دوشنبه 5 اسفند 1398
بازدید امروز : 8720 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : روش هاي مديريت امنيت در سيره حضرت علي ع
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
روش های مدیریت امنیت در سیره حضرت علی (ع)
تعداد صفحه :
36
قیمت :
3500 تومان

سيره حضرت علي(ع)
روش هاي مديريت امنيت در سيره حضرت علي(ع)
امام علي بن ابيطالب(ع) جهان را آفريده حضرت حق و خدا را مالک و حاکم مطلق هستي مي داند. بنابراين انسان را مخلوق الهي و سرنوشت حقيقي و تکويني او را در دست خداوند حکيم و رحيم و قادري مي بيند که خلق را به حال خود رها نساخته است. بلکه براي فراهم کردن زمينه هدايت را فرو فرستاده است تبيين اهداف سياست از مهمترين مسائل انديشه سياسي است اگر چه فلاسفه بزرگ دوران باستان وظيفه عمده دولت و نظام سياسي را در تعليم و تربيت مي دانستند اما در قرون اوليه دوران جديد بيشترين تاکيد متفکران سياسي غرب بر مقوله هايي چون آزادي، امنيت، تضمين مالکيت شخصي، استقلال، صلح و عدالت متمرکز بوده است.
1- تاکيد بر تدبير و عقل براي تامين امنيت در هر حرکتي انسان به شناخت و معرفت نياز دارد. اين معرفت و کارشناسي در امر عظيمي چون اداره جامعه، ضرورتي مضاعف مي يابد، چرا که دانايي به ضميمه دورانديشي و تدبير، حکومت را از پشتيباني در برنامه ها حفظ مي کند.
2- استفاده از مشورت خردمندان براي تامين امنيت
مشاوره کردن با بزرگان و خردورزان از نظرعلي(ع) اصل بسيار مهمي است که همگان مي بايستي در کارهاي مهم خود از جمله تامين امنيت و اداره حکومت انجام دهند. کسي که با ديگران مشورت کند، خود را شريک عقل و دانش آنان ساخته از برخوردها، گفتارها و تماس هاي دائم علي(ع) با امت و خبرگان جامعه درباره بروز و ظهور حوادث متعدد سياسي، نظامي و غير آن چنين بر مي آيد که ايشان به رعايت دقيق اصلي مردمسالاري در بينش و منش، آنان هم در سطحي بالافوق العاده اهميت مي داد. و از تذکرات خود، امتي هوشمند و با کياست را در نظر داشته و در تربيت چنين خبرگاني همواره مي کوشيده است. حضرت امير(ع) در تمام پيش آمدهاي خاص و بحران هاي سياسي - اجتماعي به اصل مشورت فوق العاده اهميت مي داد.
3- نظارت و کنترل دقيق و جدي براي تامين امنيت
در تعاليم اسلامي و سيره نبوي(ص) و علوي(ع) اهميت و ضرورت بازرسي از کار اميران و تعيين جاسوس مطمئني که خبرهايي از گفتار و رفتار آنان براي حاکم بياورد تبيين شده است. ريان بن صلت گفت، شنيدم علي بن موسي الرضا(ع)فرمود: پيامبر خدا(ص) اين گونه بود که هر سپاهي را که مي فرستاد و فرماندهي را براي آن نصب مي کرد که توهم نافرماني آن امير مي رفت، از افراد مورد اطمينان و اعتقاد خود کسي را با آن فرمانده مي فرستاد که خبر کارهاي او را به ايشان برساند (وسايل الشيعه، ج 11، ص 44.)
به هر حال حضرت علي(ع) مي فرمايد: به خدا سوگند اگر فردي از کار گزارانت جايي که خورشيد غروب مي کند، ظلم و ستم کند، گناهانش بين او و تو مشترک است. نظارت و کنترل دقيق و جدي بر اتمام امور حکومت و حاکمان در تامين امنيت نقش اساسي داشته و مي تواند از حداکثر ظرفيت دولت و حکومت در برقراري امنيت نهايت استفاده صورت گيرد. (جواهري، ص 80.)
4- بهره گيري از مشارکت هاي مردمي و توسعه و گسترش مسئوليت همگاني در تامين امنيت
در حکومت حق و عدل، ملاک سنجش حاکمان و مسئولان جامعه، رعايت حدود الهي و اقامه عدل است که اگر مخدوش شود، مردم بايد حکومت را امر به معروف و نهي از منکر کنند و به مطالبه حق بپردازند. در چنين حکومتي امام عادل نيز خود را برتر از آن نمي بيند که در معرض ارزيابي و نقد قرار گيرد چه رسد به ساير مديران و مسئولان بنابراين مردم جامعه اسلامي در قبول حکومت و بيعت با آن، بايد شايستگي ها و صلاحيت هايي را که خداوند متعال مقرر کرده است در نظر گيرند و هم در اقدامات و تصميمات حکومت، نظارت دقيق و همگاني داشته باشند.
از طرفي ارزش نظارت ملي و تکليف عمومي و همگاني بودن امر به معروف و نهي از منکر در جامعه اسلامي و مراقبت دولتي با احساس مسئوليت مردمي و نقد دولت و ارزشيابي رفتار کارگزاران جبران مي شود.
حضرت علي(ع) مي فرمايند بهترين برادرانت کسي است که به سوي خير بشتابد و تو را به سوي آن بکشد و تو را به نيکي امر کند و بر آن کمک و ياريت کند. (ميزان الحکمه جلد 1)
بهره گيري از همکاري و مشارکت مردم در توسعه گسترش امنيت در جامعه مي تواند حس مسئوليت آنان را در اداره کشور بالاتر برده و با نظارت برحاکمان و کارکنان حکومت از ظرفيت آنان براي جلوگيري از آسيب هاي احتمالي در برقراري امنيت استفاده لازم کند.
مدارا و قاطعيت در سيره امام علي(ع)
<مدارا> در لغت به معني نرمش و ملا‌طفت و مهرباني است و در عرف به معني رفتار مهربانانه و نرمش در گفتار و رفتار با ديگران است. و در روايات اسلا‌مي ‌نيز به معني نرمش و ملا‌طفت با خلق و بندگان خداداشتن و با رفق ولين با آنان رفتار كردن، و از خطا و لغزش‌هاي آنان چشم‌پوشي كردن آمده است. با دقت و تفحص و تتبع در آيات قرآن كريم و روايات معصومين(ع) و سيره پيشوايان دين بخوبي بدست مي‌آيد كه <مدارا و نرمش، رافت و رحمت> يك اصل مهم در دين مبين اسلا‌م است. و يكي از عوامل گسترش اسلا‌م در شبه جزيره عربستان و در جهان همين اصل بوده است كه در دل و جان انسان‌ها نفوذ كرد و قلب آنان را به اسلا‌م متمايل ساخت و در كتاب‌هاي روايي و اخلا‌قي <مدارا و رفق> به عنوان يك ارزش تلقي شده است؛ و فصول و ابواب زيادي نيز به اين بحث اخصاص يافته است.
ظرف و محل مدارا
مهم‌ترين بحثي كه در اين فصل مطرح است، بيان اين نكته است كه مدارا و نرمشي كه به‌عنوان يك اصل ارزشي در اسلا‌م پذيرفته شده، ظرف و محل جريان آن كجا است؟ آيا مدارا و نرمش يك اصل مطلق است؟ در همه جا ولو در اصول و قوانين ديني نيز جاري است يا خير؟ در پاسخ مي‌گوييم اين اصل همانند ساير اصول و قوانين مطلق نيست و حد و حدودي دارد، و اجراي اين اصل در مجموعه فراتر از حد و حدود تعيين شده آن، تبديل به يك پديده ضد ارزشي به نام <ادهان و مداهنه> يعني مصانعت و سازگاري و نرمش و كوتاه آمدن در حق مي‌شود همانگونه كه اعمال نكردن اين اصل در مرز خويش نيز تبديل به يك ناهنجاري ديگر بنام <خشونت> مي‌شود. آنچه كه از آيات و روايات و سيره عملي معصومين(ع) بدست مي‌آيد اين است كه، مدارا و سازش در موارد زير پسنديده است:
..................

تحقیقهای مشابه
روش های مدیریت امنیت در سیره حضرت علی (ع)
36 صفحه - 3500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی روش های بین¬المللی مدیریت منابع انسانی، در موسسات کوچک و متوسط چینی 14
26 صفحه - 15600 تومان
پروژه - مدیریت سوانح و امداد و نجات جاده در کاهش میزان مرگ و میر بر اساس روش تحقیق
29 صفحه - 5400 تومان
crm پروژه تاثیر ابعاد مدیریت ارتباط با مشتری بر رضایت مشتریان بانک بر اساس روش تحقیق
76 صفحه - 15000 تومان
بررسی مدیریت ریسک و بیمه روش تحقیق
11 صفحه - 5000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - بهترین روش مدیریت 10
6 صفحه - 6000 تومان
ارزیابی سیستم مدیریت یکپارچه- روش تحقیق
16 صفحه - 2500 تومان
بررسی صادرات غیر نفتی قبل و بعد از انقلاب- روش تحقیق مدیریت بازرگانی پروژه
88 صفحه - 12000 تومان
نظریه کوانتوم در مدیریت روش تحقیق
16 صفحه - 2500 تومان
تدابیر لازم جهت ارتقای امنیت در آموزش دانشگاه ها و مدارس- روش تحقیق
37 صفحه - 5000 تومان
تدابیر لازم جهت ارتقای امنیت در آموزش دانشگاه ها و مدارس- روش تحقیق
37 صفحه - 10000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - مدیریت خطر امنیت تجارت و پژوهش معیار 12
19 صفحه - 24700 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - مدیریت صحیح و پروتکل امنیت در لایه شبکه 9
14 صفحه - 18200 تومان
حکومت و مدیریت امام علی و نهج البلاغه
8 صفحه - 1500 تومان
نگرش به حکومت و مدیریت از منظر امام علی (ع)
78 صفحه - 6000 تومان
زندگی حضرت علی (ع)
38 صفحه - 3000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007