موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word

عنوان : بررسی قانون اساسی سوریه، عراق، پاکستان، تونس،افغانستان)

عنوان سفارش :
بررسی قانون اساسی سوریه، عراق، پاکستان، تونس،افغانستان)
تعداد صفحه :
38
قیمت :
24000 تومان

خلاصه تحقیق
بررسی قانون اساسی
قانون اساسی جمهوری عربی سوریه
جمهوری عربی سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و بر سواحل شرقی دریای مدیترانه است. این کشور از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از غرب با لبنان و دریای مدیترانه و از جنوب با اردن همسایه است.
جزئیاتی از قانون اساسی جدید سوریه
قانون اساسي سوريه داراي 156 اصل است .به گزارش روزنامه الوطن سوریه در پیش نویس قانون اساسی جدید مدت زمان ریاست جمهوری 7 سال تعیین شده است که تنها می تواند برای یک دوره تمدید شود.از سوی دیگر در این پیش نویس توجه خاصی به اساس کثرت گرایی سیاسی شده که بر مبنای آن رسیدن به قدرت به صورت دموکراتیک و آرای مردم تعریف می شود. با اصلاحات ایجاد شده احزاب سوری در حیات سیاسی نقش آفرینی خواهند کرد و دیگر تنها حزب بعث نخواهد بود که بر همه امور سیاسی سیطره داشته باشد.
مهم‌ترین مواد قانون اساسی سوریه که برخی از این مواد، به گفته کارشناسان تحولی منحصر به فرد در زندگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشور است و آن را در زمره کشورهای پیشرفته از حیث قانون اساسی قرار می‌دهد به طور موجز (همراه با حذف و اختصار) به شرح ذیل است:
ماده 1- جمهوری عربی سوریه کشوری دموکرات با حاکمیت کامل و غیرقابل تجزیه است که چشم‌پوشی از حتی بخشی از آن جایز نیست و بخشی از وطن عربی است.
ماده 2- نظام کشور جمهوری است و حاکمیت از آن مردم است و شخصی یا گروهی حق ادعای آن را ندارد...
ماده ۳- دین رئیس جمهور اسلام است و فقه اسلامی منبع اصلی قانون‌گذاری است... احترام نظام به همه ادیان و ضمانت پرداختن به شعائر آن به صورتی که نظم عمومی را مختل نکند...
ماده 6- رنگ پرچم قرمز، سفید و سیاه است که در آن دو ستاره پنج‌پر سبز است.
ماده 8- نظام سیاسی کشور تعددی است... احزاب مجاز در حیات سیاسی ملی سهیم‌ هستند و قانون تشکیل آنان را تنظیم می‌کند. ( این ماده به جای ماده بحث‌برانگیزی بود که حاکمیت و رهبری کشور و مردم سوریه را مختص حزب بعث می‌دانست. پس از چهل سال این ماده کاملا حذف شد. بشار اسد از این امر به اصلاحات ریشه‌ای در این قانون تعبیر کرده و وعده آن را داده بود.)... عدم استفاده کارکرد عمومی یا اموال عمومی در خدمت منافع سیاسی، حزبی یا انتخاباتی.
ماده 9- ضمانت حمایت از تنوع فرهنگی جامعه با همه اقشار ... آن به طوری که سبب وحدت ملی شود.
ماده 10- سازمان‌های مردمی [خصوصی] و اتحادیه‌های صنفی و جمعیت‌ها و هیئت‌های مستقل را دولت با نظارت مردمی و مشارکت آنان در بخش‌های مختلف تضمین می‌کند.
ماده 12- شورای‌های منتخب، نهادهایی هستند که همطونان از طریق آن نقش خود را در حاکمیت و ساخت کشور و رهبری جامعه ایفا می‌کنند.
ماده 13- اساس اقتصاد ملی افزایش درآمد و توسعه تولید و بالا بردن سطح درآمد هر فرد و ایجاد فرصت‌های اشتغال... حکومت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و حمایت از تاجران و سرمایه‌گذاران و ممانعت از احتکار را بر عهده دارد.
ماده 15- مالکیت خصوصی چه جمعی باشد چه فردی، مصون خواهد بود و مصادره [اموال] خصوصی در اوقات ضرورت جنگ یا بلایای طبیعی طبق قانون جبران عادلانه قابل مصادره است.
پيش‎نويس قانون اساسي سوريه با چه تغييراتي به رأي گذاشته مي‌شود؟
پيش‌نويس قانون اساسي جديد سوريه در حالي فردا به رأي مردم اين كشور گذاشته خواهد شد كه كميته تدوين پيش نويس قانون اساسى جديد سوريه حدود دو هفته قبل با بشار اسد ديدار كرد و نسخه اى از اين پيش‌نويس را به وى ارائه داد، در همين شرايط نيز اتحاديه عرب در نشست خود قطعنامه اى را به تصویب رساند که به موجب آن، به ماموريت هيئت ناظران عرب در سوريه پایان داد و از شوراى امنيت سازمان ملل درخواست كرد تا قطعنامه ای را به‌منظور تشكيل نيروهاى مشترك عربى و بين المللى براي امور بازرسى و اطمينان از برقرارى آتش بس در سوريه صادر كند.
اين در حالي‌است كه فتحى بالحاج عضو تونسى هيئت ناظران عرب از شتاب‎زدگى كشورهاى حاشيه خليج فارس در ارجاع پرونده سوريه به سازمان ملل بدون در نظر گرفتن نتايج گزارش كميته ناظران عرب ابراز تاسف كرد.همچنین در راستاى اجراى قانون جديد احزاب سوريه، حزب (همبستگى عربى دموكرات) مجوز فعاليت از كميته امور احزاب اين كشور را كه به رياست وزير كشور تشكيل شد، دريافت كرد تا تعداد احزاب مجاز در سوریه به پنج حزب برسد.
اما پيش نويس قانون اساسي جديد سوريه شامل چه محورهايي است؟
بشار اسد در ديدار با كميته تدوين پيش نويس قانون اساسي ضمن تشكر از اعضاي كميته از آنان خواست تا نسبت به آگاه ساختن شهروندان سوری در باره مواد اين پيش‌نويس با استفاده از همه وسائل ارتباطي اقدام كنند.
وي افزود: پس از تصويب پيش نويس قانون اساسي جديد سوريه، مهم‎ترين گام در جهت تحقق اصلاحات برداشته خواهد شد و همه‎ي اقشار جامعه با همكاري و هم‎ياري يكديگر در جهت ساختن آينده روشن سهيم خواهند بود.
اعضاي كميته ضمن تشريح معيارهاي تدوين قانون اساسي جديد تاكيد كردند كه كميته با در نظر گرفتن واقعيت-هاي موجود در جامعه سوريه تلاش كردند قانون اساسي پيشنهادي به‌عنوان الگویي براي آزادي‌هاي عمومي و چندگانگي سياسي باشد.
از مهم‌ترين تغييرات بعمل آمده در قانون اساسي جديد:
- جايگزيني ماده 8 آن كه حزب بعث را به‌عنوان حزب حاكم قلمداد مي‌كرد، با متن جديدی است كه نظام سياسي كشور را قائم بر تعدد گرايش‌هاي سياسي قرارداده است.
- همچنين مدت رياست جمهوري بر اساس قانون اساسي جديد هفت ساله براي دو دوره متوالي خواهد بود و بدين ترتيب دوره رياست جمهوري تنها يك‌بار قابل تمديد است. در قانون پیشنهادی كه مشتمل بر 157 ماده است، رئيس جمهور از ميان تعدادي از رقبا انتخاب خواهد شد.
قراراست قانون اساسي جديد پس از ارائه به مجلس ملي به همه پرسي مردم گذاشته شود. هيچ‌گونه نظارت قضايي بر انجام مراحل همه پرسي نخواهد بود و وزارت كشور كليه اقدامات لازم را در اين رابطه خواهد كرد.
و در نهایت، اصلاحات دولت و تهيه پیش نویس قانون اساسي جديد و قانون تأسيس احزاب و انفجارهاي اخير باعث همبستگی بيشتر مردم با دولت و دوري آنان از گروه‌هاي مسلح شده است. اگر اين روند در روزهاي آينده نيز به همين وضعيت ادامه يابد به احتمال قوی شاهد تسلط و کنترل بیشتر دولت بر کانون‌های تشنج در داخل سوریه خواهیم بود.

....
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007