موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

سفارش تحقیق :

�������� ��������-������������������

تعداد صفحه : 27
قیمت تحقیق : 9000 تومان
برای مشاهده بخشی از مطالب �������� ��������-������������������ کلیک کنید
ارسال سریع لینک دانلود و ارسال به ایمیل در صورت پرداخت آنلاین
تحویل در پاورپوینت : powerpoint
عنوان :
کاشی کاری

کاشی کاری یکی از روشهای دلپذیر تزئین معماری در تمام سرزمینهای اسلامی است. تحول و توسعه کاشی ها از عناصر خارجی کوچک رنگی در نماهای آجری آغاز و به پوشش کامل بنا در آثار تاریخی قرون هشتم و نهم هجری انجامید. در سرزمینهای غرب جهان اسلام که بناها اساسا سنگی بود، کاشی های درخشان رنگارنگ بر روی دیوارهای سنگی خاکستری ساختمانهای قرن دهم و یازدهم ترکیه، تأثیری کاملا متفاوت اما همگون و پر احساس ایجاد می کردند.

جز مهم کاشی، لعاب است. لعاب سطحی شیشه مانند است که دو عملکرد دارد: تزیینی و کاربردی. کاشی های لعاب دار نه تنها باعث غنای سطح معماری مزین به کاشی می شوند بلکه به عنوان عایق دیوارهای ساختمان در برابر رطوبت و آب، عمل می کنند.

تا دو قرن پس از ظهور اسلام در منطقه بین النهرین شاهدی بر رواج صنعت کاشیکاری نداریم و تنها در این زمان یعنی اواسط قرن سوم هجری، هنر کاشیکاری احیا شده و رونقی مجدد یافت. در حفاری های شهر سامرا، پایتخت عباسیان، بین سالهای 836 تا 883 میلادی بخشی از یک کاشی چهارگوش چندرنگ لعابدار که طرحی از یک پرنده را در بر داشته به دست آمده است. از جمله کاشی هایی که توسط سفالگران شهر سامرا تولید و به کشور تونس صادر می شد، می توان به تعداد صد و پنجاه کاشی چهارگوش چند رنگ و لعابدار اشاره کرد که هنوز در اطراف بالاترین قسمت محراب مسجد جامع قیروان قابل مشاهده اند. احتمالا بغداد، بصره و کوفه مراکز تولید محصولات سفالی در دوران عباسی بوده اند. صنعت سفالگری عراق در دهه پایانی قرن سوم هجری رو به افول گذاشت و تقلید از تولیدات وابسته به پایتخت در بخش های زیادی از امپراتوری اسلامی مانند راقه در سوریه شمالی و نیشابور در شرق ایران ادامه یافت. در همین دوران، یک مرکز مهم ساخت کاشی های لعابی در زمان خلفای فاطمی در فسطاط مصر تأسیس گردید.

 • آشنايي با اصول کرم بندي سطح کار
 • قبل از اقدام به کاشيکاري ديوارها ، اضلاع افقي و عمودي ديوار بايد کرم بندي و کاملاً تراز و شاقول باشد .

  تعريف کرم : کرم به يک نشانه 10×10 سانتيمتري گچي يا سيماني که سطح روي آن مبناي آستر ملات سيمان يا اندود کاري يا کاشيکاري گفته مي شود .

 • کرم بندي
 • ابتدا از يک ضلع شروع مي کنيم ، کرم تخت را در ابعاد 10×10 سانتيمتر و به ضخامت 2 سانتيمتر با ملات سيمان و توسط ماله به طور مسطح مي سازيم و اطراف کرم را به اصلاح مي کشيم (پخ مي کنيم) تا کرم از روي سطح ديوار جدا نشود در ضمن کرم را طوري مي سازيم که سطح آن از هر طرف کاملاً تراز باشد . سپس در همان خط به فاصله لازم کرم ديگري ساخته مي شود ، سطح دو کرم توسط شمشه با يکديگر تراز مي شود .

  عمل کرم گيري مرحله سوم که مي تواند کرم طولي باشد با فاصله لازم و گونيا با کرم دوم گرفته مي شود . در اين مرحله کرم سوم توسط شمشه با کرم دوم کاملاً تراز و شاقول مي شود .

  مرحله بعد آخرين کرم است که به فاصله اول و دوم ساخته مي شود و توسط شمشه تراز دو کرم سوم و چهارم با يکديگر تراز مي شود . براي اطمينان از اينکه کرم ها تراز با يکديگر ساخته شده اند . شمشه تراز را بر مي گردانيم (سر مي گردانيم) يعني کرم چهارم را با کرم اول تراز مي کنيم چنانچه دو کرم با يکديگر تراز باشند کرم گيري صحيح اجراء شده است وگرنه بايد دو مرتبه تراز شوند .

 • مراحل کرم بندي روي ديوار
 • 1-براي کرم بندي بر روي ديوار بايد شاقول را بر سطح ديوار قرارداد تا بتوان ضخامت کرم را براي ريسمان کاري تعيين نمود .

  2-با توجه به ارتفاع ديوار محل هايي که بايستي کاشي شود که معمولاً 3 متر مي باشند ، در اين صورت کرم با نشانه را در ارتفاع 80/2 سانتيمتري مانده به سقف انداخته و آن را کرم A مي ناميم .

  توجه : اين نشانه بايد حداقل ضخامت را داشته باشد .

  3- نشانه بعدي را 30 سانتيمتر مانده به کف اجراء نموده و ضامن شاقول را بر کرم A صاف قرار مي دهيم به طوري که قسمت برجستگي شاقول مماس بر کرم يا نشانه پايين به نام B قرار گيرد ، اگر زير شاقول ها خالي بود . ملات اضافه نموده تا برابر شاقول قرار گيرد و اگر اضافه بود ، با ماله روي آن را کم کم تراشيده تا کاملاً شاقول بر سطح کرم B منطبق گردد .

  4- مراحلي که در بندهاي 2 و 3 ذکر گرديد را در ضلع مقابل انجام داده و کرم هاي C و D مي ناميم .

  5- در مرحله بعد ريسماني با ميخ بر سطح A و C در طول ديوار کوبيده به طوري که ريسمان منطبق بر سطح C و A باشد در اين موقع ريسمان ساخته شده و بوسيله ماله کرم هايي به فاصله 90 سانتيمتر يا کمتر اجراء و دقت مي نماييم که کاملاً مماس با ريسمان باشد آن گاه طول ديوار رابه همين ترتيب کرم بندي مي نماييم .

  6- در اين مرحله ريسماني بر سطح کرم B و D مي بنديم و مطابق کرم هاي بالايي اجرا مي کنيم .

  تحقیقهای مشابه
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007