جمعه 2 تیر 1396
بازدید امروز : 3999 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
تحویل در محیط پاورپوینت
عنوان :

جمعیت و تنظیم خانواده فایل بصورت پاورپوینت

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
جمعیت و تنظیم خانواده فایل بصورت پاورپوینت
تعداد صفحه :
63
قیمت :
5000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

خلاصه مطالب جمعیت و تنظیم خانواده

جمعیت

جمعیت به مجموعه ای از انسانها گفته می شود که در سرزمین معینی سکونتی مداوم دارند و در طول زمان بر حسب ویژگیهایی نظیر سن، جنس ، وضع ازدواج و .... ترکیب ویژهای یافته اند.

شاخه های جمعیت شناسی

در حال حاضر جمعیت شناسی به دو شاخه بزرگ و مهم یعنی جمعیت شناسی کمی (جمعیت شناسی آماری) و جمعیت شناسی کیفی تقسیم بندی می گردد. در جمعیت شناسی کمی ابعاد، ساختار،، ترکیب، حرکات، تحول و خصایص عمومی جمعیت ها را بررسی می کنند. و با شاخه های ریاضی کاربری و نظری از یک طرف و جمعیت شناسی تحلیلی همراه جمعیت شناسی تاریخی نظریه های جمعیتی و جمعیت شناسی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی از طرف دیگر به تجزیه و تحلیل مسائل جمعیتی می توان پرداخت، پیدا کردن روابط بین عوامل جمعیتی و رسیدن به قوانین کلی نیز جزء جمعیت شناسی کمی است.حال آنکه در جمعیت شناسی کیفی، مطالعه خصوصیات و ویژگی های کیفی انسانها مورد نظر است که ساختمان حرکات جمعیت ها را بیشتر از نقطه نظر بیولوژیکی و وراثت و تأثیری که محیط اجتماعی و جغرافیایی در این جمعیت ها می گذارد، مورد بررسی قرار می دهد.

تاریخچه اندیشه های جمعیتی

در تاریخ جهان ، گاهی افزایش جمعیت را محرک اصلی در توسعه و ترقی اقتصادی می دانسته اند و زمانی برعکس، کیفیت را بر کمیت ترجیح داده و از انبوه مردم گریزان بوده انند و نیز دوره هایی که به ثبات جمعیت و یا حد متناسب نفوس معتقد بوده اند.

1)طرفداران افزایش جمعیت، 2) مخالفان افزایش جمعیت، 3)طرفداران ثبات جمعیت، 4)طرفداران حد متناسب جمعیت.

روش های کلاسیک مطالعه جمعیت

مهمترین روش هایی که در مطالعه جمعیت ها مورد توجه اند عبارتند از:

الف-سرشماری:سرشماری عبارت از فرآیند جمع آوری، مرتب کردن و انتشار داده های جمعیتی یک محدوده جغرافیایی در زمان معین می باشد. با توجه به حجم بسیار وسیع جامعه آماری و سوالات زیاد، استخراج نتایج سرشماریها مشکل حساس و زمان بر است.

ب-ثبت وقایع حیاتی: ثبت وقایع حیاتی یا وقایع چهارگانه یعنی ولادت، ازدواج، طلاق و مرگ می تواند بطور پیوسته و مستمر، تغییرات جمعیت را در طول زمان معرفی نماید.

ج-آمر گیری نمونه ای: به دلایلی از قبیل هزینه سنگین، نیاز بهنیروی انسانی زیاد و طولانی بودن عملیات که در امر جمع آوری اطلاعات از طریق سرشماری وجود دارد، تنها به مطالعه جزئی از جمعیت متوسل می شوند که این روش، به آمار گیری نمونه ای معروف است. مهمترین ایراد روش آمار گیری نمونه ای آن است که نمونه انتخاب شده، ممکن است، حاوی کلیه ویژگی های جامعه نباشد که این امر می تواند، از عدم انتخاب روش مناسب نمونه گیری و عدم برآورد صحیح حجم نمونه ناشی گردد.

د-سایر منابع اطلاعاتی: علاوه بر منابع مذکور در جهت کسب اطلاعات جمعیتی ، منابع فرعی دیگری از قبیل نتایج ثبت نام های عمومی، گزارشات نهادها و مؤسسات دولتی، آمار تولیدات، نشریه ماهانه آمار، مراکز ثبت نام انتخابات و ... نیز وجود دارند. که برای شناخت جمعیت ها و ویژگی های آنها می توانند، مورد توجه قرار گیرند. ضمناً دفتر آمار سازمان ملل متحد، سازمان جهانی بهداشت، سازمان یونسکو و سازمان بین المللی کار، بصورت مراکزی جهت کسب اطلاعات ملی، تکمیل و تجزیه و تحلیل آنها فعالیت دارند و به نوبه خود از منابع مهم اطلاعاتی بشمار می روند.

حرکات جمعیت

حرکات جمعیت باعث دگرگونی در ترکیب جمعیت ها می گردد. و عبارت از دگرگونی هایی که در طول زمان معینی در یک جمعیت ظاهر می شود. حرکات جمعیت می تواند گذرا (موقت) باشد یا پایای (دائم) اما می توان آن را به دو صورت مجزا تقسیم کرد:

الف-حرکات طبیعی یا زمانی: مانند ولادت و باروری، مرگ و میر.

ب-حرکات جغرافیایی یا مکانی: ماننده پدیده شهر نشینی و مهاجرت.

ولادت و باروری

ولادت و باروری دو پدیده جمعیتی هستند که هر یک به نوعی در ترکیب جمعیت یک واحد جغرافیایی نقش دارند. در تمایز ولادت و باروری باید گفت از اصطلاح ولادت فقط برای نشان دادن تعداد ولادت ها استفاده می شود. در حالی که وقتی فراوانی ولادت ها را در جمعیتی که قابلیت باروری دارد مطالعه می کنیم، در واقع با باروری سرو کار داریم. به بیان دیگر، در بحث از ولادت، توجه محقق به نوزاد یا مولود است. لیکن در مبحث باروری عمدتاً زنانی مورد توجه هستند که بچه دار شده یا خواهند شد. باروری یکی از پدیده های مهم جمعیتی است و عبارت از توان بالقوه زاد و ولد یک زن یا یک گروه اجتماعی از زنان. به عبارت دیگر باروری مشخص می کند که در یک گروه از زنان که در سن خاصی قرار می گیرند، در یک سال، چند فرزند متولد می شود، باروری توان بالقوه ای است، که معمولاً از سن 15 سالگی در زنان شروع و در سن 49 سالگی خاتمه می یابد. گاهی شروع باروری و خاتمه آن با نوسانی همراه است که عواملی مل محیط، اقلیم، نژاد و وضعیت اقتصادی در آن نقش دارند.


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017