موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

سفارش تحقیق :

رابطه بین تعارضات زناشویی و سلامت فرزندان( از نظر جسمی و روانی)

تعداد صفحه :
قیمت تحقیق : 4500 تومان
برای مشاهده بخشی از مطالب رابطه بین تعارضات زناشویی و سلامت فرزندان( از نظر جسمی و روانی) کلیک کنید
ارسال سریع لینک دانلود و ارسال به ایمیل در صورت پرداخت آنلاین
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :
 • بیان مساله
 • ازدواج يك پديده پيچيده است. انسان ها به دلايل مختلفي ازدواج مي كنند. عشق، امنيت، محافظت، نيازهاي عاطفي و جنسي، احساس آرامش و دوري از تنهايي، بعضي از عواملي هستند كه باعث گرايش به ازدواج مي شود. ازدواج موفق و روابط زناشويي قادر است بسياري از نيازهاي جسماني و رواني را در يك محيط امن برآورده سازد و تاثير به سزايي بر سلامت و بهداشت رواني افراد داشته باشد(احمدی و همکاران،1391،ص32). نهاد خانواده وظيفة خطيري بر عهده دارد. وظيفة خانواده مراقبت از فرزندان و تربيت آنها، برقراري ارتباط سالم اعضا با يكديگر و كمك به استقلال كودكان است(معتمدین و همکاران،1387،ص124).

  روان شناسان رشد از دهه 1920 به بعد علاقه مند بودند بدانند که چگونه والدین، رشد اجتماعی و شایستگی را در کودکان پرورش می دهند. یکی از نیرومندترین رویکردها در این زمینه، مطالعه اي تحت-عنوان سبک هاي فرزندپروري می باشد که توسط دارلینگ (1999) صورت گرفته است. سبک فرزندپروري به می باشد عنوان مجموعه یا منظومه ای از رفتارها تعریف شده است که تعاملات والد کودك را در طول دامنه گسترده اي از موقعیت ها توصیف می کند و فرض بر این است که یک جو تعاملی تأثیرگذار را به وجود می آورد. سبک فرزندپروري، عاملی تعیین کننده و اثرگذار است که نقش مهمی را در آسیب شناسی روانی و رشد کودکان ایفا می کند. بحث در مورد هر یک از مشکلات فرزندان بدون در نظر گرفتن نگرش ها، رفتارها و سبک هاي فرزندپروري والدین، تقریباً غیرممکن است(اسمخانی اکبری-نژاد و همکاران،1388،ص14 ـ 13).

  برانفن برینر (1995) در نظریه ی سیستم های بوم شناختی خود بیان می دارد که رشد کودک تحت تاثیر چندین لایه از محیط، تغییرات و کشمکش ها در هر لایه است که می تواند به لایه های دیگر انتقال یابد. در این الگو، خانواده قویترین ، تاثیرگذارترین و نزدیکترین لایه ی محیطی است که برهمه ی جنبه های رشد کودک تاثیر می گذارد ( مینوچین،1974). بر مبنای نظریه ی پویایی های خانوادگی براون (1978)، وقتی عملکرد ضعیفی در رابطه ی زوجین وجود داشته باشد، این اختلاف بر رفتار کودک تاثیر می گذارد. او عملکرد بد والدین را در شکل علایم آسیب¬شناختی بازتاب می دهد ( دارتاج و محمدی،2010 به نقل از عارفی و همکاران،2013،ص1776). دیدگاه و مدل محیط خانوادگی استاندارد فرض را بر این می گذارد که خانواده های دارای والدینی که عملکرد ناقصی دارند و بسیاری از خانواده های تک والدینی به واسطه ی طلاق؛ محیط های بهینه ای را برای اجتماعی سازی و رشد بچه ها ندارند. در نتیجه قرار گرفتن در معرض این محیط ها خطر مجموعه ای از مشکلات برای کودکان را افزایش می دهد( آماتو و شیدل،2008،ص1139).

  رابطه زناشويي مستلزم اين است كه زوجين ياد بگيرند چگونه با هم مرتبط و از هم متمايز هستند. تعارض به هنگام عدم درك تفاوت هاي فردي به وجود مي آيد. مشكلات زناشويي با مفاهيم مختلفي مثل تعارض، ناسازگاري و نارضايتي زناشويي معرفي مي شود؛ و در نهايت طلاق يكي از پيامدهاي اختلافات زناشويي و يكي از پر استرس ترين وقايع زندگي محسوب مي شود و با اختلالات جسمي و رواني ـ هم در والدین و هم در فرزندان ـ در ارتباط است(احمدی و همکاران،1391،ص32). زوج بودن ابعاد زيستي، اقتصادي، عاطفي، رواني و اجتماعي مختلفي دارد. رضايت زناشويي معلول عوامل متعددي از ارتباطات بين زن و شوهر و فرزندان است. رضايت زناشويي وقتي وجود دارد كه وضعيت موجود فرد در روابط زناشويي مطابق با آنچه كه وي انتظار دارد، منطبق باشد و نارضايتي زناشويي وقتي اتفاق مي افتد كه وضعيت موجود فرد در روابط زناشويي با وضعيت مورد انتظار و، دلخواه فرد منطبق نباشد. ارتباط با همسر جنبة مركزي زندگي عاطفي و اجتماعي يك شخص است و نارضايتي زناشويي، به توانايي زن و شوهر براي برقراري روابط رضايتمندانه با بچه ها و ساير اشخاص خارج از خانواده آسيب مي رساند(معتمدین و همکاران،1387،ص127).

  در سال¬های اخیر محققان در حوزه ی تکامل رفتاری ، مدل محیط خانوادگی استاندارد را به چالش کشیده-اند. پژوهش ها از این اثر علمی بیان می دارد که بسیاری از پیوندها بین عوامل خطر خانوادگی و سازگاری کودکان – پیوندهایی که زمانی تصور می شد کاملا محیطی باشند- یک مولفه ی ژنتیکی قوی دارند ( هریس 1998؛ تاورز، اسپاتز و بندریشر2001؛ راوی 1994 به نقل از ( آماتو و شیدل،2008،ص1139). بر طبق این چشم انداز، والدینی با ویژگی های شخصیتی بغرنج، از قبیل روان رنجوری یا زمینه ی شرکت در رفتار ضد اجتماعی، احتمال دارد که بیشتر از دیگران ، ناسازگاری بین والدین را تجربه کنند. و ازدواج خود را با طلاق به پایان ببرند. از آنجا که واالدین این ویژگی ها را به صورت ژنتیکی به فرزندانشان انتقال می دهند کودکانی که در این خانواده ها زندگی می کنند مستعد مجموعه ای از ناسازگاری ها هستند. بر طبق این سناریو، پیوندها بین اختلاف زناشویی والدین و مشکلات رفتاری احساسی کودکان نادرست هستند. از لحاظ ژنتیکی زمینه های ارثی ، مکانیزم سببی هستند که مشکلات والدین و کودکان را به هم مرتبط می کنند( آماتو و شیدل،2008،ص1139).

  سلامت روانی از جمله مسائلی است که قرن¬هاي متمادي همواره مورد توجه روانشناسان، مشاوران و متخصصان علوم رفتاري قرار گرفته است. اختلال در سلامت روانی افراد باعث بسیاري از مشکلات اجتماعی، ارتباطی و اختلالات عاطفی از جمله افسردگی می گردد. گزارش جهانی سلامت (2001) سلامت روانی را رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی فرد، که بین این سه جنبه تأثیر متقابل و پویا وجود دارد، تعریف کرده است. بنابراین سلامت روان به عنوان یکی از ملاك هاي تعیین کننده سلامت عمومی افراد در نظر گرفته می شود؛ که مفهوم آن عبارت است از احساس خوب بودن و اطمینان از کارآمدی خود، اتکا به خود، ظرفیت رقابت، تعلق بین نسلی و خودشکوفایی توانایی هاي بالقوه فکري، هیجانی و از این قبیل سلامت روانی را می توان وضعیت کسی دانست که کارکرد او در سطح بالایی از سازگاري و انطباق رفتاري است(اسمخانی اکبری نژاد و همکاران،1388،ص16).

  در مراحل اولیه ی رشد " بهداشتی" ، محیط خانواده که عمدتا از طریق شیوه های فرزندپروری و روابط احساسی بین کودک- والدین شکل گرفته، احساس امنیت احساسی و جسمی را برای کودک فراهم می نماید که نهایتا منجر به رشد مهارت های خود گردان مورد نیاز برای رفاه احساسی و جسمی می شود. درگیری زوجین می تواند به طور خاص برای کودکان اضطراب آور باشد زیرا می تواند منجر به جو احساسی ناخوشایند در خانواده شود. و می تواند رفاه روانی و جسمانی کودک را تهدید کند. و می تواند قابلیت دسترسی احساسی یا عاطفی و حساسیت والدین را از بین ببرد. به علاوه، قطع رابطه والدینی که از ناسازگاری زناشویی ناشی می شود به شدت قابلیت دسترسی روانی و فیزیکی والدین بدون سوء سابقه را کاهش می دهد و به افزایش مشکلات مالی و عوامل استرس زای دیگر ارتباط دارد(تروکسل و ماتیوس،2004 ،ص29).

  قره باغی (2010) رابطه ی بین درگیری زوجین و رابطه ی کودک – والدین با علایم آسیب شناختی رفتاری و احساسی بر دانش آموزان کلاس پنجم مدارس ابتدایی در تهران شامل 220 دختر و 193 پسر را مورد بررسی قرار داد. یافته های آنان نقش پیش بینی کننده ی درگیری و اختلاف زوجین در کاهش کیفیت والدین و کودک در پیش بینی مشکلات آسیب شناختی رفتاری و احساسی کودک را نشان می دهد. شواهد این تحقیق در مورد درگیری زوجین نشان می دهد که با ظهور اختلالات ذهنی مختلف، مشکلات رفتاری کودکان و حتی مشکلات جسمی در میان زوجین می تواند ناشی از درگیری ها و اختلافات زناشویی باشد(به نقل از عارفی و همکاران،2013،ص1777).

  کاج باف و همکارانش ( 2005) رابطه ی بین سطح رضایت زناشویی والدین و اختلالات رفتاری در دختران را بررسی نمودند؛ آنها دریافتند که یک همبستگی بین سطح رضایت زناشویی والدین و اختلالات رفتاری در دختران وجود دارد . یک رابطه ی معنادار بین توافق در تربیت کودکان و مشکلات رفتاری وجود دارد (به نقل از همان منبع).

  شواهد بیان می دارد که آسیب شناختی روانی والدین یک عامل کلیدی در رشد کودک محسوب می شود..و درگیری زوجین به ایجاد مشکلات مختلف در خصوص سازگاری کودک منجر می شود؛ که از جمله می-توان مشکلات درونی سازی و برونی سازی و اختلالات در عملکرد اجتماعی و علمی را نام برد(کروز و دیگران،2011،ص684).

  رابطه بین درگیری و اختلاف بین والدین و سازگاری روانی کودک به خوبی( درتحقیقات متعددی) ثابت شده است. ( مثال ، ایمری، 1982؛ گریچ و فینچام ،1990؛ پورتر و اولیری 1980) . بدین معنا که؛ درگیری و کشمکش والدین نشان داده که یک تاثیر معکوس بر علایم درونی سازی کودک ( دادس و همکارانش ،1991؛ هارولد ، فینچام،آسبورن و کانگر،1997)؛ مشکلات بیرونی سازی ( گریچ، فینچام، ژورلیز و مک دونالد ،2000؛ هارولد و همکارانش 1997؛ جانسون و اولیری 1987)؛ صلاحیت اجتماعی ( ایمری و اولیری،1984؛ گاتمن و کاتز ،1989؛ پالی، کانگر و هارولد 2000) ؛ و موفقیت علمی می گذارد ( فورهند و ویرسون،1993؛ لانگ ، فورهند، فابر و برودی 1987 به نقل از هارولد و دیگران،2004،ص350).

  کودکانی که در خانواده هایی رشد می کنند که در آن ها اختلافات زناشویی وجود دارد و یکی از والدین تهدید به ترک منزل می کند یا واقعا این کار را انجام می دهد ممکن است ریسک بیشتری را برای مشکلات بهداشت جسمی و روانی داشته باشند و علت این امر هم شکست آن ها در رشد شایستگی های اجتماعی و مهارت های تنظیم رفتاری و احساسی کارآمد است. به راستی بیش از دو دهه تحقیق بیان می دارد که درگیری های والدین و قطع رابطه ی آنها به یک تنوع گسترده از نتایج معکوس بهداشت روانی در کودکان مرتبط است از جمله به پرخاشگری / خصومت، اضطراب، افسردگی و خودکشی ارتباط دارد ( گریچ و فینچام1990). علی رغم این حقیقت که بسیاری از این مشکلات احساسی و رفتاری ( مثال اضطراب، افسردگی، خصومت) به خودی خود عوامل خطر مستقیمی برای بیماری جسمی مزمن در دوران بزرگسالی هستند ( گالو و متیوس 2003) ، پژوهش های نسبتا کمتری به بررسی تاثیر درگیری والدین یا جدایی آنها بر مشکلات جسمی کودکان پرداخته است(تروکسل و ماتیوس،2004 ،ص29).

  همسران باید بدانند که تعارض و اختلاف جزیی از زندگی است اما باید یاد بگیرند که چگونه آن را حل کنند زیرا سازگاري زناشویی موجب عملکرد بهترشان بعنوان والدین، طول عمر، سلامت جسمی و روانی، رضایت از زندگی، روابط اجتماعی و تربیت بهتر فرزندان خواهد شد. همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندي سالم، باهوش، با مسئولیت، متعهد داشته باشند که به او افتخار کنند و اگر فرزندشان اینگونه نباشد در مقایسه اش با کودکان دیگر، وي را بازخواست می کنند اما کمتر به این نکته توجه دارند که این خواسته میسر نمی شود مگر اینکه همسران رابطه سالمی با یکدیگر داشته باشند چرا که کودك در درون این رابطه پرورش می یابد، از آنها الگوبرداري می کند و در زندگی خود همان رفتارهایی را که دیده و یادگرفته بروز می دهد(بی نام،1391،ص11). براین اساس در تحقیق حاضر در نظر دارم تا به بررسی رابه تعاضات ئ اختلافات زناشویی و سلامت فرزندان (از نظر جسمی و روانی) بپردازن و با توجه به هدف پژوهش ا این سوال مطرح می شود که؛ آیا درگیری و قطع رابطه ی زوجین و والدین بر منحنی ریسک و خطر سلامت جسمی کودکان تاثیر می گذارد

  تحقیقهای مشابه
  رابطه بین تعارضات زناشویی و سلامت فرزندان( از نظر جسمی و روانی)
  8 صفحه - 4500 تومان
  کار آماری بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی درونگرا و برونگرا با سلامت روانی جوانان
  18 صفحه - 120000 تومان
  کار آماری بررسی رابطه بین تیپ شخصیتی درونگرا و برونگرا با سلامت روانی جوانان
  8 صفحه - 105000 تومان
  پروژه رشته روانشناسی بررسی رابطه بین ترتیب تولد فرزندان بر میزان اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری در بین کودکان
  436 صفحه - 105000 تومان
  پروژه رشته روانشناسی - رابطه بین بهداشت روانی و پیشرفت تحصیلی
  70 صفحه - 30000 تومان
  پروژه رشته غلوم اجتماعی - بررسی رابطه بین خود پندار و اضطرلب در دانش آموزان
  60 صفحه - 24000 تومان
  پروژه رشته روانشناسی رابطه بین عزت نفس و پیشرفت تحصیلی
  57 صفحه - 60000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - رابطه بین شهر ها و اقتصاد cities and economies
  7 صفحه - 21000 تومان
  بررسی رابطه بین مهارت های مدیران فنی – انسانی - ادراکی و عملکرد آنان در مدارس راهنمایی
  50 صفحه - 18000 تومان
  پروژه رشته علوم تربیتی بررسی رابطه بین بررسی نگرش دانش آموزان دبیرستانی نسبت به حجاب پوشش اسلامی
  100 صفحه - 75000 تومان
  پروژه رشته علوم تربیتی بررسی رابطه بین عملکرد مشاوران و پیشرفت تحصیلی و سازشی دانش آموزان دبیرستانی
  166 صفحه - 75000 تومان
  پروژه علوم تربیتی بررسی رابطه بین بررسي نگرش دانش آموزان نسبت به حجاب و پوشش اسلامی
  131 صفحه - 75000 تومان
  سیلست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با روابط بین الملل
  21 صفحه - 10500 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - رابطه بین حسابرسی داخلی و امنیت اطلاعات: تحقیقات اکتشافی
  16 صفحه - 48000 تومان
  پروژه رشته روانشناسی رابطه بین ویژگی های شخصیتی و سبک های مقابله با استرس
  99 صفحه - 75000 تومان
  پروژه بررسی رابطه بین ویژگیهای شخصیتی و باورهای غیرمنطقی و تیپهای شخصیتی زنان شاغل با میزان ترس از موفقیت آنان
  27 صفحه - 21000 تومان
  پروژه رشته علوم تربیتی بررسی رابطه بین اضطراب کودکان و اختلالات خلقی - اضطراب و افسردگی والدین با جامعه آماری و پرسشنامه
  70 صفحه - 60000 تومان
  کار آماری بررسی رابطه هویت و پرخاشگری در بین دانشجویان
  23 صفحه - 105000 تومان
  کار آماری بررسی رابطه بین باورهای ارتباطی با کارکرد خانواده و رضایت زناشویی
  33 صفحه - 135000 تومان
  کار آماری بررسی رابطه افسردگی و اضطراب با فرسودگی تحصیلی
  8 صفحه - 105000 تومان
  بررسی رابطه بین عدالت سازمانی ، رفتار اخلاقی و رضایت شغلی در بین کارکنان سازمانهای دولتی روش تحقیق همراه با پرسشنامه و کار آماری
  36 صفحه - 36000 تومان
  پروژه مدیریت صنعتی بازرگانی رابطه بین سبک رهبری با رضایت شغلی کارکنان در اداره کل سازمان فنی و حرفه ای
  52 صفحه - 36000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - پژوهش در مورد رابطه ی سازماندهی شده بین انگیزه کارمندان بهره وری 3
  3 صفحه - 9000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - ارزیابی تاثیرات سیستم های هوش کسب و کار : رابطه بین فرآیند تجاری و عملکرد سازمانی 35
  19 صفحه - 57000 تومان
  مطالعه تجربی رابطه بین نرخ ارز و تورم در ایران
  23 صفحه - 3000 تومان
  بررسی رابطه بین سبک های هویت یابی و میزان بروز رفتارپرخاشگرانه در بین دانشجویان پروژه همراه با کار آماری
  47 صفحه - 36000 تومان
  بررسی رابطه بین شاخص های ریسک و مطالبات معوقه بانک مسکن مدیریت استان پروژه مالی
  56 صفحه - 21000 تومان
  پروژه روانشناسی رابطه رویدادهای استرس زای زندگی با سلامت روان
  74 صفحه - 45000 تومان
  پروژه رشته روانشناسی رابطه رویدادهای استرس زای زندگی با سلامت روان در افراد مبتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی وافراد سالم
  80 صفحه - 54000 تومان
  پروژه رشته علوم تربیتی رابطه هوش هیجانی با سلامت روان
  112 صفحه - 60000 تومان
  کار آماری رابطه سلامت عمومی و درگیر شدن در کار
  20 صفحه - 105000 تومان
  پروژه روانشناسی رابطه هوش هیجانی با سلامت روان همراه با کار آماری و تجزیه و تحلیل
  116 صفحه - 75000 تومان
  رابطه بین اولیا و فرزندان در دهه گذشته
  51 صفحه - 21000 تومان
  روابط بین الملل مقایسه دو کشور ایران و روسیه از نظر فرهنگی.docx
  16 صفحه - 7500 تومان
  مقایسه بین قبض و تسلیم از نظر حقوقی
  16 صفحه - 15000 تومان
  مقایسه بین قبض و تسلیم از نظر حقوقی
  16 صفحه - 10500 تومان
  رابطه ی بین اختلاف و درگیری زوجین و علایم آسیب شناسی روانی رفتاری- عاطفی کودک
  4 صفحه - 4500 تومان
  مقایسه میزان سلامت عمومی مادران دارای فرزند با مادران فرزندان استثنایی روش تحقیق
  12 صفحه - 7500 تومان
  ارتباط هوش هیجانی و سلامت روانی دانشجویان فوتبالیست
  6 صفحه - 4500 تومان
  نقش ورزش در سلامت روانی دانشجویان
  9 صفحه - 4500 تومان
  ورزش در سلامت روانی دانشجویان
  8 صفحه - 4500 تومان
  بیماریهای جسمی و روانی و تاثیر آنها بر یکدیگر
  4 صفحه - 3000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007