موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

بررسی رشد فیزیکی و توسعه شهر میناب

عنوان سفارش :
بررسی رشد فیزیکی و توسعه شهر میناب
تعداد صفحه :
26
قیمت :
7500 تومان
بررسی رشد فیزیکی و توسعه شهر میناببررسی رشد فیزیکی و توسعه شهر میناب
 • مقدمه
 • شهرها، همواره تحت تأثير نيروها وعوامل گوناگوني شكل گرفته وگسترش مي يابند. شهر در اساس پديده اي اجتماعي- اقتصادي است ، انسانها براي كار وزندگي وارتباطات، در پهنه اي محدود وكمابيش متراكم گرد هم مي آيند وكم¬كم شهر را پديد مي آورند. شهرها باتحولات اجتماعي، جابه جايي هاي جمعيتي،تغييرات اقتصادي ونوآوريهاي فن شناختي، دگرگون مي شوند. با افزايش جمعيت نيز فعاليت وسرمايه گذاري به شدت توسعه مي يابد ونظام وسازمان كالبدي شهرها دستخوش تغییرات اساسي مي شود.(سعیدنیا1378 :19)
  بنابراین شهرها همانند موجودات زنده، همواره از لحاظ كالبد بزرگتر و از لحاظ ساخت پيچيده تر مي شوند.به دنبال اين رشد فيزيكي، شرايط اقتصادي، اجتماعي وفرهنگي آن ها نيز به تدريج دگرگون ميشو د. بررسي تاريخي شيوه ي گسترش كالبدي شهر، عوامل مؤثر در تغيير ساختار شهر را آشكار مي سازد. چرا شهر در اين مكان ايجاد شده است؟ چگونه رشد كرده و علل پيشرفت آن چه بوده است

 • بیان مساله
 • جغرافيا و برنامه ريزي شهري با نگرش سيستمي، وقتي مي تواند پايه ي مطالعات توسعه ي شهر قرار گيردكه سيستم کالبدی شهر مجموعه اي از فضاها ، كاربريهاي مختلف و شبكه هاي ارتباطي بين آنها باشد . كه تحت تأثير سيستم هاي جغرافيايي، اقليمي، اكولوژيكي، اقتصادي و ...، به عنوان محيط سيستم ، در مسير فراهم آوردن شرايط زندگي مطلوب براي ساكنان آن (هدف )قرار دارد. از طرفي اين سيستمها همواره تحت تأثير سيستمهاي محيط از يك طرف و سيستمهاي تشكيل دهنده ي آن (انواع کاربریهای زميني، تراكم كاربريهاي مختلف، مكان يابي و تركيب مكاني يا همجواري كاربريها، كارآيي يا فرسودگي فضاها و كاهش عملكرد فضاها) از طرف ديگر ، دچار دگرگوني شده و در مسير تحقق هدف (زندگي مطلوب و عادلانه )دچار اختلال مي شوند. اين وضعيت موجب شده تا سيستم شهري از تعادل خود ، كه براي تحقق سطح كيفي و كمي خاصي از زندگي در نظر گرفته شده ، خارج شود و از اين رهگذر بازده عناصر يا كاربريها يا فضاهاي شهري، به جاي گرايش به سوي تعادل، عملاً از آن دور گشته و در مسير كاهش كيفيت سطح زندگي (هدف) پيش مي رود. اين موضوع، امروزه در شهرها به صورت گراني سفرهاي درون شهري، تأخيرهاي طولانی، تخريب محيط زيست، پيدايش مناطق مسكوني غير قانونی، ايجاد مراكز توليدي ناسالم در كنار مناطق مسكوني به طر احي مراكز اداري فشرده و غيراستاندارد نزديك به مركز شهر، پاركهاي شلوغ و آلوده و نامتناسب، از بين رفتن باغها و تبديل فضاهاي مسكوني به فضاهاي تجاري، بلااستفاده ماندن و تغيير عملكرد برخي كاربريها و يا ايجاد فضاهاي جديد مانند : شهركها، پاساژها، يا تغيير موقعيت مكاني شهر، مانند انتقال عملكرد هسته ي اصلي شهر به هسته هاي جديد، تعطيلي يا تغيير عملكرد بخشهايي از فضاهاي شهر، به روشني ديده مي شود. بنابراين، علم برنامه ريزي شهري با نگرش سيستمي خود ميتواند در ارتقاء سطح كمي و كيفي سيستم مؤثّر باشد.

  استان هرمزگان

  این استان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. کرانه‌های این استان در شرق بر دریای عمان و در غرب بر خلیج فارس قرار دارند. بعضی از جزیره‌های مهم هرمزگان عبارت‌اند از قشم، کیش، ابوموسی، لاوان، هرمز، لارک، سیری. استان هرمزگان دارای 13 شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه‌است و بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می‌باشد.
  استان هرمزگان در حدفاصل بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده‌است.این استان حدود ۶۸هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استان‌های فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر دربرگرفته‌است.
  بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می‌باشد که از این تعداد ۴۱۹۹۳۸ نفر در بندرعباس ساکن می‌باشند. بندرعباس به‌عنوان مرکز استان امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران می‌باشد که مرکز مهم فعالیتهای اقتصادی و تجاری می‌باشد. این شهر که در قسمت انتهایی خلیج فارس و در فصل مشترک شاهراه خلیج فارس و دریای عمان واقع گردیده‌است که نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می‌کند.تأسیسات مهم دریایی و زیربنایی کشور همچون بندر شهید رجایی، پالایشگاه نفت بندرعباس، کارخانه آلومینیوم المهدی، کارخانه آلومینیم هرمزگان، کشتی سازی خلیج فارس، فولاد و سیمان هرمزگان از این جمله می‌باشند. این استان از طریق زمین به استانهای بوشهر فارس کرمان و سیستان و بلوچستان ارتباط دارد و با راه آهن به راه آهن سراسری ایران متصل است و از طریق هوا با داشتن فرودگاهای بین المللی بندرعباس، کیش، بندر لنگه و قشم به سراسر جهان متصل است .استان هرمزگان پس از استانهایی همچون خوزستان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، آذربایجان شرقی و فارس جزء پردرامد ترین استانهای ایران می باشد ولی متاسفانه از نظر تقسیم بودجه در رده های پایانی قرار دارد.

  زبان و نژاد
  استان هرمزگان، از دير باز محل نخستين اجتماع ها و گاهواره فرهنگی کهن و مرکز آبادی بوده و نخستين حکومت های با فرهنگ، در کرانه های آن به وجود آمده است. در کرانه ها و جزيره های هرمزگان،پارس ها، بلوچها، عربها،و تيره های آميخته به سر می برند، که در اثر آميختن، نژاد ويژه ای را به وجود آورده اند ، که در شهرستان ميناب، به مينابی، . . . سرشناس شده اند. ساکنان محلی بعضی از بندرها و جزيره های استان هرمزگان، عرب زبان هستند که از ديگر نقاط ايران به اين منطقه مهاجرت کرده اند. اينان فرزند عرب زبانان محلی مستقر در ايران می باشند، که ويژگی های جسمانی آنان با عرب ها همسانی ندارد و ايرانی شده اند.
  مردم بندرعباس و برخی از نواحی استان هرمزگان، آميخته ای از فارس، بلوچ، عرب و سياه هستند، که« بندری» يا« عباسی» ناميده می شوند. لاری ها، که در شهرستان لار استان فارس، بندرها و جزيره های ايرانی دريای پارس، از جمله هرمزگان و سرزمين های جنوبی دريای پارس زندگی می کنند، از نجيب ترين تيره های نژاد آريايی به شمار می روند. چنان که هنوز هم با زبان بی آلايش و شيرين پارسی و لهجه دری سخن می گويند. بلوچ ها، در کرانه های دريای مکران، خليج فارس، جزيره ها و بندرهای ايران، از جمله استان هرمزگان زندگی می کنند. نام اين تيره در آثار فارسی «بلوچ» و در آثار عربی «بُلوش» نگاشته شده است. مکرانی ها يا مکی ها، بيش تر در ناحيه مکران استان سيستان و بلوچستان و کرانه های دريای پارس، از جمله استان هرمزگان، به ويژه ناحيه جاسک زندگی می کنند و آميخته ای از نژاد هندو، آسوری، افغان و سياه پوست هستند. زبان مردم هرمزگان عموما لهجه‌های گوناگون گویش بندری (فارسی دری تغییر یافته در اثر ورود زبانهای گوناگون به منطقه)است که از زیر شاخه‌های زبان فارسی است که دارای پیوندهایی با زبان مردم لارستان استان فارس می‌باشد. ونیز در نواحی غربی وجزایر ایرانی خلیج فارس زبان عربی نیز رایج است، همچنین در نواحی شرقی مانند جاسک زبان بلوچی رواج دارد. همچنین در برخی روستاهای حاشیهٔ دریا زبان عربی کلاً رایج است، بطور مثال: مثلاً در روستای شناس و دهستان مغویه ساکنان اصلی این مناطق کلاً به زبان عربی سخن می گویند.

 • موقعیت اقتصادی
 • فعالیت عمده مردم هرمزگان در زمینه کشاورزی, ماهی‌گیریو تجارت است. منطقه میناب و رودان به عنوان قطبهای کشاورزی استان به شمار می‌آید. این استان همچنین دارای معادنی از قبیل نفت، گاز، کرومیت، خاک‌سرخ و .... است. در ضمن هرمزگان در زمینه حمل و نقل دریایی و شیلات از موقعیت اقتصادی برجسته‌ای برخوردار است. دو بندر آزاد تجاری کیش و قشم از لحاظ اقتصادی برای این استان سود سرشاری را به دنبال دارند.

 • شهرستان‌ها و تقسیمات کشوری
 • استان هرمزگان دارای ۱۳ شهرستان، ۲۵ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه‌است. چندین دهه قبل این استان خود بخشهایی از کرمان و فارس به شمار می‌رفته‌است.

 • مردم شناسی
 • بافت جمعیتی استان تنوع فراوانی دارداز شرق با فرهنگ و سنن بلوچ ها شروع می‌شود وپوشش مردم بخصوص زنان بسیار شبیه بلوچها می‌باشد و در مرکز و غرب استان بیشتر از فرهنگ بومی خود و لباس آنها بیشتر فرنگی می‌باشد و زنان پوشش مشهور بندری، لباسی با پارچه‌های رنگی شاد قرمز سبز زرد و آبی و اکثراً زری بافی شده. روایت‌ها فرهنگ مردم هرمزگان حکایت از رشد، تکامل، اختلاط و تنوع بسیار دارد. آیین‌ها، افسانه‌ها واعتماداتی که از قله کوه‌ها تا حضور دریا وصیادان را در بر گرفته‌است، بر این چهار راه فرهنگی می‌توان از همه أقوام، ملت‌ها و أدیان آمده ورفته چیزهای بسیار بر جای مانده یافت. پس باید با ضرب دهل‌ها ونقش لباس همراه شد وبه تماشای زار و عضوا نشست تا تاریخ دیرینهٔ فرهنگ وتمدن هرمزگان را که حکایت مردم دیرزی این دیار وهم نشینی آنان با مهاجران از دور آمده را دریافت. همچنین شماری از مردم این استان از ایرانیان آفریقایی‌تبار می‌باشند.

  تحقیقهای مشابه
  بررسی رشد فیزیکی و توسعه شهر میناب
  26 صفحه - 7500 تومان
  بررسی رشد فیزیکی و توسعه شهر میناب
  23 صفحه - 7500 تومان
  پروژه بررسی رابطه سرمایه اجتماعی وبه طور اخص وجود اعتماد اجتماعی در اصلاحات ، توسعه و رشد اقتصادی رشته مدیریت صنعتی
  191 صفحه - 75000 تومان
  بررسی رشد و توسعه شهر میناب و روند شهرنشینی پروژه
  62 صفحه - 21000 تومان
  بررسی رشد و توسعه شهر میناب و روند شهرنشینی
  61 صفحه - 24000 تومان
  پروژه رشته روانشناسی بررسی نقش بازی در رشد اجتماعی کودکان
  130 صفحه - 54000 تومان
  علل رشد اشتغال زنان - مطالعه و بررسی اشتغال زتان و نظریه دانشمندان مختلف در خصوص آن
  34 صفحه - 15000 تومان
  مطالعه و بررسی رشد ذهنی کودک
  27 صفحه - 18000 تومان
  کار آماری بررسی رابطه بازی و رشد اجتماعی دانش آموزان
  15 صفحه - 90000 تومان
  مطالعه و بررسی رشد ذهنی کودک
  27 صفحه - 9000 تومان
  راهکارهایی برای جلب توریست - بررسی عوامل تاثیر گذار در توسعه گردشگری
  31 صفحه - 10500 تومان
  پروژه بررسی میزان توسعه یافتگی استان کرمانشاه با بکارگیری روشهای آماری و بررسی شاخص های
  50 صفحه - 45000 تومان
  پروژه بررسی و نقش تعاونی ها در توسعه اقتصادی بر اساس روش تحقیق
  39 صفحه - 24000 تومان
  پروژه بررسی نقش ict در توسعه فرهنگی و اقتصادی
  103 صفحه - 48000 تومان
  پرسشنامه بررسی نگرش بومیان نسبت توسعه گردشگری
  6 صفحه - 9000 تومان
  کار آماری بررسی نقش بیمه در توسعه صنعت گردشگری
  25 صفحه - 105000 تومان
  کار آماری بررسی عوامل موثر بر توسعه گردشگری
  20 صفحه - 120000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی شرکت هایی که تحت حمایت مالی موسسه ی توسعه ی راههای تجاری و صنعتی در کنیا هستند 14
  15 صفحه - 45000 تومان
  شهر نائین - شهر هزاره های تاریخی - بررسی معماری و آثار باستانی
  71 صفحه - 24000 تومان
  مطالعه و بررسی آمار مختلف شهر رشت
  23 صفحه - 9000 تومان
  کار آماری بررسی نقش بازی در فرزندان شهر و روستا
  26 صفحه - 105000 تومان
  تاثیر کار آفرینی بر رشد و توسعه اقتصادی
  2 صفحه - 1000 تومان
  پرسشنامه استانداردهای معلمان تازه کار - معلمین عملیات خود را منعکس می کنند و مسئولیت توسعه حرفه ای خود را از طریق جستجوی فرصت هایی که یاد بگیرند و رشد پیدا کنند، به عنوان یک فرد حرفه ای می پذیرند
  1 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه فعالیت های کاری (Robert Waryszak & Brian King) (روبرت واریسزاک و بریان کینگ)
  1 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه نقش جایگاه و آسیب شناسی تراکم ساختمانی در توسعه شهر آستارا
  3 صفحه - 9000 تومان
  چالش های شهر نشینی در کشورهای توسعه نیافته
  10 صفحه - 9000 تومان
  چالش های شهر نشینی در کشورهای توسعه نیافته
  10 صفحه - 6000 تومان
  نقش حمل و نقل جاده ای در توسعه گردشگری شهر رشت
  139 صفحه - 36000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007