جمعه 14 فروردین 1399
بازدید امروز : 3599 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : جواز بازداشت موقت متهم در حقوق الناس
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
جواز بازداشت موقت متهم در حقوق الناس
تعداد صفحه :
31
قیمت :
3500 تومان

در ايران باستان نيز توقيف قبل از محاكمه در زمان هخامنشيان و ساسانيان وجود داشت و ممكن بود متهم مدت زيادي در بازداشت باشد بدون اين كه دادرسي صورت گيرد. بعد از مشروطيت هم در ايران توقيف در قوانين و مقررات جزايي پيش بيني شده بودكه از جمله ميتوان به نظام نامه محابس و توقيف گاه ها مصوب 1307 آيين نامه زندان ها مصوب 1347 و اصلاحات بعدي آن و در نهايت قانون آيين دادرسي كيفري مصوب 1290 و در حال حاضر قانون آيين دادرسي كيفري دادگاه هاي عمومي و انقلاب و قوانين متفرقه ديگر اشاره نمود. معايب و محاسن بازداشت موقت: موافقان و مخالفان بازداشت موقت معمولا محاسن و يا معايب بازداشت موقت را به عنوان دلايل توجيهي عقيده خود بيان مي نمايند به لحاظ اهميت موضوع و تجزيه و تحليل علل رد يا پذيرش قرار تامين توقيف احتياطي در اين گفتار مهمترين محاسن و مضار بازداشت موقت را از ديدگاه موافقان و مخالفان آن به اختصار ذكر مينماييم.
الف - محاسن يا مزاياي بازداشت موقت:
1 - بازداشت موقت بهترين و مطمئن ترين ابزار و سياست كيفري است جهت دسترسي به متهم در طول مراحل دادرسي كيفري و اجراي حكم.
2 - مانع فرار يا مخفي شدن متهم و يا ثباتي و مواضعه با شهود يا معاونان ويا شركاي جرم مي شود. 3 - از امحاي آثار مدارك و دلائل بزه جلوگيري مي نمايد.
4 - باعث پيشگيري از ارتكاب مجدد جرم توسط بزهكاران سابقه دار و حرفه اي ميگردد.
5 - وضعيت اقتصادي افراد در آن تاثير نداشته و برخلاف قرارهاي كفالت و ياوثيقه افراد متمكن نميتوانند در قبال سپردن پول و يا اموال آزادي خود راتضمين نمايند.
6 - اقدام تاميني و حفاظتي مناسب براي حفظ جان متهم در مقابل خشم مجني عليه يا اطرافيان او در مورد جنايات نفرت انگيز محسوب مي شود.
7 - وسيله اي است براي تسكين آرامش و تسلي خاطر مجني عليه و يا خانواده اوو همچنين تسكين و خشنودي افكار و اذهان عمومي كه بر اثر ارتكاب جرم خدشه دارگرديده است. در دفاع از نظريه ضرورت بازداشت موقت, گاروفالو توقيف متهم را به دليل كمك به كشف حقيقت ضروري مي داند و مارتين سن نيز بازداشت موقت را وسيله اي مطمئن براي جلوگيري از فرار متهم و امحاي دلايل و مدارك جرم مي داند دانشمندان ديگر مانند فوستن هلي, پروفسور بوزا, سوايه و ژان لارگيه نيز همين عقيده را دارند.فوستن هلي در دفاع از قرار توقيف متهم مي گويد: ديگر بازپرسي معني نخواهد داشت اگر متهم آزادانه بتواند دلايل و مدارك دعوي را از بين برده و يا با قاضي به ستيز و مبارزه برخيزد و در نتيجه با اعمال خودتحقيقات و اقدامات بازپرس را خنثي كرده و هر كس را كه خود آماده كرده است به شهادت بطلبد.
ب - مضار يا معايب بازداشت موقت:
1 - بازداشت قبل از دادرسي موجب خسارت مادي و آسيب روحي متهم و خانواده اوگرديده و موجبات بدبيني اطرافيان را نسبت به متهم فراهم مي نمايد.
2 - در امر قضاوت اثر منفي داشته و احتمالاً باعث پيش داوري توسط قضات ميگردد.
3 - دادگاه ها ممكن است براي توجيه بازداشت متهم و خنثي كردن اثر اعتراض متهم از حربه محكوميت كيفري لااقل به ميزان مدت بازداشت يا بيشتر از آن استفاده كنند به عبارت ديگر بازداشت موقت در سرنوشت محاكمه و نتيجه دادرسي موثر است.
4 - اقدامي است شديد كه به وسيله آن قاضي كيفري آزادي متهم را سلب مينمايد.
5 - امتيازات آزادي مشروط مرخصي, طبقه بندي زندانيان, تشكيل پرونده باليني و شخصيت و غيره كه مخصوص محكومان است شامل افراد تحت قرار بازداشت موقت نميگردد.
6 - بازداشت احتياطي مغاير با اصل برائت و بي گناهي و تعليق مراقبتي متهم بوده و از نظر جرم شناسي نيز اثر پيشگيري و بازدارندگي را از بين مي برد. زيرابه موجب اصل برائت كه در مقررات بين المللي و قوانين اساس اكثر كشورها پذيرفته شده سلب آزادي افراد قبل از محكوميت ممنوع است.
7 - بي گناهي بودن فرد بازداشت شده اثر شديد روحي بر روي متهم داشته و موجب خشم او نسبت به اجراي عدالت و دستگاه قضايي كشور مي گردد در همين رابطه آدولف پرنس يكي از بنيانگذاران مكتب دفاع اجتماعي اعتقاد دارد كه صدور قرار بازداشت,قبل از اثبات مجرميت متهم, سخت ترين مجازات كه فلاكت و بي آبرويي مسلم متهم رادر بر دارد محسوب مي شود.
8 - باعث از دست دادن حرفه و شغل و لطمه شديد به موقعيت اجتماعي متهم ميشود.
9 - موجب تحميل هزينه هاي گزاف به دولت جهت تاسيس و اداره زندان ها ميگردد.
چكيده اصول مهم ميثاق جهاني حقوق مدني و سياسي در مورد مقولة بازداشت موقت :
به لحاظ اهميتي كه قرار بازداشت موقت دارد و تأكيد كنوانسيونهاي متعدد بين المللي در رابطه با آزادي افراد ، سختگيريها و توجهات خاصي درباره اين قرار وجود دارد.
براي بررسي چگونگي تطبيق مقررات موجود در ايران در اينباره بامقررات حقوق بشر و يا نقض و يا عدم سازش اين مقررات با ميثاق جهاني حقوق مدني و سياسي است لازم مي آيد كه نخست اصول مهم و اساسي ميثاق ياد شده, ناظر به بازداشت موقت, مشخص گردد.
اين اصول هر چند زياد و متنوع نيست؛ اما مهم و اساسي است و پيام حقوق بشر به راحتي از آن استشمام مي شود. اين اصول را مي توان به شرح زير خلاصه كرد:
الف _ بازداشت اشخاصي كه در انتظار دادرسي هستند نبايد قاعده كلي باشد(بند 3ماده 9 ميثاق). يعني بازداشت پيش از دادرسي بايد يك استثنا و حتي الامكان كوتاه باشد.
ب_ فرد بازداشت شده بايد نسبت به آن حق اعتراض داشته باشد( بند 4 ماده 9ميثاق). ج _ دادگاه بدون تاخير در مورد قانوني بودن بازداشت موقت تصميم گرفته و درصورت غير قانوني بودن, حكم به آزادي شخص بدهد (بند 4 ماده 9 ميثاق). د_ با اشخاصي كه بازداشت شده اند به خاطر حيثيت ذاتي آنان بايد به گونه اي انساني و با احترام رفتار شود. (بند يك ماده 10 ميثاق). ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007