شنبه 3 تیر 1396
بازدید امروز : 3974 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پروژه پایان نامه بررسی آلودگی محیط زیست از دیدگاه جامعه شناختی رشته علوم اجتماعی
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
پروژه پایان نامه بررسی آلودگی محیط زیست از دیدگاه جامعه شناختی رشته علوم اجتماعی
تعداد صفحه :
193
قیمت :
12000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

: فهرست مطالب
فصل اول – معرفی تحقیق
مقدمه
هدف و ضرورت تحقیق
بیان مسأله
فصل دوم :انواع آلودگی های محیط زیست
آلودگی هوا
آلودگی منابع آب
آلودگی های ناشی از پاک کننده ها ( شوینده ها )
آلودگی ناشی از آفت کش ها
آلودگی ناشی از نفت
آلودگی ناشی از فلزات سمی
آلودگی ناشی از فاضلاب
آلودگی خاک
آلودگی صوتی
فصل سوم : نظریه های مربوط به آلودگی محیط زیست
2- ابعاد اجتماعی مسئله
3- مشکل زنده ماندن
فصل چهارم
1- عملکرد فرانسه ( بطور کلی اروپا )
2- عملکرد ایران
3- تولید مناسب و بی خطر
4- تکنولوژی مناسب
فصل پنجم
1- نتیجه گیری
2- پیشنهادات
1- مقدمه
در طول تاریخ بشری رابطه ی آدمی با محیط زیست همواره به صورت تابعی از رفتار او با محیط اطراف خود بوده است . این رفتار در طی قرون متمادی اشکال گوناگونی به خود گرفته و روز به روز بر وسعت و پیچیدگی آن افزوده شده است . محیط زیست مجموعه ای بسیار گسترده و درهم پیچیده از عوامل گوناگون که بر اثر فرآیند و تکامل تدریجی موجودات زنده و اجزای سازنده سطح زمین بوجود آمده و بنابراین در فعالیت های انسان تأثیر گذاشته و از آ« تأثیر می پذیرد .
از اهمیت حیاتی محیط زیست همین بس که نه تنها زندگی انسان ها بلکه زندگی همه ی موجودات و به عبارت دیگر تمام عالم هستی به سلامتی و بقای آن وابسته است . اما در قرن بظاهر پیشرفته و متمدن و با فناوریهای چشمگیر پایمال کرده و عملاً در حال تخریب بنیانی محیط زیست و نابودی آن می باشد .
محیط زیست کره ما از جهات مختلفی تحت فشار شدیدی قرار گرفته است . صحرا ها گسترش پیدا می کنند ، از وسعت جنگل ها که شش های طبیعت هستند کاسته می شود ، آب و هوا به علل مختلف در حال تغییر است که اثرات طغیان آب ها و خشکسالی ناشی از آن ضرر های جانی و مالی بسیاری به همراه دارد و حوادث طبیعی سهمناک تر و مخربتر می گردد .
آب های زیرزمینی و رودخانه ها ، دریاچه ها و حتی اقیانوس ها آلوده شده و سیستم اکولوژی آن ها در حال تخریب است . از تعداد گونه های حیوانات ، پرندگان ، گیاهان و دیگر موجودات زنده به علت آلودگی و نامساعد شدن محیط زیست کاسته می شوند و برخی از منابع طبیعی رو به اتمام است و شاید از همه بدتر آلودگی روزافزون هوایی است که استشناق می کنیم و سلامتی انسان را تهدید می کند و بطور کلی چنین به نظر می رسد که طبیعت زیبا و اعجاب انگیز ما در حال نابودی تدریجی است . طبق مدارک و شواهد کم و بیش ناشی از عملکرد سودجویانه و نابخردانه بیشتر است .
آیا بشر می تواند با حفظ الگو های کنونی مصرف هایش از به خطر افتادن تأمین نیاز های نسل آینده جلوگیری کند ؟ داده های موجود چنین امکانی را با تردید روبرو می سازد . پژوهش های سازمان ملل حکایت از آن دارد که فعالیت های بشر تاکنون 10 درصد جنگل ها و مراتع روی زمین را به صحرا تبدیل کرده است . این فعالیت همچنین ظرفیت تولید 25 درصد زمین های کشاورزی را تباه کرده اند که برابر با مساحت کشور چین و هند است .
در حالیکه جمعیت امریکا ، اروپا ، کانادا 20 درصد جمعیت جهان است ، مردم این کشورها 67 درصد منابع زمین را مصرف و 75 درصد زباله ها را تولید می کنند . این اسراف زمانی صورت می گیرد که هنوز 1/2 میلیارد نفر در جهان هر ماهه با کمتر از 50 هزار تومان زندگی می کنند. فاجعه بارتر این است که پس از گذشت 12 سال 1 میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده است که بیشتر آن ها در کشور های در حال رشد به دنیا آمده اند . اگرچه کارنامه ی بشر در زمینه های گوناگون مایه ی دلسردی است ، اما در دهه های اخیر گامهایی کوچکی نیز برای ترمیم ویرانی ها برداشته شده است . کوشش های کشور های مختلف در زمینه ی بازسازی لایه های ازن نوید بخش است . گسترش فناوری انرژی های تجدیدپذیر و یارانه های برخی دولت ها ، استفاده انرژی پاک را نسبتاً گسترش داده است و کاهش قابل توجه گاز های گلخانه ای را در چند دهه ی آینده نوید می دهد .
کوشش سازمان ملل در تدوین برنامه ی توسعه ی پایدار به عنوان الگوی مناسب رشد که نیازهای نسل آینده را در نظر می گیرد و حفاظت از محیط زیست را دستور کار خود قرار می دهد ، از دست آوردهای دیگر بشری بشمار می رود ، هرچند اجرای این الگو با مشکلات زیادی روبروست . اما از سوی کشور های جهان پذیرفته شده و حداقل دستور کار روشنی را در برابرمان گذارده ، امروز باید شعار تولید انبوه به منظور کاهش قیمت بر واحد تولید و سود بیشتر جای خود را به شعار تولید بهینه به نحوی که منابع طبیعی به بهترین وجه استفاده شوند ، بدهد . اصولاً حفظ محیط زیست یکی از مهمترین موضوعاتی است که جهان امروز با آن مواجه می باشند . بدون آن نمی توان به رشد اقتصادی فکر کرد . بی تردید ما موظفیم دنیای بهتر و دلپذیرتری برای نسل های آینده ایجاد کنیم . هر نسل باید این وظیفه را در برابر نسل بعدی بر عهده بگیرد . لازم به یادآوری است که مسئولیت نسل کنونی در این خصوص جنبه ای منحصر به فرد دارد ، زیرا که نسل امروز نسلی است که فعالیت های صنعتی و اقتصادی آن ، نسل بعد را مورد تهدید زیست محیطی قرار می دهد . از آنجا که حفظ محیط زیست یک مبحث جهانی است ، نیازمند همکاری های بین المللی می باشد . بدون حرکت جمعی نمی توان به گونه ای موفقیت آمیز به حفاظت بهره وری و بهره برداری از محیط زیست دست یافت . سازمان ملل متحد و سایر سازمان های ذیربط در سال های گذشته و اخیر نشست های متعددی را برگزار نموده اند ، تا شاید بتوانند از گسترش ابعاد فاجعه جلوگیری نمایند. اما این تلاش ها زمانی به ثمر خواهد رسید که سهم آلوده کننده های محیط زیست در برطرف کردن آن عادلانه تنظیم شود . در کشوره ای پیشرفته در تلاشند تا هزینه های سرسام آور کنترل و حفظ محیط زیست را بر دوش کشور های تولید کننده ی انرژی بگذارند و از آن به عنوان یک اهرم جهت بهره گیری بیش از پیش از این کشور ها استفاده نمایند .
در چند دهه ی اخیر شاهد آگاهی اجتماعی در زمینه ی محیط زیست بوده ایم . جنبش سبز ( در اروپا ) موضوع محیط زیست را به نوشته های اجتماعی و سیاسی امروزین وارد کرد ، نه تنها آگاهی همگان را در این زمینه بالا برد ، بلکه احزاب ، با سابقه سیاسی را ناچار ساخت که در برنامه ی رشد و توسعه سنتی شان بازبینی کنند و به حفاظت از محیط زیست ارج نهند .
جنبش عدالت سبز در امریکا از تبعیضات زیست محیطی پرده برداشت . مهاجران و رنگین پوستان و و گروه های مدافع حقوق مدنی و کارگری را گرد هم آورد و سبب شد تا قوانینی علیه تبعیضات زیست محیطی به تصویب رسد .
همچنین در دهه های اخیر شاهد دگرگونی در قلمرو و تفکر اجتماعی بوده ایم ، به طوریکه حوزه های مختلف بر آن بوده اند که شناخت محیطی را بر پارادایم کانونی خود پیوند دهند تا بتوانند به چالش هایی که محیط گرایان مطرح کرده اند و نیز به بحران جهانی محیطی پاسخ دهند و در دیگر حوزه های علوم اجتماعی نیز پیشرفت عمده ای در جهت بهره گیری از ملاحظات محیطی صورت گرفته است .
مرکز تحقیقات علمی در حال حاضر یک برنامه تحقیقاتی مربوط به رشتهه ای گوناگون علمی را اداره می کند . بسیاری از برنامه های اقتصادی اروپا بویژه برنامه استپ ( حفاظت از محیط زیست ) اپوک ( اقلیم شناسی و خطر های طبیعی ) درباره ی محیط زیست است . جامعه ی اروپا یک مرکز عمومی حقیق در شهر اسیپرا در ایتالیا دارد . این مرکز بیشتر به آلودگی هوا و خطر های صنعتی می پردازد .
در نهایت بحران محیط زیست هم اکنون همه ی کشور ها ا درگیر خود کرده و مسئولان ذیربط را به فکر واداشته است ، تا فکری به حال این معضل قرن حاضر کنند ، البته شایان ذکر است که دولت و مسئولان به تنهایی نمی توانند قدمی مؤثر در این راه بردارند بلکه موفقیت در این زمینه خواستار همکاری همه جانبه مردم و مسئولان در کنار هم می باشد .
2- هدف و ضرورت تحقیق
دانش ما در زمینه های مختلف مانند اثر گلخانه ای ، مرگ جنگل ها ، آلودگی داخلی ، تأثیر مواد آلوده کننده بر سلامتی ، مکانیسم های زیست شناختی دنیای زنده و غیره بسیار ناچیز است .
تحقیقات علمی قابل ملاحظه ای درباره ی محیط زیست صورت نگرفته است و فقط چند کشور صنعتی نظیر امریکا ، آلمان و فرانسه بیشترین تحقیقات در این زمینه را دارا هستند .
در این تحقیق سعی دارم علل و عواملی را که باعث آلودگی محیط زیست می شود را مورد بررسی قرار دهم و در این زمینه ، بیشترین توجه ام را به علل و عواملی که از نظر جامعه شناختی می توانند بر روی آلودگی محیط زیست اثر گذاشته و شرایط بدتری را برای آن بوجود آورد معطوف ساخته ام .
همانگونه که واضح و روشن است ، اساس تحقیق درباره ی این مسئله بر هیچ کس پوشیده نیست ، البته با توجه به تلاش هایی که در این زمینه انجام داده ام و کتاب های مختلفی که در این زمینه مطالعه کرده ام ، امیدوارم بتوانم گامی هرچند کوچک در کاهش آلودگی محیط زندگیمان برداشته باشم و اهمیت این موضوع را به همگان گوشزد کرده باشم . این امر که عموم مردم باید برای حفاظت از محیط زیست شان همکاری کنند کاملاً آشکار است . پس مردم باید برای حفاظت از منابع طبیعی شان که هم خود و هم آیندگانشان به آن نیاز دارند ، تلاش کنند .
هرچند که بعضی بر این باورند که جامعه شناسی مستقل از محیط طبیعی آن است و علوم اجتماعی نباید در زمینه محیط زیست و حفاظت از آن اظهار نظر نماید . اما امروزه این موضوع کاملاً رد شده و کارشناسان معتقدند که جامعه شناسی و تمامی علوم دیگر به محیط زندگی اطرافشان وابسته هستند .
در انتها من سعی کرده ام راهکارها و پیشنهاداتی را که از نظر خودم در زمینه ی جلوگیری از آلودگی محیط زیست می تواند راهگشا باشد را بیان کنم . البته این فقط چند نمونه از راههایی است که به ذهن من با توجه به بررسی هایم رسیده است .
آلوده کننده های محیط زیست
1- آلودگی هوا
2- آلودگی منابع آب
3- آلودگی های ناشی از پاک کننده ها ( شوینده ها )
4- آلودگی ناشی از آفت کش ها
5- آلودگی ناشی از نفت
6- آلودگی ناشی از فلزات سمی
7- آلودگی ناشی از فاضلاب
8- آلودگی خاک
9- آلودگی صوتی
آلودگی هوا
هوا : اصطلاحی است که برای توصیف مخلوطی از گاز ها که هریک قشر نسبتاً نازکی را در اطراف زمین بوجود می آورند ، بکار برده می شود . ( 78 % N2 ، 21 % O2 ، 1 % مابقی گاز ها ) هوای آلوده : با اضافه شدن هر ماده ای به هوا غلظت آن تغییر می کند و در نتیجه موجب آلودگی هوا می شود. هر ماده ای که چه بصورت طبیعی یا مصنوعی بتواند از هوا بدست آید
پنج نوع از مواد که بوجود آورنده ی آلودگی هوا می باشند عبارتند از :
1- منو اکسید کربن (CO)
2- اکسید های نیتروژن (NOx)
3- هیدرو کربن ها (HC)
4- اکسید های سولفور (SOx) 5- ذرات معلق
منابع منواکسید کربن
1- اکسایش CH2 ← 6/77 %
2- منابع مصنوعی ( انسانی ) ← 4/9 %
3- منابع طبیعی ← 5/6 %
4- اقیانوس ها ← 9/3 %
5- تخریب و رشد کلروفیل ← 6/2 %
........


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017