موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

هنر و دنیایی فرا تکنولوژی

عنوان سفارش :
هنر و دنیایی فرا تکنولوژی
تعداد صفحه :
23
قیمت :
12000 تومان

خلاصه مطالب هنر و دنیایی فراتکنولوژی

هنر در خدمت تبلیغات

هنر نیز مانند بسیار مقولات دیگر در گذر زمان دستخوش تغییر شده و اگر زمانی هنر تنها ابزاری بود برای بیان احساسات هنرمندانه، امروز کاربردهای بسیار دارد و اصولا شاخه‌ای از هنرها به نام هنر کاربردی شکل‌گرفته است. در هنر کاربردی، هنرمند از ذوقش برای آفرینش و تولیدی استفاده می‌کند که مورد استفاده فردی و اجتماعی قرار بگیرد. از زمره های هنرهای کاربردی می‌توان به تبلیغات اشاره کرد. در دنیای امروز تبلیغات همه شاخه‌های هنری را به خدمت گرفته است، از گرافیک گرفته تا فیلمسازی. شاید اهمیت کاربرد هنر در تبلیغات باعث شده تا در هشتمین جشن تصویر سال، برای اولین بار نمایشگاه «هنر تبلیغات» برگزار شود.البته در این دوره این بخش فقط به صورت نمایشگاه تخصصی برگزار خواهد شد و به گفته سیف‌الله صمدیان، دبیر جشن تصویر سال این احتمال وجود دارد که در سال‌های آینده به صورت رقابتی نیز برگزار شود.

تکنولوژی در خدمت هنر

آیا دوره جدیدی در هنر آغاز شده است؟ آیا تکنولوژی جدید به اعماق درون انسان رسوخ خواهد کرد، تا به جای او بیان گر احساسات و عواطف او باشد؟ آیا روزی فراخواهد رسید که هنرمند، بی نیاز از قلم مو و رنگ، از کلید و صفحه نمایش، بهره جوید و نهایتاً مکتب جدید در وادی هنر نقاشی به نام مکتب تکنولوژیسم قدم به عرصه وجود گذارد در کنار مکاتبی چون: رئالیسم، رمانتیسم، سورئالیسم وکوبیسم قرار گیرد و یا با فروپاشی تمام مکاتب موجود، این مکتب نوپا جای آن ها را خواهد گرفت؟ بسیار است سؤالاتی از این دست. که تنها گذشت زمان و انتظار، می تواند پاسخ گوی آن باشد. با توجه به نفوذ و کارایی رایانه در عرصه هنر در سال های اخیر، قرائن حاکی از آن است که این دست ساخته بشر در آینده، قدرت قلم موی میکل آنژ و رنگ پیکاسو و خطوط سالوادور دالی را خواهد یافت. اگر به تاریخ هنر از بدو شکل گیری آن در عصر حجر، یعنی فاصله زمانی میان سال های 5000 تا 3000 قبل از میلاد تاکنون، نظر افکنیم درخواهیم یافت هنر، هیچ گاه به یک شکل باقی نمانده؛ بلکه همراه با گذر زمان و پیدایش تمدن های مختلف، مکاتب و گرایش های متعددی در این عرصه به وجود آمده است، که تحول و دگرگونی اسلوب ها و ابزار را نیز به همراه داشته است. پس بی شک، هنر نزد هر یک از تمدن های کهن نظیر مصری، چینی و تمدن های موجود در بین النهرین و روم و بیزانس دارای شکل خاصی بود به گونه ای که آن را از دیگر تمدن ها متمایز می ساخت.

از دیگر سو، بیان هنری تحت تأثیر اختلافات موجود بین ادیان مختلف، ازمسیحیت و اسلام تا بودایی و هندو، دچار تغییر و تحول شده است. افزون بر آن، این نوع بیان در هر عصر، ویژگی های خاص همان عصر را به گونه ای منعکس ساخته است که آن را از دیگر عصرها متمایز ساخته است. در نهایت، سیر تحولات در عرصه هنر، منجر به شکل گیری مکاتبی چون کلاسیسم و نئوکلاسیسم در قرن های 18 و 19 میلادی و در پی آن، رمئالیسم و در مقابل رئالیسم و سپس امپرسیونیسم و در پایان کوبیسم و متافیزیسم و سورئالیسم شد.

امروز در عصر الکترونیک، موضوع بحث ها و مناقشات این نیست که مکاتب یاد شده، شایسته تر است و یا حق با کدام یک از آن هاست و یا قدرت بیان کدام یک بیش از دیگری است؛ بلکه موضوع اساسی بحث امروز، ابزار است. انسان معاصر، نقاشی نمی کشد بلکه با بهره جستن از پاره ای فرامین و دستورها، که با استفاده از امکانات حاصل از علم الکترونیک به شکل کد، به رایانه منتقل می شود، خطوط و رنگ ها را ایجاد می کند.

جهشی که در سال های اخیر در پیشرفت ابزار الکترونیکی صورت پذیرفته، رایانه را به جزء جدایی ناپذیر زندگی، کار و اندیشه انسان، مبدل ساخته است. از نویسندگی و تألیف و آمار و حساب داری گرفته تا ایجاد نغمه های موسیقایی، با به کارگیری رایانه، آسان تر انجام می پذیرد. به نظر می رسد پیشرفت ابزار الکترونیکی تا آن جا ادامه یابد که انسان را به قله های آرامش و آسایش رهنمون سازد. هر عملی که تا پیش از این به صرف وقت فراوان و فعالیت های ذهنی و جسمی مشقت بار، نیازمند بود، امروز با کمک رایانه به سادگی و با صرف کم ترین انرژی ممکن، امکان پذیر شده است.

با آغاز دهه هشتاد میلادی، رایانه عهده دار وظیفه جدیدی شد و در عرصه نقاشی نیز به کمک انسان شتافت. در این روش نقاشی، در آغاز خطوط به شکل ابتدایی و نه چندان دقیق ترسیم می شد و با استمرار پیشرفت و به کارگیری تکنیک های پیچیده تر نه تنها در دقت، وضوح و تنوع و ترکیب رنگ ها رقیب قدرت مندی برای شیوه کهن نقاشی به شمار آمد، بلکه در سرعت، سهولت، خطوط، رنگ ها، شکل ها و در نهایت، در قدرت بیان، گوی سبقت از رقیب ربود. علاوه بر این، نقاشی با رایانه برای اولین بار، بهره جستن از بعد سوم و عمق بخشیدن به نقاشی را برای هنرمند، امکان پذیر ساخت.قدرت شگفت انگیز رایانه در این زمینه را می توان در آثار هنرمند آمریکایی، لیلیان شوارتز، یافت؛ وی با بهره جستن از این ابزار، شیوه جدیدی در پرتره(تصویر) ابداع کرد. در این شیوه، او با در آمیختن سبک قدیم و جدید، سبکی نو با ویژگی های خاص خود ایجاد کرد. وی ابتدا تصویری از چهره خود را به وسیله اسکنر به رایانه انتقال داده، سپس با همان روش، نقاشی کهنی چون تابلوی مادونا و یا تصویر چهره های معروفی مانند نفرتیتی و مارگارت تاچر و ... را به رایانه انتقال داد و در نهایت، با در آمیختن تصویر خود با هریک از آن ها شخصیت جدیدی برای خود ساخت. در حقیقت رایانه به وی کمک شایانی کرد تا به رؤیاهایش جامه عمل پوشاند. در واقع، او با جابه جا کردن برخی از اجزاء تصویر چهره خویش با تصاویر دیگر، تابلوهایی را به وجود آورد که هریک با دیگری کاملاً متفاوت بود. به دیگر سخن او به تنهایی صاحب شخصیت های متعددی شده بود؛ گاه مادونا، گاه مارگارت تاچر و گاه امیلیا ابرهارت و ...

تحقیقهای مشابه
هنر و دنیایی فرا تکنولوژی
23 صفحه - 12000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007