تلگرام سایت تحقیق
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
پنج شنبه 29 دی 1396
بازدید امروز : 8791 نفر
تحویل در محیط : word
عنوان :

آلودگی دریاچه ارومیه

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
آلودگی دریاچه ارومیه
تعداد صفحه :
11
قیمت :
1500 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

مقدمه

دریاچه ارومیه که در گذشته چی‎چست و کبودان نام داشته، بزرگ‎ترین و شورترین دریاچه دائمی ایران و یکی از دریاچه‎های فوق اشباع از نمک دنیا است.درازای آن 140 و پهنای آن میان 15 تا 50 کیلومتر و مساحت آن بین 5000 تا 6000 کیلومترمربع است. این دریاچه در یک فرونشست کم ژرفای وسیع با میانگین ژرفای 6 متر قرار گرفته است.ولی ژرف‎ترین نقطه آن با 13 متر عمق در گوشه شمال باختری جای دارد. سطح آن نسبت به سطح آب دریاهای آزاد، 1300 متر بالاتر قرار دارد. در این دریاچه بیش از 102 جزیره وجود دارد که شکل و اندازه آنها با میزان بارش سالانه تناسب دارد.

عوامل آلودگی

مطالعات انجام شده در مورد آلودگی آب‌های مناطقی در شمال غرب مشکین شهر و اهر در آذربایجان غربی به مواد شیمیایی و شناسایی نمونه‌های سرطانی از سوی دانشگاه تبریز در این منطقه، این احتمال را تقویت می‌کند که دریاچه ارومیه نیز به موادی از این جنس آلوده باشد.

طبق گمانه‌زنی زمین شناسان، دریاچه ارومیه در حالی حد معینی از مواد شیمیایی را در خود دارد که هیچ مطالعه‌ای برای شناسایی و تشخیص تجاوز نکردن این مواد از حد مجاز در این منطقه بحرانی از سوی هیچ سازمان و دانشگاهی در کشور انجام نشده است.

به عقیده بسیاری از زمین شناسان بخش‌هایی از خاک و آب مناطقی از کشور مثل آذربایجان (اهر، مشکین شهر)، بخش‌هایی از مناطق شمالی کشور و مناطق مرکزی (چغارت) به مواد شیمیایی و سرطان زا آلوده است که امکانات برای شناسایی و مطالعه این مواد آلوده‌کننده در اختیار دانشگاه‌های مطالعاتی کشور وجود ندارد.

با این حال کم آبی و خشک شدن دریاچه ارومیه و گسترش هولناک توده‌های نمک در زمین‌های کشاورزی حاشیه دریاچه و همین طور نیاز 3میلیارد متر مکعبی آب دریاچه مسئله‌ای است که ذهن بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان به این اکوسیستم بی‌نظیر را با ‌خود درگیر کرده است و به عقیده این کارشناسان موضوع خشک شدن دریاچه مهم‌تر از هر حادثه دیگری در این منطقه به‌نظر می‌رسد و شوره‌زار شدن منطقه کمتر از آلودگی شیمیایی اهمیت ندارد.

مطالعات انجام شده از سوی دانشگاه تبریز این احتمال را تقویت کرده است که دریاچه ارومیه آلوده باشد .مطالعات انجام شده در مورد آلودگی آب‌های مناطقی در شمال غرب مشکین شهر و اهر در آذربایجان غربی به مواد شیمیایی و شناسایی نمونه های سرطانی از سوی دانشگاه تبریز در این منطقه، این احتمال تقویت می‌شود که دریاچه ارومیه نیز به موادی از این جنس آلوده باشد.

طبق گمانه زنی زمین شناسان در حالی حد معینی از مواد شیمیایی را در خود دارد که هیچ مطالعه‌ای برای شناسایی و تشخیص تجاوز نکردن این مواد از حد مجاز در این منطقه بحرانی از سوی هیچ سازمان و دانشگاهی در کشور انجام نشده است.

به عقیده بسیاری از زمین شناسان بخشهایی از خاک و آب مناطقی از کشور مثل آذربایجان (اهر، مشکین شهر)، بخشهایی از مناطق شمالی کشور و مرکزی (چغارت) به مواد شیمیایی و سرطان‌زا آلوده است که امکانات برای شناسایی و مطالعه این مواد آلوده کننده در اختیار دانشگاههای مطالعاتی کشور وجود ندارد. [دریاچه ارومیه 7 سال دیگر خشک می‌شود]

شوره‌زاری دریاچه خطرناک تر از آلودگی شیمیایی

با این حال کم آبی و خشک شدن دریاچه اورمیه و گسترش هولناک توده های نمک در زمینهای کشاورزی حاشیه دریاچه و همین طور نیاز 3 میلیارد متر مکعبی آب دریاچه مسئله ای است که ذهن بسیاری از کارشناسان و علاقمندان به این اکوسیستم بی نظیر را به خود درگیر کرده است و به عقیده این کارشناسان موضوع خشک شدن دریاچه مهمتر از هر حادثه دیگری در این منطقه به نظر می رسد و شوره زار شدن منطقه کمتر از آلودگی شیمایی اهمیت ندارد. [کویر نمک یا دریاچه ارومیه].در همین خصوص رئیس دپارتمان زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اهر گفت: آنالیزهایی که ما در دریاچه اورمیه و کل منطقه آذربایجان به خصوص در منطقه مشکین شهر و اهر انجام دادیم نشان می دهد بخشهایی از این منطقه کشور دارای آلودگیهای سرطانی هستند و نمونه‌هایی نیز در روستاهای آلوده شناسایی شد اما اینکه دریاچه ارومیه آلوده به این مواد باشد یا نه را نمی توانم تایید کنم چون متاسفانه هنوز مطالعاتی در این زمینه انجام نشده است. [اوضاع دریاچه ارومیه وخیم‌تر می‌شود]

تحقیقهای مشابه
آلودگی دریاچه ارومیه پاورپوینت
18 صفحه - 2500 تومان
آلودگی دریاچه ارومیه
11 صفحه - 1500 تومان
خصوصات فیزیکی دریاچه ارومیه
5 صفحه - 1000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
xسفارش ترجمه
xمشاوره پایان نامه
xسفارش تایپ سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2018