یکشنبه 8 خرداد 1396
بازدید امروز : 740 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : متانول در گیاهان
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
متانول در گیاهان
تعداد صفحه :
35
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

مقدمه :
جهت بهبود عملکرد گیاهان زراعی بیشتر به تحقیقات پایه با تاکید ویژه برفرآیند های بیولوژیک که تولیدگیاهان زراعی را محدود می سازند ، نیاز است. این امر شامل بهبود کارایی فتوسنتزی ، تثبیت بیولوژیک ، اصلاح ژنتیکی بر پایه رهیافتهای سنتی و نیز تکنیک های سلولی و مولکولی جدید ، بهبود مقاومت در جهت رقابت با تنشهای محیطی،کارایی بالاتر در جذب و مصرف عناصر غذایی و تنظیم نمو و باروری گیاهان از طریق شیوه های هورمونی می باشند. در کشاورزی مدرن عملکرد بالا زمانی حاصل می شود که ترکیب مناسبی از عوامل خاک ، آب و هوا، گیاه و عوامل اقتصادی واجتماعی وجودداشته باشد. براساس بررسی های انجام شده تولیدات گیاهی را به چهار طریق افزایش سطح زیر کشت ، افزایش عملکرد در واحد سطح ، افزایش تعداد دفعات کشت در هرسال و استفاده از گیاهان پر محصول به جای گیاهان کم محصول افزایش داد. در بین این موارد افزایش عملکرد در واحد سطح یکی از مهم ترین مواردی است که توجه بسیاری از محققین را به سمت خود جلب نموده است زیرا عملکرد گیاهان زراعی در برخی شرایط مزرعه ای ، بسیار پایین تر از مقداری است که توسط زارعین به دست می آید و غالباً این عملکرد از عملکرد بدست آمده در آزمایشات مختلف نیز کمتر است . اولین شرط جهت دستیابی به عملکرد بالا ، تولید ماده خشک زیاد در واحد سطح است . ترکیبات کربن 80 تا 90 درصد از کل ماده خشک گیاهان را تشکیل می دهند ، به عبارت دیگر فتوسنتز فرآیند اساسی جهت ساخت مواد آلی در گیاهان است و مقدار ماده خشک تولیدی با درجه کارایی فتوسنتزی گیاه و هم چنین به نحوه تثبیت دی اکسید کربن در گیاهان زراعی ارتباط مستقیم دارد. در گیاهان زراعی سه کربنه مقدار ماده خشک تولید شده در واحدسطح به وسیله مقدار فتوسنتز ناخالص ، تنفس نوری و تنفس تاریکی تعیین می شود به بیان دیگر این فرآیند ها در تبدیل دی اکسید کربن به ماده خشک مؤثر می باشند و می توان بیان داشت فتوسنتز خالص حاصل یک فرآیند جذب CO2 (فتوسنتز ناخالص ) و دو فرآیند دفع CO2 (تنفس نوری و تنفس تاریکی ) می باشد. بنابراین راههایی که موجب افزایش فتوسنتزی می گردند باید به عنوان یک روش مثبت خصوصاً برای افزایش عملکرد گیاهان سه کربنه مورد توجه قرار گیرند. علت انجام تنفس نوری مربوط به کار کرد آنزیم روبسیکو است . یکی از مهم ترین خصوصیات آنزیم روبیسکو این است که نه تنها ریبولوز او 5 بیزفسفات را کربوکسیله می کند ،بلکه آن را نیز اکسید می کند . اکسیداسیون اولین واکنش از مجموعه فرآیند هایی است که منجر به انجام تنفس نوری می شود .از آنجایی که فتوسنتز و تنفس نوری در خلاف جهت یکدیگر فعالیت می کنند ، لذا تنفس نوری باعث اتلاف CO2 در سلولهایی می شود که همزمان از طریق چرخه کالوین به تثبیت CO2 مشغول هستند. بنابراین رقابت بین واکنش های کربوکسیلاسیون و اکسیژناسیون در گیاه باعث کاهش کارایی ترمودینامیکی فتوسنتز می شود.نکته جالب توجه در این زمینه آن است که چرخه تثبیت CO2 (PCR) می تواند بطور مستقل عمل کند ، ولی چرخه تنفس نوری بطور انگلی به چرخه تثبیت CO2 وابسته است. تعادل بین دو چرخه از طریق خصوصیات پویای روبیسکو و غلظت CO2وO2 برقرار می شود.
علاوه برغلظت CO2وO2 ، درجه حرارت محیط نیز بر تعادل بین چرخه PCR وتنفس نوری تاثیر به سزایی دارد. بنابراین اگر گیاهان زراعی سه کربنه در شرایطی قرار گیرند که از تنفس نوری آنها ممانعت به عمل آید و یا اینکه مقدار آن کاهش یابد ، مقدار رشداین گیاهان حدود 25 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت. این امر نکته ای بسیار مهم در جهت افزایش عملکرد در واحد سطح گیاهان زراعی سه کربنه است . برای حصول به این هدف تاکنون از مواد شیمیایی مختلفی جهت کاهش تنفس نوری و افزایش راندمان فتوسنتزی در گیاهان سه کربنه شده است.
اما متاسفانه نتایج حاصله قطعی و روشن نبوده است . طی سالهای اخیر خصوصاً پس از اعلام نتایج آزمایشات (1992)Noomura and Benson مطالعات به سمت استفاده از ترکیب جدیدی که در داخل گیاه سنتز می شود و در ومراحلی از دوره رشد گیاه ، جهت افزایش غلظت CO2 در داخل گیاه و بالا بردن راندمان فتوسنتزی گیاه استفاده می شود ، معطوف گردیده است .این ماده متانول نام دارد که ساده ترین الکل تک کربنی می باشد . متانول استفاده شده بر روی گیاهان سه کربنه خصوصاً در شرایطی که تنفس نوری در آنها به مقدار زیاد در حال انجام است می تواند بخشی از تلفات کربن تثبیت شده توسط فتوسنتز را جبران نماید و از این طریق شاهد افزایش فتوسنتز خاص درواحد سطح و بالا رفتن تولید ماده خشک در گیاهان زراعی سه کربنه باشیم . ..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017