سایت تحقیق، سایت نیازمندیهای دانشجویی
موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
یکشنبه 12 مهر 1394
بازدید امروز : 1432 نفر

موضوع : تعدد و تکرار جرم در قانون
تحویل در محیط : word  عنوان سفارش : تعدد و تکرار جرم در قانون
  تعداد صفحه : 23
  قیمت : 3000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید
<-- نمایش تحقیق بعدی ..... نمایش تحقیق قبلی -->

فهرست مطالب
عنوان
صفحه
مقدمه
تكرار جرم در قانون مجازات اسلامی
شرائط تحقق تكرار جرم
تعدد جرم
انواع تعدد جرم
مجازات تعدد جرم
علل تشدید مجازات در تکرار جرم
تکرار جرم و رابطه سن در قانون مجازات اسلامی
رابطه بين بزهكاري جوانان وبزهكاري بعادت
نتیجه گیری
منابع
تعدد جرم به عنوان عامل مشدد در مجازات
مقدمه:
يكى از آفت هاى هر جامعه افراط و تفريط است كه در هر زمينه اى انسان و جامعه را دچار مشكل مى كند. نقطه مقابل افراط و تفريط اعتدال است. اعتدال را همه ستايش مى كنند و هيچ كس مخالف آن نيست. به حدى كه افلاطون اعتدال را فضيلت مى شناسد و دين اسلام از اعتدال با عنوان راه راست و صراط مستقيم نام مى برد. در طول تاريخ، بشريت در زمينه هاى مختلفى دچار افراط و تفريط بوده و جوامع بشرى در هر موردى كه افراط كرده پس از آن كه پى به اشتباه خود برده، براى جبران آن به عوض آن كه راه اعتدال را در پيش بگيرد، دچار تفريط شده است و شايد بدين وسيله قصد جبران داشته است. در حالى كه اين تفريط نه تنها افراط را جبران نمى كند، بلكه به شكل ديگرى معضل و مشكل جديد ايجاد مى كند.
از جمله اين افراط و تفريط ها مبارزه بشر با پديده شوم جرم و ارتكاب آن و مجرم است. جرم و مجرم در طول تاريخ همراه جوامع بشرى بوده و گويى با اجتماع بشرى خلق شده و با آن هميشه همراه خواهد بود.از آن جايى كه انسان آزادى را دوست دارد، مايل است اين آزادى و محدوده آن را گسترش دهد تا حدى كه هيچ حد و مرزى براى آزادى او وجود نداشته باشد. اما اين ميل و خواست او با زندگى اجتماعى و آزادى ديگران در تعارض و تضاد است. ناچار همه بايد بپذيرند براى زندگى اجتماعى بايد از آن ميل آزاديخواهى مطلق كه صرفاً در يك زندگى فردى امكان تحقق دارد، دست بردارند و به يك آزادى تعريف شده در قالب قانون كه براى همه يكسان و مساوى است بسنده كنند.
فقط انسان هاى معقول و منطقى اين آزادى تعريف شده را قبول دارند. كسانى كه با تربيت صحيح به اين باور رسيده اند. اما در هر جامعه گروه هايى پيدا مى شوند كه چنين حدى را براى آزادى هاى خود قبول ندارند.
مشكلات جامعه را انسان هاى منطقى ايجاد نمى كنند، بلكه گروه هايى از مردم كه درك منطقى از آزادى ندارند و مخالف نظم در جامعه هستند، مشكل آفرين مى شوند.
در ميان مجرمان آنها كه به ارتكاب يك جرم خاص مثلاً سرقت يا كلاهبردارى يا صدور چك بلامحل و به طور كلى جرائم عليه اموال دست مى يازند از كسانى كه عليه جان افراد اقدام مى كنند كم خطرترند.
گروهى از همه مجرمان خطرناك ترند. اين افراد سه ويژگى دارند. اول اين كه معمولاً گروهى عمل مى كنند. گروه آنها ممكن است از ۲ يا چند نفر تشكيل شده باشد. دوم اين كه نسبت به مجرمان ديگر علاقه بيشترى به مخفى كارى دارند، اين گروه ها علاقه مند تظاهر و علنى مرتكب شدن جرم هستند و ويژگى سوم و بارز ديگر آنها اين است كه خود را محدود به ارتكاب جرائم خاص نمى دانند، آنها هر جرمى را كه قابل تصور است حتى براى تفنن هم مرتكب شده يا مى شوند. اين گروه به طور مثال اگر پول نياز داشته باشند دست به سرقت مى زنند و در جريان سرقت اگر لازم باشد آدم هم مى كشند و...
آنها جرم را صرفاً براى رفع نياز مرتكب نمى شوند، بلكه براى ارضاى اميال ضداجتماعى خود مرتكب مى شوند. نياز ذهنى و روانى آنها ارتكاب اعمال ضداجتماعى است.
جوامع بشرى بخاطر افراط در مجازات مجرمان در قرون گذشته در چند ده سال اخير راه تفريط را پيش گرفته و سعى در رأفت و مهربانى با مجرمان دارد. با تأكيد و سفارش به پرهيز از تفريط در برخورد با همه مجرمين و پيش گرفتن راه اعتدال نسبت به همه، در خصوص مجرمان مورد بحث اين گفتار تأكيد بر شناسايى سريع و به موقع اين دسته از مجريان و اعمال مجازات مناسب با درجه خطرناكى آنها كه توصيف شد داريم. اعتدال در مورد اين دسته از مجرمان برخورد شديد با آنهاست. قبل از آنكه آنها فرصت ارتكاب اعمال وحشتناك ديگرى داشته باشند. ..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377 - 09111491359      Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net       2007 - 2015