موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

پروژه برق الکترونیک مصرف بهینه با سنسور حرارتی - تشریح سیستم های هوشمند موتورخانه

عنوان سفارش :
پروژه برق الکترونیک مصرف بهینه با سنسور حرارتی - تشریح سیستم های هوشمند موتورخانه
تعداد صفحه :
27
قیمت :
24000 تومان

خلاصه تحقیق

مقدمه 1
مصرف بهینه با سنسور حرارتی 1
آشنایی با نحوه عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه 2
آشنایی با نحوه عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه 5
بهینه سازی مشعلهای گازی و گازوئیلی 8
تجهیزات بازیافت حرارت از اگزاست بویلر ها 14
پیش گرمایش هوای احتراق 14
سیستم کنترل هوای احتراق 15
کاربرد مدار 16
تغذیه مدار 16
سنسور 16
آی سی پروگرام 17
رله 21
منابع 24

مقدمه
از آنجایی که پیشرفت روز افزون در همه زمینه ها و همچنین در سازه های الکتریکی که شرط روشن شدن آن ها و یا اینکه در واقع برای راه اندازگیری آنها به انرژی برق نیاز است . و همچنین ناگفته نماند که زندگی که میتوان با صراحت گفت که بیشتر لوازم مورد استفاده برای یک زندگی ایده آل همه و همه توسط انرژی الکتریکی راه اندازی می شود و از طرفی دیگر با رشد جمعیت ، مسلم است که استفادده از این انرژی بسیار ارزشمند بیشتر میشود . و آنگاه اگر توان تولیدی برق در نیروگاهها کمتر ازتوان استفاده کننده ها باشد در چنین مواقعی با موضوعی به نام افت ولتاژ روبرو می شویم که برای رفع این مشکل علاوه بر اینکه باید توان تولید برق در نیروگاه افزایش یابد یک عامل خارجی هم میتواند به این رویداد کمک کند که آن صرفه جویی در مصرف برق است .
حال با شرایط گفته شده ما مداری طراحی کردیم که از آن در همه مکان ها میتوان استفاده کرد . این مدار که به عنوان بهینه سازی در مصرف برق نام گذاری شده است برای کنترل روشن و خاموش کردن روشنایی که کاملا به صورت خودکار میباشد عمل میکند .
مصرف بهینه با سنسور حرارتی
سسنسور حرارتی قطعه ای هست که به سه صورت تولید شده مکانیکی = مثل ترموستات ماشین یا آبگرم کن که به محظ رسیدن به دمای مورد نظر فنر اونها بار اثر گرما باز شده و دستور عبور آب یا مایعات رو به یه شیر که با با اون کنترل میشه میده الکتریکی = مثل ترموکوبل = که با رسیدن حرارت یه جریان با ولتاز پایین درست میکنه و و از اون ولتاژ برای باز و بسته کردن یه شیر برقی استفاده میشه - مثل ترموکوبل موجود در اجاق گاز و یا بخاری برقی نیمه هادی که معروف به ان تی سی هست که مثل یک مقاومت متقغیر عمل میکنه که مقاومت اون براثر اندازه دمای دریافتی تغییر میکنه و از این تغییر مقاومت میشه در نشان دهنده و یا فعال سازی رله های الکتیکی و در حلت ساده در فعال سازی بیس یک ترانزیستور استفاده کرد
سنسورهای حرارت در کاربردهای مختلف شکلهای متفاوتی دارند در سیستمهای الکترونیکی این سنسورها یا به صورت تغیرات اهمی یا به صورت کنتاکت باز یا بسته هستند.
که در مواردی که به صورت کنتاکت(کلید) تعریف شده باشد به عنوان ترموسات عنوان میشود
در سیستمهای کنترل دمای محیط از ترموستاتهای مکانیکی استفده میشود که این ترموستاتها قابل تنظیم هستند.ولی در بعضی موارد ترموستاتها برای دماهای مشخص ساخته شده اند.

آشنایی با نحوه عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه
در میان مولفه های مصرف انرژی ، بخش ساختمان امروزه صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی نه تنها ضروری می باشد، بلکه به صورت دغدغه ای ملی نیز در آمده است. بخش ساختمان کشور با مصرف 40% انرژی کل کشور یکی از بخش های بسیار مهم برای صرفه جویی می باشد، بخش عمده ای از گاز در موتورخانه ها مصرف می شود.
یکی از روشهای مؤثر و کارآمد، استفاده از سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه می باشد که تا حدود 50% در کاهش مصرف سوخت مؤثر است هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان از این روش استفاده می گردد و در کشور ایران نیز با نصب نزدیک به 15000 دستگاه زمینه های اجرای گسترده آن در ساختمانهای اداری و مسکونی فراهم شده است
در حال حاضر میزان درجه حرارت آب گرم چرخشی و آب گرم مصرفی در موتورخانه ها بصورت دستی و تمام تنظیم درجه حرارت ترموستات دیگ و یا پمپهای سیرکولاسیون انجام می گردد و معمولاً برای تمام مدت بر روی یک عدد ثابت قرار دارد. تغییرات دمای هوا درطول روز موجب افزایش یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که نتیجه آن انحراف دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش و مصرف بیهوده سوخت و انرژی می باشد. همچنین در بسیاری از ساختمانهای غیرمسکونی با کاربری اداری- عمومی- آموزشی- تجاری که از فضای ساختمان بصورت غیرپیوسته و تنها در بخشی از ساعات روز استفاده میگردد و نیازی به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاری وجود ندارد ، روش فعلی تنظیم دستی ترموستات دیگها و پمپها، قابلیت اعمال خاموشی و یا کنترل تجهیزات در وضعیت آماده باش را ندارند. بنابراین با توجه به عدم کارآیی دقیق و محدودیتهای کنترلی ترموستاتهای دستی، ضرورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه به منظور :
• راهبری و کنترل صحیح تجهیزات موتورخانه شامل مشعلها و پمپها
• بهینه سازی و جلوگیری از مصرف بیهوده سوخت و انرژی الکتریکی
• تثبیت محدوده آسایش حرارتی ساکنین ساختمان
• تامین و تثبیت دمای آبگرم مصرفی در طی 12 ماه سال
• کاهش هزینه های سرویس- نگهداری تاسیسات حرارتی
• کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی و هزینه های اجتماعی مرتبط با آن
• کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه و هزینه های مربوطه

آشکار می گردد.
اصول بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی توسط سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه مبتنی بر کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید انرژی حرارتی (موتورخانه) می باشد. این سیستم با دریافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی که در محلهای زیر نصب می گردند :
• ضلع شمالی ساختمان جهت اندازه گیری دمای سایه (حداقل دمای محیط خارج ساختمان)
• کلکتور آب گرم چرخشی
• خروجی منبع آب گرم مصرفی
لحظه به لحظه اطلاعات حرارتی موقعیتهای فوق را اندازه گیری و با تشخیص هوشمند نیاز حرارتی ساختمان ، تا برقراری شرایط مطلوب در تابستان یا زمستان تجهیزات حرارتی موتورخانه شامل مشعلها و پمپهای آب گرم چرخشی را راهبری می نماید. بدین صورت مصارف گرمایشی (گرمایش ساختمان- آب گرم مصرفی) نیز متناسب با نوع کاربری ساختمان مسکونی یا غیرمسکونی (اداری- عمومی- آموزشی- تجاری) تامین و کنترل می شود. صرفه جویی مصرف انرژی حاصل از عملکرد سیستم ، به دو دسته تقسیم می شوند:
• کنترل مصارف گرمایشی درزمان استفاده از ساختمان (مسکونی و غیرمسکونی)
• خاموشی یا آماده باش موتورخانه پس از ساعت کاری ساختمان های غیرمسکونی (در ساختمانهای اداری-آموزشی-عمومی-تجاری)
هنگام استفاده از موتورخانه در ساختمانهای مسکونی و یا غیرمسکونی و با در نظر گرفتن شرایط کارکرد زمستانی - تابستانی و برای کنترل گرمایش، مشعلها و پمپها توسط یک منحنی حرارتی کنترل می شوند. در این منحنی دمای آب گرم چرخشی در تاسیسات، تابعی از درجه حرارت محیط خارج ساختمان می باشد و به صورت لحظه ای و خودکار متناسب با تغییرات دمای خارج ساختمان کنترل می شود و باعث ایجاد دمای یکنواخت در داخل ساختمان می گردد. بدین صورت هنگام گرم شدن دمای محیط خارج ساختمان ، مشعلها و پمپها به اندازه ای کار می کنند که گرمایش در حد مورد نیاز و در محدوده آسایش حرارتی تامین شود و از تولید بیش از حد حرارت که موجب کلافگی و باز شدن پنجره ها بمنظور تعدیل دمای اتاقها می گردد جلوگیری می نماید.
برای تامین دمای آب گرم مصرفی مطابق با شرایط مطلوب ساکنین ساختمان در طی شبانه روز که در سیستم تعریف میشود ، تجهیزات موتورخانه به اندازه ای کار می کنند که تنها دمای آب گرم مصرفی در ساعتهای مورد نظر( مثل زمان پیک مصرف آبگرم مصرفی) به حد تعریف شده و مطلوب برسد و نه بیشتر. همچنین با توجه به دمای حداکثری که در سیستم کنترل هوشمند تعریف میشود تجهیزات موتورخانه به اندازه ای کار میکنند که دمای آبگرم مصرفی در زمانهای کم مصرف از آن دما تجاوز نکرده و بیش از حد داغ نشود .
در ساختمانهای با کاربری غیرمسکونی نظیر ادارات، مدارس، مجتمع های تجاری و ... نیز بدلیل غیرپیوسته بودن ساعت بهره برداری از ساختمان، سیستم کنترل هوشمند موتورخانه توسط یک تقویم زمانی پس از ساعت کاری و تا زمان پیش راه اندازی موتورخانه در صبح روز بعد، موتورخانه را کاملاً خاموش و یا در وضعیت آماده باش (کنترل دمای آب گرم چرخشی در یک دمای ثابت و پائین) قرار می دهد. محدوده زمانی اوج مصرف گاز مقارن با غروب خورشید و کاهش دمای هوا و نیاز به افزایش فرآیند گرمایشی ساختمانها می باشد ، نکته قابل توجه دیگر، زمان پایان ساعت کاری ادارات، مجتمع های عمومی و تجاری و مدارس است که دقیقاً همزمان با ساعت اوج مصرف گاز می باشد. این مهم در کنار قابلیت سیستمهای کنترل هوشمند که توانایی خاموشی و یا اعمال دمای آماده باش مصرف موتورخانه ساختمانهای غیر مسکونی پس از پایان ساعت کاری را دارند موجب پیک زدایی مصرف سوخت در اوج سرما می گردد.
عملکرد هر خروجی مشعل یا پمپ در سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه به شکلی است که بصورت سریال (سری) در مدار برق این تجهیزات قرار گرفته و صرف نظر از ظرفیت جریانی و آمپراژ آنها با فرمان ON-OFF در زمانهای مقتضی آنها را کنترل می نماید.
سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بطور مستقیم علاوه بر کنترل زمان روشنی- خاموشی مشعلها ، پمپهای آب گرم چرخشی را نیز با منطقی هماهنگ و سازگار با برنامه کارکرد مشعل ها، متناسب با تغییرات دمای خارج ساختمان و شرایط مطلوب دمای آب گرم مصرفی کنترل می نماید. علاوه بر آن با کنترل مستقیم پمپهای آب گرم چرخشی به میزان قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی الکتریکی، صرفه جویی شده و هزینه های استهلاک و سرویس ـ نگهداری نیزبه شدت کاهش می یابند .
اطلاعات حرارتی مورد نیاز جهت کنترل تجهیزات موتورخانه متناسب با بار حرارتی ساختمان و مصارف گرمایشی آن توسط سه سنسور حرارتی (حسگر ) که به ترتیب در ضلع شمالی ساختمان (اندازه گیری دمای محیط خارج ساختمان ) کلکتور رفت آبگرم چرخشی (اندازه گیری دمای ابگرم چرخشی گرمایش ) و رفت آبگرم مصرفی (اندازه گیری دمای آبگرم بهداشتی ) نصب میشوند به سیستم کنترل هوشمند ارسال میگردند.
در نمودارهای زیر با مقایسۀ "دمای آب دیگ با سیستم کنترل هوشمند" با " دمای تنظیم ترموستات دیگ در سالهای گذشته" پتانسیل صرفه جویی در مصرف سوخت و نحوه عملکرد موتورخانه در ساختمان مسکونی آشکار می گردد.
نقشه شماتيك فنی نصب دستگاه و موقعیت نصب سنسورهای حرارتی
تجهیزات بهینه سازی مصرف انرژی درمنازل مسکونی ، ادارات و مراکز صنعتی موتورخانه های هوشمند :
آشنایی با نحوه عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه
در میان مولفه های مصرف انرژی ، بخش ساختمان امروزه صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی نه تنها ضروری می باشد، بلکه به صورت دغدغه ای ملی نیز در آمده است. بخش ساختمان کشور با مصرف 40% انرژی کل کشور یکی از بخش های بسیار مهم برای صرفه جویی می باشد، بخش عمده ای از گاز در موتورخانه ها مصرف می شود.
یکی از روشهای مؤثر و کارآمد، استفاده از سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه می باشد که تا حدود 50% در کاهش مصرف سوخت مؤثر است هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان از این روش استفاده می گردد و در کشور ایران نیز با نصب نزدیک به 15000 دستگاه زمینه های اجرای گسترده آن در ساختمانهای اداری و مسکونی فراهم شده است
در حال حاضر میزان درجه حرارت آب گرم چرخشی و آب گرم مصرفی در موتورخانه ها بصورت دستی و تمام تنظیم درجه حرارت ترموستات دیگ و یا پمپهای سیرکولاسیون انجام می گردد و معمولاً برای تمام مدت بر روی یک عدد ثابت قرار دارد. تغییرات دمای هوا درطول روز موجب افزایش یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که نتیجه آن انحراف دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش و مصرف بیهوده سوخت و انرژی می باشد. همچنین در بسیاری از ساختمانهای غیرمسکونی با کاربری اداری- عمومی- آموزشی- تجاری که از فضای ساختمان بصورت غیرپیوسته و تنها در بخشی از ساعات روز استفاده میگردد و نیازی به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاری وجود ندارد ، روش فعلی تنظیم دستی ترموستات دیگها و پمپها، قابلیت اعمال خاموشی و یا کنترل تجهیزات در وضعیت آماده باش را ندارند.

....
تحقیقهای مشابه
پروژه برق الکترونیک مصرف بهینه با سنسور حرارتی - تشریح سیستم های هوشمند موتورخانه
27 صفحه - 24000 تومان
کارشناسی مهندسی برق مصرف بهینه با سنسور حرارتی
27 صفحه - 24000 تومان
بررسی تخلیه جزئی در عایقهای جامد وآشکار سازی آنها پروژه رشته برق الکترونیک
83 صفحه - 42000 تومان
آلودگی هوا ناشی از نیروگاه برق بندرعباس پروژه بر اساس روش تحقیق
39 صفحه - 15000 تومان
پروژه کارشناسی کامپیوتر اطمینان مصرف کننده در شرکت b2cآنلاین تایلند
73 صفحه - 54000 تومان
پروژه مدلسازی سیستم مدیریت رستوران uml
15 صفحه - 24000 تومان
در افزایش بهرهوری iso پروژه مدیریت صنعتی مطالعه اثرگذاری پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت
113 صفحه - 54000 تومان
کنترل های داخلی سیستم های حسابداری - پروژه مالی
58 صفحه - 30000 تومان
کنترل های داخلی سیستم های حسابداری - پروژه مالی
58 صفحه - 36000 تومان
طراحی یک سیستم ساده حسابداری مالی پروژه حسابداری
32 صفحه - 15000 تومان
mri پروژه ام ار ای بررسی سیستم و آشنایی با
81 صفحه - 42000 تومان
الکتروتکنیک gps پروژه سیستم موقعیت یابی جی پی اس
89 صفحه - 27000 تومان
شبکه های موبایل در سیستم های بیسیم - نسل سوم موبایل – پهنای باند – امنیت در شبکه های موبایل پروژه کامپیوتر
85 صفحه - 36000 تومان
پروژه برق - الکترونیک - اینورتر
105 صفحه - 45000 تومان
عوامل موثر برای مصرف برق خانگی
11 صفحه - 4500 تومان
بهینه سازی مصرف برق در لوازم خانگی پر مصرف
30 صفحه - 18000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی یک الگوریتم تخصیص منبع انرژی بهینه سازی شده برای یک نیروگاه برق مجازی مبتنی بر جامعه
5 صفحه - 15000 تومان
پروژه سیستم های تولید همزمان برق و حرارت
71 صفحه - 24000 تومان
کاربرد سیستم های تولید همزمان برق و حرارت
20 صفحه - 7500 تومان
پروژه رشته برق بررسی تلفات غیر فنی در سیستم های قدرت و راهکارهای کاهش آن
79 صفحه - 36000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - تخمین وضعیت معادل پویا برای سیستم های برق چند حوزه ای با واحد های اندازه گیری فازور همگام شده 3
7 صفحه - 21000 تومان
طراحی الگوی مصرف بهینه بر اساس تفکر بسجی
10 صفحه - 4500 تومان
روش های موثر بهینه سازی مصرف انرژی در زمینه ی تولید نیتروژن پاورپوینت
15 صفحه - 6000 تومان
یک روش شبیه سازی با هدف اجرای خط مشی کنترل تولید بهینه در یک سیستم ماشینی ساده غیر قابل اطمینان
18 صفحه - 9000 تومان
تشریح یک سیستم کنترل هوشمند تاسیسات حرارتی ساختمان
35 صفحه - 15000 تومان
پروژه بررسی سیستم FAT و NTFS تشریح و مقایسه
77 صفحه - 27000 تومان
پروژه مستند سازی مربوط به رشته کامپیوتر تشریح نرم افزار اتوماسیون سیستم بانکی
123 صفحه - 45000 تومان
پروژه مالی رشته حسابداری تشریح نرم افزار مورد استفاده در سیستم دبیرخانه
29 صفحه - 18000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - سیستم ترافیک هوشمند برای VANET: یک بررسی
8 صفحه - 24000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007