موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

امور اجرایی غذا و نوشیدنی انواع سرویس ها

عنوان سفارش :
امور اجرایی غذا و نوشیدنی انواع سرویس ها
تعداد صفحه :
21
قیمت :
10500 تومان

فهرست مطالب امور اجرایی غذا و نوشیدنی

 • مقدمه
 • تاریخچه نوشابه سازی اساساً به زمانی بر می گردد که بشر علاوه بر مصرف آب آشامیدنی می توانست از افزودن موادی چون طعم دهنده ها و شیرین کننده ها به آب ، شربت های متعددی را تهیه کند . گرچه تاریخ پیدایش نوشابه به درستی روشن نیست ولی تصور می رود ابتدا در خاورمیانه بویژه نواحی جنوبی ایران روش هایی برای تهیه آن موجود بوده است .

  تهیه و تولید نوشابه ها ی غیر الکلی گازداز بصورت بهداشتی و در بسته بندی مطمئن نخستین با توسط جان پمبرتون در شهر آتلانیا در سال 1886 جامه عمل پوشیده نام محصول کولا کولا وفروش آن 6 بطری در روز بود و اکنون پس از گذشت بیش از صد سال نوشابه ها درانواع مختلف و روزانه چند میلیون بطری در سراسر جهان عرضه می شود . بتدریج فروش بین المللی پپسی کولا همچون کولا کولا افزایش یافت .

  واسطه پيشرفت تکنولوژي در همه زمينه ها تجهيزات و دستگاه ها و نوع پخت غذاها و نيز تشکيلات مجهز براي سرو انواع گوناگون غذا از مليت هاي مختلف عمل سرويس دهي ها دگرگون شده است.

  تکنولوژي و رستوران هاي ملل مختلف، و زندگي ملل مختلف جهان در کنار هم و آشنا شدن با فرهنگ هاي گوناگون در هرکشوري و رقابت در هتلداري و کترينگ هر روز شاهد خلاقيت ها و نوآوري و فرهنگ ها توسط افراد ملل مختلف براي عمل سرويس دهي هستيم و هريک سعي و تلاش مي کنند تا هرچه بيشتر عمل سرويس دهي را با خواست و جلب مشتري و سلايق و رضايت مشتري بهبود بخشند.

  عمل سرويس دهي، يا بهتراست بگوييم هنر سرويس دهي وسايل و تشکيلات براي سرو کردن دگرگون شده و نمي توان قوانين يکنواختي را براي اين منظور بکار برد و يا از قوانين و فرمول يکنواخت در تمام هتل رستورانها استفاده کرد به همين دليل ديگر از نام هايي همچون سرويس انگليسي، سرويس روسي، سرويس آلماني، سرويس آمريکائي، سرويس فرانسوي نمي توان استفاده كرد. و اين نام ها ديگر كهنه و منسوخ شده است. انواع سرويس هاي مورد پسند بهتر ديگري هم هست، امروزه مردم نمي دانند از دست چپ غذا گذاشتن صحيح است يا از راست و توجهي هم نمي کنند مهم خواست و رضايت مشتري، تزئين غذا، نوع ظروف، رقابت، بهداشت، رفتار کارکنان، کيفيت، کميت، نوع انتخاب و قيمت غذا است که در هنر سرويس دهي بکار مي آيد ديگر نمي توان به گذشته اين صنعت در قرون گذشته چشم دوخت در آن زمان اگر در چند کشور يا چند رستوران بدليل داشتن امکانات بيشتر و نبودن رقيب و نوع معماري و شهرت داشتن چند رستوران و محدود بود انواع غذا عمل سرويس دهي آنها با ديگران فرق داشت اکنون نيز به چشم يک ابتکار يا الگو نگاه کرد، در عمل سرويس دهي هنرهاي گوناگوني وجود دارد، که رفاه بيشتر را به همراه سنت ها براي مشتريان به ارمغان مي آورد بستگي به کشور و سياستهاي مديريت و امکانات و نوع رستوران نوع غذا و مشتريان و مناسبت هاي گوناگون دارد اگر در رستوران هاي مجارستاني در رستوران هاي لوکس که داراي موزيک زنده و نور خاصي است فردي در کنار ميز مشتريان شروع به نواختن ويلون مي کند و يا اگر نوعي از کباب را با سيخ هاي مخصوص که توسط دو نفر در هنگام سروکردن جلوي ميز مشتريان به آتش مي کشند که تمام رستوران را روشن مي کند اين نيست که کار بين المللي مي کند و همه رستوران ها بايد از او تقليد کنند و اينگونه سرويس دهي نمايند و بگويند اين است سرويس مجارستاني! اگر کمي دقت کنيد هتل هاي لوکس داراي رستوران هاي متعددي هستند و در هريک از آنها غذاهاي مختلف با سروهاي گوناگون ارائه مي شود غذاهاي دريايي، چيني، مديترانه اي، ژاپني، ايراني، فرانسوي، مکزيکي، يوناني، مجارستاني، ايتاليائي، هندي، لبناني، فست فودها و يا طبخ غذاهاي دودي Smoky Cook که وسايل ديگري را براي سرويس دهي نياز دارد و..... سالها قبل تنوع رستوران ها آنقدر نبوده ولي امروز به دليل ارتباطات سريع شناخت جوامع بشري و مهاجرت افراد به کشورهاي گوناگون جهان، آداب و رسوم، سلايق و تمايلات مشتريان و ازدواج هاي چند مليتي و زندگي مشترک فرهنگهاي مختلف با هم و تلفيق آنها فرهنگ ديگري را تشکيل داده که از چند ملل مختلف تشکيل و فعاليت مي کنند و اين فرهنگها و رسم رسوم هاي گوناگون بيشترين تاثير را روي صنعت کترينگ گذاشته است و هنر سرويس دهي را دگرگون کرده است. وقتي سرويس انگليسي يا فرانسوي ترکيبي از چند سرويس باشد ديگر نمي توان نام سرويس فرانسوي يا انگليسي براي آن در نظر گرفت.

  در تمام جهان رستوران هاي چند مليتي متنوع زيادي باز شده که هريک نوع سرويس دهي و رسم رسوم و فرهنگ و نوآوري هاي خود را در عمل سرويس دهي با فرهنگ آن کشور بکار مي بنندند و مشتريان خاص خود را دارا هستند.

  از سوي ديگر هر کشوري غذا را با ذائقه هاي مختلف طبخ و توليد و سرو مي کند براي سرو غذا نيز از فرهنگ مخصوص خود استفاده مي کنند و ديگر از سرويس هايي که در بالا نامبرده شده بعلت تنوع و ترکيب چند سرويس با هم در سرويس دهي كمتراستفاده مي کنند زيرا به فرهنگ و رسم و قوانين کشورها، خواست و نوع مشتري، رقابت و نوع غذا و مواد اوليه براي توليد غذا بستگي دارد که تعين کننده نوع و سرو غذا است وقتي نام رستوران ژاپني ،چيني و.... بکار برده مي شود نمي توان از سروانگليسي يا فرانسوي استفاده يا نام برد چرا كه هيچ شباهتي با هم ندارند.

  زماني سرويس فرانسوي بهترين نوع سرويس دهي در جهان بود و شهرت فراواني داشت اما امروزه دیگر مثل گذشته نيست رستوران هاي فرانسوي که کنار خيابان شهرت جهاني دارند سرويسي که ارائه مي دهند از رستوران درجه 3 پائين تراست روميزي کاغذي يکبار مصرف استفاده مي کنند و ظروف و ليوان ارزان قيمت و کيفيت پايين و نيز در بسياري از اين رستوران ها غذاهاي ملل مختلف را با نوع سرو آنها سرو مي کنند و ديگر از غذاهاي فرانسوي خبري نيست.

  رسم و رسوم ملت ها، تنوع انواع رستوران و نوع غذاها، نوع وسايل پخت پز، مواد اوليه، نوع پخت، تکنولوژي، دگرگوني ها و ابتکارات ملل مختلف، سرويس دهي هاي گوناگوني بوجود آورده و باعث شده هنر سرويس دهي از يکنواختي خارج شود و تلفيقي از چند کشور که هريک براي کشور ديگر يا فرهنگ ديگرجالب توجه است و مشتريان خاص خود را جلب کند.

  همانطوريکه قبلا در رستوران هاي ژاپني يا چيني بجاي قاشق و چنگال با دو چوب (Chop Sticks) غذا مي خوردند و سوپ را با پياله سر مي کشيدند و يا در ايران بعضي از چلوکبابي ها کباب را زير برنج مي گذارند و سرو مي کنند و بعضي در ديس جداگانه يا شيشليک را با سيخ سر ميز مي برند و در طباخي ها آشپز جلوي درب مشغول کشيدن غذا است و يا در داخل کشور ايتاليا (کشور کوچک San Marino که داخل کشور ايتاليا است) اغلب رستوران هاي در سطح رستوران 5 ستاره يا بالاتر غذاهاي که بصورت گريل يا باربکيو توسط شف با لباس سفيد و پيش بند و کلاه مخصوص جلوي درب ورودي (خارج از رستوران) با منقل شکيل پخته و توسط گارسن هاي يونيفرم پوشيده شيک و دستکش سفيد سرو مي شود و غذاهاي ديگر از آشپزخانه با تشريفات منظم و خاصي سرو مي شود اين تنوع در عمل سرويس دهي هيچ يک نام سرو استانداردي ندارد.

  از سوي ديگر بسياري از انواع غذاهاي ملل مختلف در بسياري از رستوران هاي ملل مختلف جهاني شده و سرو آن بنوعي که در همان کشور سرو مي شده انجام مي شود. منو غذا را هم بسياري از رستوران ها نزد مشتري نمي برند در زير بشقابيPLATE MAT يکبار مصرف با طرح هاي زيبا در زير بشقاب ها قرار داده اند و پس از صرف غذاي مشتري آنها را دور مي ريزند.

  يا در کشور آلمان نوشابه فروشي ها اگر نوشابه را چند بار سفارش دهيد (سفارش را تکرار کنيد) تعداد را روي زير ليواني شما خط مي کشد و در نهايت سر ميز شما خط ها را مي شمرد و پول را دريافت مي کند.

  مديران رستوران ها بايد بدانند که چنانچه غذايي در رستوران آنها سرو مي شود مربوط به کدام کشور است و نوع سرو آن چگونه انجام مي شود اگر در سرويس ها از نام هايي استفاده شده منظور آن غذا مربوط به کدام کشور است و راه رسم سرو آن چگونه است گردانندگان بايد بدانند ژيگو يا لاپستر (خرچنگ) يا ميگو و ماهي را چگونه و با چه مخلفاتي سرو مي کنند که بستگي به درجه ونوع رستوران دارد. در هنرخدمات و سرويس دهي هيچ استانداردي وجود ندارد در هر رستوراني به نوعي سرو مي شود که در رستوران ديگر آنطور نيست.

  در هر کشوري، مواد اوليه، مهارت، نوآوري وخلاقيت، تجهيزات و سياست هاي مديريت، فرهنگها و نوع غذا متغير است همانطوريکه بعضي از غذاها مثلا اسپاگتي غذاي ايتاليائي را همه مردم کشورها مي دانند بايد دور چنگال چرخاند و صرف کرد و پيتزا و جوجه کباب با استخوان را با انگشتان خورد که تقريبا در همه جا يکنواخت سرو مي شود ولي بعضي از غذاها را تغييراتي مي دهند که بستگي به سليقه گرداندگان دارد مثلا حلوا را اغلب در يک بشقاب با يک قاشق سرو مي کنند، بعضي در قطعات کوچک بصورت رولت در کاغذ مخصوص شيريني بسيار شيک سرو مي کنند.

  تحقیقهای مشابه
  امور اجرایی غذا و نوشیدنی انواع سرویس ها
  21 صفحه - 10500 تومان
  آشنایی با انواع سرویس ویندوز 2008
  91 صفحه - 36000 تومان
  آشنایی با انواع فایل ها در محیط وب
  10 صفحه - 4500 تومان
  پل ها و انواع آن
  14 صفحه - 6000 تومان
  پروژه ریاضی و آمار انواع نمودار ها و آمار ریاضی
  65 صفحه - 27000 تومان
  انواع سرویس ها در هتلداری
  21 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007