موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

آلودگی دریاچه ارومیه

عنوان سفارش :
آلودگی دریاچه ارومیه
تعداد صفحه :
11
قیمت :
4500 تومان

مقدمه

دریاچه ارومیه که در گذشته چی‎چست و کبودان نام داشته، بزرگ‎ترین و شورترین دریاچه دائمی ایران و یکی از دریاچه‎های فوق اشباع از نمک دنیا است.درازای آن 140 و پهنای آن میان 15 تا 50 کیلومتر و مساحت آن بین 5000 تا 6000 کیلومترمربع است. این دریاچه در یک فرونشست کم ژرفای وسیع با میانگین ژرفای 6 متر قرار گرفته است.ولی ژرف‎ترین نقطه آن با 13 متر عمق در گوشه شمال باختری جای دارد. سطح آن نسبت به سطح آب دریاهای آزاد، 1300 متر بالاتر قرار دارد. در این دریاچه بیش از 102 جزیره وجود دارد که شکل و اندازه آنها با میزان بارش سالانه تناسب دارد.

عوامل آلودگی

مطالعات انجام شده در مورد آلودگی آب‌های مناطقی در شمال غرب مشکین شهر و اهر در آذربایجان غربی به مواد شیمیایی و شناسایی نمونه‌های سرطانی از سوی دانشگاه تبریز در این منطقه، این احتمال را تقویت می‌کند که دریاچه ارومیه نیز به موادی از این جنس آلوده باشد.

طبق گمانه‌زنی زمین شناسان، دریاچه ارومیه در حالی حد معینی از مواد شیمیایی را در خود دارد که هیچ مطالعه‌ای برای شناسایی و تشخیص تجاوز نکردن این مواد از حد مجاز در این منطقه بحرانی از سوی هیچ سازمان و دانشگاهی در کشور انجام نشده است.

به عقیده بسیاری از زمین شناسان بخش‌هایی از خاک و آب مناطقی از کشور مثل آذربایجان (اهر، مشکین شهر)، بخش‌هایی از مناطق شمالی کشور و مناطق مرکزی (چغارت) به مواد شیمیایی و سرطان زا آلوده است که امکانات برای شناسایی و مطالعه این مواد آلوده‌کننده در اختیار دانشگاه‌های مطالعاتی کشور وجود ندارد.

با این حال کم آبی و خشک شدن دریاچه ارومیه و گسترش هولناک توده‌های نمک در زمین‌های کشاورزی حاشیه دریاچه و همین طور نیاز 3میلیارد متر مکعبی آب دریاچه مسئله‌ای است که ذهن بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان به این اکوسیستم بی‌نظیر را با ‌خود درگیر کرده است و به عقیده این کارشناسان موضوع خشک شدن دریاچه مهم‌تر از هر حادثه دیگری در این منطقه به‌نظر می‌رسد و شوره‌زار شدن منطقه کمتر از آلودگی شیمیایی اهمیت ندارد.

مطالعات انجام شده از سوی دانشگاه تبریز این احتمال را تقویت کرده است که دریاچه ارومیه آلوده باشد .مطالعات انجام شده در مورد آلودگی آب‌های مناطقی در شمال غرب مشکین شهر و اهر در آذربایجان غربی به مواد شیمیایی و شناسایی نمونه های سرطانی از سوی دانشگاه تبریز در این منطقه، این احتمال تقویت می‌شود که دریاچه ارومیه نیز به موادی از این جنس آلوده باشد.

طبق گمانه زنی زمین شناسان در حالی حد معینی از مواد شیمیایی را در خود دارد که هیچ مطالعه‌ای برای شناسایی و تشخیص تجاوز نکردن این مواد از حد مجاز در این منطقه بحرانی از سوی هیچ سازمان و دانشگاهی در کشور انجام نشده است.

به عقیده بسیاری از زمین شناسان بخشهایی از خاک و آب مناطقی از کشور مثل آذربایجان (اهر، مشکین شهر)، بخشهایی از مناطق شمالی کشور و مرکزی (چغارت) به مواد شیمیایی و سرطان‌زا آلوده است که امکانات برای شناسایی و مطالعه این مواد آلوده کننده در اختیار دانشگاههای مطالعاتی کشور وجود ندارد. [دریاچه ارومیه 7 سال دیگر خشک می‌شود]

شوره‌زاری دریاچه خطرناک تر از آلودگی شیمیایی

با این حال کم آبی و خشک شدن دریاچه اورمیه و گسترش هولناک توده های نمک در زمینهای کشاورزی حاشیه دریاچه و همین طور نیاز 3 میلیارد متر مکعبی آب دریاچه مسئله ای است که ذهن بسیاری از کارشناسان و علاقمندان به این اکوسیستم بی نظیر را به خود درگیر کرده است و به عقیده این کارشناسان موضوع خشک شدن دریاچه مهمتر از هر حادثه دیگری در این منطقه به نظر می رسد و شوره زار شدن منطقه کمتر از آلودگی شیمایی اهمیت ندارد. [کویر نمک یا دریاچه ارومیه].در همین خصوص رئیس دپارتمان زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اهر گفت: آنالیزهایی که ما در دریاچه اورمیه و کل منطقه آذربایجان به خصوص در منطقه مشکین شهر و اهر انجام دادیم نشان می دهد بخشهایی از این منطقه کشور دارای آلودگیهای سرطانی هستند و نمونه‌هایی نیز در روستاهای آلوده شناسایی شد اما اینکه دریاچه ارومیه آلوده به این مواد باشد یا نه را نمی توانم تایید کنم چون متاسفانه هنوز مطالعاتی در این زمینه انجام نشده است. [اوضاع دریاچه ارومیه وخیم‌تر می‌شود]

تحقیقهای مشابه
آلودگی دریاچه ارومیه پاورپوینت
18 صفحه - 7500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007