موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

سفارش تحقیق :

������������ �� ���������� ���������� ������ �������������� �� ��������������

تعداد صفحه : 26
قیمت تحقیق : 12000 تومان
برای مشاهده بخشی از مطالب ������������ �� ���������� ���������� ������ �������������� �� �������������� کلیک کنید
ارسال سریع لینک دانلود و ارسال به ایمیل در صورت پرداخت آنلاین
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :
تاریخچه پیدایش و تکمیل سیستم های نگهداری و تعمیرات :

تحقیقات نشان می دهد که تحول اولیه نت در سالهای قبل از جنگ جهانی دوم رخ داده است در آن ایام صنایع به شکل امروزی مکانیزه نبود و لذا خرابی ها و توقف ناگهانی ماشین آلات مشکل جدی را برای دست اندر کاران امر تولید ایجاد نمی نمود . به عبارت بهتر جلوگیری از بروز عیب در ذهن اکثر مدیران و مهندسین مفهوم نداشته و یا حداقل ضرورتی از این نظر احساس نمی گردید علاوه بر این اکثر ماشین آلات و تجهیزات تولیدی از طرح نسبتاً ساده ای برخوردار بوده و این ویژگی کار با آنها را ساده تر و تعمیرشان را آسان کرده است . نتیجه اینکه در ان زمان نیازی به استفاده از نت سیستماتیک احساس نمی گردیده و اکثر شرکت ها و واحد های تولیدی و صنعتی زمانی که دستگاه و یا تجهیزاتی ا زکار می افتاد بازبینی و یا تعمیر آن را آغاز می کردند در واقع سیستم نگهداری و تعمیرات به هنگام از کار افتادگی و یا (Breakdown Maintenance) BM معمول بود .
همه چیز در خلال جنگ جهانی دوم به طور انفجار آمیز دستخوش تحول قرار گرفت . فشارهای ناشی از جنگ ، تقاضا برای انواع محصولات را افزایش داد و این در حالی بود که تامین نیروی انسانی صنایع به شدت کاهش پیدا نمود این موضوع باعث گردید تا مکانیزاسیون افزایش پیدا نماید . ادامه این روند ناخوشایند مدیران و کارشناسان را به فکر چاره راه حلی مناسب برای جلوگیری از روند روبه رشد عیوب نماید .

سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا PM به عنوان چاره درد و راه حلی مناسب در کشور آمریکا پیشنهاد و به اجرا درآمد . نیاز صنایع در تولید محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب جهت افزایش توانایی رقابت در بازار موجب گردید که استفاده از سیستم PM نیز رونق یافته و در این راستا اجرای تعمیرات و تعویض های پیشگیرانه دوره ای به عنوان موثرترین راه حل جهت کاهش خرابی ها مورد استفاده قرار گیرد . در سال 1950 نت پیشگیرانه به تدریج تکامل یافته تا پاسخگوی نیازهای جدید صنعت باشد . در این راستا سیستم نگهداری و تعمیرات بهره ور ( Productive Maintenance ) در سال 1954 به صنایع آمریکا معرفی گردید . معرفی سیستم نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر یا TPM در دهه 1970 از سوی صنایع ژاپنی را می توان آخرین دستاورد در دوره دوم تحولات نگهداری و تعمیرات نامید سیستم TPM در حقیقت همان سیستم نت بهره ور به شیوه آمریکاست . ابتکار محوری و حساس در اصول TPM این است که اپراتور ها خودشان به امور اصلی و اولیه ی نگهداری و تعمیرات ماشین های خودشان می پردازند . میزان افزایش سرمایه گذاری بر روی ماشین آلات صنعتی و اتوماسیون از یک سو و افزایش ارزش مالی و اقتصادی انها از سوی دیگر منجر به آن شد که مدیران و صاحبان صنایع به فکر راهکارهای منطقی که قادر به بیشینه سازی طول عمر تجهیزات تولیدی خویش و طولانی کردن چرخه عمر اقتصادی انها می شود . افزایش میزان اثر بخشی ماشین آلات بهبود کیفیت محصولات در کنار کاهش هزینه های نت و عدم خسارت به محیط زیست از جمله مواردی بود که باعث ایجاد تحولی جدید در زمینه نگهداری و تعمیرات گردید.

دستاوردهای جدید نت در این دوره عبارت اند از :1-معرفی سیستم نگهداری و تعمیرات بر پایه شرایط کارکرد ماشین آلات (CBM)(Condition Based Maintenance) وو ترویج استفاده از روش های CM همچون آنالیز ارزش و حرارت سنجی.2-معرفی و بکارگیری انواع روش های تجزیه و تحلیل خرابی های ماشین آلات .3- معرفی روش (RCM )Reliability Centerd Maintenance) به عنوان روش جامع جهت تصمیم گیری در استفاده صحیح از انواع سیستم های نگهداری و تعمیرات موجود . (RCM فرایندی است که اولاً معین می کند چه کاری می بایست برای تداوم عمر هرگونه سرمایه فیزیکی انجام شود، ثانیاً انتظاراتی را که کاربران از تجهیزات دارند ضمانت و عملی می نماید.4-معرفی روش BCM(Business Centerd Maintenace) جهت تکمیل روش RCM

نگهداری و تعمیرات در شرکت پارس شهاب

در این شرکت از سال 1377 برنامه تدوین شده تعمیرات پیشگیرانه شروع شده قبل از این در این شرکت افرادی که پشت دستگاه ها کار می کردند به طور تدریجی تجربه هایی از دستگاه که باید عوض می شد را عوض مینمودندو یا دستگاه ها را روغن کاری ، تسمه ها و پیچ و مهره ها را سفت می کردند این کار ها جایی ثبت نمی شد که با مقایسه آنها به زمان و مدت فاصله خرابی پی ببرند . که این دستگاه ها نیاز به تعمیرات پیشگیرانه و اصلاحی دارد.بعد از این، از سال 1380 در شرکت واحد تعمیرات پیشگیرانه به وجود آمد کارکنان کم کم متوجه شدند که بهتر است کارهایی را انجام دهند تا از خرابی نابهنگام راحت شوند. برای اینکا رواحد تعمیرات دستگاه هایی را که داشتند و کارهای تعمیراتی پیشگیرانه و اصلاحی که می بایست روی آنها انجام گیرد را به صورت کلی بیان میکردند و بعد هر یک از این برنامه های کلی را به صورت برنامه های روزانه، هفتگی ، ماهانه و سالیانه در می آوردند.
به این ترتیب یک سری از مشکلات پارس شهاب حل شد و یک سری شکستگی ها و خرابی ها و تعویق هایی که در برنامه پیشگیرانه لحاظ نشده است . به همین خاطر بخش تعمیرات اضطراری (EM) هم در این شرکت به وجود آمده که مهندسین نگهداری و تعمیرات به تدوین این خرابی های اضطراری و مقایسه این خرابی ها در زمان های مختلف سعی کردند خرابی هایی را که در فاصله هم صورت می گیرد را وارد(pm) کند به این ترتیب (EM) را تا حد امکان پایین بیاورند و برر روی آن مطالعات لازم را انجام دهند در حال حاضر تعداد دستگاه ها ی تحت (PM) حدود 415 دستگاه می باشد که عبارت است از ماشین های IL(لامپ التهابی) ، FL(لامپ فلورسنت)، لیفتراک ها ، درب ورودی،کانتین،باسکول،CFL(لامپ کم مصرف)، خدماتی فنی و اجزای لامپ نوع تعمیراتی که در شرکت پارس شهاب صورت می گیرد .

1-تعمیرات کوتاه مدت که همان PM است ، تعمیراتی که روزانه انجام می شود.
2-تعمیرات میان مدت که 1 روز تا 5 روز طول می کشد.
3-کاهش هزینه های تعمیرات با توجه به مصرف حداقل زمان جهت اجرای برنامه در نهایت کاهش قیمت تمام شده محصول.
این شرکت برای اینکه این تعمیرات (EM , PM) را در شرکت خود به اجرا در آورد سعی می کند به کمک مهندسین قسمت نگهداری و تعمیرات یک سری کلاس های آموزشی برای کارکنان خود بگذارند تا انها را با اسم های علمی دستگاه ها و و کارهایی که دستگاه ها باید انجام دهند و همچنین تعمیرات EM و PM چه می باشد آشنا کند که البته این کار زمان زیاد و انرژی زیادی لازم دارد.

عوامل موثر در پیاده سازی سیستم نگهداری و تعمیرات

1-گزارشات جامع مربوط به روند تغییر اطلاعات حاصل از بازرسی های فنی انجام شده به صورت موردی ، ادواری ، مداوم به وضعیت بهره وری عملکرد مقادیر علائم حیاتی ، تجهیزات و دستگاه ها و همچنین اقدامات اصلاحی به عمل آمده توسط مجری.
2-ارزیابی حاصل از مطالعه روند تغییر اطلاعات و علائم حیاتی در یک دوره زمانی معین.
3-دسترسی به کلیه اقلام منابع و خدمات مورد نیاز برای انجام برنامه تعمیرات مورد نظر.
4-امکان استفاده از تجهیز دستگاه جایگزین (رزرو یا آماده به کار)
5-شدت اضطراری بودن وضعیت موجود خط تولید بهره برداری از دستگاه.
6-محاسبه میزان ریسک در ادامه کار دستگاه معیوب تا رسیدن به شکست و توقف .
7-تبادل اطلاعات و هماهنگی مدیریت نگهداری و تعمیرات با مدیریت بهره برداری از بابت تصمیمات اخذ شده برای حداکثر استفاده از عمر باقیمانده قطعات و دستگاه با توجه به شرایط موجود .
8- بررسی مطالعه سایر اقدامات برای تقلیل میزان بار و ساعت کار دستگاه با به کار بردن دستگاه برای دیگر سرویس های مناسب تر و شناسایی سایر گزینه ها برای جلوگیری از بروز توقف احتمالی در جریان تولید و خدمات .

تحقیقهای مشابه
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007