موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word

عنوان : نظريه برابري قدرت خريد

عنوان سفارش :
نظريه برابري قدرت خريد
تعداد صفحه :
40
قیمت :
18000 تومان

خلاصه تحقیق
فهرست مطالب
مقدمه
برابري قدرت خريد (ppp) چيست
بررسي شاخص برابري قدرت خريد GNI (Purchasing Power Parity)
آزمون فرضیهء برابری قدرت خرید برای اقتصاد ایران‏
فرضیهء برابری قدرت خرید
سایر مسائل
انحرفات از فرضیهء برابری قدرت خرید
منابع
  مقدمه
برابری قدرت خرید (به انگلیسی: Purchasing power parity) نوعی شاخص اقتصادیست.
برابري قدرت خريد (ppp) چيست
به طور سنتي سه قرائت درادبيات اقتصادي از برابري قدرت خريد (Purchasing Power Parity) به كار گرفته شده است: 1- قانون قيمت واحد، كه نرخ ارز را با قيمت‌هاي تك تك كالاهاي همگن در كشورهاي مختلف مرتبط مي‌سازد. 2-برابري قدرت خريد مطلق، كه نرخ ارز را به سطح عمومي قيمت كالاها مربوط مي سازد و بالاخره 3- برابري قدرت خريد نسبي، كه تغييرات نرخ ارزها را به نرخ تورم كشور ها مرتبط مي‌سازد.قانون قيمت واحد ياقانون تك قيمتي بيانگر آن است كه وقتي هيچ نوع هزينه مبادلاتي و يا موانع تجاري ( از قبيل تعرفه يا سهميه) وجود نداشته باشد، قيمت كالاهاي مشابه و يكسان در كشورهاي مختلف، وقتي بر حسب پول مشتركي محاسبه شوند، يكسان خواهند بود. در عمل به نظر مي‌رسد كه اين قانون بيشتر در مورد كالاهاي همگن و مشابه كه در بورس‌هاي مهم مبادله مي‌شوند صادق است. البته اگر تعديلات لازم به خاطر نوع قراردادهاي مبادلات بورس و زمان تحويل كالا ، بر روي قيمت كالا انجام شود، قانون قيمت واحد در آنجا مصداق پيدا مي‌كند . بنابراين، از اينكه قيمت كالا‌ها و خدمات متمايز و متفاوت مثل كالاها ي متنوع كارخانه‌اي با درجات مختلف از قيمت واحد فاصله بگيرند امري طبيعي است.برابري قدرت خريد مطلق دامنه حوزه قانون قيمت واحد را به سطح عمومي قيمت‌ها مي‌كشاند. پيش بيني تئوري برابري قدرت خريد در شكل مطلق آن است كه يك سبد كالا و خدمات وقتي بر حسب پول مشتركي قيمت‌گذاري شود بايد هزينه‌هاي يكساني در كشورهاي مختلف داشته باشد. آشكار است اگر قانون قيمت واحد براي تمامي كالاها مصداق پيدا كند آنگاه برابري قدرت خريد مطلق نيز مصداق پيدا مي‌كند. با وجود اين، PPP مطلق مستلزم آن است كه به طور متوسط رابطه برابري درمورد تمامي كالاها صدق نمايد، نه براي تك تك كالاها .
برابري قدرت خريد( PPP) مطلق يك مفهوم تعادلي براي نرخ ارزاسمي‌( Nominal ) به دست مي دهد كه آن را نرخ ارز مبتني بر PPP مي‌نامند.
درساختار نرخ هاي ارز اين نرخ ارز را، چنين تعريف مي‌كنند كه: نرخ ارزppp، به نرخي اطلاق مي شود كه قيمت يك سبد مشترك كالايي را بين دو كشور برابر مي سازد. آيا بين نرخ ارز متداول و جاري در بازار ارز و اين نرخ تفاوت وجود دارد ؟ بله ولي عمر اين فاصله و تفاوت كوتاه مدت است. چرا كه به كمك عمليات و مبادلات آربيتراژ خريد آن سبد از يك كشور و فروش آن در ديگري فاصله و تفاوت مزبور از بين مي رود .
آربيتراژ نه تنها بر قيمت آن كالا در دو كشور تاثير مي‌گذارد، بلكه از آنجا كه تقاضا و عرضه آن كالا به تقاضا و عرضه پول آن دو كشور ختم مي شود مبادلات آربيتراژ بر نرخ تبديل پول هاي آن دو كشور نيز اثر گذار است.علي رغم بحث شهودي جالب و جاذب قانون قيمت واحد اين قانون و به تبع آن برابري قدرت خريد مطلق در عمل با محدوديت‌هاي خاصي مواجه است. هزينه‌هاي حمل و نقل و اطلاعات ( هزينه هاي جستجوي خريدار ) و موانع نهادي بر سر راه تجارت از قبيل تعرفه‌ها و سهميه‌ها در پاسخ‌گويي مصرف‌كنندگان و بازرگانان نسبت به انگيزه تفاوت قيمت دو سبد يا دو مجموعه مشابه كالا بين دو كشور مانع ايجاد نمايند و بنابراين از برابر شدن سطح قيمت‌ها به طور مطلق در سطح بين‌المللي ممانعت به عمل مي آورند .
برابري قدرت خريد نسبي در عمل ازPPP مطلق ضعيف‌تر عمل مي‌كند چرا كه فقط به پيش بيني تغييرات نرخ ارزاسمي يك كشور كه بايد معادل تفاوت نرخ تورم داخلي و خارجي در مورد يك سبد مشابه از كالا‌ها باشد مي‌پردازد. اگر برابري قدرت خريد يك كشور را براي يك سال معين ( مثلا 1383) داشته باشيم مي‌توانيم به كمك داده‌هاي سري زماني تفاوت‌هاي نرخ تورم ، نرخ ارز اسمي مبتني بر برابري قدرت خريد را محاسبه كرد و آن را با نرخ ارز متدوال بازار مقايسه نمود تا معلوم شود ارزش پول كشور به چه ميزان بيشتر يا كمتر از حد خود ارزش‌گذاري شده است (در قسمت‌هاي بعدي با ارقام و اعداد اين مطلب بررسي مي‌شود) . تا به كمك آن فرضا آثار اين اضافه بها يا كم بهايي پول ملي بر قدرت رقابت‌پذيري بين‌المللي كشورها معين گردد.
برای محاسبه درآمد سرانه دو فرمول وجود دارد؛ روشی که سازمان های بین المللی آمار خود را براساس آن محاسبه می کنند، روش برابری قدرت خرید است. روش دوم برای محاسبه درآمد سرانه، تولید ناخالص ملی کشور را بر جمعیت تقسیم کرده، عدد به دست آمده درآمد سرانه کشور است.برابری قدرت خرید نظریهای است که میگوید نرخ های مبادله بین دو ارز زمانی در تعادل هستند که قدرت خریداری آنها در هر دو کشور یکسان باشد. این بدان معنی است که نرخ مبادله بین دو کشور باید به نسبت سطح قیمت سبد ثابتی از کالاها و خدمات برابر باشند. هر زمان سطح عمومی قیمت درونی کشوری افزایش مییابد، نرخ مبادله پول آن باید به منظور واکنش تورم و برابری قدرت خرید کالاها و خدمات کاهش یابد. در حقیقت برابری قدرت خرید، قانون یک قیمتی کالاها و خدمات را مطرح میسازد. برای مثال زمانی که نرخ های مبادله زوج ارز ریال ایران – دلار ایالات متحده 11000 است و یا به عبارت دیگر 1 دلار ایالات متحده توان خرید 11000 ریال ایران را دارد، آنگاه یک دستگاه رایانه که در کشور ایران 11000000 ریال ایران ارزش دارد، باید همان دستگاه رایانه در کشور آمریکا با 1000 دلار ایالات متحده خریداری شود. بنابراین برای به دست آوردن نرخ مبادله بین ایران و ایالات متحده کافی است که سطح عمومی قیمت در ایران را بر سطح عمومی قیمت ایالات متحده تقسیم کنید. چنانچه کشور ایران دارای نرخ تورم سالانه یک درصدی و ایالات متحده نرخ تورم 3 درصدی سالانه را تجربه نمایند، آنگاه دلار ایالات متحده در برابر ریال ایران به میزان 2 درصد در سال کاهش خواهد یافت. در حقیقت به دلیل آنکه نرخهای مبادله در کوتاه مدت بر اساس اخبار روزمره حرکت میکنند، از این رو برابری قدرت خرید نمیتواند نرخ مبادله کوتاه مدت ارز را برآورد نماید. گزارش تغییرات نرخ بهره و عرضه پول، نوسانات مسیر رشد اقتصادی و همه عواملی که موجب حرکت کوتاهمدت ارز میشوند، سرنوشت نرخهای مبادله کوتاه مدت را رقم میزنند.

....
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007