تلگرام سایت تحقیق
اینساگرام سایت تحقیق
شنبه 4 فروردین 1397
بازدید امروز : 7473 نفر
تحویل در محیط : word

عنوان : بررسی قانون اساسی سوریه، عراق، پاکستان، تونس،افغانستان)

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
بررسی قانون اساسی سوریه، عراق، پاکستان، تونس،افغانستان)
تعداد صفحه :
38
قیمت :
8000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

خلاصه تحقیق
بررسی قانون اساسی
قانون اساسی جمهوری عربی سوریه
جمهوری عربی سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و بر سواحل شرقی دریای مدیترانه است. این کشور از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از غرب با لبنان و دریای مدیترانه و از جنوب با اردن همسایه است.
جزئیاتی از قانون اساسی جدید سوریه
قانون اساسي سوريه داراي 156 اصل است .به گزارش روزنامه الوطن سوریه در پیش نویس قانون اساسی جدید مدت زمان ریاست جمهوری 7 سال تعیین شده است که تنها می تواند برای یک دوره تمدید شود.از سوی دیگر در این پیش نویس توجه خاصی به اساس کثرت گرایی سیاسی شده که بر مبنای آن رسیدن به قدرت به صورت دموکراتیک و آرای مردم تعریف می شود. با اصلاحات ایجاد شده احزاب سوری در حیات سیاسی نقش آفرینی خواهند کرد و دیگر تنها حزب بعث نخواهد بود که بر همه امور سیاسی سیطره داشته باشد.
مهم‌ترین مواد قانون اساسی سوریه که برخی از این مواد، به گفته کارشناسان تحولی منحصر به فرد در زندگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشور است و آن را در زمره کشورهای پیشرفته از حیث قانون اساسی قرار می‌دهد به طور موجز (همراه با حذف و اختصار) به شرح ذیل است:
ماده 1- جمهوری عربی سوریه کشوری دموکرات با حاکمیت کامل و غیرقابل تجزیه است که چشم‌پوشی از حتی بخشی از آن جایز نیست و بخشی از وطن عربی است.
ماده 2- نظام کشور جمهوری است و حاکمیت از آن مردم است و شخصی یا گروهی حق ادعای آن را ندارد...
ماده ۳- دین رئیس جمهور اسلام است و فقه اسلامی منبع اصلی قانون‌گذاری است... احترام نظام به همه ادیان و ضمانت پرداختن به شعائر آن به صورتی که نظم عمومی را مختل نکند...
ماده 6- رنگ پرچم قرمز، سفید و سیاه است که در آن دو ستاره پنج‌پر سبز است.
ماده 8- نظام سیاسی کشور تعددی است... احزاب مجاز در حیات سیاسی ملی سهیم‌ هستند و قانون تشکیل آنان را تنظیم می‌کند. ( این ماده به جای ماده بحث‌برانگیزی بود که حاکمیت و رهبری کشور و مردم سوریه را مختص حزب بعث می‌دانست. پس از چهل سال این ماده کاملا حذف شد. بشار اسد از این امر به اصلاحات ریشه‌ای در این قانون تعبیر کرده و وعده آن را داده بود.)... عدم استفاده کارکرد عمومی یا اموال عمومی در خدمت منافع سیاسی، حزبی یا انتخاباتی.
ماده 9- ضمانت حمایت از تنوع فرهنگی جامعه با همه اقشار ... آن به طوری که سبب وحدت ملی شود.
ماده 10- سازمان‌های مردمی [خصوصی] و اتحادیه‌های صنفی و جمعیت‌ها و هیئت‌های مستقل را دولت با نظارت مردمی و مشارکت آنان در بخش‌های مختلف تضمین می‌کند.
ماده 12- شورای‌های منتخب، نهادهایی هستند که همطونان از طریق آن نقش خود را در حاکمیت و ساخت کشور و رهبری جامعه ایفا می‌کنند.
ماده 13- اساس اقتصاد ملی افزایش درآمد و توسعه تولید و بالا بردن سطح درآمد هر فرد و ایجاد فرصت‌های اشتغال... حکومت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و حمایت از تاجران و سرمایه‌گذاران و ممانعت از احتکار را بر عهده دارد.
ماده 15- مالکیت خصوصی چه جمعی باشد چه فردی، مصون خواهد بود و مصادره [اموال] خصوصی در اوقات ضرورت جنگ یا بلایای طبیعی طبق قانون جبران عادلانه قابل مصادره است.
پيش‎نويس قانون اساسي سوريه با چه تغييراتي به رأي گذاشته مي‌شود؟
پيش‌نويس قانون اساسي جديد سوريه در حالي فردا به رأي مردم اين كشور گذاشته خواهد شد كه كميته تدوين پيش نويس قانون اساسى جديد سوريه حدود دو هفته قبل با بشار اسد ديدار كرد و نسخه اى از اين پيش‌نويس را به وى ارائه داد، در همين شرايط نيز اتحاديه عرب در نشست خود قطعنامه اى را به تصویب رساند که به موجب آن، به ماموريت هيئت ناظران عرب در سوريه پایان داد و از شوراى امنيت سازمان ملل درخواست كرد تا قطعنامه ای را به‌منظور تشكيل نيروهاى مشترك عربى و بين المللى براي امور بازرسى و اطمينان از برقرارى آتش بس در سوريه صادر كند.
اين در حالي‌است كه فتحى بالحاج عضو تونسى هيئت ناظران عرب از شتاب‎زدگى كشورهاى حاشيه خليج فارس در ارجاع پرونده سوريه به سازمان ملل بدون در نظر گرفتن نتايج گزارش كميته ناظران عرب ابراز تاسف كرد.همچنین در راستاى اجراى قانون جديد احزاب سوريه، حزب (همبستگى عربى دموكرات) مجوز فعاليت از كميته امور احزاب اين كشور را كه به رياست وزير كشور تشكيل شد، دريافت كرد تا تعداد احزاب مجاز در سوریه به پنج حزب برسد.
اما پيش نويس قانون اساسي جديد سوريه شامل چه محورهايي است؟
بشار اسد در ديدار با كميته تدوين پيش نويس قانون اساسي ضمن تشكر از اعضاي كميته از آنان خواست تا نسبت به آگاه ساختن شهروندان سوری در باره مواد اين پيش‌نويس با استفاده از همه وسائل ارتباطي اقدام كنند.
وي افزود: پس از تصويب پيش نويس قانون اساسي جديد سوريه، مهم‎ترين گام در جهت تحقق اصلاحات برداشته خواهد شد و همه‎ي اقشار جامعه با همكاري و هم‎ياري يكديگر در جهت ساختن آينده روشن سهيم خواهند بود.
اعضاي كميته ضمن تشريح معيارهاي تدوين قانون اساسي جديد تاكيد كردند كه كميته با در نظر گرفتن واقعيت-هاي موجود در جامعه سوريه تلاش كردند قانون اساسي پيشنهادي به‌عنوان الگویي براي آزادي‌هاي عمومي و چندگانگي سياسي باشد.
از مهم‌ترين تغييرات بعمل آمده در قانون اساسي جديد:
- جايگزيني ماده 8 آن كه حزب بعث را به‌عنوان حزب حاكم قلمداد مي‌كرد، با متن جديدی است كه نظام سياسي كشور را قائم بر تعدد گرايش‌هاي سياسي قرارداده است.
- همچنين مدت رياست جمهوري بر اساس قانون اساسي جديد هفت ساله براي دو دوره متوالي خواهد بود و بدين ترتيب دوره رياست جمهوري تنها يك‌بار قابل تمديد است. در قانون پیشنهادی كه مشتمل بر 157 ماده است، رئيس جمهور از ميان تعدادي از رقبا انتخاب خواهد شد.
قراراست قانون اساسي جديد پس از ارائه به مجلس ملي به همه پرسي مردم گذاشته شود. هيچ‌گونه نظارت قضايي بر انجام مراحل همه پرسي نخواهد بود و وزارت كشور كليه اقدامات لازم را در اين رابطه خواهد كرد.
و در نهایت، اصلاحات دولت و تهيه پیش نویس قانون اساسي جديد و قانون تأسيس احزاب و انفجارهاي اخير باعث همبستگی بيشتر مردم با دولت و دوري آنان از گروه‌هاي مسلح شده است. اگر اين روند در روزهاي آينده نيز به همين وضعيت ادامه يابد به احتمال قوی شاهد تسلط و کنترل بیشتر دولت بر کانون‌های تشنج در داخل سوریه خواهیم بود.

....
تحقیقهای مشابه
بررسی قانون اساسی سوریه، عراق، پاکستان، تونس،افغانستان)
38 صفحه - 8000 تومان
بررسی و گذری بر تفاوت قانون اساسی ایران و فرانسه
18 صفحه - 2000 تومان
بررسی اصل 44 قانون اساسی ایران
24 صفحه - 2500 تومان
بررسی اصل 116 و 117 و 118و 119و 120 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
22 صفحه - 4000 تومان
بررسی قانون اساسی مصر
14 صفحه - 3000 تومان
طلاق - بررسی حقوقی و قانونی طلاق
36 صفحه - 4000 تومان
بررسی ماده 10 قانون مدنی
9 صفحه - 2000 تومان
بررسی مساله مهریه در قانون
46 صفحه - 4000 تومان
بررسی حقوقی قانون کار
26 صفحه - 5000 تومان
بررسی حقوقی ماده 63 قانون آیین دادرسی مدنی - روش تحقیق
22 صفحه - 5000 تومان
بررسی حکومت خوب و قانونگذاری در آن - روش تحقیق
56 صفحه - 12000 تومان
بررسی قانون کار
26 صفحه - 5000 تومان
بررسی حکومت خوب و قانونگذاری در آن - روش تحقیق
58 صفحه - 8000 تومان
بررسی قانون ایمنی حمل ونقل چند شیوه ای کانتینر در ایالات متحده امریکا
7 صفحه - 1500 تومان
دانستن اصطلاحات - قانون اساسی
16 صفحه - 2000 تومان
قانون اساسی
8 صفحه - 1000 تومان
ممنوعیت جمع مشاغل و مشکلات و نواقص آن در قانون اساسی
19 صفحه - 2000 تومان
مقایسه مردم سالاری در قانون اساسی ایران با کشورهای اروپایی
24 صفحه - 3000 تومان
گذاری بر قانون اساسی ایران
21 صفحه - 2500 تومان
اصل های 86 و 87 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
24 صفحه - 3500 تومان
مسئله تفکیک قوا در قانون اساسی به چه شکل و چگونه است؟
38 صفحه - 6000 تومان
قانون اساسی کویت
68 صفحه - 6000 تومان
اصل های 116-117-118-119-120 قانون اساسی
20 صفحه - 3000 تومان
قانون اساسی کویت
31 صفحه - 5000 تومان
سازمان بازرسی کشور و چگونگی نظارت بر اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی
25 صفحه - 3500 تومان
نقش قانون اساسی در حل پالشهای اساسی - روش تحقیق
19 صفحه - 3500 تومان
سازمان بازرسی کشور و چگونگی نظارت بر اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی- روش تحقیق
29 صفحه - 8000 تومان
سازمان بازرسی کشور و چگونگی نظارت بر اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی- روش تحقیق
29 صفحه - 3500 تومان
آزادیها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
79 صفحه - 12000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
xسفارش ترجمه
xمشاوره پایان نامه
xسفارش تایپ سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007