موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word

عنوان : نقش خانواده در ارتقاء فضایل اخلاقی فرزند

عنوان سفارش :
نقش خانواده در ارتقاء فضایل اخلاقی فرزند
تعداد صفحه :
7
قیمت :
1500 تومان

خلاصه تحقیق
مقدمه
خانواده كوچك ترین اجتماع انسانی است كه روابط اعضای آن در درجه نخست از پیوندی عاطفی و خونی برخوردار است كه این رابطه تكالیف و حقوق خاصی را ایجاد می كنند. نقش همسری، پدری، مادری، فرزندی، برادری و خواهری نقش هایی هستند كه در خانواده وجود دارد. این نقش ها رابطه ای حقوقی را میان اعضای خانواده پدید می آورد. این روابط حقوقی در بخش هایی از حقوق مدنی و فقه همچون كتاب نكاح، طلاق، ارث و... بررسی می شوند.اجرای احكام حقوقی در خانواده حافظ نظم خانواده به عنوان جزئی از جامعه است. این نظم كمك می كند كه اعضای خانواده از حمایت های رسمی حكومت در برابر تعدی برخی دیگر از اعضای خانواده برخوردار شوند. ولی در برقراری نظم خانوادگی اصل قانون نیست؛ آن چه روابط خانوادگی را مستحكم می كند محبتی است كه میان اعضای خانواده برقرار می شود. شناخت احكام اخلاقی خانواده و عمل به آنها محبت خانوادگی را سالم و بارور نگاه می دارد و در سایه باروری نهال محبت، نظم خانوادگی استوار می ماند؛ بی آن كه نیازمند حمایت دستگاه قضایی باشد.
كاركردهای خانواده
برای آن كه ارزش اخلاقی روابط خانوادگی را بشناسیم باید به دو مسئله توجه كنیم نخست مانند هر ارزشگذاری اخلاقی دیگری باید هدف غایی انسان را معیار اصلی و اصیل ارزش رفتارهای اختیاری قرار دهیم و دوم آن كه باید اهداف اختصاصی خانواده و كاركردهای آن را شناسایی كنیم.
به نظر می رسد خانواده كاركردهای زیرا را داراست:
- پاسداری از امنیت اخلاقی جامعه؛
- تأمین آرامش زن و مرد، این دو هدف از طریق ازدواج به عنوان سنگ بنای خانواده تأمین می شود.
- تولید نسل
- تأمین غذا، بهداشت، پوشاك و مسكن فرزندان و پرورش جسمی آن ها
- حمایت های اجتماعی و حقوقی از فرزندان
- پرورش روحی و معنوی فرزندان
- انتقال فرهنگ جامعه به فرزندان و زمینه سازی برای جامعه پذیری آنها
با توجه به این كاركردها، به خوبی معلوم می شود كه بیشترین مسئولیت اخلاقی متوجه پدر و مادر است از این پس وظایف اخلاقی اعضای خانواده را با توجه به نقش آنها بیان خواهیم كرد.
پیش از بیان نقش ها و وظایف اخلاقی اعضای خانواده، لازم است یادآوری كنیم كه احكام حقوقی اسلامی درباره خانواده بنابر مصالح واقعی وضع شده است در نتیجه رعایت آنها شرط لازم رسیدن به كمال واقعی و هدف غایی انسان است. به همین دلیل رعایت قوانین فقهی به نیت درك آثار واقعی آن، در تقرب به خداوند دارای ارزش اخلاقی مثبت است. این نكته درباره همه احكام شرعی و در همه ابواب فقه صادق است.
والدین
پدر و مادر مسئول سلامت و رشد جسمی و روحی فرزندان خود هستند. والدین اگر خود به فضایل اخلاقی آراسته باشند و محیط خانه را از رذایل اخلاقی بپیرایند مهم ترین شرط تربیت اخلاقی فرزند را فراهم كرده اند. فرزند چنین خانواده ای به رستگاری نزدیك تر است و آرامش روحی لازم را برای تقرب به سوی خدا داراست.
امام صادق(ع) فرمود:
خداوند با رستگاری مرد مؤمن، فرزندان و فرزند زادگان او را رستگار می كند.
پدر و مادر باید فرزندان را همچون موهبتی الهی پذیرا شوند و شكرگزار خداوندی باشند كه به آنان شرف پدر بودن و مادر بودن را عطا فرمود و نیز از خدا بخواهند كه توفیق انجام وظایف خویش را داشته باشند.
بنابراین پدر و مادر با تولد فرزند خویش خدا را سپس می گویند و برای آنان دختر یا پسر بودن فرزند تفاوتی نخواهد داست.
امام صادق(ع) فرمود:
پسران نعمت خدایند و دختران نیكی هایند و خداوند از نعمت ها سؤال می كند و بر نیكی ها پاداش می دهد.
به نظر می رسد این روایت و روایاتی مشابه آن، به منظور زدودن افكار جاهلی است. در زمان معصومین هنوز رسوبات افكار جاهلی در اذهان باقی بود و برخی از مردم، فرزند دختر را خوش نمی داشتند. پیامبر و ائمه معصومین با این افكار مبارزه می كردند.
پیامبر اكرم(ص) می فرمایند:

....
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007