع خانواده ، هم واحد توليدي و هم نهاد اجتماعي محسوب مي شد كه البته امروز اين نوع اشتغال صرفاً مدّ نظر نيست . 2- كاهش و از بين رفتن خانواده هاي گسترده و رشد خانواده هاي هسته اي مركب از دو ركن اصلي خانواده يعني زن و شوهر و فرزندان ، وجود خانواده هاي هسته اي و رشد روحيه ي استقلال طلبي زمينه ي اقبال زنان را به اشتغال بيشتر كرده است .
3- رابطه بين تحصيلات و اشتغال از اهميت خاصي برخوردار بوده است . در سالهاي اخير به بركت پيروزي انقلاب اسلامي و زمينه و فضاي امني كه زنان در پرتو آن مي توانند به تحصيل بپردازند و نيز تشويق و ترغيب خانواده هايي كه در گذشته از حضور دختران خود در مراكز دانشگاهي جلوگيري مي كردند و نيز احساس مسئوليت اعمال سياستهاي آموزشي نظام در گسترش مراكز آموزشي و دانشگاهي ، نزديك به نيمي از رشته هاي دانشگاهي را زنان به خود اختصاص داده اند ، و زنان به دليل برخورداري از اين موهبت مي خواهند در سنگرهاي علمي – فرهنگي بيشتر براي اجتماع خود مثمر ثمر باشند ؛
4- فقدان امنيت اجتماعي و كاري در زمان گذشته باعث شده مسئله تحصيل و در مجموع پروسه اجتماعي شدن زنان به عنوان يك گروه عظيم در هاله اي از ابهام فرو رود ، در حالي كه امروزه با تغييرات اساسي كه در ساختار فرهنگي – اجتماعي نظام بوجود آمده است ، با اصلاح تدريجي نگرشهاي فرهنگي نسبت به زنان ، زنان تمايل دارند بعنوان عضوي فعال در صحنه هاي مختلف اجتماعي فعاليت داشته باشند ، و از سوي ديگر موقعيت خود در اجتماع را تثبيت نمايند .
5- مسئله ديگر نيازهاي جامعه اسلامي مي باشد . با توجه به رشد و توسعه روز افزون جامعه و افزايش جمعيت انتظار مي رود كه زنان خصوصاً در بعضي مشاغل نظير معلمي ، پرستاري ؟ پزشكي ، هنري تحصيل نمايند و به اينگونه كارها بپردازند و به خود كفايي جامعه زنان ياري رسانند . اينگونه مشاغل براي راه انداختن چرخهاي اجتماعي و حاكميت ، فرهنگ والاي اسلامي و انساني ضرورت حضور را براي زنان مطرح مي كند .
6- در شرايط كنوني بالا رفتن هزينه زندگي و بالا رفتن سطح توقعات موجب گرديده تا صرفاً تلاش و كار مردان علي الخصوص قشر كارمند تكافوي نياز مادي خانواده را ننمايد . در اينگونه موارد زنان با انگيزه كمك به اقتصاد خانواده وارد بازاركار مي شوند تا از اين طريق زندگي بهتري را براي خانواده خود فراهم آورند . ( محتشمي ، 1381 ، ص 13)
سه نوع تفكر و برداشت رايج در ارتباط با اشتغال زنان
1- زناني كه با توجه به سقف تحصيلاتي كه كسب نموده اند ، با توجه به وضعيت اقتصادي حاكم بر خانواده و موقعيت شغلي همسر در كنار مسئوليت خانه داري و تربيت و آموزش فرزندان براي كاهش فشار كاري از دوش همسر خود و كمك به بخشي از اقتصاد و رفاه خانواده وارد بازاركار مي شوند و در تأمين نيازهاي اقتصادي به ياري زندگي مشترك و آسايش بهتر فرزندان خود مي شتابند .
چنين زني معمولاً سعي در بهره برداري شخصي از حقوق و درآمد خود نمي كند و حضور او در محيط خارج از خانه و مشغول شدن به فعاليتي اداري و اجتماعي به طور معمول نوعي برنامه ريزي مشترك با همسر براي بهبود زندگي و كاستن از نگرانيهاي اقتصادي به خصوص در شرايط خاص امروزي است .
2- گروه دوم زناني هستند كه علي رغم ميل باطني و به خاطر فشارهاي ناشي از زندگي روزمره كه منبعث از دلايل خاص از جمله سرپرست بودن ، نداشتن حداقل پشتوانه مادي و اقتصادي ، از دست دادن همسر ي متاركه و برخي دلايل ديگر مي باشد ، مجبور به قبول مسئوليتي در محيط خارج از خانه ( حتي در سطح مشاغل بسيار پايين ) شده و تمام هم و غم خود را صرف امرار معاش نموده اند كه توجه به اين گروه و ايجاد فرصتها و حمايتهاي لازم از آنان برنامه زيريها و ديدگاههاي خاصي را مي طلبد .
3- امّا گروه سوم كه تقريباً بخش گسترده اي را به خود اختصاص مي دهد ، زناني هستند كه ماندن در خانه و مشغول شدن به كارهاي خانگي از حوصله آنان خارج شده و براي گريز از اين وضعيت و صرف ارضاي روحي خود به دنبال ايجاد اوقات فراغتي براي خود از طريق در اختيار گرفتن شغلي مي باشند . با توجه به ديدگاههاي خاص اين گروه و نوع برداشتي كه از كار دارند كار را به عنوان تفريح و رهايي از محيط خانواده براي خود يك آرمان دانسته و به هيچ عنوان راضي به از دست دادن آن نمي شوند .
اين گروه از نظر كارآيي در بهره وري نسبت به گروههاي ديگر در سطح پايين تري قرار داشته و احساس مسئوليت كمتري از خود نشان مي دهند و تمام درآمدهاي ناشي از كار خود را به مسايل شخصي خود از قبيل پس اندازهاي بانكي ، خريد كالاهاي لوكس ، ذخيره زيور آلات و بعضاً گردشهاي دستجمعي اختصاص مي دهند و كمتر از درآمد خود به عنوان كمك خرجي براي زندگي مشترك و بهبود اقتصاد خانواده بهره مي گيرند . شايد بيشترين مشكلات و اختلافات زناشويي در بين اين گروه اتفاق مي افتد ، علاوه بر اين معمولاً اين گروه افراد هم عقيده و هم طيف خود را در محيط كاري سريع پيدا نموده و به راحتي با هم ارتباط برقرار نموده و از اين طريق ساعات زيادي از وقت اداري خود را صرف بگومگوهاي شخصي مي نمايند و در نتيجه بهره وري مفيد محيط خود را تحت تاثير رفتارهاي خود قرار مي دهند . همسران اين گونه زنان به تدريج از موقعيت شغلي زن و مشكلاتي كه ممكن است براي زندگي مشتركشان پديد آورند ابراز نارضايتي نموده و نسبت به اشتغال آنان بدبين مي شوند كه اين مسئله نيز تبعات و نتايج خاص خود را به دنبال دارد . از جمله : - مخالفت با كار اداري همسر ، ممانعت از هر گونه همكاري در زندگي مشترك و تقسيم كار در خانه ، تشديد مشاجرات لفظي و تحت شعاع قرار گرفتن امنيت و آسايش خانه و فرزندان .
براي تمام گروههاي فوق يك نقطه منفي مشترك وجود دارد . اين نقطه مشترك صدمات متعددي است كه كودكان كم سن و سال اين افراد در اين گذر مي بينند . چرا كه كودكان مجبورند عليرغم ميل باطني ساعات نبود مادر را در كنار بستگان و امروزه بيشتر در مهد كودكها بگذرانند كه هرگز اين محيطهاي جاي مادر را براي كودكان خردسال پر نمي كنند و اينجاست كه كودكان از نظر روحي آسيب مي بينند.( يزدان پناه ، 18/9/80 ، ص 2 )

تحقیقهای مشابه
علل رشد اشتغال زنان - مطالعه و بررسی اشتغال زتان و نظریه دانشمندان مختلف در خصوص آن
34 صفحه - 15000 تومان
پروژه رشته امور اجتماعی بررسی تاثیر اشتغال زنان بر روی خانواده
78 صفحه - 54000 تومان
شرط اشتغال زنان بررسی فقهی حقوقی
36 صفحه - 15000 تومان
پروژه علوم اجتماعی بررسی علل گرایش کارفرمایان به استفاده از نیروی کار زنان جوان مجرد در مشاغل مختلف در شهرستان رودبار
100 صفحه - 45000 تومان
دستگاه تناسلی زنان و علل ناباروری
37 صفحه - 15000 تومان
پرسشنامه جهت بررسی علل گرایش کارفرمایان در استفاده از نیروی کار زنان مربوط به کارفرما
6 صفحه - 9000 تومان
بررسی علل رکود کتابخوانی در ایران و راهکارهای آن - روش تحقیق.docx
17 صفحه - 9000 تومان
بررسی علل رکود کتابخوانی در ایران و راهکارهای آن - روش تحقیق
17 صفحه - 9000 تومان
سن رشد و تاثیر آن در حقوق مالی و غیر مالی- مربوط به حقوق
6 صفحه - 3000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - پژوهشی درخصوص تأثیر ترکیبات مختلف کودهای زیستی برمحصول، مؤلفه های آن و شاخصهای رشد ذرت تحت شرایط فشار کم آبی 13
6 صفحه - 18000 تومان
بررسی مساله اشتغال زنان
28 صفحه - 9000 تومان
قاچاق کالا و تاثیر آن بر اشتغال و تولید
30 صفحه - 10500 تومان
پروژه رشته علوم تربیتی- تاثیر اشتغال والدین در افت تحصیلی دانش آموزان
33 صفحه - 18000 تومان
بررسی نقش اشتغال مادران در میزان مشکلات درسی و رفتاری کودکان دبستانی مطابق با روش تحقیق و پرسشنامه
22 صفحه - 15000 تومان
بررسی وضعیت بیکاری و اشتغال در اقتصادهای بزرگ جهان.docx
13 صفحه - 6000 تومان
بررسی نقش اشتغال مادران در میزان مشکلات روش تحقیق
38 صفحه - 15000 تومان
بررسی عوامل موثر بر اشتغال در روستا
31 صفحه - 12000 تومان
پرسشنامه نگرش مردان به اشتغال زنان
3 صفحه - 9000 تومان
فقر و اشتغال در ایران
40 صفحه - 15000 تومان
پروژه بررسی خودکفایی و اشتغال (آموزش و کاریابی) در کمیته امداد امام خمینی (ره)
68 صفحه - 30000 تومان
پروژه کارشناسی روانشناسی بررسی تاثیر اشتغال مادران بر عزت نفس دانش آموزان همراه با کار آماری و پرسشنامه و تجزیه و تحلیل داده ها
102 صفحه - 75000 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی نگرش زنان در خصوص انواع زایمان - طبیعی و سزارین
118 صفحه - 48000 تومان
کار آفرینی زنان و موانع آن فایل بصورت پاورپوینت
10 صفحه - 7500 تومان
بررسی حقوق ارث زنان در ایران و مقایسه آن با جوامع مختلف
46 صفحه - 24000 تومان
بررسی حقوق ارث زنان در ایران و مقایسه آن با ادیان مختلف
47 صفحه - 24000 تومان
بررسی نظریه های مهم دانشمندان درباره قشربندی اجتماعی
17 صفحه - 7500 تومان
ایمان از دیدگاه روانشناسی دانشمندان قدیم و تاثیر آن بر روی روح و روان
9 صفحه - 6000 تومان
پتانسیل خوردگی لوله ها و تاسیسات انتقال آب و میزان آن در چندین شهر کشور به خصوص بندرعباس مقایسه آنان و عوامل کنترل و جلوگیری از آن
24 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007