موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

وجوه و آفاق اعجاز قرآن

عنوان سفارش :
وجوه و آفاق اعجاز قرآن
تعداد صفحه :
19
قیمت :
9000 تومان

خلاصه مطالب وجوه آفاق اعجاز قرآن

معناشناسی معجزه

اعجاز در لغت، از ریشة «عجز» به معنای پایان و بُن شیء است (راغب اصفهانی، ۳۳۴)، و در قرآن نیز به همین معنا آمده است؛ چنان که خداوند می فرماید: اًِنَّا أَرسَلنَا عَلَیهِم رِیحاً صَرصَراً فِی یَوم نَحسٍ مُستَمِر تَنزِ عُ النَّاسَ کَأَنَّهُم أَ عجَازُ نَخلٍ مُنقَعِرٍ.

ما تندباد وحشتناک و سردی را در یک روز شوم که استمرار داشته است، بر آن ها فرستادیم که مردم را همچون تنه های نخل ریشه کن شده، از جا می کند (معرفت، ۴/۱۶)؛

بدین جهت در معنای عجز، ضعف در برابر قدرت به کار رفته، واژة اعجاز به معنای به عجز درآوردن و ایجاد درماندگی در طرف مقابل است. معجزه آن است که فرد مد عی منصبی از مناصب الاهی، کاری را انجام دهد که فراتر و برتر از قوانین طبیعت باشد و دیگران از انجام آن ناتوان باشند، ضمن آن که آن کار، گواهی بر درستی او نیز باشد (قمر (۵۴): ۱۹ و ۲۰).

علا مه طباطبایی نیز در تعریف معجزه، اعتقاد دارد:

امری خارق عادت است که بر تصرف نیروی ماورای طبیعت، در عالم طبیعت و جهان ماد ی دلالت دارد، نه آن که امری باشد که ضروریات عقلی را باطل کند (خویی، ۱۴۰۱: ص ۳۳).

با توجه به تعاریف مذکور می توان بر این امر تأکید کرد که در اعجاز، شرایط ذیل، ضرورت دارد:
۱-معجزه همراه با تحد ی ومبارزه طلبی است.
۲-معجزه کاری است که دیگران بدون کمک خداوند، از انجام آن ناتوانند؛ بدین سبب، قابل تعلیم و تعلم نیست برخلاف سحر و جادو و هیپنوتیزم و مانیه تیزم و... که از علوم غریبه و اکتسابی هستند.
۳- معجزه می باید به واسطة مد عی رسالت انجام شود؛ بنابراین، اموری که بشر گرچه از انجام آن ها ناتوان است، مانند حرکت خورشید، ماه و ...، معجزة کسی به حساب نمی آید؛ چون آن ها بدون واسطه، کار خداوند است.
این نکته نیز نمی باید مورد غفلت واقع شود که اصطلاح معجزه دربارة قرآن که هم اکنون مرسوم و متعارف است، در آیات قرآن بدان اشاره نشده و این اصطلاح را همانند دیگر اصطلاحات کلامی و تفسیری، متکلمان و مفسران از قرن سوم به بعد رایج کرده اند و قرآن، از اعجاز با عبارت های «بینه و آیه» و ... یاد کرده است مانند:

وَقَالُوا لَو لاَ یَأتِینَا بِاَّیَةٍ مِن رَّبٍّهِ أَوَ لَم تَأتِهِم بَیٍّنَةٌ مَا فِی الصُّحُفِ الأُولَی.

و آن ها گفتند: چرا [پیامبر]، معجزه و نشانه ای از سوی پروردگارش برای ما نمی آورد؟ بگو آیا خبرهای روشن اقوام پیشین که در کتاب های آسمانی نخستین بوده است، برای آن ها نیامد (طه (۲۰): ۱۳۳).

قَد جِئتُکُم بِبَیٍّنَةٍ مِن رَبٍّکُم فَأَرسِل مَعِیَ بَنِی اًِسرَ ائِیلَ قَالَ اًِن کُنتَ جِئتَ بِاَّیَةٍ فَأتِ بِهَا اًِن کُنتَ مِنَ الصَّادِقِینَ.

]موسی گفت:] من در حقیقت، دلیلی روشن از سوی پروردگارتان برای شما آورده ام؛ پس فرزندان اسرائیل را همراه من بفرست. فرعون گفت: اگر معجزه ای آورده ای، پس اگر راست می گویی آن را ارائه بده (اعراف (۷): ۱۰۵ و ۱۰۶).

قرآن، معجزة همة عصرها

معجزة هر عصری، لازم است در خور عصر خود باشد تا از تأثیرگذاری آن، چیزی کاسته نشود؛ بدین جهت، در عصر حضرت موسی که قوم او در جادوگری سرآمد بودند، معجزة او از جنس سحر بود و چون در عصر حضرت عیسی، علم طب، پیشرفت قابل توجهی داشت، معجزة او شفای بیماران واحیای مردگان بود. در زمان بعثت پیامبر اسلام۹ نیز چون فرهنگ شعر و شاعری و سخنوری در اوج قرار داشت، معجزة پیامبر اسلام۹ متنی زبانی بود که تفوق پیامبری او را ثابت می کرد و فقط برای آن روزگار نبود؛ بلکه چون پیامبر اسلام۹، خاتم نیز بود، معجزه او می باید جاویدان و برای همة اعصار باشد، نه زمانمند و مکانمند؛ بدین جهت، معجزة او با آن زمان و همة دوران ها متناسب شد.

تحقیقهای مشابه
وجوه و آفاق اعجاز قرآن
19 صفحه - 9000 تومان
حركات خورشید و اعجاز علمی قرآن
14 صفحه - 6000 تومان
وحدت ملی و انسجام اسلامی از نظر قرآن و سنت
31 صفحه - 9000 تومان
معجزه علمی قرآن در مورد جو زمين و آسمان ها، کرسی و عرش خداوند
9 صفحه - 6000 تومان
مقابله با فساد در قرآن و احادیث
26 صفحه - 9000 تومان
تعليم و تعلم از منظر قرآن و اهمیت آن
13 صفحه - 9000 تومان
تفاوت هاي اساسي تفسير قرآن و تدبر در قرآن چيست
18 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09385735506 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2024 - 2007